3.981,77 ₺ 0,75 %

C / TRY Çeyrek Altın Fiyatı

Alış 3.891,52 ₺
·
Satış 3.981,77 ₺
·
Kapanış 3.981,77 ₺
Düşük 3.961,66 Yüksek 3.988,83
  • Bugün
  • 7 Gün
  • 1 Ay
  • 3 Ay
  • 6 Ay
  • 1 Yıl
  • 5 Yıl
Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı sağlanmamaktadır.
C / TRY Çevirici
Çeyrek Altın

C

Çeyrek Altın

Türk Lirası

TRY

Türk Lirası

Yorumlar

Çeyrek Altın hakkındaki düşüncelerini bize bildir veya daha önce yapılmış olan 13 değerlendirmeyi görüntüle.

Çeyrek Altın ile ilgili görüşün nedir?
Artar
% 80,43
Azalır
% 19,57
veya

Yanlış bilgi bura şuan 4028 TL nasıl site bu

Misafir Üye·3a
Serkan Yeşilyurt

altın yatırımı yapmak ne kadar karlı

Serkan Yeşilyurt·5a

10 gün düşer. Millet bozdurur faize yatırir. Sonra ufakdan ufakdan cikarken aralik ayinda turboya takar yilbasindan sonra yavas yavas yukselir dengelenirken mayista yine turboya takar agustos 2024 turbo aksiyon pik yapar

Misafir Üye·10a

18.07.2023 2,729.. 10 gün sonra tekrar bakacağım

Misafir Üye·11a

Arkadaşlar çeyrek altın ne kadar

Misafir Üye·1y

çok yükselmiş çok

Misafir Üye·1y

çeyrek altın hala uçuşta

Misafir Üye·1y

yürü kardeşim yürü. şunun şurasında 3bine ne kaldı ki

Misafir Üye·1y

Daha fazla yükselmez diyorsun gene yükseliyor

Misafir Üye·1y

Dünyada altın rezervi ni elinde tutuyor ABD ile ne zaman sorun çıksa piyasadji altını cekiyorlar buda altının yükselmesine sebep oluyor savaş olduğu sürece düşmez boyna vakit ile yükselişe gecer bazı ülkeler para yerine altın veriyor

Misafir Üye·1y

Dıj güjlerin oyunu dimi 😅

Misafir Üye·5a

Yukselicek

Misafir Üye·1y

Gelecek

Misafir Üye·1y
Hande A.

yaz geliyor, her zaman olduğu gibi bu sefer de talep artacak ve yükseliş olacak

Hande A.·2y
Çeyrek Altın

Birikimlerini farklı finansal enstrümanlar aracılığıyla değerlendirmek isteyenlerin tercih ettiği araçlardan bir tanesi de altın satın almaktır. Altın almak isteyenlerin karşısına çıkan alternatiflerden bir tanesi de çeyrek altındır. Çeyrek altın çok eski dönemlerden beri, özellikle düğünlerde, nikahlarda, nişanlarda, doğumlarda ve kadınların evlerde düzenlediği günlerde hediye edilen bir araç olarak da bilinir. Bu nedenle insanlar özellikle belirli dönemlerde altın ihtiyacı içerisine girebilir. Düğün ve doğum gibi özel bir gün için ihtiyacı olanlar ya da altın alıp kenarda saklamak ve daha sonra değerlendirmek isteyenler altın fiyatlarını sık sık araştırır. İnsanların en çok merak ettiği altın fiyatlarından bir tanesi ise çeyrek altın fiyatıdır. Altında yaşanan hareketlilik ile doğru orantılı olarak yatırımlarını bu finansal enstrüman ile değerlendirmek isteyen kişiler düzenli olarak altın fiyatlarını inceler. Özellikle altın satın almadan önce bir süre altın piyasasını takip etmekte yarar vardır. Benzer şekilde elde olan mevcut altın satılacağı zaman da altın piyasasında yaşanan hareketlilik göz önünde bulundurulabilir.

Çeyrek Altın Nedir?

Altına yatırım yapmak isteyenlerin tercih ettiği ürünlerden bir tanesi olan çeyrek altın, Türkiye’de kendine geniş bir kullanım alanı bulan ürünler arasında yer alır. Çeyrek altın halk arasında “küçük altın” şeklinde de ifade edilebilir. Çeyrek altını insanların tercih etmesinin temel sebeplerinden bir tanesi de satıldığı zaman çok fazla değer kaybetmemesi ve güncel değerine yakın bir değerin karşılığı olan ücretten bozdurulabilmesidir. Özellikle birine hediye götürmek isteyen ancak ideal hediyeyi bulamayan kişiler de çeyrek altın hediye ederek hem hediye görevlerini eksiksiz şekilde yerine getirebilir hem de karşılarındaki kişiyi sevindirebilir. Özellikle değer kaybetmeyen bir armağan olduğu için de tercih sebebi olabilir. Bazı kişiler doğum günlerinde çocuklarına da çeyrek altın takabilirler. Çeyrek altın takmak için illa nişan, söz, düğün ya da nikah gibi bir organizasyon olması ya da bir çocuğun dünyaya gelmiş olması gerekmez.

Çok büyük ve ağır olmamasıyla da bilinen çeyrek altın, birikim yapmak isteyen bazı kişiler için kullanışlı bir alternatif olarak görülebilir. Aynı zamanda kişinin taşıması da oldukça kolaydır. Çeyrek altın hediye olarak satın alınırken genellikle bir kutu içerisinde satılır. İsteyen kişiler çeyrek altının kulbuna iğneyle beraber kulp da taktırabilir. Birikimlerini çeyrek altın satın alarak değerlendiren kişiler istedikleri her an bir kuyumcuya giderek çeyrek altınlarını güncel fiyatından bozdurup nakde çevirebilirler. Bu noktada güncel çeyrek altın alış satış fiyatı konusuna dikkat etmek ve çeyrek altını işlem saatinde bozdurmak önem taşır.

Çeyrek altın uzun yıllar boyunca Türkiye’de bir gelenek olarak düğünlerde, nikahlarda, nişanlarda ya da doğumlarda hediye olarak takılan bir ürün olmuştur. Değişen altın fiyatları da düğünlerde takılan altının önemini artırır. Genellikle evlenen çiftlere düğün sırasında takılan altınlar, daha sonrasında altını takan kişi ya da onun çocuğu evlendiği zaman geri takılır. Türkiye’de yaygın olarak uygulanan bu gelenek; evlenen her çiftin ihtiyaçlarını karşılamasına ve yeni bir hayata daha rahat adım atmasına yardımcı olur. Bu düğünlerde evlenen çiftlere altın takma geleneği halen geçerliliğini korurken bazı durumlarda yerini gram altına ya da nakit paraya da bırakabilir. Yine de hediye olarak verilen çeyrek altınların düğünlerdeki öneminin eksilmediğinden bahsedilebilir.

Çeyrek Altın Fiyatı

Çeyrek altın fiyatı genellikle standart bir fiyata sahiptir ve hemen hemen her yerde aynı oranda azalır ya da yükselir. Ancak bazen anlık çeyrek altın fiyatı değişkenlik gösterdiğinde çeyrek altın almak ya da satmak isteyen kişiler bankalarda ve kuyumcularda farklı fiyatlarla karşılaşabilirler. Yine de bu farklı fiyatlar çok büyük değişkenlik arz etmez.

Çeyrek Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

Çeyrek altın yatırımı yapmak isteyen kişiler bir kuyumcuya giderek fiziksel olarak altını satın alabilirler. Aynı zamanda kuyumcuların internet sitelerinden de fiziksel altın satın alınabilir. Çeyrek altın kuyumcularda farklı ürünler şeklinde de satılabilir. Örneğin 5 adet ya da 10 adet çeyrek altına karşılık gelen kuyumcu ürünleri de bulunur. Yüklü olarak yatırım yapmak isteyen kişiler bu gibi ürünleri de alternatif olarak tercih edebilir. Çeyrek altını yatırım olarak satın alan kişiler, birikimlerini yaptıktan sonra istedikleri zaman sahip oldukları altınları, kuyumculara giderek istedikleri gibi bozdurup güncel fiyatından nakde dönüştürebilirler. İnsanların altını yatırım aracı olarak görmesinin sebeplerinden bir tanesi, birikim olarak bir kenarda sakladıkları altınlarını uzun bir süre sonra bozdurduklarında güncel fiyatından nakit olarak alabilecek olmalarıdır. Yatırım yapmadan önce güncel fiyatları ve fiyat değişimlerini bir süre takip etmekte de yarar vardır. Aynı zamanda ürünün satın alındığı fiyat mutlaka akılda tutulmalıdır. Böylece yatırım bir gün nakde dönüştürüleceği zaman arada ne kadar bir fark olduğu da kolayca ortaya çıkarılabilir.

Çeyrek Altın Modelleri Nelerdir?

Çeyrek altın en standart haliyle kulplu ya da kulpsuz olarak satılır. Fakat ürünün kullanım alanı bundan çok daha geniştir ve değişen ihtiyaçlarla, beklentilerle doğru orantılı olarak kuyumcular müşterilerine farklı alternatifler sunmaya başlamıştır. Halk arasındaki tabiriyle küçük altın olarak da bilinen çeyrek altın; tek başına satılabildiği gibi son dönemde kuyumcularda kolye ve bileklik şeklinde de satılmaya başlanmıştır. Özellikle satın aldıkları altını aynı zamanda bir ziynet eşyası olarak da taşımak isteyen kişiler bu tarz ürünlere yönelmeyi de tercih edebilir. Kolye şeklinde modellerde genellikle bir zincirin ucuna çeyrek altın takılır. Bileklik olarak satılan modellerde de zincirin özellikleriyle değişmekle beraber tam ortasında çeyrek altın yer alabilir. Çeyrek altının yerleşimi ve modeli, üründen ürüne göre değişkenlik gösterir ve müşterilerin beğenisine sunulur. Aynı zamanda tuğra modeli bilezik, sıra sıra dizilimi ve farklı kolye modelleri de ziynet eşyalara ilgi duyan kişilerin tercih edebileceği alternatifler arasında yer alır.

Özellikle son dönemde piyasada ucunda çeyrek altın olan ve çok farklı kayışlara sahip pek çok bileklik ve kolye modeli bulunur. Bunların bazılarında yoğun işçilik uygulandığı da görülür. Bazı modeller yalnızca ucunda küçük altın bulunan zincirli ve zarif modeller olurken bazıları ise gösterişli zincirleri ve zincirlere eklenmiş ekstra altın ürünleriyle dikkat çekici modellerdir. Kimi modellerde ise tek başına altın, deri ya da ipten bir kayışa takılmış haldedir. Özellikle kadınlar, son dönemde üstlerinde bu tarz mücevherleri taşımayı da tercih edebilirler.

Ucunda altın olan bu modellerin fiyatını belirleyen ana unsur ise ekstra olarak kullanılan altın ürünlerinin gramı ve uygulanan işçilik olur. Örneğin; çeyrek altın takılı bir bileklik, kalın ve ince işçiliğe sahip bir zincirle takıldıysa fiyatı çeyrek altından daha yüksek olabilir. Ancak burada çeyrek altın daha çok şık bir görünüm oluşturmak ve günlük olarak aksesuar şeklinde takılması içindir. Dönem dönem bu tarz mücevherleri aksesuar olarak kullanmak kadınlar arasında moda olur. Çünkü altının modası genellikle geçmez, yalnızca modeller ve kullanım alışkanlıkları farklılık gösterir. İster kolye, ister bileklik şeklinde olsun kuyumcular müşterilerin istediği şekilde çeyrek altın yerleştirilmiş farklı tasarımlar da ortaya koyabilirler. Çünkü kuyumculuk sektöründe sadece tek tip modeller bulunmaz. Eğer üretim de yapabilen bir kuyumcu tercih edilirse kişi kendi istediği tarz ve modeli anlatarak bu ürünü kuyumcuya yaptırıp kullanabilir. Yine de bu tarz ürünleri özellikle güvenilir kuyumcularda ve deneyimli ellere yaptırmakta yarar vardır. Aksi takdirde uzun vadede ürünle ilgili sorunlar yaşanabilir. Ürünü uzun yıllar kullanmak isteyen kişilerin, altından yapılmış mücevher tasarlatacakları zaman kuyumcu seçimini iyi yapması gerekir.

Çeyrek Altın Kaç Ayardır?

Altında ayar, altının saflığını göstermek için kullanılan bir değerdir. İnsanların en sık duyduğu altın ayarları; 14 ayar altın, 18 ayar altın, 22 ayar altın ve 24 ayar altındır. Ancak çoğu kişi bu ayarın ne anlama geldiğini tam olarak bilmeyebilir. 24 ayar altın, içinde başka herhangi bir metal olmayan saf altını ifade eder. Ziynet eşyalarında içinde bulunan altın oranına göre farklı ayarlara rastlanabilir. Bu nedenle özellikle altın bilezik, altın kolye ya da altın küpe alınacağı zaman ayarına da bakmak gerekir. Bu tarz kuyum ürünlerinin ayarları fiyatları üzerinde de direkt olarak etkilidir. Benzer görünüme sahip fakat farklı ayarlardaki altın bileziklerin fiyatları aynı olmaz. Aynı şekilde alyans olarak kullanılan altın yüzükler için de benzer durum geçerlidir. Satın alınan altın ürününün ayarına göre fiyat ödenir ya da kişi bütçesine uygun olan ayarda bir altın ürününü tercih edebilir.

Genel kullanımdaki çeyrek altın ise 22 ayardır. 22 ayar olan çeyrek altın 18 mm çapındadır. Çeyrek altının kulpsuz hali 1.75 gram ağırlığındadır. Piyasada hem kulplu çeyrek altın hem de kulpsuz çeyrek altın bulmak mümkündür. Aynı zamanda çeyrek altında yeni tarih ve eski tarih gibi bir durum da vardır. Altının üzerinde içinde bulunduğunuz yılın tarihi varsa yeni altın olarak geçer. Altının üzerinde içinde bulunduğunuz yıl değil de daha eski bir tarih varsa o altın eski tarihlidir. Ancak eski tarihli ve yeni tarihli arasında alım ve satım konusunda bir fark bulunmaz.

Çeyrek Altının Sahtesi Nasıl Anlaşılır?

Çeyrek altın satın almayı düşünen ve birikimlerini altına yatırım yaparak değerlendirmek isteyen kişilerin altın alımlarını güvenilir yerlerden yapması büyük önem taşır. Son yıllarda sahte altınlarla da piyasada karşılaşmak mümkündür. Özellikle işporta ürünleri diye tabir edilebilen altın görünümlü bazı ürünler de piyasada yer alır. Kuyumcularda bu tarz ürünler elbette bulunmaz ancak yine de altın satın almayı düşünen kişilerin, bu konuda dikkatli olmasında da yarar vardır. Bazı sahte altınlar daha ilk bakıştan kendini belli etse de bazılarını anlamak için daha detaylı bakmak gerekebilir.

Özellikle çeyrek altının 10 ayardan az olması sahteliği için bir kanıt olarak gösterilebilir. Altının hiçbir şekilde kararmayacağı, solmayacağı ve bozulmayacağı da unutulmamalıdır. Özellikle sahteliğinden şüphe edilen bir çeyrek altın ele alındığında çok kolay bir şekilde katlanabiliyorsa onun sahte olduğu anlaşılabilir. Bazen düğünlerde takılan altınlarda da bu tarz sahte altınlarla karşılaşılabilir. Bilerek ya da bilmeyerek takılan sahte altınları düğün sahiplerinin düğünden sonra belirleyip kenara ayırması ve ortadan kaldırması gerekir. Bu tarz ürünler gerçek altınmış gibi piyasada dolaşmamalıdır. Dolayısıyla altın satın almak isteyen kişilerin alışverişlerini muhakkak güvenilir kuyumculardan yapması gerekir.

Sahte altının anlaşılması için halk arasında kullanılan bazı farklı yöntemler de vardır. Bu yöntemlerden bir tanesi mıknatıs yöntemidir. Altın manyetik bir maden değildir ve mıknatıs tarafından çekilemez veya itilemez. Dolayısıyla altın mıknatısa yaklaştırıldığı zaman herhangi bir etkileşim olmaz. Ancak bazı altın görünümlü sahte ürünler, mıknatısa yaklaştırıldığında yapışabilir. Bir diğer yöntem de ses yöntemidir. Ancak bu yöntem ancak güçlü bir kulağa sahip olan kişiler tarafından anlaşılabilir. Altının sert bir zemine atıldığı zaman tok ve kalın bir ses çıkarttığı bilinir. Yine de bu yöntemin çalışabilmesi için hem gerçeğinin hem de sahtesinin sesini daha önce duymuş olmak gerekir. Bir diğer halk arasında kullanılan yöntem de ısırma yöntemidir ancak bu yöntem kuyumcular tarafından üründe tahribat yarattığı gerekçesiyle tavsiye edilmez. En ideal olanı da güvenilir bir kuyumcuya gidip altının durumunu sormak olacaktır.

Çeyrek Altın Nereden ve Nasıl Satın Alınır?

Çeyrek altın fiziksel olarak güvenilir kuyumculardan satın alınabilir. Ancak çeyrek altını çeşitli kuyumcuların internet sitelerinden online alışveriş yöntemiyle de satın almak mümkündür. Kuyumculardan altın satın alınırken genellikle nakit ödeme yöntemi tercih edilir. İstenildiğinde kredi kartı ile de altın satın almak mümkündür. Çeyrek altın dışında yalnızca yatırım için altın satın alınacağı zaman bankalar da tercih edilebilir. Bankaların müşterilerine sunduğu altın hesapları aracılığıyla altın alımı gerçekleştirilebilir.

Bankalar altın hesabı konusunda müşterilerine farklı hizmetler sunabilirler. Altın hesabı konusunda hareket etmeden önce hesabın detayları iyice araştırılmalı, bankaların sunduğu hizmetler incelenmeli ve bankalarla konuya dair iletişime geçilmelidir. Bu yöntemle de birikimler altın olarak değerlendirilebilir.

Bugün Çeyrek Altın Ne Kadar?

Anlık çeyrek altın fiyatı sık sık değişkenlik gösterebilir. Bazı dönemlerde yükselişe geçen çeyrek altın, bazı dönemlerde sabit kalır ya da bazı dönemlerde düşüş eğilimi gösterir. Bu nedenle hem yatırım yapmak isteyen hem de daha önce satın aldığı altınla yatırımının son durumunu görmek isteyen kişiler sık sık güncel çeyrek altın fiyatı konusunda araştırma yapar.

“Bugün çeyrek altın ne kadar?” sorusunun cevabı ise şu an için 3.172,85 TL şeklindedir.

Siz de birikiminizi çeyrek altın satın alarak değerlendirmeyi düşünüyorsanız Mukayese’den güncel fiyatı takip edebilir ve altının günlük, 7 günlük, 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık, 1 yıllık ve 5 yıllık hareketini detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Mukayese’de çeyrek altının güncel TL karşılığı anlık olarak yer alır.

Altın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Altın satın almayı düşünen kişilerin altın alırken bazı noktalara dikkat etmesi gerekir. Aksi takdirde kişiler ilerde daha büyük sorunlarla karşılaşabilirler. Sahte altın gibi sorunlarla karşılaşmamak için altın alırken bazı basit detaylara dikkat etmek risklerden korunmak adına önemlidir. Altın satın alırken üzerinde damga, ayar ve patent gibi detaylarla TSE belgesinin olmasına dikkat etmekte yarar vardır. Aynı zamanda alışverişi güvendiğiniz kuyumculardan yapmanız büyük önem taşır. Eğer işlenmiş bir altın ürünü satın alınacaksa altının kendi değeriyle birlikte işçilik fiyatının da ayrı ayrı öğrenilmesi gerekebilir. Çünkü altından üretilen mücevherlerde işçilik için de ekstra fiyat ödenir ancak altın nakde çevrilmek istendiğinde bu işçilik fiyatının karşılığı alınmayabilir. Satış esnasında genellikle işçilik fiyatı düşer.

Satın alınan altının tam olarak gramının da öğrenilmesinde yarar vardır. Çeyrek altın gibi ürünlerde gramlar standart olur. Yatırım amaçlı olarak altın satın alınacağı zaman, işçiliği en az olan çeyrek altın, gram altın ve cumhuriyet altını gibi ürünleri tercih etmek gerekebilir. Çünkü bu tarz ürünler için ekstra işçilik maliyeti ödenmez. Altını bir yatırım aracı olarak düşünen kişiler bankalardan açtırabilecekleri altın hesaplarını da inceleyebilirler.

Sık Sorulan Sorular

Tam Altın Kaç Çeyrek Altın Yapar?

1 adet tam altın 4 adet çeyrek altına denk gelir.

On Çeyrek Altına Ne Denir?

İnsanlar bazen birden fazla çeyrek altına karşılık gelen altınları da tercih edebilir. Piyasada 1 gremse altın 10 adet çeyrek altına denk gelir.

Çeyrek Altında Kulplu ile Kulpsuz Farkı Var mıdır?

Çeyrek altının kulplu ya da kulpsuz olması arasında fark yoktur.

Çeyrek Altının Üzerinde Ne Yazar?

Ön yüzünde Atatürk’ün portresi ve etrafında yıldızlar sıralanmış, çiçeklerden oluşturulmuş çelenk şeklinde motifle süslenmiş bir görünümü vardır. Arkasında da Türkçe motifli yazıyla “Türkiye Cumhuriyeti Darphanesi” ibaresi bulunur.