İsviçre Frangı (CHF), bugün itibarıyla alışta 17.454, satışta 17.4708 TL seviyesinde bulunuyor. 1 İsviçre Frangı şu an için 17.4708 TL'ye karşılık gelmektedir.

Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı sağlanmamaktadır.
İsviçre Frangı ile ilgili son yorumlar :
Yorum yapmak için üye girişi yap!

İlk yorum yapan sen ol!

İsviçre Frangı

İsviçre frangı, Sadece İsviçre’de kullanılmamakla beraber aynı zamanda Lihtenştayn’da da kullanılan bir para birimidir. Kelime anlamı olarak Latince’den gelmektedir.  Para birimi kodu ise, CHF’dir. İsviçre frangının diğer isimleri ise, Stutz, Amiese, Stei, Frankler ve Liber olarak adlandırılmaktadır. İtalya’da buluna Campiona d’ıtalia’da ve Almanya’nın Bussingen kentinde de resmi para birimi olarak kullanımı sağlanır. İlk beş sırada en fazla işlem gören  para birimi içerisinde olan İsviçre Frangı, en fazla döviz rezervini   bulunduran para birimleri arasında gelmektedir.

İsviçre Frangı Banknotları

Tedavülde olan banknotlar 10, 20, 50, 100, 200 ve 1000 frank olmaktadır. Piyasada kullanımı sağlanan madeni paralar ise,   5, 10 ve 20 rappen  ile 1,2 ve 5 franktır. Sembolü ise CHF olarak bilinir. Para piyasalarında en fazla kullanımı sağlanan İsviçre frangı,  en değerli para birimlerinden biridir.

İsviçre Frangı Alt Para Birimleri Nelerdir ?

İsviçre frangının alt birimleri ise, rappen, rap veya centime olarak da denilmektedir. 1 frang 100 rappen olarak düşünülmeli ve 1 İsviçre frangına 100 rappen eşit olarak gözükmektedir. İsviçre frangı, İsviçre  Uluslararası Merkez Bakası tarafından sürülerek, kullanımı sağlanan tek para birimidir. En küçük para birimi ise 1/100 centimedir.

İsviçre Frangının Para Piyasalarındaki İşlem Gücü Nedir ?

İsviçre frangının halen güçlü olmasının nedeni  ise cari açık sebebiyle gerçekleşen oranların ülke bazında ilk beş sırada olması bunun sebebi olarak da görülmektedir. Para piyasalarında en güçlü para rezervine sahip olan ülkeler arasında gelen İsviçre, yatırım için piyasalarda oldukça önemlidir. Faiz düşüşlerinde de en yüksek rakamlara ulaşması, tercih edilmesi için önemli bir sebebi olarak gözükmektedir.