23,8538 ₺ -0,02%

CAD / TRY Kanada Doları Fiyatı

Alış 23,8339 ₺
·
Satış 23,8538 ₺
·
Kapanış 23,8478 ₺
Düşük 23,8073 Yüksek 23,9044
  • Bugün
  • 7 Gün
  • 1 Ay
  • 3 Ay
  • 6 Ay
  • 1 Yıl
  • 5 Yıl
Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı sağlanmamaktadır.
Kanada Doları / TRY Çevirici
Kanada Doları

CAD

Kanada Doları

Türk Lirası

TRY

Türk Lirası

Yorumlar

Kanada Doları hakkındaki düşüncelerini bize bildir veya daha önce yapılmış olan 3 değerlendirmeyi görüntüle.

Kanada Doları ile ilgili görüşün nedir?
Artar
% 100,00
Azalır
% 0,00
veya
RE

merhaba

ramazan ekiz·10a

elimde tam bin kanada doları var sizce bunu bozdurmalı mıyım? yükseliş bekleyenler var

Misafir Üye·12a

En güzel dolar bu bence hep 14 sularında geziyor

Misafir Üye·1y
Kanada Doları

1858’de tanıtılan ve Kanada’nın resmi para birimi olan Kanada doları, CAD sembolüyle bilinir. Kanada Merkez Bankası (BoC) tarafından geliştirilen politikalar doğrultusunda dağıtılır. Para birimi 5 dolar, 10 dolar, 20 dolar, 50 dolar ve 100 dolarlık banknotlardan oluşur. Bununla beraber 1 Kanada doları 100 sente bölünmüştür. Türk lirasında nasıl ki 1 TL 100 kuruşa denk ise Kanada dolarında da 1 Kanada doları 100 sente eşittir. Ayrıca Kanada doları bozuk para olarak 1c, 5 c, 10c, 25c, 50c, 1 dolar ve 2 dolar şeklinde basılır. En küçük kağıt parası 5 Kanada doları iken en büyük bozuk parası 2 dolardır.

Kanada doları ABD doları, Euro, İngiliz sterlini ve Japon yeninin ardından dünyada ülkelerin en çok tuttuğu beşinci rezerv para birimi konumundadır. Ayrıca dünya çapında en çok işlem gören altıncı para birimidir. Kanada, önemli ham madde ihracı yaptığı ve zengin doğal kaynaklarıyla ticaretini geliştirdiği için Kanada doları emtia para birimi olarak da nitelendirilir. Konvertibl para birimleri olarak nitelendirilen ve birbirine kolaylıkla dönüştürülebilmesi sayesinde dünya ticaretinde önemli rol oynayan para birimleri arasında bulunan Kanda doları, global piyasalarda da oldukça önemli bir yere sahiptir.

1 Kanada Doları Kaç TL?

“1 Kanada doları kaç TL?” sorusunun cevabı dönemden döneme değişiklik gösterebilir. Serbest piyasalarda para birimlerinin birbirine karşı değeri sürekli olarak değişir ve 1 Kanada dolarının iki ay önceki değeriyle bugünkü değeri arasında farklılıklar olabilir. Para birimlerinin birbirine karşı değeri artıp azaldığı için sorunun cevabı o günle bağlantılıdır. Örneğin, 1 Kanada dolarının değeri Mayıs 2023’te 14,78 civarında iken Kasım 2023 paranın değeri 21,08 seviyelerine yükselmiştir. Türkiye’de gerçekleşen 2023 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra döviz piyasasında düşüşler ve yükselişler yaşanmış, para birimlerinin birbirine karşı değerlerinde değişiklikler meydana gelmiştir.

İki para birimi arasındaki ilişkiyi gösteren grafikler aracılığıyla “1 Kanada doları kaç TL?” sorusunun cevabını istediğiniz dönem üzerinden inceleyebilirsiniz. Örneğin, sistem üzerinden 1 yıl önceki değerlere göz atarak istediğiniz analizleri gerçekleştirebilirsiniz. 7 gün, 1 ay, 3 ay ya da 6 aylık dönemleri inceleyerek kısa dönemde paranın değerinin ne olacağına dair öngörülerde bulunabilirsiniz. Kanada dolarına yatırım yapmayı düşünüyor ya da sadece döviz kurunun ne olduğuna ilgi duyuyorsanız grafikler üzerinden verileri inceleyerek fikir edinebilir, istediğiniz bilgilere pratik bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Kanada Dolarının Global Piyasalarda Önemi Nedir?

Kanada’nın resmi para birimi olmasının yanı sıra aynı zamanda referans para birimi olarak da kabul edilen Kanada doları, global piyasalarda da oldukça önemli bir yere sahiptir. Rezerv para olarak kullanılması, Kanada dolarının değerini artırır. Diğer gelişmiş ekonomik güçlerle kıyaslandığında Kanada’nın faiz politikası görece daha yüksek oranlara sahiptir. Kanada aynı zamanda dengeli mali yönetime ve devletin hakim olduğu bir ekonomi ile merkez bankasına müdahale etmeden dengeli bir orta yol bulmayı başaran ülkeler arasında yer alır. Her ne kadar Kanada doları ABD doları gibi birinci sırada bir para rezervi olmasa da Amerika’nın ekonomisinin gücüne bağlı bir yapıdadır. Bununla beraber yatırımcıların ABD ile Kanada’yı ayrılmaz bir ikili olarak varsayması da hatalıdır. ABD, Kanada için büyük bir ticaret ortağıdır ve ABD’nin para politikaları dolaylı olarak Kanada doları üzerinde de belirli bir etkiye sahiptir.

Kanada Doları ve Değeri

Kanada doları incelenirken ülkenin sahip olduğu emtialar da göz önünde bulundurulmalıdır. Kanada petrol, tahıl ve ağaç ürünlerinin ihracatı söz konusu olduğunda öne çıkan ülkeler arasında yer alır. Bu mallara olan talep, Kanada dolarının da fiyatını etkileyebilir. Kanada’nın ülke olarak yaş ortalaması küresel standartlarla kıyaslandığında daha yüksektir. Bununla beraber diğer gelişmiş ekonomilerin birçoğundan da daha genç bir nüfusa sahiptir.

Döviz kurlarını tahmin etmek zor olsa da analizleri doğru bir şekilde yaparak, fiyat seviyelerini kontrol ederek ve çeşitli finansal indikatörleri kullanarak çeşitli tahminlerde bulunulabilir. Kanada, çok büyük bir ülke olmamasına rağmen ekonomik durumu istikrarlı olduğu ve doğal kaynakları bakımından zengin olduğu için global piyasada başarılı bir konumda yer alır.

TL ve Kanada Doları İlişkisini Neler Etkiler?

IMF’nin 2023 yılında yaptığı sıralamaya göre dünyanın en büyük ekonomileri içerisinde Kanada, 9. sırada yer alır. 2021 yılında 9. sırada bulunurken 2023 yılı itibarıyla bir sıra yükselen ülke, dengeli para politikasıyla başarısını sürdürür. Türkiye ise hem 2021 hem de 2023 yıllarında 19. sırada bulunduğu için yerini korumayı başarmıştır. Kanada, dünyanın en büyük ekonomileri listesinde yükselmesiyle de Türkiye karşısında 2 yıl içinde değer kazanan ülkeler arasında yer almıştır.

Paralar da tıpkı diğer mallar gibi dünyada alım satımı gerçekleştirilen yatırım araçları arasında bulunur. Temel olarak çok fazla insan satın almak istediğinde para birimlerinin değeri artar ve daha az kişi o para birimine ilgi gösterdiğinde ise para biriminin değeri düşer. Aynı zamanda piyasada çok fazla para arzı varsa da benzer şekilde paranın değeri düşer; çünkü talepten fazla arz söz konusu olduğunda piyasada dengesizlikler ortaya çıkar.

İstikrarlı ülkeler yatırım yapmak isteyen kişiler için cazip limanlar arasında bulunur. İnsanlar bir ülkeye ne kadar yatırım yapmak isterse o ülkenin para biriminde artış ortaya çıkar. Çünkü yabancı yatırımcının o ülkenin para birimine yatırım yapması için parasını satın alması gerekir ve böylece ortaya bir para talebi çıkar. Örneğin, Türkiye piyasasına yatırım yapmak isteyen bir Fransız, bu işlemi gerçekleştirmek için TL satın almak zorundadır. Eğer bu yatırımlar gerçekleşirse TL’nin değerinde artış ortaya çıkabilir. Bununla beraber istikrarsız ülkelerde ve güvenin sarsıldığı ortamlarda yabancı yatırımcılar bir ülkenin geleceği hakkında kararsız olduğu için yatırım yapmakta çekinir.

Petrol Fiyatları

TL ile Kanada dolarının ilişkisini etkileyen faktörler arasında petrol gibi belirli emtiaların fiyatları da belirleyici bir role sahiptir. Petrol ihracatı Kanada ekonomisinin büyük bir bölümünü oluşturur. Yabancı bir petrol şirketi Kanada’dan petrol satın almak isterse ülkenin para birimini almak durumunda kalır. Petrol fiyatları yükselirse de şirketlerin daha fazla Kanada doları alması gerekir ve böylece ülkenin değeri artar. Kanada dolarının değerinin artması da TL karşısındaki fiyatını etkiler.

Enflasyon

Enflasyon da ülkelerin para birimlerinin değerini etkiler ve Türkiye, son yıllarda enflasyonist bir ortamda olduğu için TL’nin değer kaybetmesi de benzer şekilde Kanada dolarının TL karşısındaki değerini artırır. Bir ülkede enflasyon yüksekse ihracat ürünlerinin fiyatları artar ve bu durum, yabancılar için ülkeyi daha az çekici hale getirir. Enflasyon aynı zamanda yerli mallara olan iç talebi de düşürerek vatandaşların yurt dışından daha uygun fiyatlı alternatiflere yönelmesine neden olur. Yabancı para biriminin ülke içindeki yükselişi de TL’nin değerini düşürebilir.

Faiz Oranları

Kanada’nın ve Türkiye’nin faiz oranları da iki para biriminin birbirine karşı olan değerlerini etkileyen faktörler arasında bulunur. Genellikle yüksek faiz oranları ülkelerin para birimini artırır çünkü yurt dışından yatırımcı çekme olasılıkları artar. Her ne kadar Türkiye’nin Kasım 2023 itibarıyla politika faizi %35’e dayanmış olsa da aynı yılın Mayıs ayında %8 seviyesinde kalması ve artırılan faizin beklentileri karşılamaması, TL’nin değerinin artmasını zorlaştıran faktörler arasında bulunur. Ayrıca enflasyon oranıyla faiz arasında bir ilişki olduğu ve dengeli bir politikayla düzeltilmesi gerektiği için de tek başına faiz oranlarının artırılması ülkelerin para birimini değerli hale getirmez.