Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama

Kredi kartı asgari ödeme tutarı hesaplama aracı ile kredi kartı borcunuzun minimum ödeme tutarını hesaplayın.

 • Kart Limiti 10.000 TL
 • Dönem Borcu 1.000 TL
 • Asgari Ödeme Tutarı 200 TL

Önerilen Kredi Kartları

Şubeye gitmeden kredi kartın sana gelsin

Enpara.com

Enpara

Enpara.com

Aidatsız Yıllık Ücret

Ömür boyu kredi kartı aidatı yok!

Enpara.com

Enpara.com Şirketim

Enpara.com

Aidatsız Yıllık Ücret

Ömür boyu aidatsız!

Her ay 5 adet tek çekim harcamayı toplamda 15.000 TL'ye kadar faizsiz-ücretsiz sonradan taksitlendirme imkanı!

QNB Finansbank

CardFinans

QNB Finansbank

413,00 TL Yıllık Ücret

ilk kez CardFinans'lı olanlara özel %0 Faizli 20.000 TL Taksitli Nakit Avans!

Akbank

Axess

Akbank

Aidatsız Yıllık Ücret

Axess'e şimdi başvuran Akbanklılar, 7.500 TL'ye varan chip-para kazanıyor!

İlk yıl kredi kartı aidat ücreti yok!

%0 Faizli 20.000 TL Taksitli Avans!

Mukayese ile

Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama Hakkında

Kredi kartı asgari ödeme tutarı, kredi kartı borcunuzun son ödeme gününe kadar ödemeniz gereken en düşük tutarıdır. Geç ödenmesi ya da hiç ödenmemesi kredi puanınızı ciddi şekilde düşürür ve yüksek faiz yükü ile karşılaşmanıza sebebiyet verir.

Kredi kartı asgari ödeme tutarı genel olarak son ödeme günü geldiğinde ödemeniz gereken en düşük miktarı gösterir. Eğer ödemeniz gereken tutarı ödemez ya da altında bir ödeme gerçekleştirirseniz sonrasında gecikme faizi uygulanır. Eskiden bu oran bütün kredi kartları için sabitken Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından 2022 yılının Haziran ayında çıkarılan bir karar doğrultusunda ödenecek asgari tutar üzerinde bazı değişiklikler gerçekleştirilmiştir. Bu değişikler ise kredi kartının limitine göre belirlemiştir. Bir kredi kartının limiti 25.000 TL’nin altında ise kredi kartı asgari ödeme tutarının borcun %20’si olduğunu belirtmiştir. Bununla beraber eğer limit 25.000 TL’nin üzerinde ise asgari ödeme tutarı %40 olacak şekilde değiştirilmiştir.

13.06.2019 yılındaki BDDK kararı ise kredi kartlarının limiti ne olursa olsun asgari ödeme tutarını %30 olarak belirlemişti. 2022 tarihli karar ise asgari ödeme tutarını kredi kartının limitini göz önünde bulunduracak şekilde yeniden değerlemiştir. Hesaplama aracı iki farklı limit üzerinden girdiğiniz tutarı dikkate alarak hesaplama işlemlerini kısa süre içinde gerçekleştirir ve sonucunda borcunuzun ne kadar olduğunu öğrenmenize imkan tanır. Eğer kart borcunuzun ne kadarını ödemeniz gerektiğini hesaplamakta zorlanıyor ya da aylık bütçenizi asgari ödeme tutarını göz önünde bulundurarak yapmak istiyorsanız Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama aracının sunduğu avantajlardan yararlanabilirsiniz.

Sunduğu Avantajlarla Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama Aracı

Hesaplama aracı sunduğu özellikler sayesinde kullanıcılarına pek çok farklı avantaj sunar. Hesaplama aracının olumlu tarafları hakkında daha detaylı bir şekilde bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki maddeleri inceleyebilirsiniz.
 • Hesaplama aracı kredi kartınızın limiti doğrultusunda bütün hesaplamaları sizin yerinize gerçekleştirmesiyle dikkatleri üzerinde toplar. %20 ve %40 olmak üzere iki farklı oran üzerinden hesaplama işlemini gerçekleştiren araç, limitinizi bildiğiniz durumda doğru hesaplamalar ile asgari ödeme tutarınızı öğrenmenize yardımcı olur.
 • Karmaşık dönem borçlarının asgari ödeme tutarını kolay bir şekilde hesaplayabilmesiyle hesaplama aracı herkesin beğenisini kazanır. Ayrıca pratik bir kullanıma sahip olduğu için de herkes tarafından rahat bir şekilde kullanılabilir.
 • Hesaplama aracı sayesinde aylık bütçe hesaplamalarınızı kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Farklı dönem borçlarının asgari ödeme tutarının ne kadar olduğunu göz önünde bulundurarak aylık bütçenizi hesaplayabilir, harcamalarınızı ona göre şekillendirebilirsiniz.
 • Asgari ödeme tutarı banka fark etmeksizin her kredi kartı için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından aynı oran üzerinden hesaplandığı için bankanız ne olursa olsun hesaplama aracını kullanabilirsiniz. Farklı bankalar için de aynı ve doğru hesaplamayı sunan hesaplama aracı, bu yönüyle herkese hitap eder.
 • Asgari ödeme tutarınızın ne olduğunu hesaplamakta zorlanıyorsanız ve her fatura döngüsünde ne yapmanız gerektiği hakkında karar vermekte zorlanıyorsanız hesaplama aracının sağladığı avantajlardan yararlanabilirsiniz.
 • Aylık bütçenizi asgari ödeme tutarı üzerinden belirlemek istiyorsanız hesaplama aracı sayesinde istediğiniz tutarları kolay bir şekilde hesaplayabilirsiniz.

BDDK tarafından hazırlanan yeni mevzuata göre kredi kartlarının asgari ödeme tutarları, limit, borç tutarı gözetmeksizin %20 olarak belirlenmiştir.

Asgari ödeme tutarı ya da asgari ödeme tutarının üzerinde ödeme yaparsanız kalan dönem borcuna sadece akdi faiz işler.

Asgari ödeme tutarının altında ödeme yaptığınızda borcunuza gecikme faizi işlemeye başlar.

Kredi kartınızın asgari ödeme tutarını basit bir işlem ile kolay bir şekilde hesaplayabilirsiniz. Kredi kartı asgari ödeme tutarı hesaplama hakkında daha detaylı bir şekilde bilgi almak istiyorsanız aşağıdaki maddeleri inceleyerek aklınızdaki soruların cevaplarına kısa süre içinde ulaşabilirsiniz. Ödenecek asgari tutarın ne kadar olacağını hesaplamadan önce kredi kartınızın tam limitini bilmeniz gerekir. 25.000 TL’nin üstü ve altı olacak şekilde iki farklı oran üzerinden hesaplanan asgari tutarı göz önünde bulundurarak hesaplamanızı gerçekleştirmeniz gerekir.

Kredi kartı limitinin 25.000 TL’nin altında olduğu bir senaryoda aylık borcunuz 20.000 TL ise ödemeniz gereken tutar 4.000 TL şeklinde hesaplanır. Dönem borcunuz 20.000 TL olduğunda ve kartınızın limiti 25.000 TL’nin altında kaldığında şu işlem ile borç hesaplaması yapılır: 20.000 x 0,2 = 4.000 TL. Burada 0,2 ile gösterilen oran %20’yi belirtir.

Kredi kartı limitiniz 25.000 TL’nin üzerinde ise hesaplamada bazı farklılıklar oluşur. Kredi kartı limitiniz 25.000 TL’nin üzerinde olduğu bir durumda borcunuz 20.000 TL ise ödemeniz gereken tutar 8.000 TL şeklinde hesaplanır. Her ne kadar yukarıdaki örnekte olduğu gibi dönem borcunuz yine 20.000 TL olsa da kredi kartı limitiniz 25.000 TL’nin üzerinde olduğu için farklı bir oran üzerinde asgari ödeme tutarı hesaplaması gerçekleştirilir.

25.000 TL’nin üzerinde limiti olan kartın borcu 20.000 TL olduğunda ise şu işlem yapılır: 20.000 x 0,4 = 8.000. Buradaki 0,4 oranı %40’ı belirtir. 25.000 TL’nin üzerindeki kredi kartlarında asgari ödeme tutarı hesaplaması yapılırken %40 oranı üzerinden borç hesaplaması gerçekleştirilir.

Her ne kadar basit bir hesaplamaya sahip olsa da dönem borçları karışık tutarlar olduğu zaman bu hesaplamaları yapmak zorlaşabilir. Bununla beraber Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama aracı bütün hesaplamaları sizin yerinize otomatik olarak gerçekleştirir. Asgari ödeme tutarınızın ne olduğunu pratik bir şekilde hesaplamak istiyorsanız Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama aracını kullanabilirsiniz. Ayrıca aylık harcamalarınızı yönetmek için de bir planlama yapmak istiyorsanız aracı kullanarak o ay için ne kadar harcama ile kendinizi sınırlandırmanız gerektiğini de öğrenebilirsiniz.

Pratik bir kullanıma sahip olduğu için Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama aracı herkese hitap etmesiyle öne çıkar. Hesaplama aracı genel olarak şu şekilde kullanılır:
 • Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama aracını kullanmadan önde limitinizin tam olarak ne olduğunu bilmeniz gerekir. 25.000 TL altı ve üstü olmak üzere iki farklı kategoriye ayrılan alan üzerinden hesaplamanızı kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.
 • Kredi kartınızın limitini girdikten sonra dönem borcunuzun ne kadar olduğunu ilgili alana yazmanız gerekir. Dönem borcunuzun miktarı ne olursa olsun hesaplama işlemini saniyeler içinde gerçekleştiren araç sayesinde ne kadar ödeme yapmanız gerektiğini kolaylıkla öğrenebilirsiniz.
 • Kartınızın limitini ve dönem borcunu girdikten sonra “Hesaplama” butonuna basarak sonuçları görüntüleyebilirsiniz. Asgari ödeme tutarı herhangi bir miktar için otomatik olarak hesaplandığı için ne kadar ödeme yapmanız gerektiğini pratik bir şekilde öğrenebilirsiniz.
 • Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama aracını kullanarak ödemelerinizi ve bütçenizi kolay bir şekilde yönetebilir, aylık ne kadar ödeme yapmanız gerektiği hakkında pratik bir şekilde bilgi alabilirsiniz.

Kredi kartınızın asgari ödemesini yaptıktan sonra gecikme faizi ortadan kalksa da dönem borcunun geri kalanı için akdi faiz ismi verilen bir oran üzerinden borç hesaplaması yapılır. 2023 yılının Kasım ayından itibaren kredi kartı işlemlerinde uygulanacak olan akdi faiz oranı %3,66 olarak belirlenmiştir. Eğer bütün borcu ödemezseniz akdi faize ek gecikme faizi olan %3.96 oranını da ödemeniz gerekir.

Bütün dönem borcunuzu ödeyebilecek durumda değilseniz asgari ödeme tutarını ödeyerek gecikme faizini ortadan kaldırabilirsiniz. Bununla beraber ödemediğiniz tutar üzerinden de akdi faiz uygulandığını bilmeniz gerekir. Ayrıca kredi kartı alışveriş faizi ya da vergi de borcunuzun üzerine eklenir.

Kredi kartı asgari ödeme tutarını hesapladıktan sonra geri kalan borçlarınızın ne olduğunu hesaplayarak sonraki ayda dönem borcunuzun ne kadar artacağını hesaplayabilirsiniz. Aylık planlamalar yapmak için Mukayese’nin Kredi Kartı Asgari Ödeme Tutarı Hesaplama aracından yararlanabilir, mali durumunuzu pratik bir şekilde analiz edebilirsiniz.