Tapu Harcı Hesaplama 2023

Tapu Harcı Hesaplama aracımız ile alıcının ve satıcının ödeyeceği tapu harcını kolayca görebilirsiniz.

  • Alıcının Ödeyeceği Tapu Harcı 10.000,00 TL
  • Satıcının Ödeyeceği Tapu Harcı 10.000,00 TL
  • Toplam Tapu Harcı 20.000,00 TL

Avantajlı faiz oranları ile konut kredisi hesaplamak ve bankalara konut kredisi başvurusunda bulunmak Mukayese.com’da güvenli ve ücretsiz!

Tapu Harcı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Tapu harcı, konut, iş yeri, tarla, arazi, arsa ve bunun gibi tüm gayrimenkuller için tapuda beyan edilen satış tutarının % 4’ü oranında hesaplanan ve devlete ödenen harca verilen isimdir. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün web sitesinden online olarak da ödenebilmektedir.

Evin ya da satışa konu olan gayrimenkulun satış bedelinin %4'ü alınarak hesaplanmaktadır. %2'lik bölüm alan taraf tarafından, diğer %2'lik bölüm de satan taraftan tahsil edilir.

Olması gereken alan ve satan tarafın yarı yarıya bu harcı ödemesidir. Resmi uygulama yarı yarıya şeklindedir. Genellikle gayrimenkulu satan taraf, tapu harcı ödemesini alıcıya ödetme yönelimindedir, bu sebeple bir gayrimenkul alırken tapu harcı ödemesinin yarı yarıya olması gerektiğini peşin peşin konuşmalısınız.

Gayrimenkulun satış fiyatını tapuda düşük göstererek, tapu harcı bedelini düşürmek mümkündür. Fakat bu açıkça vergi kaçırmak anlamına gelir. Bu tür uygulamalar Gelir İdaresi Başkanlığı denetimiyle ortaya çıkabilir ve hem alıcı hem de satıcı daha büyük cezalar ödemek durumunda kalabilir.