Öğrenci Kredi Kartları

Şubeye gitmeden kredi kartın sana gelsin.

Filtre
1 teklif listeleniyor
Yapı Kredi

Play

Yapı Kredi

Aidatsız Yıllık Ücret

Market Alışverişlerinde 150 TL'ye Varan Puan!

Mukayese ile
Öğrenci Kredi Kartları

Öğrencilerin paraya ve eğitime olan ihtiyacı arttıkça öğrenci kredi kartlarının daha fazla tercih edildiğini görüyoruz. Öğrenciyseniz ve avantajlı kredi kartlarına bakmak istiyorsanız sitemiz size rehberlik edecektir. Öğrenci kredi kartları 15-25 yaş aralığındaki kişilere veriliyor. Avantajlı fırsatlar sunan bu kredi kartları diğerlerinden farklı olabilir. Öğrenci kredi kartı almak için her banka farklı şartlar sunuyor. Bunlar arasında en iyi öğrenci kredi kartlarını bulmak ve seçim yapmak için sitemizden yararlanabilirsiniz.

Öğrenci Kredi Kartı Başvurusu

Öğrenciler için özel olarak hazırlanan kredi kartlarını almak için bazı şartları karşılıyor olmak gerekir. Çoğu bankaya göre öğrenci sayılmanız için 15-25 yaş aralığında bulunmalısınız. Öğrenci kredi kartlarını alırken düzenli bir gelire sahip olmak zorunda değilsiniz. Hal böyle olsaydı öğrenci kredi kartlarına gerek kalmazdı. Kredi kartı almak için avantajlı bir bankaya başvurmak istiyorsanız sitemizi kullanabilirsiniz. Onlarca bankayı karşılaştırabilir ve size en uygun olan bankaya öğrenci kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Öğrenci Kredi Kartı Veren Bankalar

Her banka kendine ait bir öğrenci kredi kartı sunuyor. Bu bankaların şartları ve kredi kartı limitleri değişiklik gösterebilir. Bir banka size uygunken, diğer bankalar size uygun olmayabilir. Şartlarını karşıladığınız avantajlı bankalara kredi kartı başvurunda bulunmak için sitemiz size iyi bir rehber olabilir. Öğrenci kredi kartı veren Türkiye'nin en seçkin bankalarını sitemize listeleyebilirsiniz. Kredi kartı limitleri değişiklik göstereceği için en uygun bankayı sitemizden bulmanız gerekiyor.

Avantajlı Öğrenci Kredi Kartları

Öğrenci kredi kartlarıyla alakalı düzenlemeler sürekli değişiyor. Bazı dönemlerde yapıla avantajı fırsatlar işinize yarayabilir. Bu nedenle tüm bankaların öğrenci kredi kartı verme şartlarını öğrenmelisiniz. Bu karşılaştırma için en iyi sonucu veren sitemizi kullanın. Şartları ve limitleri karşılaştırarak en iyi kredi kartına başvuru yapabilirsiniz. Bu kredi kartları bankadan bankaya değişmekle beraber sosyal yaşam ve alışveriş için avantajlar sunuyor. Bunları takip edebilir ve ihtiyaçlarınızı karşılamak için en iyi bankayı seçebilirsiniz.

En İyi Öğrenci Kredi Kartı

Her öğrencinin ihtiyaçları birbirinden farklıdır. Bu nedenle en iyi öğrenci kredi kartı herkese göre değişmektedir. Tek bir adet bankayı incelemek ve şartları uydurmaya çalışmak hatalıdır. Ülkemizde birçok banka bulunuyor ve bunları en iyi şekilde mukayese edebilmelisiniz. Bu karşılaştırma için sitemizin özelliklerden faydalanabilirsiniz. Sizler için en iyi karşılaştırmayı yaparak avantajlı öğrenci kredi kartına sahip olmanıza yardımcı oluruz.

Öğrenci Kredi Kartı Limitleri

Öğrenci kredi kartlarının limiti bankalara göre ve öğrencinin sağaldığı şartlara göre değişiklik gösteriyor. Aynı bankadan öğrenci kredi kartı alan öğrencilerin limitleri birbirinden farklı olabilir. Öğrenci olup aynı zamanda sigortalı bir işte çalışanlar sitemiz üzerinden daha iyi limitli kredi kartlarına başvurabilirler. Öğrencilere en iyi limitli kredi kartlarını veren bankaları öğrenmek için sitemizde mukayese yapabilirsiniz.

Kredi kartları, bireysel ihtiyaçların karşılanması için en çok tercih edilen ödeme yöntemleri arasında sayılır. Nakit veya taksitli ödeme seçenekleriyle kullanıcılara avantaj sağlar. Bankaların farklı meslek gruplarına özel olarak çıkardığı kredi kartlarının arasında öğrenci kartları da ilgi görür. Limitleri ve sağladığı avantajlar değişse de öğrenci kredi kartları öğrencilere eğitim süreçleri boyunca ekonomik bir destektir.

Öğrenci kredi kartları, öğrencilerin yeme içme ihtiyaçlarından market alışverişine kadar pek çok farklı alanda kullanabilecekleri özelliklere sahiptir. Günümüz koşullarında çoğunlukla kredi kartıyla ödeme yapılır ve bu sayede bütçe dengesi sağlanabilir. Online veya mağazadan alışverişlerde kullanılan kredi kartları, kampanya ve indirimlerden faydalanmanız açısından da avantaj sağlar.

Öğrencilere özel olarak çıkarılan kredi kartları diğer kredi kartlarına göre daha düşük limitlere sahiptir. Böylece aileler çocuklarının harcamalarını kontrol altında tutabilir. Aynı zamanda borç faizinin düşük olması sayesinde aylık ödemelerde de kolaylık sağlar. Kredi kartlarında bankaların bireysel ödemeleri dikkate alarak belirli şartları sağlayan kişilere limit artırımı yapması da söz konusudur. Bu durum ihtiyaçlarınızı karşılarken avantaj sunar. Bağlı olduğunuz bankayla iletişime geçerek bu konuda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Ülkemizde pek çok banka şubesinden veya online işlemlerden öğrenci kredi kartı başvurusu yapabilirsiniz. Bankanın sizden istediği bilgileri ve belgeleri ulaştırdıktan sonra başvuru işlemleri başlar. Sonrasında en kısa zamanda öğrenci kredi kartınıza kavuşup dilediğinizce harcama yapmanın özgürlüğünü yaşarsınız.

Öğrenci Kredi Kartı Nedir?

Öğrenci belgesi bulunan kişilerin bankalara başvurup alabilecekleri kredi kartlarına öğrenci kredi kartı adı verilmektedir. Söz konusu ürün, liseden üniversite çağına kadar 15-25 yaş grubundaki gençlerin kullanımına açık olan özelliklere sahiptir. Öğrenci belgeniz ve bankaların sizden talep ettiği bilgileri ibraz ederek talepte bulunmanız mümkündür.

Öğrenci kredi kartlarının kampanya ve avantaj sağladığı pek çok özelliği bulunur. Belirli limitler dâhilinde olması sebebiyle bütçe hesabı yapılmasına destek olur. Ailelerin çocukları için alabilecekleri bu kredi kartları diğer kredi kartlarına göre daha uygun ödeme seçenekleri sunar. Taksitlendirme ve düşük faiz avantajıyla öne çıkan kredi kartı hem gençlerin hem de ailelerin bütçesini aşmaması için idealdir.

Online alışverişlerde rahatlıkla kullanılabilen kartlar aynı zamanda bankaya göre farklı özelliklere sahiptir. Bankaların sunduğu avantajları tek tek inceleyerek sizin için uygun olanı değerlendirebilirsiniz. Kampanya ve indirimlerden faydalanarak her türlü ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Kredi kartıyla yeme içmeden kitap harcamalarınıza kadar pek çok yerde geçerli olması sebebiyle ödeme yapmakta zorluk yaşamazsınız.

Nakit avans olanağı da bulunan öğrenci kredi kartları her geçen gün daha fazla genç tarafından kullanılmaktadır. Hayatınızı kolaylaştıran çözümler sunan kredi kartlarını ihtiyaç duyduğunuz yerlerde kullanabilirsiniz. Cebinizde nakit olmadığında öğrenci kredi kartınızın size sunduğu limitler dâhilinde çekim yapma şansınız olur. Böylece kimseden borç istemek zorunda kalmazsınız.

Öğrenci Kredi Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kredi kartlarına başvuru yaparken bankalar tarafından belirlenen evrakların verilmesi gerekir. Öğrenci kredi kartı başvurusu sırasında da benzer prosedürler geçerlidir. Bu aşamada yapılması gerekenleri maddeler hâlinde inceleyebilirsiniz. Böylece önceden evraklarınızı hazırlama şansınız olur. Öğrenci kredi kartı başvurusu nasıl yapılır sorusunun cevabı kısaca şöyledir:

 • Öğrenci kredi kartı başvurusu yapmak için bankaların şubelerinden veya internet bankacılığından yardım alabilirsiniz.
 • Öğrenci kredi kartı alabilmek için öncelikle öğrenci belgenizin olması gerekir. Bulunduğunuz okuldan bu belgeyi kolaylıkla temin edebilirsiniz.
 • Bu kredi kartına başvurmak için yaş sınırı 15-25 olarak belirlenmiştir. Öğrenci kredi kartını alabilmeniz için bu yaş aralığında olmanız gerekir.
 • Kimliğinizi ibraz etmek için nüfüs cüzdanı, pasaport veya sürücü belgesi yeterlidir.
 • Öğrenci kredi kartı başvurusunda bulunabilmeniz için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmanız gerekir.
 • Bankaların farklı talepleri olabileceği gibi yaş konusunda da esneklik sağlayanlar mevcuttur. Detaylı bilgi için istediğiniz bankanın müşteri hizmetleriyle iletişime geçebilirsiniz.
 • Bunlara ek olarak tüketici sözleşmesini de imzalamanız gerekmektedir.

Öğrenci kredi kartına başvurmak için gereken tüm belgeleri tamamladıktan sonra bankaya direkt veya online olarak talebinizi iletebilirsiniz. Sonrasında bankadaki yetkililer tarafından bilgi ve belgeleriniz kontrol edilerek kredi kartı işlemlerine başlanır. Her bankanın prosedürleri ve işlemlerine göre başvuru süresi değişir. Ayrıca bazı bankalar Açıköğretim Fakültesi öğrencilerini kapsam dışında tutmaktadır. Bu konuyu bankanızla görüşerek netleştirebilirsiniz ve bu bilgiye göre başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Öğrenci Kredi Kartının Özellikleri Nelerdir?

Bankaların kendi inisiyatifinde sundukları koşullar değişse de öğrenci kredi kartları özellikleriyle pek çok avantaj sağlar. Söz konusu ürün, öğrencilerin harcama yaparken gönül rahatlığıyla hareket etmeleri açısından da önemlidir. Nakit sıkıntısı çekilen zamanlarda kredi kartıyla ödeme yaparak bir sonraki ay borcunuzu kapatabilirsiniz. Böylece ihtiyaçlarınızı giderirken sıkıntı yaşamazsınız. Bunlara ek olarak öğrenci kredi kartının özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Öğrenci kredi kartları cepte nakit taşıma zorunluluğunu ortadan kaldırır.
 • Minimum faiz oranı, öğrencilerin ve ailelerinin borç ödemeleri sırasında kolaylık sağlar.
 • Yıllık aidat özelliği bankalara göre değişse de en düşük kart aidatı seçeneğiyle öne çıkar. Bazı bankalar belirli koşullar sağlandığında ve sınırlı süre kapsamında kart aidatını tahsil etmeyebilir.
 • Temassız ödeme seçeneğiyle ilgi gören öğrenci kredi kartları kullanım kolaylığıyla ilgi görür.
 • Kredi kartlarını anlaşmalı mağazalarda veya online alışverişte kullanabilirsiniz.
 • Öğrencilerin sağladıkları koşullara göre bankaların kart limitini yükseltme ihtimali mevcuttur.
 • Her bankada uygulama farklı olsa da yaş sınırı esnetilebilir.
 • Farklı taksit seçenekleri ve taksit erteleme gibi avantajları da bulunur.
 • Öğrenci kredi kartıyla ihtiyaç hâlinde nakit avans çekebilirsiniz.
 • Bazı öğrenci kartlarıyla GSM hattınıza TL yükleme olanağınız vardır. Bankanızla görüşerek bu konuyu netleştirebilirsiniz.
 • Öğrenci kredi kartlarına özel olarak mağazalar tarafından yapılan kampanya ve indirimlerden faydalanabilirsiniz.
 • Borç ödeme konusunda kolaylık sağlaması için otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz.
 • Çalışan öğrencilerin de kullanabileceği özellikleriyle avantaj sağlar.
Herkes Öğrenci Kredi Kartı Alabilir mi?

Kredi kartı kullanımlarının artmasıyla birlikte bankalar farklı mesleklerdeki kişilere özel seçenekler sunmaya başladı. Bunlar arasında sayılan öğrenci kredi kartları sadece öğrenci olanların sahip olabileceği bir üründür. Ekonomik hayatın zorlaşmasıyla birlikte nakit ihtiyacını karşılamak amacıyla kullanılan kredi kartları, çalışan herkesin edinebileceği özelliklere sahiptir.

Bankaların her birinin kendi prosedürlerine özel olarak ürettiği alternatifler arasından size uygun olanı kolaylıkla seçebilirsiniz. Kullanıcılara ayrıcalıklar sunan kredi kartları sayesinde bütçenizi daha dengeli bir hâle getirebilirsiniz. Öğrenci belgesi olan çocuklarınız için öğrenci kredi kartı başvurusunda bulunma şansınız vardır. Böylece çocuklarınızın günlük, haftalık ve aylık harcamalarını kontrol altında tutabilirsiniz.

Ailesinden uzakta olan gençlere bütçe yönetimi konusunda destek olan kredi kartları sayesinde ödemeler sırasında zorluk yaşanmaz. Kendi durumuna göre belirledikleri tutarlarda harcama yapan öğrenciler isterlerse taksitli olarak da alışveriş yapabilirler. Düzenli ödeme yaptıklarında ve gelirleri arttığında bankaların değerlendirilmesi sonucu kartın limitinin yükseltilmesi de mümkündür.

Bankaların yaş sınırlarını belirleyerek verdiği öğrenci kredi kartlarını, öğrenci belgesini ibraz eden kişiler alabilir. Bu belgeye sahip olmadan kartı almak mümkün değildir. Ayrıca Açıköğretim Fakültesi öğrencilerinin belgeleri her bankada geçerli olmamaktadır. Öğrenci belgesi olan ve aktif olarak çalışma hayatında yer alan kişilerin aylık gelirlerini belgelemesi durumunda bankalar tarafından farklı avantajlar da sunulabilir.

Öğrenci Kredi Kartları Hangi Koşullarda Verilir?

Öğrenci kredi kartı almak için başvurmak isteyen gençlerin birkaç prosedürü tamamlaması gerekir. Öncelikle öğrenci belgenizin bulunması şarttır. Ayrıca her bankada farklı olsa da yaş sınırlaması 15-25 arasındadır. Lise veya üniversitede eğitim öğretim hayatına devam eden gençlerin kullanması amacıyla özel olarak hazırlanmış bir üründür.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak öğrenci kredi kartı veren bankaları araştırabilirsiniz. Taleplerinizi karşılayanlardan birine banka şubesine gitmeden başvuru yapmanız mümkündür. Bu sayede zaman kaybetmeden işleminizi tamamlayabilirsiniz. Ayrıca bankanın sizden talep ettiği bilgileri de eksiksiz olarak doldurmanız gerekir. Bankadaki uzmanlar başvurunuzu ve belgelerinizi değerlendirerek sürecin tamamlanmasını sağlar.

Çalışan bir öğrenciyseniz banka sizden aylık bordronuzu isteyebilir. Size ödenen maaş tutarınıza göre limitleriniz değişir. Ödemelerinizle ilgili bir sıkıntı yaşamadığınızda bankaların sunduğu avantajlardan faydalanabilirsiniz. Bunlar arasında faizsiz taksit seçeneğiyle, ekstra puan kazanmanızı sağlayan uygulamalar, mağazaların özel indirimleri ve kampanyalar da sayılabilir.

Öğrencilere Kredi Kartı Veren Bankalar Hangileridir?

Öğrencilere ayrıcalıklı bir kullanım olanağı sunan öğrenci kredi kartları pek çok banka tarafından verilmektedir. Bu konuda bilgi almak ve ürünleri detaylı olarak incelemek için internet üzerinden araştırma yapabilirsiniz. İsterseniz bankalara gidip kredi kartının özelliklerini öğrenebilirsiniz. Türkiye’nin en seçkin bankalarının öğrencilere sundukları avantajlı kart seçeneklerini limitlerine ve sağladığınız şartlara göre belirlemeniz mümkündür.

Bankaların her birinde farklı prosedürler uygulanması sebebiyle öğrenci kredi kartı alabilmek için bir veya birden fazla bankaya başvurabilirsiniz. Dilediğiniz koşulları sunan bankadan kartınızı alıp hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Öğrencilere kredi kartı veren bankalardan bazılarını aşağıda inceleyebilirsiniz:

 • Yapı Kredi Bankası
 • Garanti BBVA
 • İş Bankası
 • Finans Bank
 • Akbank
 • Halkbank
 • Vakıfbank

Sayılan bankaların dışında listeye her gün yenileri eklenmesi sebebiyle başvuru yapmadan önce yeniden inceleme yapmanın faydası olur. Böylece daha avantajlı seçenekler sunan bir öğrenci kredi kartına sahip olabilirsiniz. Kart kapsamında yıllık aidat ücretinin alınmaması veya düşük bir meblağ talep edilmesi gibi seçenekler de mevcuttur. Öğrencilik yıllarınızda maddi anlamda zorluk çekmemek için en uygun çözüm, size uygun bir kredi kartına sahip olmaktır. Evinizin eksiklerini tamamlamak, kafeden içecek almak veya sinemaya gitmek gibi sıradan harcamalarınızı güvenle yapmak için size özel kredi kartınızı kullanabilirsiniz.

Öğrenci Kredi Kartı Limitleri Nelerdir?

Öğrenciler, eğitim hayatları boyunca hem okul hem de kişisel ihtiyaçlarını karşılamak durumundadır. Bunun için ailelerinden aldıkları paraya ek olarak aktif bir çalışma hayatının içinde de olabilirler. Günümüzde yaşam koşullarının zorlaşması sebebiyle pek çok öğrenci ek iş yaparak giderlerini karşılamanın yolunu arar. Öğrenci kredi kartları bu duruma çözüm üreten özellikleriyle gençlerin ilgisini çeker.

Bankaların öğrencilerin sundukları şartlara, gelir durumlarına ve ödeme düzenlerine göre kredi kartının limitini belirleme hakları vardır. Aynı zamanda öğrencilerin belirli bir geliri olmasa da bu kartlara başvurabilirler. Her bankanın kendi limitleri dâhilinde işlem yaptığı bilinir. Ülkemizde hizmet veren bankaların internet sayfaları üzerinden öğrenci kredi kartı koşullarını ve sundukları limitleri öğrenebilirsiniz.

Belirli limitlerde özel avantajlara sahip olan öğrenci kredi kartları, kullanıcıların taksitli alışveriş yapması da sağlar. Normal kredi kartlarında olduğu gibi uygun koşullar sağladığında limitlerin yükseltilmesi de mümkündür. Sabit gelirinizi belgelediğinizde size özel ayrıcalıklar sunulabilir. Bu konuları detaylı olarak öğrenip size en uygun ürünü bulabilirsiniz.

Market, restoran, beyaz eşya ve e-ticaret harcamalarınızda avantajlar sunan kredi kartlarıyla alışveriş yapma özgürlüğünüzü sonuna kadar kullanabilirsiniz. Bu ürün limitleri daha düşük olması sebebiyle öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılarken aynı zamanda harcamalarına sınırlama getilrilmesine yardımcı olur. Böylece gençlerin gereksiz yere borca girmesini önler.

Öğrenci Kredi Kartıyla Online Alışveriş Yapılır mı?

Teknolojinin gelişmesiyle cep telefonlarıyla internet bağlantısı daha kolay bir hâle geldi. Mobil uygulamaları kullanarak yiyecekten şampuana kadar farklı ürünlerin siparişini vermek mümkündür. Öğrenci kredi kartlarıyla online platformlarda alışveriş yapmanız için en önemli konu, kartın internet kullanımına açık olmasıdır. Bu işlemi gerçekleştirmeden alışverişinizi tamamlayamazsınız.

Öğrenci kredi kartını, bankaların online işlemler menüsünden sanal kullanıma açabilirsiniz. Böylece evinizden çıkmadan dilediğiniz siparişi verebilirsiniz. Size özel limitlere sahip olan kartınızla bir veya birden çok kez alışveriş yapabilirsiniz. Öğrencilerin çoğunlukla tercih ettiği alışveriş yöntemleri arasında öne çıkan online ödemelerle cep telefonunuzla dilediğiniz yerden işlem yapmanın ayrıcalığını yaşarsınız.

Kredi kartınızın tüm özelliklerini öğrenmek ve avantajlarından faydalanabilmek için bankanızla görüşebilirsiniz. Böylece kartı kullanırken sahip olduğunuz ayrıcalıkları değerlendirerek kazançlı olabilirsiniz. Aylık bütçenizi belirli bir limitte tutarak ailenizi de zorlamazsınız. Öğrencilerin maddi sıkıntılarını çözmesi amacıyla birçok avantajla hazırlanan bu özel kartı anlaşmalı yerlerde kullanma şansınız vardır. Öğrenci kredi kartı seçenekleri hakkında detaylı bilgi edinmek ve başvurmak için sitemizdeki bilgileri değerlendirebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Öğrenci Kredi Kartı Nedir?

Öğrenci kredi kartı, öğrenci olanlara özel ayrıcalıklar sunan bir kredi kartıdır.

Kimler Öğrenci Kredi Kartı Alabilir?

Bu kartı alabilmek için bankaların belirlediği 15-25 yaş aralığında öğrenci olmanız gerekmektedir.

Öğrenci Kredi Kartı Almak için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Öğrenci kredi kartına başvurmak için dilediğiniz bankanın şubesine gitmeniz veya online bankacılık işlemlerine girmeniz gerekir. Sizden istenen bilgi ve belgeleri tamamladığınızda en kısa sürede dönüş yapılır.

Öğrenci Kredi Kartı Hangi Bankalar Tarafından Verilmektedir?

Öğrenci kredi kartı ülkemizdeki pek çok banka tarafından verilir. Kredi kartının özelliklerini ve limitlerini dikkate alarak dilediğiniz bankaya başvuruda bulunabilirsiniz.

Öğrenci Kredi Kartı Limitleri Nelerdir?

Öğrenci kredi kartı limitleri, bankalara ve öğrencilerin sağladığı şartlara göre değişiklik gösterir. İstediğiniz bankayla görüşerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Öğrenci Kredi Kartının Yıllık Aidatı Var Mı?

Öğrenci kredi kartının en avantajlı özelliği bazı bankalar tarafından yıllık aidatının alınmaması veya bu ücretin düşük seviyede olmasıdır.

Online Alışverişlerde Öğrenci Kredi Kartı Geçerli midir?

Online alışverişlerinizde öğrenci kredi kartınızı kullanabilirsiniz.

Öğrenci Kredi Kartlarını Diğer Kredi Kartlarından Ayıran Özellikler Nelerdir?

Öğrenci kredi kartları diğer kredi kartlarına oranla daha düşük faizlerle borç ödeme avantajı sağlar.

Öğrenci Kredi Kartı Nerelerde Kullanılabilir?

Öğrenci kredi kartlarını restoran, kafe, online alışveriş ve nakit avans çekimi için kullanabilirsiniz.

Öğrenci Kredi Kartının Nakit Avans Çekme Özelliği Var mı?

Öğrenci kredi kartı sayesinde nakit avans çektiğinizde düşük faiz oranlarıyla geri ödeme avantajınız olur.

En Avantajlı Öğrenci Kredi Kartını Hangi Banka Verir?

Öğrencilerin sağladığı şartlara ve banka inisiyatifine göre farklı avantaj sağlayan bankalar mevcuttur. Size en uygun olanı bulmak için internetten araştırma yapabilirsiniz.

Çalışan Öğrenciler de Bu Kredi Kartından Faydalanabilir mi?

Çalışan öğrenciler, öğrenci olduklarını gösteren belgeyi ibraz etmeleri durumunda bu kredi kartından faydalanabilir.

Öğrenci Kredi Kartının Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Öğrenci kredi kartı borcu ödemezse diğer kredi kartlarında olduğu gibi gecikme faizi uygulanır.

Düzenli Bir Gelir Olmadan Öğrenci Kredi Kartı Alınabilir mi?

Öğrenci kredi kartının en avantajlı özelliklerinden biri de düzenli bir gelir sahibi olma zorunluluğunun bulunmamasıdır.

Öğrenci Olmayanlar Öğrenci Kredi Kartı Alabilir mi?

Öğrenci olmayan kişilerin öğrenci kredi kartı alması mümkün değildir.

Kredi Kartları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kredi kartı limiti, başvurulan banka tarafından belirlenir. Banka, sunduğunuz belgeleri ve bilgileri inceledikten sonra uygun bulduğu limiti kartınıza tanımlar. Kredi kartı limitini etkileyen faktörler arasında güncel geliriniz, mevcut borçlarınız ve kredi notu geçmişiniz yer alır. Eğer ilk kez kredi kartı sahibi olmak için başvuru yaptıysanız ve mevcut olarak hiç borcunuz yoksa, yasal olarak tanınan limit hakkı, gelirinizin iki katı limite sahip olmanız yönündedir.

Evet alınabilir. Eğer fiziksel olarak bir mağazada alışveriş yaptıysanız ve aldığınız ürünleri iade etmek istiyorsanız, yine mağazadan iadeyi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer online mecralardan bir sipariş oluşturduysanız, öncelikle siparişin iptalini ya da iadesini gerçekleştirmeniz gerekir.

İngilizce açılımı Card Validation Value olan CVV kodu, Türkçe de Kart Doğrulama Değeri olarak bilinir. CVV kodu dolandırıcılığın önüne geçmek için oldukça önemlidir. Bunun dışında online alışverişlerde CVV kodu kartın sahipliğini doğrulamak için de kullanılır.

Kredi kartıyla dilediğiniz gibi alışveriş yapabilirsiniz. Bunun dışında kredi kartınızı birtakım ödemeleriniz için de kullanabilirsiniz. Kredi kartı ile yapabileceğiniz ödemeler aşağıdaki maddelerdeki gibidir.
 • SGK ödemesi
 • Fatura ödemeleri
 • Trafik cezası
 • Motorlu taşıtlar vergisi (MTV)
 • Tapu harcı
 • Gelir vergisi
 • Emlak ve çevre temizlik vergisi
 • Yüksek Öğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne ait öğrenim kredisi ve katkı kredi borçları

Kredi kartı asgari ödeme tutarı, borcunuzun son ödeme gününe kadar mutlaka ödemeniz gereken miktarını ifade eder. Asgari ödeme tutarından daha az ödeme yapmanız durumunda borcunuza gecikme faizi işlemeye başlar. Asgari ödeme tutarı kartların limitine göre belirlenir. Eğer kredi kartınızın limiti 25.000 TL nin altındaysa %20; kredi kartınızın limiti 25.000 TL nin üstündeyse %40 olarak asgari ödeme tutarı belirlenir.

Kredi kartınızın minimum ödeme tutarını ödemediğiniz takdirde borcunuza gecikme faizi işlemeye başlar. Kredi kartının asgari tutarı bir yıl içinde üç kere ödenmezse, kart nakit kullanımına kapatılır. Eğer üç dönem boyunca üst üste ödeme yapılmazsa, kart hem nakit kullanımına hem de diğer hizmetlerin erişimine kapatılır. Kredi kartının kullanıma geri açılması için dönem borcunun tamamının ödenmesi gerekir. Ayrıca kredi kartı borcu üç ay boyunca üst üste ödenmediği takdirde banka, kullanıcı hakkında yasal işlem başlatma hakkına sahiptir.

Kredi kartı borcunuzu üç ay üst üste ödemediğiniz takdirde banka tarafından size yedi gün süre verilir. Bu süre içinde borcun tamamını kapatmanız istenir. Borcun tamamını kapatmazsanız yasal süreç başlar. Bu sürecin sonucunda genellikle maaşın dörtte birine el konulmak suretiyle maaş haczi kararı çıkarılır. Ödenmemiş borçlar ve yasal süreç, kredi notunuzu oldukça olumsuz etkileyecek faktörlerdir. Kredi notunuzun düşmesi ve sicilinize yasal sürecin işlenmesi, ilerleyen zamanlarda kredi ve kredi kartı başvurularınızın olumsuz sonuçlanmasına sebep olabilir.

Bankalar, kullanıcılara sunduğu kredi kartı hizmeti, kampanyalar, taksitlendirmeler ve diğer tüm servislerinin karşılığında yıllık olarak belli bir ücret talep eder. Bu ücrete kredi kartı aidatı adı verilir. Bu ücretin temel amacı müşteri hizmetleri, aylık ekstre ve kredi kartı yenilemesi gibi servislerin karşılanmasıdır. Bankalar aidatsız kredi kartı seçenekleri de barındırabilir. Ancak aidatlı kredi kartlarının ekstra taksit, fazla indirim ve farklı avantajlar gibi ayrıcalıkları bulunur.

Taksitli nakit avans, bankaların kredi kartı kullanıcılarına sunduğu hizmetlerden bir tanesidir. Acil nakit ihtiyacınız olması durumunda kullandığınız kredi kartının taksitli nakit avans hizmetinden yararlanabilirsiniz. Bu işlem, kredi kartı limitiniz dahilindeki belli bir miktarı nakit olarak hesabınıza aktarmanızı sağlar. Başvuru yaptıktan sonra onay almanız halinde çektiğiniz tutarı bankanın sunduğu vade seçeneklerini değerlendirip kaç ayda ödeyeceğinize karar verebilirsiniz. Herhangi bir başvuru süreci olmadığı için taksitli nakit avans, acil nakit avans ihtiyacı duyduğunuz zamanlarda oldukça işinize yarayabilir.

Kredi kartı başvurunuz birçok sebepten dolayı reddedilebilir. En sık rastlanan nedenleri aşağıdaki maddelerde inceleyebilirsiniz:
 • Kredi notunun düşük olması, kredi kartı başvurunuzun reddedilmesine sebep olabilir. Bankalar, kredi kartı başvurusu yapan müşterinin kredi geçmişini değerlendirir. Müşterinin kredi notu düşükse ya da geçmiş kredi ödemeleri sorunluysa, banka kredi kartı başvurusunu reddedebilir.
 • Düşük gelir düzeyi de kredi kartı başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına sebep olabilecek faktörlerden bir tanesidir. Bankalar başvuru sürecinde kredi kartı almak isteyen müşterinin maaş bordrosunu, gelir belgesini talep edebilir. Müşterinin gelir düzeyi, kredi kartı limitini ve ödeme kapasitesini doğrudan etkileyeceği için yeterli görülmediği takdirde başvuru reddedilebilir.
 • Bankaların politikaları her zaman aynı olmayabilir. Örneğin bir bankada başvurunuz olumlu sonuçlanırken başka bir bankada olumsuz değerlendirilebilir. Bankalar kendi içlerinde belli bir kredi notu ya da gelir düzeyinin altındaki başvuruları reddetme kararı almış olabilir.
 • Kredi kartı başvurusu yaptığınız dönemde bankalar mevcut borçlarınızı da inceler. Mevcut yüksek borçlar, kredi kartı başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir.

Kredi kartınızın kaybolması ya da çalınması durumunda ilk yapmanız gereken, bankayı arayıp kartınızı bloke etmek olacaktır. Bu işlem, kredi kartınızın sizden başkası tarafından kullanılmasına engel olmak ve istenmeyen harcamaların önüne geçmek için oldukça önemlidir.

Sanal kredi kartı, sadece online alışverişlerinizde kullanabileceğiniz; fiziksel olmayan bir karttır. Kredi kartı başvurunuz kabul edildiyse, ilgili bankanın uygulamasını kullanarak sanal kart oluşturabilirsiniz. Fiziksel kartınız elinize geçene kadar sanal kartınızı dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Sanal kartı oluştururken, kredi kartınızın limiti dahilinde bir limit belirleyebilir, harcamalarınızı kontrol edebilirsiniz.

Evet yapılabilir. Limit artırmak ya da düşürmek istediğiniz kredi kartının internet bankacılığı yardımıyla ya da çağrı merkezini arayarak limit artırımı için başvuruda bulunabilirsiniz. Limit artırım başvurusu her zaman olumlu sonuçlanmayabilir. Bankalar, uygun görmediği takdirde müşterinin limitini artırmama hakkına sahiptir. Limit artırım başvuruları genellikle 24 saat içinde sonuçlanır. Limit düşürmek için ise herhangi bir bekleme süresi yoktur.

Müşterisi olduğunuz bankanın çağrı merkezini arayarak ya da internet bankacılığı yardımıyla otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Bu hizmet sayesinde ödemelerinizin günü geçmez ve gecikme faizi riskiyle karşı karşıya kalmazsınız. Bazı bankalar, kredi kartının otomatik ödeme talimatı özelliğini kullanan müşterilerine birtakım avantajlı fırsatlar sunabilir.