Balon Ödeme Nedir?

Beste Begüm Yiğit

Beste Begüm Yiğit

6 Şubat 2024 19:42, Salı
Balon Ödeme Nedir?

Kredi veya borç ödemesi yapan kişiler, balon ödeme nedir sorusunun yanıtını merak eder. Balon ödeme, borcun büyük bir kısmını belli bir dönem boyunca düşük taksitlerle ödeme ancak son ödeme taksitinin borcun büyük bir kısmını içerecek şekilde yüksek tutarlı olması anlamına gelir. Yani kredinin veya borcun son taksiti, diğer taksitlere göre daha büyük ve belirgindir; bu yüzden balona benzetilir ve balon ödeme adı verilir.

Eğer hayallerinizdeki evi, arabayı satın almak ya da herhangi bir ihtiyacınızı karşılamak istiyorsanız, balon ödeme oldukça mantıklıdır. Özellikle bazı dönemlerde maddi durumunuzun yeterli olmayacağını düşünüyorsanız, elinize yüklü miktarda para geçtiğinde kredinin son taksitini ödeyebilirsiniz. Balon ödeme ne demek, balon ödeme nasıl yapılır, avantajları nelerdir gibi soruların yanıtlarını öğrenmek için yazının tamamını okuyabilirsiniz.

Balın Ödeme Nasıl Yapılır?

Balon ödeme sistemi, özellikle konut kredisi ve taşıt kredisi gibi yüksek tutarlı borçlarda yaygın olarak tercih edilir. Kredi kullanmak isteyen kişiler, balon ödeme nasıl yapılır sorusunun yanıtını merak eder. Mesela; konut kredisi çektiğinizi düşünelim ve balon ödeme sistemi ile ödeme yapıyorsunuz. Öncelikle taksitleri düşük tutarlarla ödersiniz; ancak belli bir yılın sonunda veya kredi sözleşmesinde yer alan tarihte, balon ödeme adı verilen büyük tutarlı ödemeyi yapmanız gerekir. Balon ödeme, kalan borcun çok büyük bir kısmını içerir ve kredi sözleşmesinin sona ermesini sağlar.

Balon ödeme sisteminde de diğer ödeme şekillerinde olduğu gibi sabit faiz işler. Ancak bu ödeme sisteminin diğer ödeme şekillerinden en büyük farkı; vade süresince ödeme kolaylığı sunması ve aylık ödemelerin düşük olarak yalnızca son taksitin yüklü olmasıdır. Bu sayede kredi ödemelerinizi çok daha rahat yapabilir ve hızlı kazanç sağlayabileceğiniz yatırımlara yönelerek son taksiti kolayca ödeyebilirsiniz.

Balon Ödeme Sisteminin Avantajları

Balon ödeme sistemi, beraberinde pek çok avantajı da getirir. Özellikle ödeme kolaylığı sunması ile öne çıkan bu sistem, kredi kullanmak isteyenlerin sıkça tercih ettiği bir ödeme şeklidir. Siz de balon ödeme sistemi nedir sorusunun yanıtını öğrenerek bu sistemi tercih edebilirsiniz. Bu sistemin sağladığı avantajlar aşağıda verilmiştir:

 • Balon ödeme sayesinde kredi vadesi boyunca aylık taksitleriniz çok daha düşük tutarlı olur. Böylece bütçenizi zorlamadan ve kendinize finansal yük oluşturmadan taksitleri ödeyebilirsiniz.
 • Özellikle ev, araba gibi yüksek tutarlı gayrimenkuller satın alırken balon ödeme oldukça avantajlıdır. Aylık taksitleri düşük tutarlarla ödemeye başlamak, daha fazla bütçeyle ev veya araç sahibi olmanızı sağlar. Bu da satın almaya teşvik eder.
 • Balon ödeme planında, kredi vadesi boyunca uygulanan faiz miktarı azalabilir. Çünkü, kredinin ana borcunu, son ödeme taksitinde yaparsınız; bu da önceki taksitlerde daha az ana borç kalmasını sağlar. Dolayısıyla ödemeniz gereken faiz tutarı da daha az olur.

Bu avantajların yanı sıra balon ödeme planının bazı dezavantajları da vardır. Özellikle gelecekte beklediğiniz gelir artışı gerçekleşmezse, kredinin son taksitini ödeme konusunda güçlük yaşayabilirsiniz. Balon ödemeli kredilerde, başlangıçta düşük faiz oranları söz konusudur; ancak bu süre sona erdiğinde faiz oranları yükselebilir. Dolayısıyla daha fazla ödeme yapmak durumunda kalabilirsiniz. Bazı balon ödemeli kredilerde, krediyi erken kapatmak isterseniz ek maliyetler ödemeniz gerekebilir. Ayrıca ekonomik koşulların belirsiz olduğu bir dönemde balon ödemeli krediler daha riskli hale gelebilir. Faiz oranları ve iş durumu gibi faktörler, borçluların ödeme planlarını etkileyebilir.

Kredisini daha hızlı kapatmak isteyenler balon ara ödeme nedir sorusunu araştırır. Bazı bankalar, kredi sözleşmelerinde size balon ödeme sisteminde ara ödeme imkanları sunar. Balon ara ödeme sistemi, balon ödeme planına tabi kredi ürününüz için taksit tarihinden önce ödeme yapmanız anlamına gelir. Böylece kredinizin borçlarını daha hızlı kapatmanız mümkün olabilir. Ancak bu her banka tarafından sunulan bir hizmet değildir. Hatta bazı bankalar, krediyi erken kapatmak için yapılan ödemelerde ceza uygulayabilir. Bu yüzden balon ara ödeme sisteminin, krediniz için geçerli olup olmadığını öğrenmelisiniz. 

Kimler Balon Ödemeli Kredi Kullanabilir?

Kredi balon ödeme nedir sorusunun yanıtını, bu ödeme sisteminin kimlere uygun olduğunu anlatır niteliktedir. Özellikle finansal açıdan büyük bir avantaj sunan balon ödeme, bankalar tarafından sunulan özel bir hizmettir. Dilerseniz, çektiğiniz kredinin balon ödeme sistemi sunması durumunda siz de bu ödeme şeklini tercih edebilirsiniz. Balon ödeme planının içeriğine uygun olarak bu sistemi kullanabilecek kişiler aşağıda verilmiştir:

 • Yüksek tutarlı konut, araç alımı yapan kişiler
 • Nakdini yatırım için kullanmak isteyenler
 • Bir yerden toplu para bekleyenler ve gelecekte gelir artışı bekleyenler
 • Aylık taksit ödemelerini düşük tutmak isteyenler
 • Belli bir dönem boyunca finansal durumunu iyileştirmek isteyenler
 • Düşük tutarlı ödemeleri ve son taksitte yüksek miktarlı taksit ödemesi yapabilecek kişiler
 • Emekli ikramiyesiyle ev veya araç satın almak isteyenler
 • Finansal hedefleri ve ödeme esnekliği isteyen kişiler
 • Kredi ödemelerini yaparak kredi notunu yükseltmek isteyenler

Balon ödeme sistemi, sunduğu avantajlarla pek çok kişinin rahatlıkla kredi başvurusu yapıp taksitleri ödeyebilmesini sağlar. Ancak yine de son taksitin yüksek tutarlı olmasından dolayı bu taksiti de göz önünde bulundurmanız oldukça önemlidir.

Balon Ödeme Planında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüksek tutarlı bir kredi kullanacaksanız, balon ödeme ne demek sorusunun yanıtını bilmelisiniz. Ayrıca bu ödeme planında dikkat etmeniz gereken noktaları da öğrenmenizde fayda vardır. Böylece çok daha sağlıklı ve kolay bir şekilde ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Balon ödeme sisteminde göz önünde bulundurmanız gerekenler şunlardır:

 • Gelecekteki finansal durumunuzu çok dikkatli değerlendirmelisiniz. Ödeme kapasitenizi doğru belirlemelisiniz; çünkü balon ödeme planında son taksit yüksek tutarlıdır.
 • Kredi anlaşmasında yer alan kredi faiz oranları ve diğer masrafları dikkatli bir şekilde incelemeniz gerekir. Balon ödemede belli bir süre düşük olan faiz oranları, bir noktadan sonra yükselebilir.
 • Kredi sözleşmesindeki erken ödeme cezalarını dikkate almalısınız. Krediyi erken kapatmak isterseniz karşılaşabileceğiniz cezaları ve ek masrafları bilmelisiniz.
 • İş kaybı, sağlık sorunları, gelir düşüklüğü gibi diğer beklenmedik senaryoların tümünü değerlendirerek balon ödeme sistemini tercih etmelisiniz. Bu alternatif durumlar, ödemeleri yapma konusunda zorluk çekmenize neden olabilir.
 • Kredi sözleşmesindeki tüm detayları dikkatli bir şekilde okumalı ve şartları anlamalısınız. Bu sözleşmenin şartlarına bakarak balon ödeme planını tercih edip etmemeye karar vermelisiniz.
 • Balon ödeme planı ile ilgili karar vermeden önce finansal bir danışmana başvurabilirsiniz. Finansal danışman, mali durumunuzu değerlendirerek size uygun stratejiler önerir ve riskleri azaltabilir.

Balon Ödeme Planında Faiz Kaçtır?

Balon ödeme sisteminde faiz oranı, genellikle kredi sözleşmesinde belirtilir. Bu faiz oranı, bankadan bankaya ve krediden krediye değişiklik gösterir. Ancak balon ödemeli kredilerin tümünde, başlangıçta faiz oranı düşük olur; sonrasında ise artar.

Balon Ödeme Sistemi Riskli mi?

Balon ödeme sisteminin bazı riskleri vardır. Beklenmeyen finansal durumlar ve gelir azalması, yüksek ödemeler karşısında zorlanmanıza neden olabilir. Ancak balon ödeme sisteminin avantajlarını da göz önünde bulundurarak bu ödeme planının risklerini en aza indirgeyebilirsiniz.

Balon Ödeme Hangi Kredilerde Kullanılabilir?

Balon ödeme planı, genellikle konut kredisi ve taşıt kredisi gibi yüksek tutarlı ve uzun vadeli ürünlerde tercih edilir. Ancak evlilik kredisi, tatil kredisi, ipotekli ve ipoteksiz ihtiyaç kredileri, eşya kredisi ve eğitim kredisi gibi farklı kredi ürünlerinde de balon ödemeyi kullanabilirsiniz.


Yorumlar

Balon Ödeme Nedir? hakkındaki düşüncelerini bize bildir ve ilk değerlendirmeyi yapan sen ol!