8.106,45 ₺ 0,18 %

Y / TRY Yarım Altın Fiyatı

Alış 7.898,05 ₺
·
Satış 8.106,45 ₺
·
Kapanış 8.091,77 ₺
Düşük 8.093,28 Yüksek 8.111,79
 • Bugün
 • 7 Gün
 • 1 Ay
 • 3 Ay
 • 6 Ay
 • 1 Yıl
 • 5 Yıl
Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı sağlanmamaktadır.
Y / TRY Çevirici
Yarım Altın

Y

Yarım Altın

Türk Lirası

TRY

Türk Lirası

Yorumlar

Yarım Altın hakkındaki düşüncelerini bize bildir ve ilk değerlendirmeyi yapan sen ol!

Yarım Altın ile ilgili görüşün nedir?
Artar
% 100,00
Azalır
% 0,00
veya
Yarım Altın

Döviz kurunun yükseldiği bu dönemlerde altın fiyatlarındaki artış da dikkat çekiyor. Altının yükselişe geçmesi birçok yatırımcının iştahını kabartıyor. Borsada en çok rağbet gören yatırım alanlarından biri olması sebebiyle birçok insanı kendisine çekiyor. Ancak yine de yatırım yaparken dikkat etmek gerekir.

Çünkü son zamanlarda ne kadar yükseldiği görülse de sadece yükseliyor diye yatırım yapılmaması gerekir. Özellikle maddi bir kazanca ihtiyacınız olduğu için yatırım yapıyorsanız mutlaka derin bir araştırma ve çözümleme yoluna başvurmalısınız.

Bu konuda firma olarak altın yatırımlarınızda sizlere yardımcı oluyoruz. Sitemiz aracılığı ile sunduğumuz altın verileri sayesinde yatırımlarınızı güvenle gerçekleştirmenizi sağlıyoruz.

Yarım Altın Almak

Altının kendi arasında birçok çeşidi bulunuyor. Gram, çeyrek, cumhuriyet, tam altınlar bu çeşitlerden sadece bazılarıdır. Piyasada en çok rağbet görülen altın çeşitlerinden biri de yarım altındır. Yarım altının iki çeşidi vardır. Biri ziynet altın, diğeri ise sikke altın olarak adlandırılır. Yarım altınların özellikleri ise şunlardır:

 • Sikke yarım altın 3,608 gramdır.
 • Ziynet yarım altın 3,508 gramdır.
 • 22 ayardır.
 • Kulpludur fakat kulpları altından yapılmamıştır. İstek üzerine altından da yapılabilir.
 • 30 mm çapındadır.

Yarım altınlarla ilgili yatırım planınız var ise sitemiz üzerinden gerekli yatırım verilerine erişebilirsiniz. Firma olarak yaptığınız yatırımlardan yüksek kazançlar elde etmenizi amaçlıyoruz.

Yarım Altına Yatırım Yapmak

Eskiden altınlara yapılan yatırımlar fiziksel olaraktı. Normal bir şekilde kuyumcudan alınır ve yastık altında saklanarak değerinin artması beklenirdi. Ancak hem günümüzde artan hırsızlık olayı hem de teknolojinin gelişmesiyle beraber artık bankalar ve belirli platformlar aracılığı ile yatırımlarınızı yapabilirsiniz. Sitemizde altın bölümünde bulabileceğiniz yarım altın kısmında, anlık yarım altın fiyatı hareketlerini inceleyebilirsiniz. Tasarladığımız grafikler ile beraber incelemenizi sağladığımız yarım altın bilgileri sayesinde doğru hamleler yapmanıza yardımcı oluyoruz.

Yarım Altın Fiyatları

Yarım altın fiyatı anlık olarak değişmektedir. Sabit bir değeri yoktur. Anlık değişimler ile yarım altına yapacağınız yatırımları iyi analiz etmeniz gerekmektedir. Sitemiz üzerinden takip edebileceğiniz canlı yarım altın fiyatı değişimleri ile ne zaman harekete geçeceğinizi bilebilirsiniz. Gün içerisinde hangi zaman diliminde değişkenlik gösterdiğini grafiklerimiz üzerinden takip edebilirsiniz.

Yarım Altın Hareketleri

Altın hareketleri son dönemlerde çok fazla değişkenlik gösteriyor. Bu değişimleri takip etmek zor gibi görünse de bizler bunu sizler için kolay hale getiriyoruz. Yarım altının hareketleri ile ilgili tüm verilere ulaşmanızı, rahatlıkla analizlerinizi yapmanızı sağlıyoruz. Yarım altının günü kaçtan açtığını ve bir önceki gün kaçtan kapattığını gösteriyoruz. Ayrıca gün içerisinde gördüğü en düşük değeri kayıt altına alıyoruz. Bu değeri de yarım altın bilgilerinin olduğu bölümde sizlerle paylaşıyoruz. Yarım altın değerlerinin anlık, günlük, haftalık, aylık ve yıllık değerlerini ayrı grafikler halinde sunuyoruz.

Yorum Ve Anketlerle Fikirler Edinin

Birçok kez yatırım yaparken insanın aklı karışabilir. Ne kadar analiz ve araştırma yapılsa da bazı şüpheler içinde olunabilir. Bu durumda sizlerin daha doğru ve net karar verebilmenizi sağlamak için üyelerimizle iletişime geçmenizi sağlıyoruz. Yorumlar bölümünde üyelerimizle buluşarak fikirler edinebilir, yatırımınızı ne yönde yapmanız gerektiği hakkında sohbet edebilirsiniz. Ayrıca anketlere katılarak yarım altının düşüşü ve yükselişi hakkındaki oranları görebilirsiniz.

Diğer Hizmetlerimiz

Firma olarak maddi alanlarda yapacağınız seçimlerde doğru kararlar vermenizde yardımcı oluyoruz. Bankalardan kredi çekerken diğer bankaların faiz oranlarını sizlere sunuyor ve en düşük faizli bankadan kredi almanızı sağlayarak yüksek miktarlar ödemenizin önüne geçiyoruz. Ayrıca kripto para, dijital platformlar gibi alanlarda da fiyat karşılaştırmaları yapıyoruz.

Yarım altın, çeyrek ve gram altınla beraber Türkiye’de sıklıkla kullanılan altın türleri arasında bulunur. Yarım altın piyasaya 2002 yılından itibaren girmiştir ve o günden beri Darphane ve Damga Matbaası tarafından basılır. Ön tarafında Atatürk portresi bulunur ve arka yüzünde ise “Türkiye Cumhuriyeti” yazısı yer alır. Tam altın gibi 22 ayar olacak şekilde üretilir ve yüksek saflık derecesinden dolayı parlak sarı rengindedir.

Yarım altın hem yatırım amacıyla hem de hediyelik olarak satın alınan ürünler arasında bulunur. Düğüne giderken ya da ev ziyareti yaparken yarım altın iyi bir hediyedir. Bununla beraber piyasa risklerinden korunmak için birçok kişi yarım altın almaya da yönelebilir.

“Yarım altın ne kadar?” sorusunun cevabı günlük olarak değişir. Yarım altının fiyatını birçok farklı faktör etkilediği için fiyatı sabit kalmaz. Bazı dönemler yükselme ve bazı dönemlerde düşüş eğilimindedir. Ayrıca ABD dolarına endeksli olduğu için Amerika’nın politikalarından da dolaylı olarak etkilenir. Bu yüzden yatırım amaçlı yarım altın almayı düşünüyorsanız ABD’nin faiz kararlarını ya da enflasyonunu da göz önünde bulundurarak kararınızı vermelisiniz.

Bugün Yarım Altın Ne Kadar?

“Bugün yarım altın ne kadar?” sorusunun cevabı sürekli olarak değişir. Örneğin, 2023 yılının Mayıs ayında yarım altının fiyatı 4.450 TL iken Kasım ayında fiyatı 6.184 TL’ye çıkmıştır. Yarım altın, 6 ayda yaklaşık %39 oranında değer kazanmıştır. Bununla beraber bu süreçte bazı dönemlerde fiyatı 5.612 TL’den 5.446 TL’ye de gerilemiştir. Yarım altın, her ne kadar güvenilir bir yatırım aracı olsa da sürekli olarak artış gösterme eğilimine sahip değildir. Her yatırım aracı gibi yarım altın da bazı dönemlerinde düşüş gösterebilir. Bundan dolayı herhangi bir yatırım kararı vermeden önce yarım altının fiyat grafiklerini incelemeli ve teknik indikatörler aracılığıyla potansiyelini analiz etmelisiniz.

Yarım Altın Fiyatlarını Neler Etkiler?

Yarım altın fiyatları hem Türkiye’de hem de dünyada yaşanan olaylardan etkilenir. Aşağıdaki başlıklardan yarım altın fiyatlarını nelerin etkilediğini öğrenebilirsiniz.

Faiz Oranları

Faiz oranlarının yarım altın üzerinde uzun vadede etkisi vardır. Faiz oranları yatırımcıların psikolojik seviyesinin üzerine çıktığında insanlar altın almaktan vazgeçebilir. Eğer faiz oranı yatırımcıyı çekebilecek seviyelerde ise insanlar paralarını altına yatırmaktansa faize yatırmayı tercih edebilir.

Merkez Bankalarının Hareketleri

Genel olarak merkez bankaları, rezervlerinde altın ve ABD doları gibi dövizler tutar. Merkez bankaları para rezervlerini çeşitlendirdikçe altının fiyatı genellikle yükselir. Ayrıca rezervlerinde bulunan altın miktarını artırmak için satın alma işlemlerine başlarsa yarım altın fiyatları yükselebilir.

ABD Dolarının Değeri

Altının fiyatı ABD doları ile ifade edilir. Bununla beraber düşünülenin aksine ABD dolarının fiyatı ile altın fiyatları arasında uzun vadede ters orantılı bir ilişki vardır. Eğer ABD doları düşerse altın fiyatları başlangıçta düşeceği için daha fazla insan yarım altın almaya yönelebilir ve sonucunda fiyatlar yükselir. Benzer şekilde ABD doları değer kazandığında altın fiyatları da yükseleceği için altına olan talep azalır ve yarım altın fiyatları düşer.

Global Mücevher Sektörünün Talebi

Altın, sadece yatırım ya da hediye amacıyla kullanılan değerli bir metal değildir. Aynı zamanda yarım altın gibi türler, mücevherat üretiminde de sıklıkla tercih edilir. Örneğin, ABD, Hindistan ve Çin, mücevherat üretimi için sıklıkla altın satın alan ülkeler arasında bulunur. Eğer takı üretimi için gereksinim duyulan altın miktarı artar ve bu endüstride bulunan şirketler altın satın alımını artırırsa temel arz talep ilişkisi sonucunda yarım altın fiyatları da yükselir.

Endüstrinin Talebi

Mücevher sektörünün yanı sıra altın bazı elektronik cihazların üretiminde ya da tıbbi cihazların yapımında da sıklıkla tercih edilir. Üretilen bu cihazların satışı artarsa üretimi de artar ve dolaylı olarak yarım altın fiyatları da yükselişe geçer.

Varlık Koruması

Belirsizlik ve ekonomik durgunluk zamanlarında insanlar altını güvenli bir liman olarak görür. Yarım altın fiyatları da beklenmedik zamanlarda insanların altına yatırım yapması sonucunda yükselebilir. Benzer şekilde ülkelerin borsa endeksleri yükseldiğinde ve hisse senedi hareketleri istenilen seviyelere ulaştığında insanlar altından hisse senetlerine de geçiş yapabilir. Böyle bir durum gerçekleştiğinde ise yarım altın fiyatları düşebilir.

Enflasyona Karşı Korunma İsteği

Bir ülkede enflasyon çok yüksekse insanlar paralarının değerini kaybetmemek için yarım altın almaya yönelebilir. Bu durum, fiyatların yükselmesine neden olur. Hayat pahalılığının artması anlamına gelen enflasyon, paranın bir yatırım aracına yatırılmadığı takdirde değer kaybettiği anlamına gelir. Genellikle Türkiye gibi enflasyonun yüksek olduğu ortamlarda yarım altın gibi değerli metallerin fiyatları yükselme eğilimi gösterir. Bunun nedeni, hisse senedi gibi riskli yatırım araçlarına yönelmek istemese de parasının değerini kaybetmek istemeyen kişilerin güvenli bir liman olduğu için altına yönelmesidir. Bununla beraber yarım altın fiyatları enflasyon yüksek olsa da dalgalı bir seyir izleyebilir ve her zaman beklentileri karşılamayabilir.

Birçok faktörden etkilendiği için yarım altın fiyatlarının yarın kaç TL olacağını tahmin etmek her zaman mümkün değildir. ABD dolarının düşmesi altın fiyatlarını artırırken Türkiye’deki piyasada çok fazla talep olmazsa fiyatlarda düşüş de meydana gelebilir. Farklı parametrelerden etkilenen bir yatırım aracı olduğu için yarım altın çeşitlerinden satın almadan önce doğru bir şekilde analiz yapmanız önerilir.

Yarım Altın Nerelerden Alınabilir?

Yarım altın banka ve kuyumcu olmak üzere genel olarak iki farklı kaynaktan satın alınabilir. Her ikisinin de kendi içinde çeşitli avantajları vardır.

 • Kuyumcudan yarım altın almayı düşünüyorsanız güvenli bir yere gittiğinizden emin olmalısınız. Kuyumcudan kuyumcuya yarım altın fiyatları değişiklik gösterdiği için farklı yerlerden fiyat aldıktan sonra sizin için uygun olanı tercih edebilirsiniz.
 • Uzun vadeli yatırım yapmayı planlayan kişiler bankalardan da yarım altın almayı tercih edebilir. Dijital bankacılık sistemleri aracılığıyla istediğiniz miktarda altını kolay bir şekilde alabilir ve alım satım işlemleriniz için cüzdanınıza kaydettirebilirsiniz. Bununla beraber her bankanın altın fiyatları söz konusu olduğunda farklı bir politikası olduğunu bilmelisiniz. Ayrıca yarım altın satmak istediğinizde bankalar sizden farklı oranlarda komisyon talep edebilir. Bundan dolayı bankaların fiyat politikalarını inceledikten sonra tercih yapabilirsiniz.
 • Ek olarak kuyumcuların online alışveriş siteleri aracılığıyla da yarım altın satın alabilirsiniz. Bununla beraber satın aldığınız ürünün gerçek olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Örneğin, genellikle yarım altın çeşitlerinin üzerinde ayarını göstermek için çeşitli damgalar bulunur. Genellikle yarım altın 22 ayar olduğu için üzerinde “22”, “916” ya da “933” gibi damgalar olduğunu görebilirsiniz.

Yarım altın satın almak istiyorsanız güvenilir kaynaklara başvurabilirsiniz. Altın almak için doğru zamanı analiz etmek içinse Mukayese’nin sunduğu günlük, aylık ve yıllık grafikleri inceleyebilirsiniz. Eğer kısa vadeli bir yatırımcıysanız daha kısa dönemleri, uzun vadeli bir yatırımcıysanız da daha uzun dönemleri inceleyerek yatırım kararlarınızı verebilirsiniz.

SSS
Yarım Altın Ne Kadar?

Yarım altın fiyatları diğer yatırım araçlarıyla benzer şekilde sürekli olarak değişir. Bundan dolayı bu sorunun cevabı baktığınız döneme göre farklılık gösterir. Örneğin, 2021 yılında yarım altın fiyatları 1.500 TL seviyesinin altında kalırken 2023 yılında durum oldukça farklıdır.

Yatırım Amacıyla Yarım Altın Alınır mı?

Yarım altın da diğer altın türleri gibi yatırım amacıyla satın alınabilir. Bununla beraber hangi dönemde satın almanız gerektiğini grafikleri analiz ederek ve altın fiyatlarının dünyadaki durumunu inceleyerek belirleyebilirsiniz.

Yarım Altın Kaç Ayardır?

Yarım altın 22 ayardır ve bu altının %91,6’sının saf olduğunu gösterir.

Yarım Altın Kaç Gramdır?

Yarım altın genellikle 3,5 gram olacak şekilde üretilir.