Altın Hesaplama

17.06.2024 03:05 tarihli TRY/GA kuru sonucuna göre hesaplanmıştır.

 
 
 
 

Altın Çevirici

Altın rezervleri sınırlı olduğu için bu emtia değerini her zaman koruyan varlıklar arasında yer alır. Güvenli liman olarak da nitelendirilen altın, tasarruflarını bir yatırım aracına dönüştürmek isteyen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilir. Ekonomik, politik ve diğer krizler nedeniyle kesintiye uğrayan piyasalara dayanma kapasitesine sahip bir varlık olan altın, borsa düşüşte olsa bile yükselme potansiyeline sahip olabilir. Bununla beraber altın da bütün yatırım araçları gibi kendi içinde çeşitli risklere sahiptir. O yüzden altının güncel durumunu, geçmiş fiyat hareketlerini ve piyasa şartlarını iyi bir şekilde analiz ettikten sonra bu yatırım aracına yönelmeyi düşünebilirsiniz.

Altın Hesaplama aracı, portföylerini çeşitlendirmek isteyen kişilerin aklındaki sorulara kısa süre içinde cevap bulmasını sağlar. Deneyime sahip olan hemen hemen her yatırımcı, yatırılan sermayenin kayıp riskinin mümkün olduğunca az olması için riskin dağıtılması gerektiğini söyler. Tasarrufların bir kısmının ekonomik konjonktür içinde büyüme eğilimine sahip olan hisse senedi gibi varlıkları yatırılmasını diğer kısmının ise varlıklara yatırılması gerektiğini söyleyebilir. Riski dağıtmak ve tek bir varlığa endeksli kalmamak için de yatırım yapan kişiler portföylerini genişletmek ve riski dengelemek için altın gibi yatırım araçlarına yönelebilir.

Altın Hesaplama aracı ise altının anlık hareketlerini ve durumunu kolay bir şekilde analiz etmenize yardımcı olur. Farklı gramajlara sahip olan altınların fiyatlarını öğrenmenize imkan tanıyan hesaplama aracı, piyasanın durumu hakkında fikir edinmenizi de mümkün hale getirir. Eğer elinizdeki tasarrufları değerlendirmek için altın satın almak istiyorsanız farklı seçenekleri inceleyebilir ve hangisinin sizin için daha uygun olduğuna karar verebilirsiniz.

Pratik bir kullanıma sahip olmasıyla da dikkatleri üzerinde toplayan Altın Hesaplama / Çevirici, birçok yatırımcının karar süreçlerini daha iyi bir şekilde yönlendirmesine yardımcı olabilir. Mukayese’deki Altın Hesaplama / Çevirici aracını inceleyerek piyasa şartları ve durumu hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilir, aklınızdaki bazı soruların cevaplarına erişebilirsiniz.

Altın Çevirici ve Altın Türleri

Altın Hesaplama / Çevirici kullanmaya başlamadan önce altınlar hakkında bazı bilgileri bilmeniz gerekir. Altınların türleri ve özellikleri genel olarak şu şekilde özetlenebilir:

 • Altın çeşitlerini incelediğinizde gram, çeyrek, yarım, tam, cumhuriyet, Ata, Reşat, Hamit ve gremse gibi farklı türler olduğunu görebilirsiniz. Tasarruf miktarınızı ve yapmak istediğiniz yatırımı belirledikten sonra seçenekler arasından sizin için uygun olanı hesaplamaya başlayabilirsiniz.
 • Gram altın isminden de anlaşılabileceği gibi 1 gram ağırlığındadır. 22 ve 24 ayar şeklinde satışa sunulan Gram altının fiyatı da kendi içinde iki farklı kategoriye ayrılır. Ayar, altının saflık derecesini belirtir ve saflık miktarı arttıkça fiyatı da yükselir. 22 ayar olarak nitelendirilen altının saflık derecesi 0.916 olarak belirlenirken 24 ayarın saflığı 0.995’tir.
 • Çeyrek altınlar ise 22 ayar saflık derecesine sahiptir. 18 mm çapında olan çeyrek altının ağırlığı ise 1,75 gramdır. Bununla beraber bazı çeyrek altınlarda kulp bölümü olduğu için ağırlık miktarında değişiklik olabilir.
 • Yarım altında çeyrek altın gibi 22 ayar saflık derecesindedir. 3,5 gram ağırlığında olan Yarım altın, 22 mm çapa sahiptir. Has miktarı ise 3,21 gram olarak ölçülür.
 • Tam altın yarım altından 8 mm daha büyük bir çapa sahiptir. 30 mm çapa sahip olan Tam altının ağırlığı 7,016 gram şeklinde ölçülür.
 • Cumhuriyet altının saflık derecesi de 22 ayardır. Tam altından 0,200 gram daha ağır bir yapıya sahiptir. Cumhuriyet altının ağırlığı tam olarak 7,216 gramdır. Has altın gramajı ise 6,60 gramdır.
 • Ata altın da aslında Cumhuriyet altın türleri arasında bulunur. Yaklaşık 35 mm’lik çapa sahip olan Ata altın da Cumhuriyet altını gibi 7,216 gramdır.
 • Reşat altın da genellikle Cumhuriyet altını ile karıştırılır. Reşat altın yarım Reşat, Reşat lira, çeyrek Reşat, iki buçukluk Reşat ve beşli Reşat olmak üzere beş farklı türe ayrılır. Beşi bir yerde olarak nitelendirilen altınlar aslında beşli Reşat’tır.
 • Bütün Reşat altınlar 22 ayar saflık derecesine sahiptir. Bununla beraber Reşat altın 7,2 gram, 18 gram ve 36 gram olmak üzere üç farklı seçeneğe sahiptir. Reşat lira olarak nitelendirilen altının ağırlığı 7,20 gram ve çapı 22 mm’dir. Çeyrek Reşat’ın çapı ise 15 mm’dir ve ağırlığı 1,80 gramdır. Yarım Reşat ise 18 mm çapa sahiptir ve 3,60 gram ağırlığa sahiptir. Beşli Reşat ise 45 mm çapa ve 36 gram ağırlığa sahiptir. İki buçukluk Reşat ise 18 gram ağırlığındadır ve çapı 35 mm’dir.
 • Hamit altın da Reşat altınla tamamen aynı özelliklere sahiptir. Reşat altınlar ile görünümü farklıdır. Tuğra ve motifler, daha farklı bir dizayn sunar.
 • Gremse altın ise 10 çeyrek altına tekabül eder. Eğer 10 tane çeyrek ya da 5 tane çeyrek altın almak istiyorsanız onun yerine 1 adet Gremse altın da alabilirsiniz. Onluk veya yarımlık gibi nitelendirmelere de sahip olan Gremse altın, yatırımcıların tercih ettiği alternatifler arasında yer alır.

Altın Hesaplama / Çevirici sayesinde bütün altın türlerinin değerini rahat bir şekilde inceleyebilir, yatırım yapmak istediğiniz türü kolay bir şekilde tercih edebilirsiniz. Her altın türünü inceleyebileceğiniz araç sayesinde hesaplama işlemlerini pratik bir şekilde gerçekleştirebilir, maliyetlerinizi kolay bir şekilde hesaplayabilirsiniz.

Altın Çevirici Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Altın Hesaplama / Çevirici aracını kullanırken bazı detayları bilmeniz oldukça önemlidir. Bunlar:

 • Altın Hesaplama / Çevirici kullanmaya başlamadan önce satın almayı ya da fiyatını merak ettiğiniz altın türünü belirlemeniz gerekir. Gram altından Hamit altına kadar birçok farklı altun türü arasından ilk olarak hangisinin fiyat durumunu öğrenmek istediğinizi belirlemeniz gerekir.
 • Ardından kaç adet altın almak istediğinize karar vermelisiniz. Örneğin, 1 adet yarım altın almak istediğinizde ilgili alanlara bilgileri girerek emtianın maliyetinin ne olduğunu pratik bir şekilde öğrenebilirsiniz.
 • Altın Hesaplama / Çevirici anlık altın durumu hakkında yatırımcılara fikir vermesine rağmen kuyumcular ya da bankalar altın satışını farklı fiyatlar üzerinden yapabilir. Genellikle bankaların ya da kuyumcuların belirlediği fiyatlar Altın Hesaplama / Çevirici hesabından biraz daha yüksek olabilir.
 • Altın Hesaplama / Çevirici aracını kullanarak altınların ortalama fiyatları hakkında fikir edinebilir ve bütçenizi ayarlayarak satın alacağınız kuruma öyle gidebilirsiniz. Örneğin, 1 gram altın çevirici üzerinde 1.000 TL çıkıyorsa satın alacağınız kuyumcu o altını 1.050 TL gibi daha yüksek fiyatlara satabilir. Fiyat farklılıklarının olabileceğini göz önünde bulundurarak maliyetlerinizi hesaplamanız gerekir.
 • Bankadan mı kuyumcudan mı altın alacağınıza karar vermeniz de önemlidir. Örneğin, uzun süreli bir yatırım yapmayı planlıyorsanız kuyumcudan satın almayı düşünebilirsiniz. Bununla beraber kuyumcular da kendi içinde altınları farklı fiyatlardan satabileceği için piyasa araştırması yapmayı düşünebilirsiniz.
 • Kısa süreli fiyat dalgalanmalarına göre al - sat yapmayı planlıyorsanız bankalardan da alım yapmayı düşünebilirsiniz. Yatırım planlarınızı ve piyasanın anlık durumunu göz önünde bulundurarak altını nereden alacağınıza karar vermelisiniz.

Altın Hesaplama / Çevirici piyasanın anlık durumunu analiz etmenizi ve kararlarınızı bu fiyat doğrultusunda kolay bir şekilde vermenizi sağlayan önemli araçlar arasında bulunur. Altın almanın yanı sıra piyasanın durumunu inceleyerek yatırımlarınızı şekillendirmek istiyorsanız da çeviriciyi rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Altın hesaplama ve çevirme işlemleri için Mukayese’nin sunduğu basit sistemden yararlanabilir, analizlerinizi kolay bir şekilde yapabilirsiniz.