Döviz Hesaplama

17.06.2024 04:09 tarihli TRY/USD kuru sonucuna göre hesaplanmıştır.

 
 
 
 

Döviz Çevirici

Döviz çevirici anlık bir şekilde kurlar arası para birimlerini çevirmenize yardımcı olan bir sistemdir. Dolar, Euro, Sterlin, Kanada Doları, Çin Yuanı ya da Danimarka Kronu gibi para birimlerine pratik bir şekilde çevirmenize yardımcı olur. Para birimlerini birbirleri arasında çevirebileceğiniz gibi TL arasındaki durumlarını da takip edebilirsiniz. Döviz çevirici genel olarak uluslararası piyasalarda bulunan para birimlerinin durumunu takip etmenize imkan tanır. Örneğin, yurt dışına çıkmayı düşünen bir gezginseniz yabancı mal ve hizmetlerin fiyatlarını incelemenizi kolaylaştırır.

Döviz çevirici, anlık döviz kurlarına dayalı olarak para birimlerinin değerinin kolayca değiştirilmesine yardımcı olur. Bir para biriminin değerini anlık bir şekilde başka para birimlerine çevirerek durum analizi yapılmasını kolaylaştırır. Döviz piyasasındaki en son piyasa fiyatını kullanarak yapılan bu dönüşüm sayesinde TL’nin uluslararası para birimleri karşısındaki durumunu zorlanmadan analiz edebilir, işlemlerinizi ona göre gerçekleştirebilirsiniz. Mukayese üzerinden istediğiniz para birimini birbirine çevirebilir, pratik bir şekilde karşılaştırmalar yapabilirsiniz. Uluslararası para birimlerini birbirine dönüştürerek maliyet analizleri gerçekleştirebilir, piyasalar hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Döviz Çevirici Kullanırken Bilinmesi Gereken Terimler

Döviz çevirici üzerinde para birimlerinin durumunu analiz etmeden önce bilmeniz gereken bazı terimler vardır. Nominal ve reel döviz kuru, analiz yaparken göz önünde bulundurmanız gereken parametreler arasında bulunur. Aşağıdaki maddeleri inceleyerek döviz çevirici kullanırken bilmeniz gereken terimler hakkında fikir edinebilirsiniz:

 • Nominal döviz kuru genel olarak bir yabancı para birimini satın alabilen ulusal para birimi şeklinde tanımlanır. Örneğin, Euro satın alabilen TL miktarı buna örnek olarak verilebilir.
 • Reel döviz kuru ise yurt dışı fiyat düzeyinin yurt içi fiyat düzeyine oranı olarak nitelendirilir. Reel döviz kuru, nominal döviz kurunun yabancı ülkedeki fiyat seviyesiyle çarpıldıktan sonra Türkiye’de fiyat seviyesine bölünmesiyle bulunur.
 • Parite de döviz çevirici kullanırken bilmeniz gereken terimler arasında yer alır. Örneğin, Euro’nun 5 TL olduğu bir durumda Dolar 2 TL ise Euro-Dolar paritesi 5/2 olarak hesaplanır. Benzer şekilde Dolar-Euro paritesi ise 2/5 olarak ölçülür.
 • Döviz piyasalarında işlem yapan kişiler genellikle nominal döviz kurları üzerinden bu işlemi gerçekleştirir. Reel döviz kuru ise ülkeler arasındaki fiyat düzeyinin farkının hesaplanması işlemidir.
 • Reel döviz kuru yerli paranın alım gücünü gösteren bir parametredir.
 • Dünyada sabit kur, dalgalı ve karma olmak üzere üç farklı döviz kuru rejimi olsa da Türkiye’de güncel olarak dalgalı kur rejimi kullanılır. Değişken kur rejimi olarak da nitelendirilen sistem, günlük ve saatlik olarak para birimleri arasında değişiklik olabileceğini gösterir. Türkiye, 2001 yılından beri dalgalı kur rejimindedir.
 • Döviz kurları ile işlem yapmak istiyorsanız BSMV de bilmeniz gereken terimler arasında bulunur. Bir dövizciye gittiğiniz zaman döviz çeviricinin hesapladığı tutar üzerinden işlem yapmayabilirsiniz. Banka ve Sigorta Muamemeleri Vergisi anlamına gelen BSMV, aldığınız döviz üzerinden hesaplanır. Binde 2 şeklinde hesaplanan BSMV dolayısıyla hesaplayıcı üzerinde gösterilen tutarlarda değişiklik olabilir. Benzer şekilde binde 2 BSMV tutarı altın gibi emtialarda da geçerlidir.
 • Döviz piyasalarında alış ve satış fiyatlarının da birbirinden farklı olduğunu bilmeniz gerekir. Makas ismi verilen bu fark, aldığınız dövizi o an sattığınızda ne kadar fark oluştuğunu gösterir. Örneğin, bir ABD Doları 26,89 TL üzerinden alınırken 26,90 üzerinden satılabilir. Makas olarak da isimlendirilen bu fark, bankalardan bankaya ya da dövizciden dövizciye göre farklı olabilir.
 • Makas farkı kurumdan kuruma farklı olduğu için döviz çevirici üzerinden hesapladığınız satış ya da alış fiyatlarını gerçek hayatta aynı şekilde bulamayabilirsiniz. Bankaları ve dövizcileri iyi bir şekilde inceleyerek kararınızı ona göre vermeniz gerekir.

Türkiye’de döviz fiyatları dalgalı bir yapıya sahip olduğu için çoğu kişi tasarruflarını yatırmak için dövizlere yönelebilir. Tasarruflarınızla hangi para birimini almak istediğinize karar verdikten sonra ise Mukayese’yi kullanarak elinizdeki tasarrufun ne kadar dövize karşılık geldiğini pratik bir şekilde hesaplayabilirsiniz.

Mukayese ile

Döviz Hesaplama

Mukayese döviz - TL hesaplama söz konusu olduğunda herkesin rahat bir şekilde kullanabileceği bir sisteme sahiptir. Döviz hesaplama / çeviricinin nasıl kullanılacağını merak ediyorsanız bu detaylara göz atabilirsiniz:

 • Döviz - TL Hesaplama sayfasına girdiğinizde ilk olarak kur ile TL’nin durumunu analiz edebileceğiniz bir grafik olduğunu görebilirsiniz. Bu grafikte günlük, 7 günlük, 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık, 1 yıllık ve 5 yıllık durumları inceleyebilirsiniz.
 • Yatırım yapmak için yabancı bir para birimi almak istiyorsanız Mukayese’nin sunduğu grafiklerden yararlanabilirsiniz. Trend ya da kesme noktası gibi terimlerden anlıyor ve grafiklerin durumunu iyi bir şekilde analiz edebiliyorsanız, döviz çevirici aracılığıyla bu grafiklere kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.
 • Dolar kuru ile Türk Lirası hesaplaması yapmak istiyorsanız sistem üzerinden bunu rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin, 100 dolar almak istediğiniz bir senaryoda ne kadar TL’ye ihtiyacınız olduğunu kolay bir şekilde inceleyebilirsiniz. Benzer bir şekilde elinizde 100 TL’niz varsa bu paranın ne kadar dolara karşılık geldiğini de görebilirsiniz.
 • Dolar kuru ile Türk lirası hesaplama sayfasını açtığınızda karşınıza USD ve TRY olmak üzere iki bölüm çıkar. Hangi parayı hangi para birimine çevirmek istediğinizi belirledikten sonra ilgili alana tutarı yazabilirsiniz. İster dolar isterseniz de Türk lirası üzerinden dönüştürme işlemlerini pratik bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Mukayese’nin sunduğu sade ve pratik arayüz sayesinde para birimlerini birbiriyle kıyaslayabilir, döviz piyasalarının analizini gerçekleştirebilirsiniz.

Sunduğu Avantajlarla Döviz Hesaplama

Türk Lirasının dünyadaki para birimleri karşısındaki durumunu analiz etmek istiyorsanız döviz hesaplama / çevirici size pek çok avantaj sunar. Döviz - TL Hesaplama sisteminin sunduğu avantajlar genel olarak şu şekilde özetlenebilir:

 • Döviz çevirici genel olarak kullanıcı için tüm parasal hesaplamaları otomatik olarak gerçekleştirecek şekilde özel olarak hesaplanır. Döviz çevirici, para birimi dönüştürme işlemlerini arka planda bulunan yazılımı sayesinde pratik bir şekilde gerçekleştirerek sizi matematiksel işlemlerden kurtarır.
 • Döviz hesaplama / çevirici internetin olduğu her yerden kullanılabilmesiyle öne çıkar. Çeviriciyi isterseniz cep telefonunuzdan isterseniz de bilgisayarınızdan kullanabilir, istediğiniz yerde dilediğiniz analizi gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz.
 • Popüler para birimlerinin TL karşısındaki durumunu kolay bir şekilde analiz edebilirsiniz. Alış, satış ve değişim oranlarını inceleyerek istediğiniz bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca Mukayese’deki sistem üzerinden en son hangi saatteki kurun alındığını da görebilirsiniz.
 • Doğru ve hızlı bilgilere ulaşma konusunda da döviz çevirici size yardımcı olabilir. Gerçek zamanlı bilgiler sunduğu için TL’nin döviz karşısındaki anlık durumunu rahat bir şekilde incelemenize olanak tanır.
 • Dünyadaki farklı para birimlerini birbiriyle kıyaslamak istediğinizde de döviz çeviriciden yararlanabilirsiniz. Örneğin, Euro ile Dolar arasındaki ilişkiyi ve durumu analiz etmek istediğinizde sistemin sunduğu fonksiyonellikten yararlanabilirsiniz.
 • Döviz çevirici herkes tarafından rahat bir şekilde kullanılabilecek bir yapıya sahiptir. İstenilen tutar para birimlerinin ilgili alanlarına girildikten sonra çevirme işlemi pratik bir şekilde gerçekleştirilir. Böylece herhangi bir ekstra işlem yapmadan para birimlerinin anlık durumunu öğrenebilirsiniz.

Döviz - TL hesaplama işlemlerini pratik bir şekilde gerçekleştirmek istiyorsanız Mukayese üzerinden para birimlerini kolaylıkla analiz edebilirsiniz. İstediğiniz para biriminin TL durumunu inceleyerek yatırımlarınızı nasıl şekillendirmeniz gerektiği hakkında fikir edinebilirsiniz. Bununla beraber para birimlerinin birbiri karşısındaki durumunu merak ediyorsanız da sistemi kullanabilir, anlık analizleri zorlanmadan yapabilirsiniz.