16.6855 TRY 0.16
İngiliz Sterlini (GBP), bugün itibarıyla alışta 16.3672, satışta 16.6855 TL seviyesinde bulunuyor. 1 İngiliz Sterlini şu an için 16.6855 TL'ye karşılık gelmektedir.

Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı sağlanmamaktadır.

İngiliz Sterlini ile ilgili son yorumlar :
Yorum yapmak için üye girişi yap!

İlk yorum yapan sen ol!

İngiliz Sterlini

İlk kullanımı 1694 yılında gerçekleşen İngiliz sterlini, İngiltere’de Merkez Bankası ( BoE) tarafından basımı sağlanmıştır. 1745 senesine kadar kullanılan banknotların üzerlerinde ise el yazması bulunmaktadır. İlk olarak Sterlinin basılması 1694 yılında gerçekleşmiştir. Basılan sterlinler 1745 yılına kadar kullanımı sağlanmıştır. Baskı sistemine ise 1855 yılından sonra geçilmiştir. İkinci Dünya savaşı sırasında Naziler tarafından sahte olarak basılan Sterlin, günümüzde ise İngiltere’nin almış olduğu önlemler arasında hologram kullanımı, metalik iplikler, filigram ve floresan mürekkep tekniği uygulanmaktadır.

İngiliz sterlini basımı yapılırken seksen beş mürekkep çeşidi kullanılmıştır. Üç farklı baskı tekniği de diğer detaylar arasındadır. İngiltere’nin para birimi olmasının yanında diğer adıyla İngiliz Paondu olarak da bilinmektedir. Büyük Britanya Paundu olarak da bilinmektedir. İngiliz sterlini ise iki çeşide ayrılmaktadır. Alt birimleri; Penny veya diğer ismiyle pense olarak da bilinmektedir.

İngiliz Sterlini Kullanan Ülkeler

İngiliz Sterlini kullanan bölgeler arasında İngiliz Antartika Bölgesi gelmektedir. Diğer yerler arasında ise, Güney Georgia Adaları, Cebelitarık, Güney Sandwich adaları, Falkland adaları, Ascension, Birleşik Krallık ve Saint Helena gelmektedir. İngiliz sterlininin esas kullanım ve basım yeri İngiltere Merkez Bankası olarak bilinmektedir. Dünyada EURO ve dolardan sonra en fazla kullanılan döviz rezervi olan para birimidir.

İngiliz Sterlini ve Piyasadaki İşlem Gücü

İngiliz Sterlini piyasada EURO ve dolar sonrasında en fazla kullanımı gerçekleşen para birimi olası sebebi ile de kullanımı oldukça Fazladır. İngiliz sterlini banknotları ise; 1p, 2p,3p, 4p,  5p, 10p, 20p, 25p, 50p, 100p olarak sıralanmaktadır. Fakat 100 p banknot bulunmadığı için 50 p en büyük banknot olarak kabul edilmiştir. Finansal piyasalarda işlem aracı olarak kullanılan ise sterlindir. Paund Birleşik Krallık para birimi olarak kullanılmaktadır.