Anlık Altın Fiyatları

Canlı altın verileri, altın grafikleri, fiyatlar, işlemler ve hacimler.

Cinsi  
Alış Satış Değişim
Gram Altın 15 Dakika Grafiği
2.437,77 ₺ 2.438,65 ₺ -0,91%
Çeyrek Altın 15 Dakika Grafiği
4.093,50 ₺ 4.192,16 ₺ 2,67%
Yarım Altın 15 Dakika Grafiği
8.161,42 ₺ 8.384,33 ₺ 2,67%
Tam Altın 15 Dakika Grafiği
16.989,00 ₺ 17.246,00 ₺ 2,50%
Cumhuriyet Altını 15 Dakika Grafiği
16.989,00 ₺ 17.246,00 ₺ 2,50%
Ata Altın 15 Dakika Grafiği
16.885,70 ₺ 17.332,73 ₺ 2,67%
14 Ayar Altın 15 Dakika Grafiği
1.458,31 ₺ 1.461,49 ₺ 2,67%
18 Ayar Altın 15 Dakika Grafiği
1.867,66 ₺ 1.871,73 ₺ 2,67%
22 Ayar Bilezik 15 Dakika Grafiği
2.333,30 ₺ 2.338,38 ₺ 2,67%
Ziynet Altını 15 Dakika Grafiği
16.374,02 ₺ 16.717,37 ₺ 2,67%
Beşli Altın 15 Dakika Grafiği
82.893,46 ₺ 84.612,46 ₺ 2,67%
İkibuçuk Altın 15 Dakika Grafiği
40.935,04 ₺ 41.639,59 ₺ 2,67%
Külçe Altın / USD 15 Dakika Grafiği
78.400,00 $ 78.450,00 $ 1,75%
Ons Altın / USD 15 Dakika Grafiği
2.343,36 $ 2.344,21 $ -1,21%
Gümüş GAG
Gümüş 15 Dakika Grafiği
28,97 ₺ 29,02 ₺ -1,68%

Altın Fiyatları

Tüm ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de altın fiyatları çok fazla değişim gösteriyor. Altın fiyatlarını etkileyen birçok unsur olduğu için o unsurlarda meydana gelebilecek en küçük bir değişim direk veya dolaylı olarak altın fiyatlarını da etkiliyor. Bu yüzden altın fiyatları bazen dakikalar içinde farklı yerlere gelebiliyor.

Altın yatırımcıları da altın piyasasını devamlı takip etme durumundadır. Altın fiyatlarındaki iniş çıkışları Mukayese.com sitesinden takip edebilirsiniz. Site canlı olarak ve gecikmeler yaşanmadan anbean altın fiyatlarını okuyucuları ile paylaşıyor.

Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Altın fiyatlarını etkileyen birçok unsur bulunuyor. Bunların en başında altın onsu ve dolar kuru yer alır. Dolar kurunda yaşanacak en ufak bir dalgalanma piyasaları derinden etkilediği gibi altın fiyatlarını da direk olarak etkiler. Bunun için altın yatırımcısı ve piyasada altın al sat yaparak para kazanmaya çalışan insanların en çok dikkat ettikleri husus döviz kurları değişiklikleridir. Altın fiyatlarındaki değişim, arz talep dengesine göre farklılık gösterir. Altın fiyatlarını etkileyen faktörlerin başında dolar kuru ve altın onsu vardır. Dolar kurundaki en küçük dalgalanma bile piyasayı çok derinden etkiler ve bu da altın fiyatlarına yansır. Yani altın yatırımcısı olarak döviz kurlarını yakından takip etmelisiniz. Bununla birlikte altın fiyatları faiz oranları, ekonomik koşullar, yatırımcıların risk durumu ve politik olaylara göre değişkenlik gösterir. Örneğin; ekonomik olarak belirsizliklerin yaşandığı dönemlerde insanlar altını güvenilir bir yatırım aracı olarak gördüğü için altın fiyatları yükselir. Çünkü altına talep fazla olur; talebin fazla arzın az olması da altın fiyatlarını artırır. Ulusal para birimleri değer kaybettiğinde de altın fiyatları yükselişe geçebilir. Altın üretimi de fiyatlar üzerinde etkili bir faktördür. Altın piyasada az bulunan bir maden olduğu için yüksek fiyatlıdır. Altın üreten firmalar, piyasaya altın sundukça fiyatlarda değişim görülür. Ancak genellikle piyasaya sunulan altın miktarı talebi karşılamaz; bu da altın üretiminin altın fiyatlarını çok derinden etkilemediğini gösterir. Altına olan talebin az olması ise fiyatların düşmesine neden olur. Ekonomik koşulların iyi olduğu dönemlerde altın fiyatlarında düşüş görülebilir; çünkü bu zamanlarda insanlar daha riskli yatırım araçlarına yönelir.

Anlık Altın Fiyatları

Altın, değerli bir yatırım aracı olarak öne çıkar ve pek çok yatırımcının gözdesidir. Değer kaybetmemesi, güvenilir bir araç olması gibi özelliklerinden dolayı altın yüksek bir finansal değere sahiptir. Altın piyasası pek çok faktörden etkilendiği için fiyatlar sürekli değişkendir. Anlık altın fiyatları hakkında bilgi edinmek için canlı verileri takip etmelisiniz. Bunun için Mukayese’nin web sitesine girerek altın sayfasına ulaşabilirsiniz. Burada yer alan tablolar, şablonlar ve grafikler sayesinde altın fiyatlarını canlı bir şekilde takip edebilirsiniz.

Altın, güçlü bir yatırım aracı olsa da kimi zaman yatırımcıların kafasını karıştırabilir. Anlık verilere göre hesaplama yapma, piyasayı etkileyen faktörleri önceden tahmin etme, çok fazla altın çeşidinin olması gibi nedenlerden dolayı bu piyasa biraz kompleks gelebilir. Eğer siz de altına yatırım yapmak istiyorsanız; ancak anlık fiyatları ve diğer analizleri takip etmekte zorlanıyorsanız, hemen https://mukayese.com/altin web adresine girebilir ve tüm bilgilere anında ulaşabilirsiniz.

Altın fiyatlarını dünya çapında etkileyen ana etken altın onsudur. Mukyese.com itesinden de takip edebileceğiniz altın onsu aydaki gün sayısı olan otuza bölünür. Çıkan sonuç o anki altın fiyatının döviz cinsinden değeridir. Yine o anki dolar kuru ile çıkan sonuç çarpılarak o anki gram altının TL cinsinden değeri bulunur. Bulacağınız sonuç gram altını tam olarak karşılamayabilir. Yüzde bir veya iki oranında sapma olabilir. Çünkü hesaplama yaparken bile döviz fiyatları değişebiliyor.

Altın fiyatlarına etki eden en önemli ve ana unsur, altın onsudur. Altın onsu, bir aydaki gün sayısına yani 30’a bölünür. Bu hesaplamayla çıkan sonuç, anlık altın fiyatının döviz cinsinden değerini ifade eder. Anlık dolar kuru ile çıkan sonucu çarparak gram altının TL cinsinden değerine ulaşabilirsiniz. Bulduğunuz sonuç gram altına tam eşit olmayabilir; yüzde 1 ila 2 arası bir sapma olabilir. Çünkü döviz kuru oldukça hareketlidir; siz hesaplama yaparken döviz fiyatları değişebilir.

Elinizde bulunan altının güncel fiyatlar ile ne kadar Türk Lirası’na eşit olduğunu ya da sahip olduğunuz paranın hangi altın türünden ne kadar ettiğini merak ediyor olabilirsiniz. Bunun için yukarıda söylenen işlemi yapabileceğiniz gibi Mukayese’de bulunan hesaplama aracını da kullanabilirsiniz. Bu sayede tek tıkla hangi altının ne kadar olduğunu, elinizdeki nakitle ne kadar altın alabileceğinizi kolayca hesaplayabilirsiniz. Aynı zamanda Mukayese’de hesaplamalar, anlık altın fiyatları üzerinden gerçekleştirildiği için doğru sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Altın çeşitleri arasında Cumhuriyet, tam, yarım, çeyrek ve gram yaygın olarak bilinse de farklı çeşitler de vardır. Piyasada bu kadar fazla altın çeşidi bulunduğu için altın alırken ve yatırım yaparken kafanız karışabilir. İstanbul Altın Rafineri A.Ş. tarafından şu altın çeşitleri üretilir:
 • Gram Altın: 0.916 saflığında 22 ayar has altın ya da 0.995 saflığında 24 ayar has altındandır.
 • Çeyrek Altın: 18 mm çapa sahip, 22 ayar ve kulpsuz olarak 1,75 gram ağırlığında olan altındır.
 • Yarım Altın: 22 ayar yarım altının ağırlığı, 3,21 gramdır.
 • Tam Altın / Cumhuriyet Altını: 30 mm çapa sahip, 22 ayar ve kulpsuz olarak 7,016 gram ağırlığındadır.
 • Reşat Altın: 22 ayar bu altının ağırlığı, 7,2 gramdır. Genellikle tam ve Cumhuriyet altını ile karıştırılır.
 • Hamit Altın: Reşat altın ile aynı özellikleri taşır; yalnızca görünüşü farklıdır.
 • Ata Altın: Cumhuriyet altınının bir türüdür ve tarihsiz olarak piyasaya sürülmüştür. Bu yüzden tarihe bakılmadan alım satımı gerçekleştirilir.
 • Gramse Altın: 5 yarım altın ya da 10 çeyrek altına eşit olan 22 ayar altındır.

Altın fiyatlarını takip etmek için en doğru ve güvenilir kanallar arasında Merkez Bankası ve bankalar yer alır. Buralarda altın fiyatları anlık olarak yazar ve işlemler her zaman güncel fiyatlar üzerinden yapılır. Eğer elinizdeki altını direkt kuyumcuda bozduracaksanız, piyasadaki diğer değerlere göre daha düşük fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Mesai saatleri içinde bankalar, altın piyasasıyla aktif bir şekilde ilişkide oldukları için altın fiyatlarını daha sıkı takip edebilirsiniz. Altından kâr elde etmek için ya da bozdururken zarara uğramamak için ise fiziki altın alımı yerine banka üzerinden alışveriş yapmanız çok daha doğrudur.

Altın fiyatlarını anlık bir şekilde takip etmek isterseniz Mukayese’nin altın sayfasına da girebilirsiniz. Güncel verilere göre düzenlenen altın fiyatlarındaki anlık iniş çıkışları bu sayfada görebilirsiniz. Ayrıca elinizdeki altının ya da almak istediğiniz altının alış ve satış fiyatıyla birlikte değişim oranını da takip edebilirsiniz. Böylece hangi altını almanın ya da bozdurmanın kârlı olup olmadığını daha net bir şekilde analiz edebilirsiniz.

Altın alımlarında fiziksel yöntemi tercih edecekseniz, bazı unsurlara dikkat etmeniz gerekir. Çünkü altın oldukça kolay bir şekilde üretilen ve piyasada çok sayıda sahtesi bulunan bir madendir. Kuyumcudan altın alırken dikkat etmeniz gereken noktalar arasında şunlar yer alır:
 • Güvenilir bir kuyumcu seçmelisiniz. Bunun için önceden araştırma yapabilir, müşterilerin yorumlarını okuyabilirsiniz.
 • Kuyumcularda altın fiyatları değişiklik gösterebilir. Farklı kuyumculardaki fiyatları karşılaştırabilirsiniz. Ancak fiyatların çok düşük olması durumunda şüphelenmelisiniz. Birden fazla kuyumcudan en uygun ve güvenilir fiyatı vereni tercih etmelisiniz.
 • Alacağınız altının ağırlığını doğrulamalısınız. Altını satın alırken kuyumcunun tarttığından emin olmalısınız. İmkanınız varsa yanınızda küçük bir terazi de bulundurabilirsiniz.
 • Satın aldığınız altın için kuyumcudan mutlaka fatura talep etmelisiniz. Bu sayede alım-satım işleminin gerçekleştiğine dair elinizde bir kanıt olur. Eğer ilerde herhangi bir problem yaşarsanız, bu fatura işinizi kolaylaştırır.
 • Kuyumculuk sektöründe ISO sertifikası zorunlu olmasa da bazı kuyumcular bu sertifikaya sahiptir. Böylece iş süreçlerini standartlara uygun bir şekilde yürüttüklerinden emin olabilirsiniz. Mümkünse ISO sertifikası olan bir kuyumcudan alışveriş yapmaya özen göstermelisiniz.
 • Özellikle takı olarak altın alacaksanız, TSE belgesini kontrol etmelisiniz.
 • Altının üzerinde yazan ayar, imalatçı firma ve kuyumcu patenti gibi bilgilere mutlaka bakmalısınız.
 • Büyük altın alımlarında altın kartı ya da altın sertifikası talep ederek güvence elde edebilirsiniz.

Altın almak için kuyumcuları tercih edebileceğiniz gibi alışverişinizi bankadan da yapabilirsiniz. Bir mevduat hesabı olarak altın hesabı açabilirsiniz. Bankadan altın alırken isterseniz banka üzerinden işleminizi gerçekleştirebilir isterseniz de elinizdeki altınlar ile işlem yapabilirsiniz. Eğer altın almak için bankayı tercih edebilirsiniz, altının değerinde dalgalanma yaşandıkça hesabınıza bu artış ve azalmalar yansır. Bankalarda altın fiyatları anlık olarak değiştiği için yatırımınızı kolay bir şekilde takip edebilirsiniz.

Altını bankadan almanın avantajı; değer artışları üzerinden hesabınıza anında kârınızın yansımasıdır. Ayrıca nakde ihtiyacınız olduğu anda, ihtiyacınız kadar altını satabilir ve vadesiz hesabınıza transfer edebilirsiniz. Böylece nakit ihtiyacınız için kuyumcuya gidip altınınızı bozdurmakla uğraşmanıza gerek kalmaz. Ayrıca kuyumcularda altın bozdururken düşük fiyatlarla karşılaşabilirsiniz. Yani bankadan altın alım-satımı yaparken işlemlerinizi daha kârlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bankadaki altın hesabınızla ilgili işlemleri yalnızca mesai saatleri içinde yapabilirsiniz. Altınlarınızı bozdurmak ya da ek yatırım yapmak için hizmet almak istiyorsanız, bankaların mesai saatlerinde başvuruda bulunmanız gerekir.

Bankalardan altın hesabı açmak oldukça kolaydır. İster vadeli ister vadesiz altın hesabı açarak altınlarınızı bankada güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Bankada altın hesabı açmak için direkt şubeye gidebileceğiniz gibi mobil şube ya da internet bankacılığı sayesinde online olarak da işlem yapabilirsiniz. Eğer hesabınız olan bir bankada altın hesabı açtıracaksanız, hesabınızla ilgili işlemleri anında halledip altın birikimine başlayabilirsiniz. Yeni bir banka tercih edecekseniz, şubeler ya da müşteri hizmetleri bu konuda size yardımcı olur. Bankada altın hesabı açarken sizden istenen belgeleri ve bilgileri tamamlamanız gerekir. Bunları tamamladıktan sonra kısa süre içinde altın hesabınız aktif hale gelir.

Bankadaki altın hesabınız sayesinde altından anlık olarak kâr edebilir ve altınlarınızı en iyi şekilde yönetebilirsiniz. Aynı zamanda bankalar, altınlarınızı muhafaza edebilmeniz için en güvenilir yöntemlerden biridir. Eğer vadeli altın hesabı açacaksanız, banka sizden belli oranda vergi alabilir. Bu vergi oranı çok yüksek değildir. Vadesiz altın hesabında ise belli bir işlem ücreti ödemeniz gerekir. Belli oranlara göre değişen vadeli altın hesapları sayesinde bilezik, yüzük gibi takıların değerini de kolayca hesaplayabilirsiniz.

Altın, yüzyıllardır en güvenilir ve değerli yatırım araçlarından biridir. Kimi yastık altında kimiyse bankalarda altınlarını muhafaza ederek uzun vadede altının değeri kaybolmadan kâr elde edebilir. Altının değer kaybetmemesinin nedeni ise yapısal olarak bozulmamasıdır. Yani altını çeşitli işlemlerden geçirince yapısı bozulmadığından değeri aynen kalır. Şekli değişse de altın her zaman değerli kalmaya devam eder. Örneğin; altını toz haline getirdiğinizde paslanmaz ya da zarar görmez. Yani altın en zor zarar gören madenler arasında yer alır. Bu özelliği de altını yok edilemez ve değeri kaybolamaz hale getirir. Uzun yıllar önce keşfedilen bu özelliğinden dolayı altın günümüzde hâlâ değerini koruyan yatırım araçlarındandır.

Altın fiyatlarında meydana gelen dalgalanmalar, altın yatırımınızın değer kazanmasına ya da kaybetmesine yol açabilir. Ancak bu küçük dalgalanmalar, altının değerine uzun vadede zarar vermez. Altının değer kaybetmemesinin nedenleri şu şekilde sıralanabilir:
 • Altın uzun vadeli bir yatırım aracı olarak değerlendirilir.
 • Ekonomik dalgalanmalara karşı dengeleyici bir rolü olan altın; yatırımcılar için risk dengeleyici ve güvenilirdir.
 • Altının herhangi bir ülkeye ya da kuruluşa karşı bir sorumluluğunun olmaması bu madenin değerinin kaybolmamasını sağlar.
 • Yatırımcıları enflasyona karşı koruyan altın, yüksek finansal değere sahiptir.
 • Bireysel olarak yapılan tasarruflar, altın sayesinde enflasyona karşı değer kaybetmekten kurtulur.

Altın fiyatları üzerinde etkili olan faktör ons fiyatıdır. Ons fiyatı ise uluslararası piyasada dolardan oldukça etkilenir. Yani dolarda meydana gelen tüm dalgalanmalar, altın piyasasına doğrudan yansır. Dolar fiyatlarının oynaklığı, dünya piyasasını etkilediğinden altın onsunu çok yakından ilgilendirir. Yani altın fiyatları üzerinde dolar belirleyici bir faktör olarak öne çıkar. Eğer dolar euro karşısında değer kazanırsa altın fiyatları düşer. Tam tersi dolar euro karşısında değer kaybederse altın fiyatları artar. Ülkemizde ise altın fiyatları belirlenirken direkt dolar kuru baz alınır.

Türkiye’de bulunan yatırımcılar için dolar ve TL kurundaki değişimler, altın kurunun da değişmesine neden olur. Dolar ve TL kuru yükselirse altın fiyatları artar, düştüğünde ise altın fiyatlar düşüşe geçer. Yani altın satın alırken anlık dolar kuru fiyatlarını göz önünde bulundurmalısınız. Çünkü canlı altın fiyatları, piyasadaki dolar kuru dalgalanmalarından oldukça etkilenir.

Yatırım amacıyla altın alacaksanız, bazı püf noktaları bilmenizde fayda vardır. Bu sayede en uygun altın yatırım aracını bularak kârınızı artırabilirsiniz. Altının ons değeri günlük olarak değiştiği için altın fiyatlarındaki dalgalanmalardan gelir elde edebilirsiniz. Altın yatırımı için altın seçerken şunlara dikkat etmelisiniz:
 • Alış-satış işlemlerinde fiyat farkı düşük olan altın türleri daha fazla kâr etmenizi sağlar. Özellikle gram altında böyle bir fark olmadığı için yatırım açısından oldukça uygundur. Ayrıca küçük altın niteliğine sahip olan çeyrek altın da yatırım için sıkça tercih edilir.
 • Altın yatırımı yaparken fiziksel alım yerine bankaların altın mevduat hesaplarını tercih etmenizde fayda vardır. Altınlarınızı evde muhafaza etmeniz riskli olduğundan banka hesabında güvenilir bir şekilde saklayabilirsiniz. Üstelik bankada vadeli altın hesabı açtırarak bir yandan birikim yapabilir bir yandan da birikimlerinizin değerlenmesini sağlayabilirsiniz.
 • Altından gelir elde etmek için güncel altın fiyatlarını takip etmeli ve en uygun zamanda alım yapmalısınız. Ayrıca altını uzun vadeli bir yatırım aracı olarak görmeli ve yatırımınızın değerlenmesi için dalgalanmaları takip edebilirsiniz.
Altın yatırımlarınız ile kâr elde etmek için anlık altın fiyatlarını https://mukayese.com/altin sayfasından takip edebilirsiniz. Farklı altın fiyatlarını tek sayfada karşılaştırarak en iyi yatırım imkanını sunan kurumu kolay bir şekilde seçebilirsiniz. Altın, döviz yatırımı ve diğer tüm finansal işlemleriniz için size özel güvenilir ve ayrıcalıklı hizmetler Mukayese’de sizleri bekliyor.

Altın onsu altının dünya piyasalarındaki değerini gösterir. Ons altından ziyade tüm değerli madenler için kullanılan bir terim ve o madenin dünya piyasalarındaki değerinin bir ölçü birimidir. Ons altın fiyatları dünya piyasalarındaki arz talep ve dünyayı etkileyen siyasi olaylardan etkilenerek değişebiliyor. Fakat onsun gram etkisi hep aynı kalır. 1 ons altın 31.103 gram altına karşılık geliyor. Dünya piyasalarında ons değerinin yükselmesi veya düşmesinin nedeni ise canlı döviz kurları üzerindeki değişikliklerdir.

Bir kütle birimi ola ons, pek çok değerli madenin karşılığı hesaplanırken kullanılır. Altın onsu da altının dünya piyasasındaki değerini ifade etmek için önemlidir. 1 ons altın gram olarak tüm dünya piyasaları için sabittir ve 31,03 grama denk gelir. Ons altın fiyatları, tüm dünyayı etkileyen siyasi olaylar ve dünya piyasasındaki arz talep dengesine göre değişiklik gösterir. Ancak onsun gram etkisi hiçbir zaman değişmez. Dünya piyasasında ons değerinin düşme ya da yükselme nedeni, canlı döviz kurlarında meydana gelen dalgalanmalardır.

Gram altının Türk Lirası karşılığını hesaplamak için altın onsu kullanılır. Altının gram fiyatına göre ons değeri hesaplanırken 31,03 gram 1 ons altın baz alınır. Ons değeri ile gram altın hesaplandıktan sonra ise buna göre tam altın, çeyrek altın, yarım altın ve diğer altınların değeri hesaplanabilir. Ons değeri üzerinden hesaplanmış bir şekilde sizlere sunulan altın fiyatlarını öğrenmek için hemen Mukayese’nin web sitesine girebilirsiniz. Burada yer alan kapsamlı tablo sayesinde altın piyasası ile ilgili güncel verilere tek tıkla ulaşabilirsiniz. Farklı altın türlerinin alış fiyatı, satış fiyatı ve değişim oranı anlık olarak sizlere sunulur ve her biri ile ilgili detaylı bilgiler verilir.

Altın fiyatlarını etkileyen en önemli çarpan dolar fiyatları ve ons fiyatıdır. Ons fiyatını da etkileyen en önemli unsur yine uluslararası piyasada dolardır. O yüzden dolardaki tüm değişiklikler altın fiyatlarını 1. Dereceden etkiliyor. Dolar fiyatlarındaki değişimler dünya piyasalarını da etkilediği için altın onsunu da çok yakından ilgilendiriyor. Yani altın fiyatını belirleyen en önemli etken dolardır.

Kıymetli madenlerin piyasadaki durumuna göre o madenin değeri ölçülür. Hangi maden piyasada az bulunuyor ise o madenin piyasa değeri daha fazla oluyor. Pırlanta, elmas, zümrüt gibi piyasada çok az olan madenlerin fiyatı her zaman daha yüksektir. Altın madeni de piyasa da az olduğu için değerli madenler sınıfında yer alır ve fiyatı yüksektir. Altın üretimi yapan firmaların piyasalara sürdüğü altın miktarına göre altın fiyatlarında oynama meydana gelir. Fakat piyasaya sürülen altın genelde talebi karşılamadığı için bu üretim altın fiyatlarını çok fazla etkilemiyor.

Tüm sektörlerde olduğu gibi altın sektöründe de arz talep ilişkisine göre altın fiyatları değişiyor. Özellikle bazı taleplerin çok fazla olduğu dönemlerde altın fiyatlarında yükseliş gözlemlendiği gibi bazı dönemlerde altın fiyatları talebin az olmasından dolayı düşüş gerçekleşebilir. Yine piyasada altın miktarına göre altın fiyatlarında dalgalanmalar meydana gelebiliyor. Bunun için piyasada işlem görmeyen yastık altı diye adlandırılan altınlar piyasa için hiçbir anlam ifade etmediği gibi piyasadaki altın miktarını da azalttığı için fiyatların yükselmesine yol açıyor.

Ülkemizde yıllardır yatırımcıların en gözdesi altın olmuştur. Tüm bayanların takı olarak kullandıkları altınlar birçok kişinin birikim aracı da olmuştur. Altın fiyatları çok değişken olduğu için al-sat yaparak kazanç elde etmeye çalışan milyonlarca yatırımcıda bulunur. Bu yatırımcılar piyasayı yakından takip ederek altının düşük fiyatlarda olduğu dönemlerde alım yapar ve altın fiyatlarının yükselmesini beklerler. Altın fiyatları yükselince düşük fiyatlardan alınan altınlar kar ile yüksek fiyatlara satılıyor. Bu amaçla alınan altınlar genellikle gram altındır. Gram altında işçilik gideri de olmadığı için kar marjı daha yüksektir.

24 ayar altın saf altını simgeler. Burada ziynet altın diye de adlandırılan bu altının değeri altın gramına eşittir. Fiyatı da gram altına eşdeğerdir. Fakat 22 ayar altın 22/24 oranında saflığı belirtir. Ve fiyatı da bu aranda hesaplanır. Yani 1 gram 22 ayar altının hesaplanması gram altının 22/24 oranındaki fiyatına eşittir. Yine 18 ayar ve 14 ayar altında da aynı hesaplama yapılır. Tüm hesaplama saf altın olan 24 ayar altın üzerinden ayarına göre oranlar değerinden hesaplanır. Takı olarak kullanılan altınlar 22, 18 ve 14 ayar altınlardır

Piyasada en fazla alım satımı yapılan küçük ve yuvarlak şekillerdeki bu altınların değeri de yine gram altın üzerinden hesaplanıyor. Tam altın 7 gram 22 ayar altına eşdeğerdir. Fiyatı da 7 gramlık 22 ayar altın üzerinden hesaplanır. Yarım altın 3,5 gram, çeyrek altın 1,75 gram 22 ayar altına eşdeğerdir.

Siyasi karışıklar en fazla piyasaları etkiler. Siyasi karışıklık bir ülkede veya dünya genelinde piyasaların nasıl şekilleneceğinin belirsizliği anlamı taşıdığı için tüm döviz etkenlerini alt üst eder. Ve bu karışıklık dünyada en fazla kullanılan para birimi olan Doların yükselmesine yol açtığı için altın fiyatları da doların yükselişine paralel olarak yükselir. Kısaca siyasi istikrar ülkemizde olduğu kadar dünyada da piyasaları ve değerli maden fiyatlarını çok yakından etkiler.

Bankalar ellerindeki paraların büyük bir bölümünü altın rezervlerine yatırırlar. Varlıklarının büyük bir bölümünü altın rezervlerine yatırarak büyük karlar elde ederler. Bu bankalar internet bankacılığı aracılığı ile çok sayıda altın alır ve satar. Bu al-sat arasındaki farkta yine banka karı olarak kaydedilir.

Altın piyasası, anlık döviz kuru ve piyasadaki döviz fiyatları değişimlerini canlı olarak mukayese.com sitesinden canlı olarak takip edebilirsiniz. Ayrıca sitede kredi ve kredi kartları gibi tüm finans araştırmaları yapabilirsiniz.

Tüm bankaların canlı döviz kurları ile farklı fiyatlarda verdiği gram altın fiyatlarını karşılaştırarak en iyi yatırım kurumunu rahatlıkla seçebilirsiniz.