16.455,00 ₺ -0,17 %

T / TRY Tam Altın Fiyatı

Alış 16.210,00 ₺
·
Satış 16.455,00 ₺
·
Kapanış 16.483,00 ₺
Düşük 16.437,00 Yüksek 16.483,00
 • Bugün
 • 7 Gün
 • 1 Ay
 • 3 Ay
 • 6 Ay
 • 1 Yıl
 • 5 Yıl
Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı sağlanmamaktadır.
T / TRY Çevirici
Tam Altın

T

Tam Altın

Türk Lirası

TRY

Türk Lirası

Yorumlar

Tam Altın hakkındaki düşüncelerini bize bildir veya daha önce yapılmış olan 5 değerlendirmeyi görüntüle.

Tam Altın ile ilgili görüşün nedir?
Artar
% 100,00
Azalır
% 0,00
veya

Sizi yemişleer altın düşer mi heç

Misafir Üye·1a

3

Misafir Üye·3a

bu düşmüş halimi

Misafir Üye·5a

3 günde iyi düştü. bakalım tam altın önümüzdeki ay ne olacak

Misafir Üye·10a

agsari ücret ile yarışıyor

Misafir Üye·12a
Tam Altın

Tam altın, T.C. Darphane ve Damga Matbaası tarafından basılır. Gram, çeyrek ve yarım altın ile kıyaslandığında daha büyük bir yapıya sahiptir. Tam altın genellikle 22 ayardır. Ağırlığı kulplu ve kulpsuz olmasına göre değişiklik gösterebilir. Örneğin, kulpsuz tam altın 7.016 gram ağırlığa sahipken kulplu olanın ağırlığı 7.21 gramdır. Ayrıca tam altının saflık derecesi %91,6 civarındadır.

Tam altın hem hediye hem de yatırım amaçlı kullanılan değerli metaller arasında yer alır. Ayrıca mücevherat üretiminde de sıklıkla tercih edilir. Genellikle cumhuriyet altını ile karıştırılsa da aralarında pek çok farklılık vardır. Bununla beraber her iki altın türü de 22 ayar olduğu için aynı saflık derecesine sahiptir.

Tam altın fiyatları günlük bazda değişir ve “Tam altın ne kadar?” sorusunun cevabı dönemsel olarak farklılık gösterir. Örneğin, 2023 yılının Mayıs ayında tam altının fiyatı 9.154 TL civarında iken aynı yılın Kasım ayında 12.723 TL’ye çıkmıştır. Bundan dolayı altına yatırım yapmadan önce fiyat hareketi grafiklerini dikkatli bir şekilde incelemeniz önerilir.

Tam Altın ile Cumhuriyet Altını Arasındaki Farklar Nelerdir?

Her ne kadar iki altın türü de sıklıkla birbiriyle karıştırılsa da aralarında pek çok farklılık vardır. Tam altın ve cumhuriyet altını arasında farklılıklar genel olarak aşağıdaki gibi özetlenebilir:

 • İlk olarak her iki altın ağırlıkları bakımından birbirinden ayrılır. Tam altın 7.016 gram ağırlığa sahipken cumhuriyet altını 7.216 gram ağırlığındadır. Yani, cumhuriyet altını 0.2 gram daha ağırdır.
 • Tam altın ile cumhuriyet altını boyutları bakımından da farklılık gösterir. Tam altının çapı 30 mm iken cumhuriyet altınının çapı 22 mm’dir.
 • Her ikisi de altın olsa da renkleri farklıdır. Cumhuriyet altını daha mat bir yapıdayken tam altın daha parlaktır.
 • Tam altın ile cumhuriyet altınının üzerinde bulunan desenler de aynı değildir. Tam altın üzerinde Atatürk portresi yer alır ve üzerinde “Türkiye Cumhuriyet” yazısı bulunur. Cumhuriyet altınında ise bunlara ek olarak “Hakimiyet Milletindir” yazısıyla beraber “Ankara” yazısı da bulunur.
 • Her iki altının da fiyatlarını belirleyen birçok faktör vardır. Bununla beraber cumhuriyet altını genellikle tam altın ile karşılaştırıldığında daha yüksek fiyat seviyelerine sahiptir.

Boyut ve parlaklık gibi özellikleri göz önünde bulundurarak iki altın türünü de birbirinden rahatlıkla ayırt edebilirsiniz. Hangisinin sizin için daha uygun olduğunu belirledikten sonra farklı kaynaklardan satın alabilir, yatırımlarınızı yapmaya başlayabilirsiniz.

Tam Altın Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Bütün altın türleri gibi tam altın fiyatlarını da pek çok farklı parametre belirler. Aşağıdaki maddeleri inceleyerek tam altın fiyatlarının nelerden etkilendiği hakkında fikir edinebilirsiniz.

 • Altın, genel olarak bütün dünyada ABD doları ile nitelendirilir. ABD dolarının yükselmesi ya da düşmesi, tam altının fiyatları üzerinde belirli bir etkiye sahiptir.
 • ABD dolarına endeksli olan altın fiyatlarını TL’nin değeri de belirler. ABD doları karşısında TL değer kazanırsa tam altın fiyatları düşer. Benzer şekilde dolar TL karşısında yükselirse tam altının fiyatı da yükselir.
 • Tam altın dünyada mücevherat yapımında sıklıkla kullanılan malzemeler arasında bulunur. Saf altın ile karşılaştırıldığında saflık oranı daha düşük olduğu için daha kolay şekillendirilebilir. Ayrıca yüksek oranda saf altın içerdiği için de oldukça parlak bir yapıya sahiptir. Eğer dünyada mücevherat sektöründe altına olan talep artarsa benzer şekilde tam altın fiyatları da yükselir.
 • Türkiye piyasasında tam altına olan talebin artması da fiyatların yükselmesine neden olur. Grafikleri incelediğinizde her ne kadar hepsi altın türü olsa da gram, çeyrek, yarım ve tam altın çeşitlerinin farklı oranlarda yükselip düştüğünü görebilirsiniz. Bunun nedenlerinden biri, her birine olan talebin farklı olmasıdır. Bazı yatırımcılar gram ya da çeyrek altın satın alarak portföylerini çeşitlendirirken bazıları tam altına yönelebilir. Daha fazla tam altın alımı olduğunda ise fiyatı diğerlerine göre daha fazla yükselir.
 • Belirsizlik ve ekonomik durgunluk dönemlerinde altına olan talepte yükseliş olur, bu da fiyatların artışına sebep olur. Eğer insanlar hükümet politikalarından hoşlanmazsa, belirsizlik olduğunu düşünürse ve riskli bir ortamda olduklarına kanaat getirirse tam altın almaya yönelebilir. Altın, güvenli bir yatırım aracı olarak değerlendirilir.
 • Faiz oranları da tam altın fiyatlarını doğrudan etkiler. Eğer faiz oranları artarsa yatırımcılar altın almaktan vazgeçip paralarını faize yatırmayı düşünebilir. Bu durum gerçekleştiğinde tam altın fiyatları düşebilir.

Tam altın fiyatları diğer yatırım araçları gibi günlük olarak değişir ve yatırımcıların satın alma kararı vermeden önce grafikleri doğru bir şekilde analiz etmesi gerekir.

Tam Altın Nasıl Satın Alınır?

Tam altın satın almak istiyorsanız bunu gerçekleştirebileceğiniz birkaç kanal vardır. Aşağıdaki listeyi inceleyerek nasıl tam altın satın alabileceğiniz hakkında fikir edinebilirsiniz.

 • Tam altın almak için ilk akla gelen seçenek kuyumculardır. Bununla beraber bu işlemi gerçekleştirmek için güvenilir bir kuyumcuya gittiğinizden emin olmalısınız. Tam altın, fiyatı yüksek ve değerli bir metal olduğu için sahtelerinin piyasaya sürülme olasılığı yüksektir. Sahte altın almaktan kaçınmak için de güvendiğiniz kuyumculara gitmeniz önerilir.
 • Tam altın fiziksel olarak satın alınabileceği gibi internet kanalları üzerinden dijital bir şekilde de satın alınabilir. Uzun vadeli yatırımlar için altın almayı düşünüyorsanız bankalar sizin için iyi bir seçenek olabilir. Bununla beraber her bankada farklı komisyon oranları ve alışla satış arasında makas farklılıkları bulunur. Bankaların fiyat politikalarını inceleyerek hangisinin sizin için daha uygun olduğuna karar verebilirsiniz.
 • Fiziksel olarak tam altın satın almak istiyorsanız online alışveriş yöntemiyle de edinebilirsiniz. Bununla beraber güvenilir yerlerden satın almanız tavsiye edilir.
 • Kuyumculardan tam altın satın alacaksanız bankalarda olduğu gibi farklı yerlerin fiyatlarını da birbiriyle karşılaştırabilirsiniz. Tam altın fiyatları kuyumcudan kuyumcuya değişiklik gösterebilir.

Tam altın satın almak için farklı kanallardan yararlanabilir ve yatırımlarınızı kolaylıkla yapabilirsiniz. Eğer sevdiklerinize hediye olarak altın satın almak istiyorsanız online ya da fiziksel mağazalardan satın alma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Yatırım yapmak içinse pratiklik açısından bankaları tercih etmeyi düşünebilirsiniz. Bankaların avantajı, tam altını paraya çevirmek için fiziksel olarak herhangi bir yere gitmenize gerek kalmamasıdır.

Tam Altın Hangi Nerelerde Kullanılır?

Tam altın bir yatırım aracı olmasının yanı sıra farklı alanlarda da kullanılır.

 • Takı ve mücevherat yapımında tam altın sıklıkla tercih edilir. Yüzük, kolye ya da bilezik fark etmeksizin birçok mücevherin üretiminde tam altın tercih edilir. 22 ayar saflık derecesine sahip olduğu için parlak bir görünüm sunan tam altın, şık ve zarif detayları sayesinde bu alanda sıklıkla kullanılır.
 • Yüksek iletkenliği nedeniyle tam altın bazı markalar tarafından elektronik aletlerin üretiminde de tercih edilir. Örneğin, konektörlerin uç bölümlerinde iletkenliği iyileştirmek için tam altın çeşitlerinden yararlanılır. Ayrıca bazı elektronik devre kartlarında da istenilen iletkenlik seviyelerini yakalamak için markalar altın kullanmayı tercih eder.

Tam altın farklı alanlarda kullanıldığı için fiyatı sürekli olarak değişiklik gösterir. Bundan dolayı “Tam altın kaç TL olur?” sorusuna cevap vermek her zaman mümkün değildir. Mukayese’deki tam altın / TL grafiklerini inceleyerek fiyat hareketleri hakkında fikir edinebilir, yatırım yapıp yapmama konusunda kendi kararınızı verebilirsiniz.

Ekonomide sürekli dalgalanan kurlar ile beraber yatırımcıların ilgisinin arttığını görebiliriz. Dalgalanan kurlarla beraber değişiklik gösteren döviz değerleri altınlara da yansıyor. Son zamanlarda özellikle büyük bir artış gösteren altın fiyatları birçok yatırımcıyı kendisine çekiyor. Altınlar, tam altın, çeyrek altın, cumhuriyet altını, gram altın gibi farklı çeşitlere sahiptirler. Her çeşidin kendisine ait bir değeri vardır. Bu değerler gramına ve ayarına göre değişmektedir.

Tam altınlar borsada en çok rağbet gören altın çeşitlerinden biridir. Tam altın fiyatlarında sürekli değişim yaşandığı için yatırım yapılmadan önce iyi bir araştırma yapılması gerekmektedir. Değerinin ne kadar ve ne zaman yükselip indiği, gün içerisinde hangi aralıklarda daha fazla değer değişimi gösterdiği gibi analizleri sitemizin verileri ile rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Tam altın fiyatı için özellikle bir veri trafiği bulundurduğumuz sitemiz sizlerin daha iyi yatırım yapabilmesi için tasarlanmıştır.

Analizlerini ve verilerini sizlerin yatırımına yardımcı olabilmek için ortaya koyduğumuz tam altın fiyatları her gün yükseliyor. Bu denli yükselen tam altının özellikleri ise şunlardır:

 • Çapı 30 mm’dir.
 • 7,016 gram ağırlığa sahiptir.
 • 22 ayardır.

Tam altınların yanı sıra diğer altınların da verilerini sitemizde bulabilirsiniz.

Tam Altın Fiyatları

Birkaç yıl öncesine göre inanılmaz bir artış gösteren tam altın fiyatları ortalama gelire sahip birinin bile sahip olmasını zorlaştırıyor. Teknolojinin geliştiği bu dönemde artık insanlar tam altın almak yerine borsadan yatırım yapıyor. Böylelikle yatırımlarının karşılığını daha net görebiliyorlar. Tam altın fiyatları ile ilgili yatırım yapmadan önce firmamızın sunduğu analiz ve veri hizmetinden yararlanabilirsiniz. Sitemizin sunduğu tam altın fiyatları hizmeti ile anlık tam altın fiyatı değişimlerini görebilirsiniz.

Altın Fiyatlarını Anlık Takip Edin

Bir borsa yatırımcısıysanız ve altın yatırımı yapıyorsanız sizin için en önemli veri anlık olan verilerdir. Firmamızın sunduğu hizmetler kapsamında canlı tam altın fiyatı hareketlerini anlık olarak takip edebilirsiniz. Günün her anında değişen değerleri grafik üzerinde, anlaşılır bir biçimde gösteriyoruz. Ayrıca grafik üzerinde bulunan yükseltiler sayesinde gün içinde ne zaman düşüş yaşadığını veya ne zaman yükseldiğini de açık bir biçimde sunuyoruz. Anlık olarak takip etmenizi sağlan bu sistemle beraber en doğru tercihi yapmanıza yardımcı oluyoruz.

Tam Altın Verileri

Sitemizin tam altın kısmında bulunan tam altın verileri sizlere anlık sonuçların dışında farklı bilgiler de veriyor. Eğer uzun vadede bir yatırım yapmayı planlıyorsanız günlük, haftalık, aylık ve yıllık periyotlardaki verilere erişebilirsiniz. Bu periyotlarda tam altın fiyatlarında yaşanan değişimleri görmenizi sağlıyoruz. 

Böylelikle yapacağınız uzun vadeli yatırımların sizlere getireceği kazancı daha doğru hesaplamanıza yardımcı oluyoruz. Bu hizmetimizin yanında tam altın değerlerinin güne nasıl başladığını ve bir önceki gün hangi değerde kapattığını da görebilirsiniz.

Anket Ve Yorumlarla Fikirler Edinin

Tam altın yatırımı konusunda tereddüt yaşıyorsanız sitemizdeki üyelerin fikirlerine göz atabilirsiniz. Altın fiyatının artıp artmayacağı konusunda yaptığımız anketlerle üyelerimizin fikirlerini öğrenebilirsiniz. Ayrıca yapılan yorumları da görebilirsiniz. Bu sayede sizleri sunduğumuz verilerin dışında üyelerimizin fikirleriyle de buluşturuyoruz.

Tam Altın ile Ata Altın Arasındaki Farklar Nelerdir?

Tam altın, her ne kadar Ata altın ile karşılaştırıldığında daha büyük ebatlara sahip olsa da Ata altın genellikle daha yüksek fiyatlardan satışa sunulur. Ayrıca Ata altının ağırlığı tam altına göre 0.2 gram daha fazladır.

Bugün Tam Altın Ne Kadar?

Her yatırım aracı gibi tam altının da fiyatı günlük ya da aylık bazda farklılık gösterdiği için “Tam Altın Ne Kadar?” sorusunun cevabı da sürekli olarak değişir.

Tam Altın Hep Yükselir mi?

Bütün yatırım araçları gibi tam altın da bazı dönemler yükselirken bazı dönemler düşebilir.

Hizmetlerimiz

Firmamız sitemiz aracılığıyla sizlere yalnızca altın fiyatlarındaki bilgileri sunmuyor. Maddi anlamda size kar getirebilecek ya da doğru seçimler yapmanızı sağlayacak tüm alanlarda hizmet veriyoruz. Telefon almak istediğinizde sizlere doğru telefon seçimi için fiyat ve özellik karşılaştırmaları yapıyoruz. 

Kredi çekmek istediğinizde veya kredi kartı sahibi olmak istediğinizde sizlere en uygun ve faizi en düşük bankaları öneriyoruz. Bu bankalar arasında karşılaştırmalar yapıyoruz. Daha birçok hizmetimizden yararlanmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.