35,2018 ₺ -0,04%

EUR / TRY EURO Fiyatı

Alış 34,9516 ₺
·
Satış 35,2018 ₺
·
Kapanış 35,0901 ₺
Düşük 35,0129 Yüksek 35,1309
 • Bugün
 • 7 Gün
 • 1 Ay
 • 3 Ay
 • 6 Ay
 • 1 Yıl
 • 5 Yıl
Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı sağlanmamaktadır.
EURO / TRY Çevirici
EURO

EUR

EURO

Türk Lirası

TRY

Türk Lirası

Yorumlar

EURO hakkındaki düşüncelerini bize bildir veya daha önce yapılmış olan 37 değerlendirmeyi görüntüle.

EURO ile ilgili görüşün nedir?
Artar
% 88,10
Azalır
% 11,90
veya

Artar

Misafir Üye·1a

40 eru Nekadar

Misafir Üye·3a

Artar

Misafir Üye·3a
Gizem Essiz

V, 9z. V, cc x v 🌃🌃🧑‍🤝‍🧑😘🌃😘🍪🍪😢🌃🧑‍🤝‍🧑🥂😚😁😁😃 vcvz cvv z

Gizem Essiz·3a

2024 sonu 50 tl olur. Parite 1.15 kesin görecek

Misafir Üye·5a

Artar

Misafir Üye·5a

30.53 oldu. Aralık ayında 31 TL üzeri yeni normal olur.

Misafir Üye·8a

gene artacak gibi geliyor

Misafir Üye·9a
AE

cok iyi

Azad Erdoğan·10a
Elif

:)

Elif·10a
Elif

güzel

Elif·10a

Ekonomi bilgim çok iyidir ve gidişatın asla düzelmeyeceğini söyleyebilirim.

Misafir Üye·11a
Çağdaş Akagündüz

kamu bankaları doviz satışı yaptığı için düştü.

Çağdaş Akagündüz·11a

O halde tekrar yükselişe geçecek

Misafir Üye·11a

yıl sonunda 40'ı görmese bari

Misafir Üye·11a

35 lirası var en kötü.

Misafir Üye·11a
EG

kur korumalıyı euro üzerinden açmak lazım aslında

Ebru Gümüş·12a

Tam olarak cuma günü böyle yaptım. Gerçi sterlin daha iyi bir seçenek sanırım.

Misafir Üye·11a

Bende Euro üzerinden açmıştım. Tam 2 yıl önce 10.000 Euro. Hesabı kapattim. Şimdi elimde yine 10.000 Euro var. Sonuç faizci olduk. Dünya faiz aldık. Devleti yönetenler bile igrenerek faizci dedi. Ama 2 yılın sonunda reelde hiçbir getirisi olmadı. Niye var ki kur korumalı.

Misafir Üye·5a

30 lira olacak diyorlar siz ne diyorsunuz?

Misafir Üye·12a

Faizlerin yüzde 40 olduğu bir ekonomide asla döviz değer kaybetmez. Aksine aradaki fark nedeni ile yükselir. Faizler yüzde 40 olunca dovizdede aylık yüzde 3 artış olması beklenir.

Misafir Üye·5a

B

Misafir Üye·12a
Durukan Güven

hasiktir çok artmış

Durukan Güven·1y

Gene yükselmiş bir kere de düştüğünü görelim be

Misafir Üye·1y

cok ucuz

Misafir Üye·1y
Euro

Euro, Avrupa Birliği’nin para birimi olarak 2002 yılından itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Avrupa ülkelerinde ve Euro bölgesinde; Almanya, Avusturya, Belçika, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İrlanda, İspanya, İtalya, Kıbrıs, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan’da geçerlidir.

Euro, dolardan sonra en çok kullanılan ikinci para birimi olarak bilinir. Yatırımcıların birikimlerini güvenle yönlendirdikleri seçenekler arasında öne çıkar. Euro fiyatı, dünyadaki gelişmelere bağlı olarak değişiklik gösterir. Birikim yaparken tercih edebileceğiniz bu para birimi sayesinde kârlı yatırımlara imza atmanız mümkün olabilir.

Euro Nereden Alınır?

Euro satın almak isteyen yatırımcıların en çok merak ettikleri konuların başında euro nereden alınır sorusu gelir. Euro satın almak için pek çok seçeneğiniz mevcuttur. Bunların başında; döviz büroları, bankalar, online uygulamalar ve çeşitli finans kuruluşları sayılabilir. Euro talebinizi fiziki olarak yapabileceğiniz gibi internet üzerinden de işleminizi tamamlama şansınız mevcuttur.

Döviz olarak euro kullanmayı tercih edenler veya bu para birimiyle ticaret yapanlar, iş yerlerinden çıkmadan alım satım gerçekleştirebilir. Ayrıca bireysel birikimleriniz için internet bankacılığıyla evinizin konforundan çıkmadan anında işlem yapabilirsiniz. Bu sayede iş veya kişisel amaçlı kullanımlarda döviz değerini kaybetmez ve kârınız düşmez.

Neden Euro Tercih Edilir?

Sınır ötesi ticareti daha kolay yapabilmek için euroyu tercih edebilirsiniz. Ortak ve tek bir para birimi kullanmak sayesinde döviz kurlarında ve piyasalarda oluşan dalgalanmalardan minimum seviyede etkilenirsiniz. İşlerinizde ekonomik büyüme elde etmek amacıyla küresel olarak kabul gören euro para birimini kullanabilirsiniz.

Ticaretle uğraşanların ve yurt dışı bağlantılı iş yapanların kullandığı para birimlerinden biri de eurodur. Euro bölgesiyle çalışanlar ve turizm faaliyeti gerçekleştirenler gittikleri ülkelerde bu para birimiyle işlem yapabilirler. Pek çok ülkeyi kapsayan euro para birimi sayesinde ekonomik faaliyetleri gerçekleştirmek kolaylaşır.

Ülkenizde veya Euro bölgelerinde işlem yapmanızı kolaylaştıran euro, değerini koruması sebebiyle tercih edilen para birimleri arasında yer alır. Aynı zamanda Avrupa Birliği ülkelerinin ekonomik olarak güven uyandırması da euronun ilgi görmesini sağlar.

Dünya genelinde milyonlarca yatırımcının çok yüksek oranda alım satım yaptığı euro, ülkemizde de büyük oranda işlem gören bir para birimidir. Piyasalardaki genel değişimler ve dünyayı etkileyen farklı olaylar sebebiyle dalgalanmalar yaşansa da euro hâlen ikinci sıradaki yerini korur. Bu pozitif durum euroya olan talebin her zaman devam etmesine katkı sağlar.

Euro Kuru Bilgisi

Euro kuru bilgisi, yatırımcıların alım satım kararlarını etkileyen en önemli konudur. Bir çok parametreye göre değişen döviz kurlarını yakından takip ettiğinizde euro fiyatını öğrenebilirsiniz. Her an değişen fiyatlar, birikim yapmak isteyenlerin hangi yönde karar vermeleri gerektiği konusunda etkilidir.

Euroyla iş yapan firmalar, seyahate çıkmayı düşünenler ve yatırım hedefi olanlar, euro kuru bilgisi sayesinde fırsatları değerlendirebilirler. Farklı para birimleriyle birikim sağlamış olan kişiler parametreler değişip euro kurunda artış gözlenirse bu bilgiye göre ellerindeki tutarı satabilirler.

Euro kurunun artması bu para birimiyle borçlanan kişiler için olumsuz bir duruma sebep verirken kurun azalması pozitif olarak değerlendirilir. Özellikle iş hayatında gelir ve gider dengesini sağlamak için birikimlerin anlık olarak kontrol altında tutulması önemlidir. Bu sayede kararlarınızı daha hızlı vererek kazançlı çıkabilirsiniz.

Kur konusunda bilgi sahibi olduğunuzda, çapraz kurlar üzerinden işlem yaparak kârlı olabilirsiniz. Piyasa koşullarının durumuna ve dünyadaki gelişmelere paralel olarak euro kur bilgisi değişir. Bu konuyu dikkatle araştırarak hesabınızdaki bakiyeyi euro para birimine geçirip kurun avantajlarından faydalanabilirsiniz.

EUR/TL Hesaplama Nasıl Yapılır?

Euro hesaplaması yapılırken farklı değişkenler göz önünde bulundurulur. İş, seyahat veya birikim gibi farklı amaçlarla biriktirdiğiniz dövizinizi kur artışında bozmak isteyebilirsiniz. Ya da tam tersi birikimlerinize katkı yapmak amacıyla yeniden döviz satın alabilirsiniz. Bireysel hesaplamalar için hazır uygulamalarla kısa sürede işlem yapma şansınız olur. Şirketlerin mali tablolarında kullanabilecekleri formüller de mevcuttur. Bu sayede en doğru sonuca ulaşabilirsiniz.

Döviz hesaplaması yapılırken verilerin okunması önemlidir. Birbirinden farklı rakamları ve endeksleri doğru şekilde yorumladığınızda daha net bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu hesaplamalar sırasında virgüllü sayıların olması işlemi zorlaştırabilir. Virgülle ayrılan rakamlara dikkat ederek kur bilgisini eksiksiz yazdığınızda hesaplamanız sizi doğru sonuca götürür.

Bu konu aşağıda yazılan örnekle daha net ve anlaşılır hâle gelir. Siz de hesaplama yapmak istediğinizde bu formülü kullanabilirsiniz. Böylece kısa sürede eUR/TL hesabınızı tamamlayabilirsiniz:

Elinizde 10.000 TL varsa ve euro yapmak istiyorsanız. Euronun anlık kur bilgisine bakmanız gerekir. Örneğin 1 euro = 31,32 TL ise formül; TL miktarı/1 euro kuru şeklindedir. Yani 10.000/31,3283 = 319,28 euroya denk gelir. Böylece almak istediğiniz döviz miktarını paranızın tutarına göre belirleyebilirsiniz. Buna ek olarak euro fiyatı sürekli değiştiği için hesabınızda farklılık olabileceğini bilmeniz de fayda var.

Anlık Euro Kuru Takip Etmenin Avantajları

Euro fiyatı, herkesin farklı amaçlarla takip ettiği bir bilgidir. Online platformlarda anlık olarak verilen grafikler sayesinde en son kur bilgisini öğrenebilirsiniz. Anlık euro kuru takip etmenin avantajları şöyle sıralanır:

 • Anlık bilgiler sayesinde satın alma kararlarınızı olumlu veya olumsuz olarak değiştirmeniz mümkün olur.
 • Birikimlerinizi kısa sürede kârlı bir yatırıma dönüştürebilirsiniz.
 • Döviz kuru fiyatına göre yükselen para birimlerine yönelerek çapraz kurda işlem yapma şansınız olur.
 • Firmalar euro üzerinden borçlandıklarında mali konularda stratejik çalışmalar yapabilmesi için anlık kur takibi konusu önemlidir.
 • Seyahat hazırlıklarınızı tamamlamak için en uygun zaman döviz kurunun düştüğü tarihlerdir. Böylece daha az para harcamış olursunuz.
 • Tasarruflarınızı değerlendirmeniz ve finansal konularda riskli yatırımlar yapmamak için kuru incelemeniz gerekir.
 • Elinizdeki yabancı parayı kısa sürede büyütebilmek için anlık bilgilerin ışığında hareket edebilirsiniz.

Anlık euro kurunu takip ettiğinizde online işlemlerden yeni hesap açarak birikimlerinizi çeşitlendirebilirsiniz. Aynı zamanda farklı seçenekleri değerlendirerek yatırımlarınızın en kısa sürede daha kazançlı hâle gelmesini sağlamanız mümkündür.

Canlı Euro Grafiği

Canlı euro grafiği, online olarak her an görebileceğiniz özelliklere sahiptir. Bu grafikte kullanılan bileşenler arasında; döviz kurunun alış, satış ve kapanış fiyatı sürekli güncellenir. Ayrıca bu rakamlar piyasaların açık olduğu tüm saatlerde ve günlerde listelenmektedir. Böylece günün her saatinde gerçekleşen değişikliklerden haberdar olabilirsiniz.

Grafik kapsamında; günlük, 7 günlük, aylık, 3 ve 6 aylık, 1 ve 5 yıllık bilgileri incelemeniz mümkündür. Günlük tablo üzerinde hareket ettiğinizde rakamsal değişiklikleri rahatça izleyebilirsiniz. Aynı şekilde, haftalık grafiklerde gün bazında fiyat bilgisi yer alır. Yatırımlarınızın değerini ölçmek amacıyla aylık, 3 ve 6 aylık rakamları inceleyebilirsiniz. Son bir yılda kazançların değişimini izlemek için uygun tabloyu işaretlemeniz yeterlidir.

Bir ve 5 yıllık euro fiyat grafiğiyle; küresel krizleri, ekonomik dalgalanmaları ve ülkelerin içinde bulundukları durumu analiz ederek olayların döviz kuruna etkisini inceleyebilirsiniz. Uzmanların bu konuda yaptıkları yorumlardan yola çıkarak yatırım planlarınızı güncelleme şansınız olur.

Canlı euro grafiği aynı zamanda döviz kurunu takip eden kişilerin euro fiyatıyla ilgili görüşlerini bildirdikleri anket bölümüyle bu konuda fikir sahibi olmak isteyenler açısından avantaj sağlar. Birikimlerinizi yatırıma dönüştürmeden önce grafiklerdeki son durumu dikkate alarak kararalarınızı netleştirebilirsiniz.

Bugün Euro Ne Kadar?

Euro almak ve satmak isteyenlerin merak ettikleri sorular arasında “Bugün euro ne kadar?” yer alır. Euro fiyatı; piyasaların durumuna, küresel olaylara ve toplumsal dinamiklere göre değişebilir. Anlık takipte kaldığınızda elinizdekileri kârlı bir yatırıma dönüştürebilirsiniz. Bugün 1 euro= 31,32 TL olarak işlem görmekte. Bu bilgi gün içinde her an değişmektedir. Son andaki gelişmeleri takip ederek alımlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Euroda son günlerde hafif bir düşüş gözlense de yatırımcılar nezdinde hâlâ ikinci sırada tercih edilen para birimi olarak yerini korur. Bu durum piyasa koşullarının dalgalanmaları karşısında bile dayanıklı kaldığının göstergesi olarak yorumlanabilir. Orta ve uzun vadede euro alış veya satış işlemi yapmayı planlıyorsanız en uygun anı tespit ederek harekete geçebilirsiniz.

Bireysel veya kurumsal portföyünüzün bir kısmını veya tamamını euro para birimine yönlendirdiğinizde, orta ve uzun vadede beklentilerinizin karşılanması mümkün olabilir. Döviz kuru, arz ve talep dengesine göre şekil aldığı için piyasa koşulları geçen her dakika değişir. Mali krizlerin önüne geçmek ve eurodan kazanç elde etmek amacıyla zamanı iyi değerlendirmeniz gerekir. Euro fiyatını izleyerek birikimlerinizin olumlu sonuçlar almasını sağlayabilirsiniz.

Merkez Bankasının Faiz Artırımı Euroyu Etkiler mi?

Merkez Bankasının faiz artırımı hem ülke içinde hem de global anlamda pek çok değişime sebep olur. Döviz fiyatını doğrudan etkileyen bu karar sebebiyle euroda ani dalgalanmalar gözlenebilir. Aynı zamanda bu durum, ülke ekonomisini dengede tutmak ve yatırımcıları çekmek için fırsat olarak da değerlendirilir. Yabancı yatırımcıların yönelmesiyle ülke para birimi daha değerli bir hâle gelir.

Bankalar, Merkez Bankasından yüksek faizle borç aldıkları için müşterilerine uyguladıkları faiz oranlarını yükseltir. Bu dolaylı olarak hem bireysel hem de kurumsal kredi faizlerinin artmasına sebep olur. Ekonomik hareketliliğin yavaşlaması sonucunda enflasyon düşmeye başlar. Merkez Bankası kararları şirketlerin mali durumundan bireysel harcamalara kadar geniş bir kitleye etki eder.

Euro ve dolar başta olmak üzere yatırımcıların en çok tercih ettikleri para birimleri Merkez Bankası kararlarından kısa sürede etkilenir. Bu durum faizlere yansır. Faiz ve döviz kuru arasında ters orantı vardır. Her faiz artışında TL değer kazanır ve diğer para birimleri değer kaybeder. Birikimlerinizi yatırıma dönüştürmek için Merkez Bankasının verdiği kararları dikkate alabilirsiniz. Bu sayede yatırımlarınızı doğru bir şekilde yönlendirme şansına sahip olursunuz.

Döviz Kurunun Değişmesine Etki Eden Unsurlar Nelerdir?

Ülkelerin kendi para biriminin diğer ülkelerin para birimleri karşısındaki değerine döviz kuru denilir. Dış ticaret sırasında döviz kuruyla işlem yapılır ve alım satımlar bu para birimine göre gerçekleştirilir. Böylece alıcı ve satıcının kayıp yaşamaması amaçlanır. Ama ülkelerin para birimleri farklı etkenlere bağlı olarak değiştiği için yatırımcıların bazı kayıplar yaşaması söz konusu olabilir.

Döviz kurunun değişmesine sebep olan pek çok faktör sayılabilir. Yatırım yaptığınız para biriminin piyasalarda dalgalı bir seyir izlemesi birikimlerinizi etkiler. Kuru etkileyen unsurlar kısaca şöyle sıralanır:

 • Sermayelerde oluşan hareketlilik özellikle kısa vadede döviz kuruna tesir eder.
 • Ödemelerde dengesizlik olduğu zaman arz talep dengesi de değişir. Arz ve taleplerdeki farklılıklar borçlu ve alacaklıların üzerinde etkili olur.
 • Faiz oranları düştüğünde, ülke para birimi değerini kaybederken reel faiz yükseldiğinde para birimi değerlenir.
 • Gelir seviyesi yükseldiğinde ülkede yaşayan kişiler ithal mallara yönelir. Bu durum kur dengesini değiştirir de döviz talebinin artmasına sebep olur.
 • Enflasyon ve paranın değeri ters orantılıdır. Enflasyon yüksek olduğunda genel fiyat seviyesindeki değişmeler yabancı mallara olan ilgiyi artırır. Ülkenin para değeri düşer.
Euro Yorumları

Euro yorumları döviz alım satımıyla ilgilenen veya bunu iş olarak yapan kişilerin verdiği bilgilerden oluşur. Yatırım fırsatlarını değerlendirmek isteyen birikim sahiplerinin, bu konuda detaylı olarak bilgi sahibi olması gerekir. Döviz kurlarında yaşanan değişimleri takip edip yorumlayarak euro almaya veya elinizdekileri satmaya çalışabilirsiniz.

Ülkedeki enflasyona bağlı olarak değişkenlik gösteren döviz fiyatlarını, doğru analiz ederek hangi yönde işlem yapmanız gerektiğini belirlemeniz mümkündür. Gelecek planlarınızı hedeflerinize uygun olacak şekilde yönlendirmek amacıyla euro yorumlarını değerlendirebilirsiniz.

Euro haberlerini takip ederek kısa ve uzun vadede birikimlerinizi doğru para biriminde daha değerli bir hâle getirebilirsiniz. Euro kurunu en güncel verilerle izlemek amacıyla bu konuda uzmanlaşmış platformları incelmenizin faydası olur.

Sıkça Sorulan Sorular

Euro Para Birimi Kimler Tarafından Kullanılır?

Avrupa Birliği’nin para birimi olarak kullanılan euro; Almanya, Avusturya, Belçika, Estonya, Fransa, Finlandiya, Hollanda ve toplamda 20 ülkede geçerlidir.

Euro Nereden Satın Alınır?

Euro; döviz bürosu, banka ve online finans kuruluşlarından satın alınabilir.

Kuyumcudan Euro Alınır mı?

Kuyumcuların döviz alım satımı yapması 2019 yılında çıkarılan bir kararla yasaklanmıştır.

Euro Kuru Nasıl Takip Edilir?

Euro kurunu takip etmek için farklı yöntemler vardır. Online sitelerdeki canlı grafikler, döviz büroları ve özel uygulamalar bunlara örnek olarak verilebilir.

Euro mu Dolar mı?

Döviz kurlarındaki dalgalanma ve hareketliliği takip ederek yatırım yapmak istediğiniz para birimine yönelebilirsiniz.

Euro Dolar Paritesi Nelerden Etkilenir?

Euro dolar paritesini etkileyen en önemli konuların başında uluslararası piyasalardaki yatırımcıların yaptıkları işlemler gelir. Ayrıca ülkelerin ekonomik ve politik durumları, faiz oranları ve dünya gündemi de etkilidir.

ATM’lerden Euro Çekmek Mümkün mü?

ATM’lerden euro çekmeniz mümkündür.

Euro Fiyatları Bankalarda Ne Kadar?

Euro fiyatları bankaların online işlemler menüsünde veya internet sayfalarında listelenir. Bu bilgileri kontrol ederek en uygun yerden euro alımı yapabilirsiniz.

Bankadan Euro Hesabından Vergi Alınır mı?

Cumhurbaşkanı kararıyla bankalardaki döviz mevduat hesaplarında stopaj oranı %25 olarak belirlendi.

Euro’yu Satın Alabilecek En Güvenli Yer Neresidir?

Euro alabileceğiniz en güvenli yerler arasında döviz büroları ve bankalar sayılabilir.

Hangi Saatte Euro Alınır?

Döviz bürolarının çalışma saatleri 09.00/19.00 olarak belirtilir. Bazı yerlerde 20.00’e kadar çalışabilirler ama bu saatten sonra açık olmaları yasaktır.

Döviz Bürosu Hafta Sonu Euro Satar mı?

Döviz büroları genelde hafta sonu çalışmaz ama turistlerin yaşadığı bölgelerde hafta sonu açık olan yerlere rastlayabilirsiniz. Buralardan euro alabilirsiniz.

Euro En Yüksek Hangi Bankada Bozdurulabilir?

Euronuzu bozdurmadan önce internet üzerinden bankaların kurlarını öğrenebilirsiniz. Bu sayede en yüksek fiyattan bozdurma şansınız olur.

Yatırım Kararı Vermeden Euro Grafiklerini İncelemek Gerekir mi?

Yatırım kararı vermeden önce euro fiyatı konusunda her türlü bilgiye ulaşıp grafikleri detaylı olarak incelemeniz sizin için faydalıdır. Bu sayede birikimlerinizi ne zaman yapmanız gerektiği konusunda fikir sahibi olursunuz.

Seyahate Gitmek için Euro Biriktirilir mi?

Avrupa ülkelerine gitmek istiyorsanız tur almak için euro para birimini kullanmanız gerekir. Bu sebepten mümkünse euro birikimi yapabilirsiniz.

Euro Dolar paritesi Her Ülkede Standart mıdır?

Tüm dünyada euro dolar paritesi aynıdır, ülkelere veya bölgelere göre değişmez.

Hangi Ülkeler Euro Kullanmaz?

Euro kullanmayan ülkeler arasında; Danimarka, İsveç, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Romanya ve Bulgaristan yer alır.

Faiz Arttığında Euro Değeri Düşer mi?

Faiz arttığında ulusal para biriminin döviz karşısında değerinin azaldığı gözlenir.