18 Ayar Altın, an itibarıyla %0.67 artışla 791.13 USD'den işlem görüyor.
Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı sağlanmamaktadır.
18 Ayar Altın

18

18 Ayar Altın

Türk Lirası

TRY

Türk Lirası

18 Ayar Altın'da yıl sonunda ne olur ?
artar, azalır oyu kullanıldı.
İlk yorum yapan sen ol!

18 Ayar Altın

Altınlarda yer alan ''ayar'' ifadesi altının saflık derecesini göstermek için kullanılır. Her bir ayar, altının 24' de birine denk gelmektedir. 18 ayar altınlar belirli oranda gümüş eklenerek yapılmaktadır. Örnek verecek olursak; 18 ayar bir bilezik 24' de 6 oranında gümüş eklenerek yapılmıştır.

18 Ayar Altın Fiyatı

Son dönemlerde oldukça merak konusu olan konulardan biri de altın fiyatı. Kapalıçarşı' da 18 ayar altın fiyatı alış 444 TL, satış 449 TL' dir. 18 ayar altın güne 444 TL alış fiyatı ile başladı ve 449 TL fiyatlarına kadar yükseldi. Dün ise en düşük 418 TL fiyatlarında iken, en yüksek 427 TL fiyatlarına yükselmişti. Bugün de yükselişini sürdürmeye devam ediyor. Son ayın en yüksek seviyelerine ulaştı. Son bir ayda en düşük 371 seviyelerinde yer aldı.

Altının Piyasadaki Yeri ve Önemi

Yüzyıllar boyunca altın insanlar için önemli bir maden olmuştur. İnsanlar altını değerli varlık olarak görmüşlerdir. Günümüzde de enflasyona karşı koruma aracı olarak kullanılmaktadır. Olabilecek risklerden ve belirsizlikler karşısından kaçınma, değer saklama gibi işlevleri yer alıyor. Merkez bankaları da rezerv bulundurma amacı ile elinde bulundurmaktadır. Aynı zamanda portföy çeşitlendirme amacı ile de kullanılır.

Altın Çeşitleri

Gram altın, çeyrek altın, külçe, yarım altın, Ata altını gibi çeşitleri yer almaktadır. 8, 14, 18, 22, 24 ayar altınlar yer alır. Altın renkleri ise sarı, beyaz, yeşil, kırmızı (pembe) olarak yer alır.

İnsanlar kalıcı değere sahip olması nedeni ile altına yatırım yapmaktadır. Altın insanlar için güvenli bir liman olarak görülmektedir. Ekonomik durgunluk zamanlarında ve ekonomik belirsizliklerin durumlarının var olduğu zamanlarda insanlar altına yatırım yapmaya yöneliyor. Altın, enflasyona ve devalüasyona karşı koruma aracı olarak kullanılır.

Doların Altın Üzerindeki Etkisi

Altın fiyatı dolara bağlı olarak değişir. Dolar ile ters orantılıdır. Dolar yüksek seviyelerde iken altın fiyatı daha düşük bir seviyelerde olabilir. Dolar düşük seviyelerde iken de altın fiyatı daha yüksek seviyelere çıkabilir.

Bu durumdaki önemli etken de, dolar düşük olduğu zaman daha fazla altın satın alınmasıdır. Bugün dolar 9.91 TL seviyelerinde iken canlı 18 ayar altın fiyatı 449 TL seviyelerindedir. Doların değerinin düşmesi ile fiyatların yükselmesi de enflasyonu işaret etmektedir.

Altın Fiyatlarını Etkileyen Faktörler

Altın fiyatlarını etkileyen faktörlerin başında altına olan arz ve talep yer alır. Altının arz ve talep miktarlarını etkileyen faktörler altın fiyatına da doğrudan etki yapar. Arzı etkileyen faktörler arasında altın çıkarma maliyeti, tedarik sürecindeki gelişmeler ve altın çıkaran şirketlerin faaliyet süreçleri yer almaktadır. Altın fiyatını etkileyen talep faktörleri arasında ise, ekonomik gelişmeler (daralma - genişleme dönemleri), merkez bankası para politikaları, küresel risk durumu gibi faktörler yer almaktadır.

Altın Yatırımı Ne Zaman Yapılır?

Birçok insan yatırımlarını altına yapar. Altına yatırım yaparken ne zaman yatırım yapılmalı ve ne zaman satmalı gibi konularda da bilgi sahibi olunmasında fayda vardır. Altın fiyatları çoğu zaman ciddi seviyelerde düşüş yaşadığı gibi yüksek artışlar da meydana geliyor. Altına belirli zamanlarda ciddi talep de artabiliyor.

Özellikle küresel çapta oluşan riskler ve belirsizlikler, merkez bankasının uygulamış olduğu genişleyici para politikası gibi durumlarda altına olan talep de artmaktadır. Altına yatırım yapmayı düşünen kişiler anlık 18 ayar altın fiyatı takip ederek bu zamanlarda yatırım yapabilir. Bu dönemler takip edilerek altına yatırım yapılacak zaman konusunda kolayca bilgi sahibi olunabilir ve doğru bir yatırım yapılır.

%1.49 Faizli Kredi Teklifi!
Sadece Mukayese.com'a özel bu kredi teklifini kaçırmayın.
Hemen Başvur