Kredi Hesaplama

Kredi hesaplama aracı ile faiz oranı girerek, tutar ya da vade girerek kredi hesaplama yapabilir ve kolayca kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

 
Ay
 
 
Ay
%
Mukayese ile

Kredi Hesaplama

Herhangi bir sebeple kredi çekmek istiyorsanız, kredi hesaplama yapmanız ve ödeyeceğiniz faiz miktarını bilmeniz gerekir. Kredi veren bankaların sitelerinde bu işlemi verimli bir şekilde gerçekleştirmek zorlaşabilir. Bundan yola çıkarak web sitemizde tüm kredi türlerini hesaplamanızı sağlayacak hizmetler sunuyoruz. Örneğin evlilik için kredi hesaplamak istiyorsanız, sitemizin kredi hesaplama bölümünü kullanarak ödeyeceğiniz miktarı, vadeyi, ödeme sıklığını ve faiz oranını görebilirsiniz. Kredi hesaplama sistemimizi sürekli geliştiriyor ve sizlere güncel kredi bilgilerini aktarıyoruz.

Kredi kullanmak pek çok kişi ve işletme için önemli bir finansal karardır. Bu sebeple kredi kararı verirken dikkatle düşünmek gerekir. Bankaların kredi faiz oranları, hem ülkenin ekonomik durumu hem de dünya geneli piyasa koşullarına göre değişebilir. Değişken faiz oranları, kredinin toplam maliyetini doğrudan etkilediğinden en düşük maliyetli krediyi bulmak elbette daha az geri ödeme anlamına gelir. Kredi seçerken banka faiz oranlarını dikkatlice incelemek ve karşılaştırmak büyük önem taşır. Sizin de kredi hesaplama konusunda merak ettikleriniz varsa, içerikte detayları bulabilirsiniz.

Kredi hesaplama yapmadan kredi çekerseniz, ödeyeceğiniz miktar ve faiz oranı sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Bu nedenle en uygun krediyi bulmak için kredi hesaplaması yapmanız gerekiyor. Kredi hesaplaması yaptığınızda birçok bilgiye anında erişebilirsiniz.

Kredi hesaplama sistemimizi kullanarak elde edeceğiniz kredi bilgilerinden bazıları aşağıdaki gibidir;

 • Kredi tutarı
 • Kredi vadesi
 • Kredi ödeme sıklığı
 • Kredi faiz oranı

Kredi çekerken en uygun krediyi bulmak için bu sistemimizi mutlaka kullanın. Kredi veren bankaların her biri aynı faiz oranlarıyla çalışmazlar. Veya bazı kredi türlerine özel avantajlı fırsatlar çıkabilir. Örneğin alışveriş yapmak için kredi çekmek istediğinizi varsayalım. Bu ihtiyaç için sunulan bir avantajlı banka kredisi işinize yarayabilir.

Kredi hesaplama, bankaların güncel faiz oranlarını öğrenmenize, bu oranlara göre aylık taksit ödemeleriniz ile toplam geri ödemenizin ne kadar olacağını kolayca hesaplamanıza olanak tanır. Tek bir tıklamayla değişik bankaların kredi faiz oranlarını karşılaştırabilir, bütçeniz için en doğru kredi ürününü belirleyebilirsiniz. Artık şube şube gezmeye gerek kalmadan, evinizin rahatlığında Mukayese ile bu hesaplamaları yapabilirsiniz. Diğer yandan kredi hesaplama araçları ile belirlediğiniz kredi seçeneğine online olarak başvuruda bulunmanız da mümkündür. Bu da zamandan tasarruf etmenizi sağlayarak kredi sürecini daha hızlı hale getirir.
Kredi hesaplama hem bireylerin hem de işletmelerin, faiz oranları, kredi notları ve gelir durumları gibi faktörleri dikkate alarak, bütçelerine en uygun kredi seçeneklerini bulmalarına yardımcı olan araçtır. Karmaşık görünen hesaplamalar, doğru kredi seçiminde son derece kritik bir rol oynar. Böylece finansal geleceğiniz üzerinde kontrol sahibi olmanıza yardımcı olur. Kredi hesaplama, finansal planlamanın vazgeçilmez bir parçasıdır ve doğru kullanıldığında sağlam bir ekonomik zemin oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Kredi hesaplama formülü, belirli faktörlere dayalıdır. Hesaplama formülü, almak istediğiniz kredi tutarını, faiz oranını, kredi notunuzu, gelir durumunuzu dikkate alarak ne kadar kredi alabileceğinizi belirlemenize yardımcı olur. Özellikle kredi faizi, her ödeme döneminde kalan anaparaya tekrar uygulanır. Bunun için kalan anapara tutarı ile kredi faiz oranı çarpılır, BSMV, KKDF gibi vergiler dahil edilir. Sonuçta da her ay ödenecek kredi faizi ile vergiler aylık taksitten düşülerek kredi anapara ödemesi hesaplanır. Kredi notu da hesaplama konusunda önemli bir faktördür. Buna göre kredi notu ne kadar yüksekse, kredi alma ihtimaliniz de o kadar yüksektir. Gelir durumunuz da belirleyici bir orana bağlı olarak dikkate alınır. Örneğin, aylık taksitlerin toplam tutarı, belgelenebilir hane gelirinin yüzde ellisini geçmemelidir.

Kredi, bireylerin ya da işletmelerin finansal ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bankalar ile finans kuruluşları tarafından sağlanan bir finansal üründür. Başlıca hesaplanabilir kredi türleri şunlardır:

 • Bireylerin acil nakit ihtiyacını karşılamak için kullanılan ihtiyaç kredisi, genellikle düşük meblağlarda ve kısa vadede verilir. İhtiyaç kredisi kullanım amacı genellikle belirtilmek zorunda olmadığından oldukça esnek kredi türüdür.
 • Yeni veya ikinci el araç alımı için kullanılan kredi türü olan taşıt kredisinde araç, banka tarafından teminat olarak alınabilir.
 • Ev veya arsa alımı gibi gayrimenkul yatırımlarını finanse etmek amacıyla kullanılan konut kredisi, uzun vade süresi ile yüksek kredi meblağlarına sahip olabilir.
 • Küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) işletme sermayesi ihtiyaçlarını, makine alımı gibi yatırımları finanse etmek amacıyla esnaf kredi kullanılır. KOBİ kredisi olarak da bilinen esnaf kredisi, işletme sahiplerine uygun faiz oranları ile ödeme koşulları sunabilir.

Ülkemizde kredi kullanırken, Banka Sigorta Muamele Vergisi (BSMV) ve Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF) gibi ek maliyetlerle karşılaşabilirsiniz. Vergi olarak sayılan maliyetler, kredi faizi üzerinden alındığından kredinin toplam maliyetini etkiler. BSMV, alınan faiz üzerinden yüzde 5 oranında hesaplanırken, KKDF yüzde 15 oranında alınır. Dolayısıyla iki vergi kalemi toplamda alınan faizin yüzde 20 sini oluşturur. Örnek vermek gerekirse, aylık 100 TL kredi faizi ödemeniz durumunda tutarın yüzde 20 si olan 20 TL ek vergi ödemeniz gerekir.
Bunlara karşın bazı istisnalar da vardır. Konut kredisi gibi belirli kredi türleri, KKDF ile BSMV gibi ek vergilerden muaf olabilir. Bu sebeple hangi kredi türünü kullanmayı düşünüyorsanız, o kredi türünün özel şartları ile maliyetlerini dikkatli bir şekilde incelemek, toplam maliyeti tam olarak anlamanıza yardımcı olabilir. Unutmamanız gereken diğer önemli nokta ise vergilerin yürürlükteki mevzuata göre değişebileceğidir. Bu yüzden kredi kullanım öncesi güncel bilgileri kontrol etmek her zaman faydanıza olacaktır.

Kredi hesaplama yapmak ilk başta bütçenizi korumak ve para yönteminizi yapmak için önemlidir. İnternet sayfalarında karşınıza çıkan ilk krediye başvurduğunuzda muhtemelen hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Artık insanlar kredi çekerken hesaplama yöntemine başvuruyor. Kredi hesaplama yaparak paranızı daha iyi bir şekilde yönetebilirsiniz. Bu sayede bankalardaki en iyi faiz oranını bulmanız mümkün olacak. Kredi başvurusu yaparken kredi tutarı, faizi ve ödeme sıklığıyla ilgili detay almak için kredi hesaplama aracımızı kullanmak işinize yarayabilir.

Kredi hesaplama yapmak için günden güne geliştirdiğimiz kredi hesaplama aracımızı kullanmanızı tavsiye ederiz. Kredi hesaplama aracımız, bankaların güncel faiz oranlarını baz alarak en doğru sonucu ekranınıza çıkartır. Tatil ihtiyacınız için kredi çekeceğinizi varsayarsak, sitemizin kredi hesaplama sekmesinden uygun kredi türünü seçmeniz gerekir. Aşağıdaki adımları izleyerek kredi hesaplama aracımızdan en doğru sonucu alabilirsiniz.

 • İlk olarak "En Uygun Kredi Başvurusu" sayfamıza giriş yapın.
 • Karşınıza çıkan ekrandan kredi türünü seçin.
 • Ardından kredi türü belirleyin.
 • Kredi vadesini seçin.
 • Son olarak "Hesapla" yazısına tıklayın.

Kredi hesaplama işlemini tamamladığınızda karşınıza yeni bir sayfa açılacak. Burada seçtiğiniz kriterlere en uygun kredi fırsatlarını görüntüleyeceksiniz. Bankaları liste halinde faiz oranlarıyla beraber görebilirsiniz. Kredi sonuçlarını inceleyerek kendinize en uygun krediyi seçerek başvurabilirsiniz. Krediye başvurmak için "Hemen Başvur" seçeneğine tıklayarak ilgili sayfaya gidebilirsiniz.

Kredi hesaplama işlemi size en uygun krediyi bulma şansı verir. Bu sayede normalinden yüksek faiz oranlarına sahip olan kredileri seçmemiş olursunuz. Paranızı yönetmek ve ihtiyaçlarınıza en uygun krediyi bulmak için kredi hesaplama aracımızdan mutlaka yararlanın. Kullanıcılarımız sunduğumuz en önemli avantaj ise, hesaplama sonucunda çıkan kredi bilgilerinin güncel banka faiz oranlarına göre hesaplanmasıdır.

Bu sayede kredi çekeceğiniz zaman en iyi faiz oranını yakalama şansınız olacak. Kredi hesaplama işlemini sadece birkaç dakikada tamamlamak için hemen "En Uygun Kredi Başvurusu" sayfamızı ziyaret edin. Yukarıda sıraladığımız adımları takip ederek en uygun krediye başvurma şansı yakalayın.

Bankaların faiz oranları sürekli değişmektedir. Özellikle kredi çekecek olan kişilerin güncel banka faiz oranlarını bilmesi gerekiyor. Tüm kredi bilgilerini ve faiz oranlarını birlikte görüntülemek ister miydiniz? Gelişmiş web sitemiz ve ara yüzümü banka ve kredi çekme işlemlerine dair birçok aracı kullanmanıza izin verir.

Hem kredi bilgilerinizi hem de bankaların güncel faiz oranlarını öğrenmek için aracımızı kullanın. Bu aracı ücretsiz bir şekilde kullanabilir ve faiz oranlarıyla birlikte daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Aracımızın asıl amacı, sizlere o anki en iyi krediyi ve faiz oranlarını göstermektir.

Nakit ihtiyaçlarınız için kredi çekmek istiyorsanız öncesinde bir araştırma yapmanız gerekir. Bankaların sunduğu fırsatlar ve faiz oranları sürekli değişeceği için bu bilgilerin güncelliği her zaman öğrenmelisiniz. Web sitemiz bankalar, krediler ve faiz oranlarıyla ilgili birçok araca ve hizmete sahiptir. Bu araçlarımızı web sitemiz üzerinden ücretsiz bir şekilde kullanarak en uygun krediyi bulmanız mümkün.

Araştırma yaparken birden fazla bankanın web sitesine gitmeniz, şubeleri gezmeniz veya telefonla görüşmeniz gerekir. Bu zaman kaybını önlemek ve en uygun krediyi bulmak için gelişmiş "Kredi Hesaplama" aracımızdan faydalanın. Kredi çekmek isteyen binlerce insan kredi hesaplama aracımızı kullanarak kendine en uygun krediye başvurmayı başardı.

İhtiyaç kredisi, nakit ihtiyacı doğduğunda alınabilecek maksimum vadesi 36 ay olan bir bireysel kredi türüdür.

Genel Şartları ve Limitler;

 • 3 Ay ile 36 ay arası vadede kullanılabilir.
 • 36 ay vade ile kullanılabilecek en üst limit 50.000 TL'dir.
 • 50.000 TL üzerindeki tutarlar için maksimum 24 ay vade ile kullanılabilir.
 • Kredinizin onaylanması için genellikle 1300 üzerinde bir kredi notuna ihtiyacınız vardır.
 • Kredinizin onaylanması için gelir beyan etmeniz ve taksitleri ödeyebileceğinizi kanıtlamanız beklenir.

İhtiyaç kredisi hesaplaması yapmanın en kolay yolu Mukayese.com üzerinden İhtiyaç Kredisi sayfasına girerek yapılabilir. Basitçe tutar ve vade girerek, aylık ödeme planınıza ve kesintilere kolayca ulaşabilir üstelik tek tıklama ile en uygun krediye başvurabilirsiniz.

Araç almak isteyen kişilerin nakit ihtiyacını karşılamak için verilen bir kredi türüdür. Özel koşulların dışında 0 km yada ikinci el araçlar için kullandırılmaktadır. yeni yapılan düzenlemelere göre kredi vadesi aracın bedeline göre değişiklik göstermektedir.

Genel Şartları ve Limitler;

 • 3 Ay ile 60 ay arası vadede kullanılabilir.
 • 120.001 TL ile 300.000 TL arası maksimum vade 48 aydır.
 • 300.001 TL ile 750.000 TL arası maksimum vade 36 aydır.
 • 750.001 TL üzeri maksimum vade 24 aydır.

Ayrıca bazı tüzel kişiler hariç olmak üzere taşıt kredilerinde belirli bir oranda peşinat gerekmektedir. Size en uygun olan bankayı taşıt kredisi hesaplama sayfasından bulabilirsiniz.

İşletme giderleri, makine tehçizat alımı, işyeri yenileme , büyüme gibi durumlarda başvurulan bir kredi türüdür. Kobi kredisi işletme finansmanı dışında kullanılamaz. kobi ve esnaf kredisini hesaplamak için sayfamız da bulunan kısımdan faiz oranı vade ve finansman türünü belirleyip ön başvurunuzu yapabilirsiniz.

Her taksit döneminde kalan anaparaya tekrar faiz uygulanarak hesaplanmaktadır. Geriye Kalan anapara tutarı ile kredi faiz oranı çarpılır ve akabinde BSMV, KKDF gibi vergiler de eklenir. her taksit ödemesinde kalan anapara tutarı azaldığı için ödenen faiz tutarı da her taksitte azalır.

Kredi türüne göre değişen faiz oranları arz-talep dengesine, piyasa durumuna göre belirlenir. sosyal etkilerin yanı sıra, ekonomik veriler, enflasyon oranına göre de değişiklik gösterebilir. Zaman için kredi faizleri düşüş eğilimi gösterirken bazen de yükselme eğilimine de girebilir. güncel bilgiler ve değişen kredi faiz oranlarını sitemizden anlık olarak takip edebilirsiniz.

İçinde bulunulan ekonomik göstergeler, mali tablolara, piyasalara göre ve ayrıca her bankanın maliyet hesabına göre değişiklik gösterebilir. Aynı zamanda kredi türüne göre de değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin konut kredisi ile ihtiyaç kredisi oranı birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Farklı bankaların sunduğu farklı kredi faiz oranlarını mukayese kredi hesaplama sayfasından öğrenebilir , ardından hızlıca başvuru yapabilirsiniz.

Faizin oranını belirleyen ana etmenlerden biri enflasyondur. Enflasyonun artış ve azalış eğilimine göre kredi oranları değişebilmektedir. Merkez bankası bankalara mevduat toplama maliyeti belirtir ve bu oran enflasyonun üzerinde olmalıdır ki yatırımların alım gücü düşmesin. bu sebeple kredi ihtiyacı olan kişilerin enflasyonu yakinen takip etmesi gerekmektedir.

Çekebileceğiniz kredi tutarı temelde üç farklı etmene bağlıdır. Bunlar çekmek istediğiniz kredi türü, belgelenebilir geliriniz ve sahip olduğunuz kredi notunuzdur. Bankalar tüm kredi türleri için aylık taksit tutarını toplam gelirinizin yarısını geçmeyecek şekilde hesaplar. bazı bankaların özel kredi kampanylarında bu kural değişmek ile beraber istisnalar da mevcuttur. Konut kredisi kaynak kullanımı destekleme fonu (kkdf) ve banka sigorta muameleleri vergisi (bsmr) vergilerinden muaftır. Ayrıca konut kredisi başvurusunda aynı hanede ikamet eden tüm aile bireylerinin belgelendirilebilir gelirleri kabul edilir. Örneğin aylık geliriniz 7500 TL ise genel olarak bankalar en yüksek ödeyebileceğiniz 3750 TL olarak hesaplar. 120 ayda aylık %1 faiz oranı ile çekebileceğiniz en yüksek konut kredisi tutarı 3750 TL aylık taksit için yaklaşık 261 bin TL olur. Ihtiyaç kredisi için aylık ödeyebileceğinizi taksit tutarının 1000 TL olarak hesaplandığını varsayalım 36 ayda bir faiz oranı yaklaşık 29000 tl olarak hesaplanır. Taşıt kredilerinde ise ihtiyaç kredisinden farklı olarak çekilebilecek Kredi tutarını belirlemede aracın fiyatı da etkilidir. Kredi notu da alabileceğiniz Kredi tutarını önemli oranda etkiler. kredi notunuzun yeterli olması güvenilir olduğunuzun göstergesi sayılır ve talep ettiğiniz tutarın onaylanma ihtimalini artırır.

Öncelikle aylık gelirinizi dikkate alarak ödeyebileceğiniz tutarı; vadeyi de göz önüne alarak belirleyin. Ardından sizin için en uygun kredi kampanyalarını araştırın. Türkiye’de çok sayıda hizmet veren banka olduğu için ne kadar geniş bir araştırma yaparsanız o kadar doğru bir sonuca ulaşırsınız. Kredi oranları üzerinden oluşan maliyeti hesaplamalısınız. Farklı ödeme seçenekleri ve değişen vade sürelerini gözden geçirmeniz gerekir. Yaptırılması zorunlu olan sigorta var mı, var ise onu maliyetini de hesaba katmanız gerekir. Son olarak bir tavsiye verelim sadece kredinin çıkıp çıkmayacağını merak ettiğiniz için kredi başvurusunda bulunmamanız daha uygun olur.

Kredi notunuz öncelikle başvurduğunuz kredinin çıkıp çıkmayacağını etkilemek ile beraber bazı koşullarda kredi faiz oranını da etkiler. Kredisini düzenli ödeyen kişilerin notu yüksek olacağı için bankaların nezdinde verilen kredinin geri ödenmeme riski daha düşüktür. Bu da bazı durumlarda daha düşük kredi faizi verilmesine sebep olur. Aksi durumda kredi notu düşük olan kişilere verilen kredilerde geri ödenmeme riski fazla olduğu için bankalar bunu faiz oranına yansıtabilir.

Bu konu da bir çok etmen göz önünde bulundurulsa da genel olarak kişinin o güne kadar kullandığı kredileri geri ödeme durumu ,mevcut kredi limiti ve borç durumu (kredi kartları da bir tür kredi olduğu için hesaba katılır), kişinin yakın zamanda kredi kullanıp kullanmadığı ve ne sıklıkla kredi kullandığı gibi farktörler etkilidir.

Öncelikle bankaların kişiden istediği belgelerin tamamı resmi belge statüsünde olması gerekir. Bunlar kişi eğer çalışan ise maaş bordrosu sgk dökümü, ikamet adresi varsa ek gelir belgesi (bunlar eğer kişinin üzerine taşınmaz mülk varsa onun kira sözleşmesi, kayıtlı yapılan çiftçilik belgesi gibi belgeler olabilir) bunun yanında kredi talep eden kişinin şirket ortaklığı varsa vergi levhası bilanço ve gelir tablosu gibi belgeler banka tarafından istenebilir. Çekilmesi düşünülen kredi konut kredisi ise aynı ikamette oturan diğer aile bireylerinin de gelirini beyan eden belgeler istenebilir.

Kredi başvurularında gösterilen gelirin kayıtlandırılabilir olması çok önemlidir. Kayıt dışı olan geliriniz var ise banka bunu dikkate alamaz. Ayrıca güncel düzenlemeye göre aylık ödemeyi planladığınız kredi ödemesi aylık kayıtlandırılabilir gelirinizin yarısını geçemez örneğin sekiz bin Türk lirası aylık geliriniz varsa aylık ödeyebileceğiniz kredi primi maksimum dört bin Türk lirası olabilir.

Kredi erken kapamanın hesaplanması için kalan ana paranın bilinmesi gerekir. Bildiğiniz gibi kredi geri ödemelerinde ödediğiniz toplam tutar aldığınız ana para ve bunun üzerine bankanın koyduğu faizidir. Kredi geri ödemesine başladığınız zaman ödediğiniz primin büyük oranı çektiğiniz kredinin faizinden geri kalan kısmı ise anaparadan düşülür. Ödenen aylar devam ettikçe bu oran değişir. Bu yüzden aldığınız krediyi erken kapatmak neredeyse her durumda kazançlı olur. Sadece konut kredilerinde erken kapamanın cezası vardır. Bu konuda bankanızdan bilgi almanızı öneririz.