Aidatsız Kredi Kartları

Şubeye gitmeden kredi kartın sana gelsin.

Filtre
4 teklif listeleniyor
Akbank

Axess

Akbank

Aidatsız Yıllık Ücret

Axess'e şimdi başvuran Akbanklılar, 7.500 TL'ye varan chip-para kazanıyor!

İlk yıl kredi kartı aidat ücreti yok!

%0 Faizli 20.000 TL Taksitli Avans!

Enpara.com

Enpara

Enpara.com

Aidatsız Yıllık Ücret

Ömür boyu kredi kartı aidatı yok!

QNB Finansbank

CardFinans GO

QNB Finansbank

Aidatsız Yıllık Ücret

Aidat ödetmeyen kart CardFinans GO!

Enpara.com

Encard

Enpara.com

Aidatsız Yıllık Ücret

Ömür boyu kredi kartı aidatı yok!

Ön ödemeli banka kartı!

Mukayese ile
Aidatsız Kredi Kartları

Kredi kartları günümüzde çok sayıda kişi tarafından kullanılır. Alışveriş yaparken en sık tercih edilen ödeme yöntemlerinden biri olan kredi kartı ile ödeme, kullanıcıların günlük yaşamını kolaylaştıran bazı özelliklere de sahip olabilir. Kredi kartını yoğun olarak kullanılan kişiler aidatsız kredi kartları konusunda da araştırma içerisine girerler. Masrafsız seçeneklerden olan aidatsız kredi kartları müşterilerin en çok ilgi duyduğu finansal araçlar arasında yer alır.

Aidatsız Kredi Kartları Hangileridir?

Pek çok banka müşterilerine aidatsız kredi kartı seçeneği sunar. Kullanıcılar ister halihazırda çalıştıkları bankadan isterlerse de farklı bir bankadan bu kartları çıkartıp kullanmaya başlayabilirler. Yıllık aidatsız kredi kartları şu şekilde listelenebilir:

 • Akbank Axess aidatsız kredi kartı
 • Enpara.com aidatsız kredi kartı
 • QNB FinansBank CardFinans Go aidatsız kredi kartı
 • TEB Bonus Card aidatsız kredi kartı
 • CEPTETEB Dijital Kart aidatsız kredi kartı
 • Alternatif Bank VOV Kart aidatsız kredi kartı
 • Enpara.com Encard aidatsız kredi kartı

Tüketici Yasası’nda yapılan son değişiklik ile beraber bütün bankalara aidatsız kredi kartı çıkarma zorunluluğu getirildi. Aynı zamanda kullanıcılar, mevcuttaki aidat bulunan kredi kartlarını, bankalarına başvurarak yasal şekilde aidatsız kartla değiştirilmesi konusunda talepte de bulunabiliyor. Daha önceleri birçok bankanın öğrenciler için aidatsız kredi kartı verdiği biliniyordu. Yapılan düzenlemeyle beraber her bankanın müşterilerine aidatsız kredi kartı seçeneği sunmak zorunluluğu da geldi. Bunun için kişiler, mevcutta çalıştıkları banka dışında başka bir banka tercih etmek istemiyorlarsa bankalarının yalın kart seçeneklerini inceleyip, o kredi kartına geçmeyi de isteyebilirler. Ancak halihazırda aidatı olan bir kredi kartı kullanan kişilerin, aidatsız karta geçtiklerinde bazı puan ve ekstra taksit gibi özelliklerden yararlanamayacaklarını unutmamaları gerekir. Bu özellikler de bankadan bankaya göre değişkenlik gösterdiği için detaylı bilgi sahibi olmak adına bankayla iletişim kurmak önemlidir.

Aidatsız Kredi Kartı Nedir?

Aidatsız kredi kartları, sahip olan kişinin tüm hizmetlerinden faydalandığı ancak aylık olarak ücret ödenmeyen tüm kredi kartlarına verilen isimdir. Bankaların aidat ücreti ödenen kartları olduğu gibi çok sayıda banka müşterilerine bu kapsamda masrafsız kartlar da sunar. Mukayese aracılığıyla seçtiğiniz banka üzerinden kredi kartı başvurunuzu kolayca ve hızla gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken çok sayıda seçeneğin bulunduğu kredi kartları arasından size en uygun olanını ve çalışmak istediğiniz bankayı belirlemek olur. Aynı zamanda müşteriler istediklerinde halihazırda çalıştıkları bankaya başvurarak mevcut kredi kartlarını aidatsız hale çevirebilirler.

Aidatsız Kredi Kartları Özellikleri

Kullanıcılara avantajlar sunan bu kartların en büyük artısı müşterilerin aylık olarak ücret ödemek zorunda kalmamalarıdır. Ancak kredi kartının sunduğu hizmetlere ve sağladığı avantajlara dair detaylar bankadan bankaya göre değişkenlik gösterir. Aidatsız kredi kartları aidatlı kartlar kadar fazla özelliğe ve hizmete sahip olmasalar da pek çok banka bu kartlarda da müşterilerine çeşitli ayrıcalıklar sunar. Bazı bankaların sunduğu hizmetler arasında taksitli avans, indirim, ücretsiz taksitlendirme, bonus fırsatı ve belirli bir limite kadar iade fırsatı gibi özellikler yer alır. Günümüzde çok sayıda kullanıcının yoğun talep gösterdiği bu kartlardan bir tanesine siz de sahip olmak istiyorsanız aidatsız kredi kartları arasında karşılaştırma yaparak kararınızı verebilir ve başvuru sürecinizi başlatabilirsiniz.

Aidatsız kredi kartları aracılığıyla kullanıcılar çeşitli faturaları ya da düzenleme ödeme yaptıkları hesaplar için ödeme talimatı da oluşturabilirler. Özellikle elektrik, su, doğal gaz, internet ve telefon gibi faturaların ödenmesi için bu kartlar üzerinden ödeme talimatı oluşturulması kullanıcılara büyük yarar sağlar. Aidatsız kredi kartlarıyla karttaki limit dahilinde müşteriler diledikleri gibi alışveriş yapabilirler. Ancak kartın belirlenecek olan limiti hem bankadan bankaya hem de kişiden kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Aidatsız kredi kartlarında, diğer kredi kartlarının sunabildiği kadar yüksek limitler bulunmayabilir.

Aidatsız Kredi Kartı Kullanmanın Avantajları

Kartların kullanıcılarına sundukları en büyük avantaj, yıllık kart ücreti gibi bir uygulamalarının bulunmamasıdır. Böylece kullanıcılar, tüm alışverişlerinde kullandıkları kredi kartları için yıllık olarak ekstra bir ücret ödemezler. Aidatsız kredi kartlarının bu avantajı, onları kullanıcılar için tercih edilebilir kılan en büyük artılarından bir tanesidir. Genellikle diğer kartlarda olduğu gibi bu kartlarda ekstra taksit ya da puan gibi özellikler yer almaz. Ancak yine de bazı bankalar masrafsız kartları için de kullanıcılarına çeşitli taksit ayrıcalıkları, taksitli avans ve indirimler sunabilirler.

Aidatsız Kredi Kartı Kullanmanın Dezavantajları

Her ne kadar aidatsız kredi kartlarında herhangi bir kart ücreti uygulanmıyor olması büyük bir avantaj olsa da kredi kartlarının farklı özelliklerini kullanmayı seven ve bunlardan memnun olan kullanıcılar için bazı dezavantajları da içerisinde barındırabilir. Ancak aidatsız kredi kartı kullanan kişiler, diğer kredi kartı kullanıcıları gibi yaptıkları alışverişlerden puan biriktiremezler. Sürekli olarak ve yüklü alışverişler yapan, dolayısıyla sık sık da bazı alışverişlerini ödemesini biriktirdikleri puanlarla gerçekleştiren ve buna alışkın olan kullanıcılar için bu durum bir dezavantaj olarak gösterilebilir. Benzer şekilde alışverişlerinde fazla taksit sayısı kullanmayı alışkanlık haline getirmiş olan kullanıcılar için de bu aidatsız kredi kartlarının ekstra taksit imkanı sunmuyor olması bir dezavantaj olarak görülebilir.

Bilindiği üzere bankalar, kredi kartı kullanıcıları için sık sık belirli kampanyalar düzenlerler. Çeşitli indirimleri ya da alışveriş avantajlarını içerek bu kampanyalar da genellikle aidatsız kredileri kartlarında olmaz. Kampanya sunan aidatsız kredi kartlarının kampanya sayıları ise genellikle diğer kredi kartlarına göre daha sınırlı olur. Dolayısıyla aidatsız kredi kartları; kredi kartını kullanırken farklı özellikleri, kampanyaları, taksitleri ve puanları da severek kullanan kişiler için dezavantajlı olarak kabul edilebilir. Bu nedenle kredi kartı seçimi yaparken mutlaka kredi kartı alışkanlıklarınızı göz önünde bulundurmalı, daha önce kredi kartı kullanmadıysanız alışveriş alışkanlıklarınızı değerlendirmeli ve bu doğrultuda bir seçim yapmalısınız.

Aidatsız Kredi Kartları için Nakit Avans Kullanımı

Tüm alışverişlerini kredi kartı ile gerçekleştiren ve nakit kullanmayı pek tercih etmeyen kullanıcılar dönem dönem acil olarak nakte de ihtiyaç duyabilir. Bu gibi durumlarda yine ilk başvurulan yer kredi kartları olur. Bazı bankalarda farklı uygulamalar olabiliyor olsa da hemen hemen tüm aidatsız kredi kartlarında nakit avans kullanma olanağınız söz konusudur.

Aidatsız Kredi Kartları için Taksitlendirme

Taksitli alışveriş son yıllarda kredi kartı kullanıcılarının en çok tercih ettiği ödeme yöntemleri arasında yer alır. Özellikle yüklü miktarda ürün ya da hizmet alımı yapacak olan kullanıcılar, alışverişlerini farklı taksitlere böldürerek aydan aya ödeme yöntemini tercih ederler. Diğer tüm kredi kartlarında olduğu gibi aidatsız kartlarla da taksitli işlem yapılabilir. Ancak tüm özelliklerde olduğu gibi aidatsız kredi kartlarının taksitli alışveriş imkanlarında da bankadan bankaya göre farklılıklar olabilir. Bazı bankalar belirli taksit sayısında müşterilerine faizsiz olarak mobil uygulama içerisinden alışveriş sonrası taksitlendirme imkanı da sunabilirler. Aidatsız kredi kartlarını karşılaştırırken ve bu kartlar arasından seçim yaparken tüketim alışkanlıklarınızı göz önünde bulundurabilir, hangi bankanın size daha uygun taksit imkanı sunduğunu belirleyerek ona göre karar verebilirsiniz.

Aidatsız Kredi Kartları İnternet Alışverişlerinde Geçerli mi?

Son yıllarda kredi kartları internet alışverişlerinde de yoğun olarak kullanılır hale geldi. Kullanıcılar internetten satın alacakları üründe havale/EFT gibi ödeme yöntemlerinin yanı sıra kredi kartı opsiyonunu da sıklıkla tercih ederler. Böyle bir durumda kullanıcının satın alacağı ürünü ya da hizmeti taksitlendirme avantajı da bulunduğu için kredi kartı ile internet alışverişi oldukça yaygındır. Aidatsız kredi kartları kullanıcıları da internet alışverişlerini sahip oldukları kart ile gerçekleştirebilirler. Ancak bu da kişinin tercih edip etmemesinin kendisine kaldığı bir opsiyondur. Kullanıcı sık sık internet alışverişi yapıyorsa kredi kartını online işlemlere açık tutabilir ya da internetten kredi kartı ile alışveriş yapmak istemiyorsa bu özelliği dilediği zaman kapatabilir. Yine de aidatsız kredi kartı başvurusu yaparken sahip olunacak kredi kartının internet alışverişlerine açık olup olmadığını öğrenmek ve bu bilgiyi teyit etmek önemlidir. Bunun için bankanın iletişim kanallarına ya da şubelerine başvurulabilir ya da bankaların resmi internet sitelerinde yer alan bilgi metinleri incelenerek de detaylar öğrenilebilir.

Aidatsız Kredi Kartlarında Limit Nasıl Belirlenir?

Aidatsız kredi kartlarına isteyen herkes bu hizmeti sunan dilediği bankadan başvuru yapabilir. Ancak bu kartlarda yıllık aidat ücreti bulunmadığı için limitleri de buna göre düzenlenebilir. Dolayısıyla bu kartların belirli miktarda limitleri bulunur. Bankaların size sunacağı kredi kartının limitinin belirlenmesinde bundan önceki kredi kartı faaliyetleriniz ve kredi notunuz belirleyici bir faktör olacaktır. Ancak kredi kartı başvurusu sırasında herhangi bir sorun yaşamamak için mevcut kredi kartlarınızı ideal şekilde kullanmaya, ödemelerinizi zamanında yapmaya ve kredi hareketlerinizi düzenli tutmaya özen göstermeniz önemlidir. Aynı zamanda bu kredi kartlarının limitlerinin yükseltilmesi konusunda belirli dönemlerde bankalar kullanıcılarına çeşitli opsiyonlar sunarlar. Kredi kartının limitinin yükseltilip yükseltilmemesi de bu noktada kullanıcının tercihine kalmış olur.

Kredi kartı limitleri, Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik ile belirlenir. Aidatsız kredi kartları için de limit, normal kartlarda olduğu biçimde hesaplanır. Yönetmeliğe göre ilk kez kredi kartı sahibi olacak kişiler için ilk yıl kredi kartlarının toplam limiti aylık net belgeli gelirinin en fazla 2 katı olabilir. Takip eden yıllarda ve daha önceden kredi kartı olan kişiler için de aylık net belgeli gelirinin en fazla 4 katı kadar olabilir. Bu nedenle yeni bir kredi kartına sahip olmak istediğinizde halihazırda sahip olduğunuz kredi kartlarının limitinin de yeni kredi kartınızın limiti üzerinde etkili olabileceğini bilmelisiniz. Bazı durumlarda kişinin hiç kullanmadığı ancak bir kenarda duran yüksek limitli bir kredi kartı olduğunda, yeni kredi kartında istediği limiti alamaması gibi durumlar ortaya çıkabilir. Çünkü kredi kartının limiti tek bir bankanın size verdiği limitle değil, tüm bankalarda sahip olduğunuz limitle ilişkili bir durumdur.

Aidatsız Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aidatsız kredi kartı için banka ve kart seçimi yapıldıktan sonra kullanıcılar, farklı yöntemlerden bir tanesini seçerek başvuru işlemlerini gerçekleştirebilir. Bankaların şubelerinden, internet bankacılığından ya da bankanın mobil uygulaması aracılığıyla kredi kartı başvuru işlemi yapılabilir. Kullanıcılar aidatsız kredi kartı başvuru işlemlerini T.C. kimlik kartları ile gerçekleştirebilirler. Ancak aidatsız kart başvurusu gerçekleştirirken bir kez bankadan kartın masrafsız olduğunu teyit etmek önemli olur. Başvurunuz onaylandıktan sonra bankanın vermiş olduğu süre olan belirli bir iş günü içerisinde kredi kartı tarafınıza ulaşır ve kartınızı hızla hem günlük alışverişlerinizde hem de internet alışverişlerinizde kullanmaya başlayabilirsiniz. Aidatsız kredi kartı başvurusu yapmak için Mukayese’nin sizin için listelediği bankalar arasından seçim yaptıktan sonra ilgili ‘Hemen Başvur’ butonundan ilgili bankaya yönlendirilerek işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Kredi kartınızı uzun yıllar boyunca sorunsuz bir şekilde kullanabilmek için banka ve kart seçimi yaparken kartın detaylarını ve özelliklerini eksiksiz olarak incelemenizde ve size uygun olup olmadığını kontrol etmenizde yarar vardır. Böylece size her anlamda uyan bir aidatsız kredi kartına sahip olabilirsiniz.

Aidatsız Kredi Kartları Nasıl Alınır?

Aidatsız kredi kartı başvuru işlemi gerçekleştirildikten sonra kullanıcılar başvuru sırasında beyan ettikleri adreslerine kredi kartlarının gönderilmesini talep edebilirler. Ancak kişi, adreste sık sık bulunamayacağını düşünüyorsa kredi kartını şubeden alma seçeneğini de tercih edebilir. Bunun için başvuru sırasında bankayla bu detayı görüşmek önemlidir. Eğer kredi kartının adrese teslim edilmesi istenirse kart hazırlanıp kargoya verildiğinde belirli bir süre içinde kullanıcının adresine gelebilir ve kullanıcı kartını teslim alıp kullanmaya başlayabilir. Tüm bu süreçler, genellikle bankalar tarafından müşterilerine SMS yoluyla iletilir.

En İyi Aidatsız Kredi Kartı Hangisidir?

Her banka aidatlı kredi kartlarında olduğu gibi aidatsız kredi kartlarında da kullanıcılara farklı hizmetler ve avantajlar sunar. Her kredi kartının özellikleri, sunduğu hizmetler ve detayları farklı olacağı için herhangi bir kartın diğerinden daha iyi olup olmadığını söylemek mümkün değildir. Aynı zamanda kredi kartlarının sahip olduğu her artı özellik, başka bir kullanıcı için avantaj olarak görülmeyebilir. Daha yalın bir kart kullanmak isteyenler için içinde fazla özellik barındırmayan aidatsız kredi kartları ideal seçenek olurken, kredi kartının aidatsız ancak farklı özelliklere sahip olmasını isteyenler için ise biraz daha fazla hizmet sunabilen kredi kartları ideal bir alternatif olarak öne çıkabilir.

Aidatsız kredi kartları en temel halleriyle özellikleri bakımından birbirleriyle çok benzerdir. Kullanıcılar eğer kredi kartlarında olabildiğinde fazla ve farklı özelliğe sahip olmak istiyorlarsa bankaların sunduğu karta özel kampanyaları inceleyebilirler. Bazı aidatsız kredi kartlarında bankalar belirli süreli çeşitli kampanya ve hizmetleri müşterilerine sunabilir. Bu tarz avantajları bulunan ve belirli dönemlerde yeni hizmetlerini kullanıcılarının deneyimine sunan bankalar da detaylı olarak araştırılabilir ve ona göre aidatsız kredi kartı seçimi yapılabilir.

Kredi kartı, hemen hemen herkesin günlük hayatının ayrılmaz bir parçası haline geldi. Çoğu zaman nakit taşımak istemeyen ve tüm alışverişlerini sonradan da görüp kontrol edebileceği şekilde yapmak isteyen kişiler, kredi kartı ile alışverişi tercih etmeye başladı. Bu nedenle de aidatsız kredi kartları temel özellikleri ancak yıllık herhangi bir ücret ödeme zorunluluğu bulunmaması nedeniyle oldukça ilgi gören finansal ürünler arasında. Aidatsız kredi kartı ile isteyen herkes yine tüm online ya da değil, farketmeksizin kolayca ve hızlı şekilde gerçekleştirebilir, çalıştığı bankanın mobil uygulaması aracılığıyla yaptığı alışverişlerin dökümünü ve limit bilgilerini pratik biçimde takip edebilir.

Eğer siz de bir aidatsız bir kredi kartına sahip olmak istiyorsanız Mukayese’de yer alan aidatsız kredi kartları listesi için bankaların müşterilerine sunduğu hizmet, özellik ve avantajları inceleyebilir ve size en uygun olan bankayla kredi kartına karar verebilirsiniz. Hangi bankanın hangi kredi kartını kullanmaya başlamak istediğinize karar verdikten sonra, Mukayese üzerinden ilgili bankaya yönlendirilebilir, başvuru işleminizi hızlı bir biçimde hayata geçirebilirsiniz. Başvurunuz onaylandıktan sonra tarafınıza ulaştırılan kredi kartınız ile hiç vakit kaybetmeden alışveriş yapmaya ve kredi kartınızı ihtiyaçlarınız doğrultusunda kullanmaya başlayabilirsiniz. Bunun için hemen şimdi Mukayese’de yer alan aidatsız kredi kartlarını incelemeye başlayın ve en ideal karşılaştırmayı kolayca yapın. Aradığınız özelliklere sahip ve ihtiyaçlarınıza uygun aidatsız kredi kartınıza kavuşun.

Kredi Kartları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kredi kartı limiti, başvurulan banka tarafından belirlenir. Banka, sunduğunuz belgeleri ve bilgileri inceledikten sonra uygun bulduğu limiti kartınıza tanımlar. Kredi kartı limitini etkileyen faktörler arasında güncel geliriniz, mevcut borçlarınız ve kredi notu geçmişiniz yer alır. Eğer ilk kez kredi kartı sahibi olmak için başvuru yaptıysanız ve mevcut olarak hiç borcunuz yoksa, yasal olarak tanınan limit hakkı, gelirinizin iki katı limite sahip olmanız yönündedir.

Evet alınabilir. Eğer fiziksel olarak bir mağazada alışveriş yaptıysanız ve aldığınız ürünleri iade etmek istiyorsanız, yine mağazadan iadeyi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer online mecralardan bir sipariş oluşturduysanız, öncelikle siparişin iptalini ya da iadesini gerçekleştirmeniz gerekir.

İngilizce açılımı Card Validation Value olan CVV kodu, Türkçe de Kart Doğrulama Değeri olarak bilinir. CVV kodu dolandırıcılığın önüne geçmek için oldukça önemlidir. Bunun dışında online alışverişlerde CVV kodu kartın sahipliğini doğrulamak için de kullanılır.

Kredi kartıyla dilediğiniz gibi alışveriş yapabilirsiniz. Bunun dışında kredi kartınızı birtakım ödemeleriniz için de kullanabilirsiniz. Kredi kartı ile yapabileceğiniz ödemeler aşağıdaki maddelerdeki gibidir.
 • SGK ödemesi
 • Fatura ödemeleri
 • Trafik cezası
 • Motorlu taşıtlar vergisi (MTV)
 • Tapu harcı
 • Gelir vergisi
 • Emlak ve çevre temizlik vergisi
 • Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne ait öğrenim kredisi ve katkı kredi borçları

Kredi kartı asgari ödeme tutarı, borcunuzun son ödeme gününe kadar mutlaka ödemeniz gereken miktarını ifade eder. Asgari ödeme tutarından daha az ödeme yapmanız durumunda borcunuza gecikme faizi işlemeye başlar. Asgari ödeme tutarı kartların limitine göre belirlenir. Eğer kredi kartınızın limiti 25.000 TL nin altındaysa %20; kredi kartınızın limiti 25.000 TL nin üstündeyse %40 olarak asgari ödeme tutarı belirlenir.

Kredi kartınızın minimum ödeme tutarını ödemediğiniz takdirde borcunuza gecikme faizi işlemeye başlar. Kredi kartının asgari tutarı bir yıl içinde üç kere ödenmezse, kart nakit kullanımına kapatılır. Eğer üç dönem boyunca üst üste ödeme yapılmazsa, kart hem nakit kullanımına hem de diğer hizmetlerin erişimine kapatılır. Kredi kartının kullanıma geri açılması için dönem borcunun tamamının ödenmesi gerekir. Ayrıca kredi kartı borcu üç ay boyunca üst üste ödenmediği takdirde banka, kullanıcı hakkında yasal işlem başlatma hakkına sahiptir.

Kredi kartı borcunuzu üç ay üst üste ödemediğiniz takdirde banka tarafından size yedi gün süre verilir. Bu süre içinde borcun tamamını kapatmanız istenir. Borcun tamamını kapatmazsanız yasal süreç başlar. Bu sürecin sonucunda genellikle maaşın dörtte birine el konulmak suretiyle maaş haczi kararı çıkarılır. Ödenmemiş borçlar ve yasal süreç, kredi notunuzu oldukça olumsuz etkileyecek faktörlerdir. Kredi notunuzun düşmesi ve sicilinize yasal sürecin işlenmesi, ilerleyen zamanlarda kredi ve kredi kartı başvurularınızın olumsuz sonuçlanmasına sebep olabilir.

Bankalar, kullanıcılara sunduğu kredi kartı hizmeti, kampanyalar, taksitlendirmeler ve diğer tüm servislerinin karşılığında yıllık olarak belli bir ücret talep eder. Bu ücrete kredi kartı aidatı adı verilir. Bu ücretin temel amacı müşteri hizmetleri, aylık ekstre ve kredi kartı yenilemesi gibi servislerin karşılanmasıdır. Bankalar aidatsız kredi kartı seçenekleri de barındırabilir. Ancak aidatlı kredi kartlarının ekstra taksit, fazla indirim ve farklı avantajlar gibi ayrıcalıkları bulunur.

Taksitli nakit avans, bankaların kredi kartı kullanıcılarına sunduğu hizmetlerden bir tanesidir. Acil nakit ihtiyacınız olması durumunda kullandığınız kredi kartının taksitli nakit avans hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bu işlem, kredi kartı limitiniz dahilindeki belli bir miktarı nakit olarak hesabınıza aktarmanızı sağlar. Başvuru yaptıktan sonra onay almanız halinde çektiğiniz tutarı bankanın sunduğu vade seçeneklerini değerlendirip kaç ayda ödeyeceğinize karar verebilirsiniz. Herhangi bir başvuru süreci olmadığı için taksitli nakit avans, acil nakit avans ihtiyacı duyduğunuz zamanlarda oldukça işinize yarayabilir.

Kredi kartı başvurunuz birçok sebepten dolayı reddedilebilir. En sık rastlanan nedenleri aşağıdaki maddelerde inceleyebilirsiniz:
 • Kredi notunun düşük olması, kredi kartı başvurunuzun reddedilmesine sebep olabilir. Bankalar, kredi kartı başvurusu yapan müşterinin kredi geçmişini değerlendirir. Müşterinin kredi notu düşükse ya da geçmiş kredi ödemeleri sorunluysa, banka kredi kartı başvurusunu reddedebilir.
 • Düşük gelir düzeyi de kredi kartı başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına sebep olabilecek faktörlerden bir tanesidir. Bankalar başvuru sürecinde kredi kartı almak isteyen müşterinin maaş bordrosunu, gelir belgesini talep edebilir. Müşterinin gelir düzeyi, kredi kartı limitini ve ödeme kapasitesini doğrudan etkileyeceği için yeterli görülmediği takdirde başvuru reddedilebilir.
 • Bankaların politikaları her zaman aynı olmayabilir. Örneğin bir bankada başvurunuz olumlu sonuçlanırken başka bir bankada olumsuz değerlendirilebilir. Bankalar kendi içlerinde belli bir kredi notu ya da gelir düzeyinin altındaki başvuruları reddetme kararı almış olabilir.
 • Kredi kartı başvurusu yaptığınız dönemde bankalar mevcut borçlarınızı da inceler. Mevcut yüksek borçlar, kredi kartı başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir.

Kredi kartınızın kaybolması ya da çalınması durumunda ilk yapmanız gereken, bankayı arayıp kartınızı bloke etmek olacaktır. Bu işlem, kredi kartınızın sizden başkası tarafından kullanılmasına engel olmak ve istenmeyen harcamaların önüne geçmek için oldukça önemlidir.

Sanal kredi kartı, sadece online alışverişlerinizde kullanabileceğiniz; fiziksel olmayan bir karttır. Kredi kartı başvurunuz kabul edildiyse, ilgili bankanın uygulamasını kullanarak sanal kart oluşturabilirsiniz. Fiziksel kartınız elinize geçene kadar sanal kartınızı dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Sanal kartı oluştururken, kredi kartınızın limiti dahilinde bir limit belirleyebilir, harcamalarınızı kontrol edebilirsiniz.

Evet yapılabilir. Limit artırmak ya da düşürmek istediğiniz kredi kartının internet bankacılığı yardımıyla ya da çağrı merkezini arayarak limit artırımı için başvuruda bulunabilirsiniz. Limit artırım başvurusu her zaman olumlu sonuçlanmayabilir. Bankalar, uygun görmediği takdirde müşterinin limitini artırmama hakkına sahiptir. Limit artırım başvuruları genellikle 24 saat içinde sonuçlanır. Limit düşürmek için ise herhangi bir bekleme süresi yoktur.

Müşterisi olduğunuz bankanın çağrı merkezini arayarak ya da internet bankacılığı yardımıyla otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Bu hizmet sayesinde ödemelerinizin günü geçmez ve gecikme faizi riskiyle karşı karşıya kalmazsınız. Bazı bankalar, kredi kartının otomatik ödeme talimatı özelliğini kullanan müşterilerine birtakım avantajlı fırsatlar sunabilir.