Alış

Satış

Değişim

Alış

1818.52 TL

Satış

1819.35 TL

Değişim

%-0.02

Alış

785.852 TL

Satış

786.211 TL

Değişim

%0.01

Alış

9.926 TL

Satış

9.9692 TL

Değişim

%0.04

Alış

1260.12 TL

Satış

1289.09 TL

Değişim

%-0.47

Alış

2512.37 TL

Satış

2578.18 TL

Değişim

%-0.48

Alış

5221 TL

Satış

5299 TL

Değişim

%-0.56

Alış

5198.01 TL

Satış

5329.82 TL

Değişim

%-0.48

Alış

5.052,10 TL

Satış

5.110,44 TL

Değişim

%-0.29

Alış

574.93 TL

Satış

575.56 TL

Değişim

%-0.47

Alış

718.27 TL

Satış

719.05 TL

Değişim

%-0.47

Alış

12.630,00 TL

Satış

12.774,71 TL

Değişim

%-0.31

Alış

25517.53 TL

Satış

26018.36 TL

Değişim

%-0.47

Alış

12601.25 TL

Satış

12804.18 TL

Değişim

%-0.48

Alış

5.184,50 TL

Satış

5.243,91 TL

Değişim

%-0.31

Alış

448.92 TL

Satış

449.41 TL

Değişim

%-0.47

Altın Fiyatları

Tüm ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de altın fiyatları çok fazla değişim gösteriyor. Altın fiyatlarını etkileyen birçok unsur olduğu için o unsurlarda meydana gelebilecek en küçük bir değişim direk veya dolaylı olarak altın fiyatlarını da etkiliyor. Bu yüzden altın fiyatları bazen dakikalar içinde farklı yerlere gelebiliyor.

Altın yatırımcıları da altın piyasasını devamlı takip etme durumundadır. Altın fiyatlarındaki iniş çıkışları Mukayese.com sitesinden takip edebilirsiniz. Site canlı olarak ve gecikmeler yaşanmadan anbean altın fiyatlarını okuyucuları ile paylaşıyor.

Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Altın fiyatlarını etkileyen birçok unsur bulunuyor. Bunların en başında altın onsu ve dolar kuru yer alır. Dolar kurunda yaşanacak en ufak bir dalgalanma piyasaları derinden etkilediği gibi altın fiyatlarını da direk olarak etkiler. Bunun için altın yatırımcısı ve piyasada altın al sat yaparak para kazanmaya çalışan insanların en çok dikkat ettikleri husus döviz kurları değişiklikleridir.

Altın fiyatlarını dünya çapında etkileyen ana etken altın onsudur. Mukyese.com itesinden de takip edebileceğiniz altın onsu aydaki gün sayısı olan otuza bölünür. Çıkan sonuç o anki altın fiyatının döviz cinsinden değeridir. Yine o anki dolar kuru ile çıkan sonuç çarpılarak o anki gram altının TL cinsinden değeri bulunur. Bulacağınız sonuç gram altını tam olarak karşılamayabilir. Yüzde bir veya iki oranında sapma olabilir. Çünkü hesaplama yaparken bile döviz fiyatları değişebiliyor.

Altın onsu altının dünya piyasalarındaki değerini gösterir. Ons altından ziyade tüm değerli madenler için kullanılan bir terim ve o madenin dünya piyasalarındaki değerinin bir ölçü birimidir. Ons altın fiyatları dünya piyasalarındaki arz talep ve dünyayı etkileyen siyasi olaylardan etkilenerek değişebiliyor. Fakat onsun gram etkisi hep aynı kalır. 1 ons altın 31.103 gram altına karşılık geliyor. Dünya piyasalarında ons değerinin yükselmesi veya düşmesinin nedeni ise canlı döviz kurları üzerindeki değişikliklerdir.

Altın fiyatlarını etkileyen en önemli çarpan dolar fiyatları ve ons fiyatıdır. Ons fiyatını da etkileyen en önemli unsur yine uluslararası piyasada dolardır. O yüzden dolardaki tüm değişiklikler altın fiyatlarını 1. Dereceden etkiliyor. Dolar fiyatlarındaki değişimler dünya piyasalarını da etkilediği için altın onsunu da çok yakından ilgilendiriyor. Yani altın fiyatını belirleyen en önemli etken dolardır.

Kıymetli madenlerin piyasadaki durumuna göre o madenin değeri ölçülür. Hangi maden piyasada az bulunuyor ise o madenin piyasa değeri daha fazla oluyor. Pırlanta, elmas, zümrüt gibi piyasada çok az olan madenlerin fiyatı her zaman daha yüksektir. Altın madeni de piyasa da az olduğu için değerli madenler sınıfında yer alır ve fiyatı yüksektir. Altın üretimi yapan firmaların piyasalara sürdüğü altın miktarına göre altın fiyatlarında oynama meydana gelir. Fakat piyasaya sürülen altın genelde talebi karşılamadığı için bu üretim altın fiyatlarını çok fazla etkilemiyor.

Tüm sektörlerde olduğu gibi altın sektöründe de arz talep ilişkisine göre altın fiyatları değişiyor. Özellikle bazı taleplerin çok fazla olduğu dönemlerde altın fiyatlarında yükseliş gözlemlendiği gibi bazı dönemlerde altın fiyatları talebin az olmasından dolayı düşüş gerçekleşebilir. Yine piyasada altın miktarına göre altın fiyatlarında dalgalanmalar meydana gelebiliyor. Bunun için piyasada işlem görmeyen yastık altı diye adlandırılan altınlar piyasa için hiçbir anlam ifade etmediği gibi piyasadaki altın miktarını da azalttığı için fiyatların yükselmesine yol açıyor.

Ülkemizde yıllardır yatırımcıların en gözdesi altın olmuştur. Tüm bayanların takı olarak kullandıkları altınlar birçok kişinin birikim aracı da olmuştur. Altın fiyatları çok değişken olduğu için al-sat yaparak kazanç elde etmeye çalışan milyonlarca yatırımcıda bulunur. Bu yatırımcılar piyasayı yakından takip ederek altının düşük fiyatlarda olduğu dönemlerde alım yapar ve altın fiyatlarının yükselmesini beklerler. Altın fiyatları yükselince düşük fiyatlardan alınan altınlar kar ile yüksek fiyatlara satılıyor. Bu amaçla alınan altınlar genellikle gram altındır. Gram altında işçilik gideri de olmadığı için kar marjı daha yüksektir.

24 ayar altın saf altını simgeler. Burada ziynet altın diye de adlandırılan bu altının değeri altın gramına eşittir. Fiyatı da gram altına eşdeğerdir. Fakat 22 ayar altın 22/24 oranında saflığı belirtir. Ve fiyatı da bu aranda hesaplanır. Yani 1 gram 22 ayar altının hesaplanması gram altının 22/24 oranındaki fiyatına eşittir. Yine 18 ayar ve 14 ayar altında da aynı hesaplama yapılır. Tüm hesaplama saf altın olan 24 ayar altın üzerinden ayarına göre oranlar değerinden hesaplanır. Takı olarak kullanılan altınlar 22, 18 ve 14 ayar altınlardır

Piyasada en fazla alım satımı yapılan küçük ve yuvarlak şekillerdeki bu altınların değeri de yine gram altın üzerinden hesaplanıyor. Tam altın 7 gram 22 ayar altına eşdeğerdir. Fiyatı da 7 gramlık 22 ayar altın üzerinden hesaplanır. Yarım altın 3,5 gram, çeyrek altın 1,75 gram 22 ayar altına eşdeğerdir.

Siyasi karışıklar en fazla piyasaları etkiler. Siyasi karışıklık bir ülkede veya dünya genelinde piyasaların nasıl şekilleneceğinin belirsizliği anlamı taşıdığı için tüm döviz etkenlerini alt üst eder. Ve bu karışıklık dünyada en fazla kullanılan para birimi olan Doların yükselmesine yol açtığı için altın fiyatları da doların yükselişine paralel olarak yükselir. Kısaca siyasi istikrar ülkemizde olduğu kadar dünyada da piyasaları ve değerli maden fiyatlarını çok yakından etkiler.

Bankalar ellerindeki paraların büyük bir bölümünü altın rezervlerine yatırırlar. Varlıklarının büyük bir bölümünü altın rezervlerine yatırarak büyük karlar elde ederler. Bu bankalar internet bankacılığı aracılığı ile çok sayıda altın alır ve satar. Bu al-sat arasındaki farkta yine banka karı olarak kaydedilir.

Altın piyasası, anlık döviz kuru ve piyasadaki döviz fiyatları değişimlerini canlı olarak mukayese.com sitesinden canlı olarak takip edebilirsiniz. Ayrıca sitede kredi ve kredi kartları gibi tüm finans araştırmaları yapabilirsiniz. Tüm bankaların canlı döviz kurları ile farklı fiyatlarda verdiği gram altın fiyatlarını karşılaştırarak en iyi yatırım kurumunu rahatlıkla seçebilirsiniz.