26,4130 ₺ -0,37%

GBP / TRY İngiliz Sterlini Fiyatı

Alış 26,0285 ₺
·
Satış 26,4130 ₺
·
Kapanış 26,3182 ₺
Düşük 26,1008 Yüksek 26,5024
  • Bugün
  • 7 Gün
  • 1 Ay
  • 3 Ay
  • 6 Ay
  • 1 Yıl
  • 5 Yıl
Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı sağlanmamaktadır.
İngiliz Sterlini / TRY Çevirici
İngiliz Sterlini

GBP

İngiliz Sterlini

Türk Lirası

TRY

Türk Lirası

Yorumlar

İngiliz Sterlini kuru hakkındaki düşüncelerini bize bildir veya bu kur için olan 8 değerlendirmeyi görüntüle.

İngiliz Sterlini ile ilgili görüşün nedir?
Artar
% 80,00
Azalır
% 20,00
veya

deneme sd

Misafir Üye·3 gün önce

sd

Misafir Üye·3 gün önce

oluyor

Misafir Üye·3 gün önce

merhaba

Misafir Üye·3 gün önce

sad

Misafir Üye·3 gün önce

sterlin ara ara düşüşe geçiyor bence düşüş beklenip alınabilir

Misafir Üye·2 ay önce

İngiliz sterlini de baya değerliymiş yatırım yapılabilir

Misafir Üye·2 ay önce
ÇA

Biz buna 24 lira diyelim artık. Muhtemelen 2 gün içerisinde 25 i gösterecek bize.

Çağdaş Akagündüz·1 yıl önce
İngiliz Sterlini
İlk kullanımı 1694 yılında gerçekleşen İngiliz sterlini, İngiltere’de Merkez Bankası ( BoE) tarafından basımı sağlanmıştır. 1745 senesine kadar kullanılan banknotların üzerlerinde ise el yazması bulunmaktadır. İlk olarak Sterlinin basılması 1694 yılında gerçekleşmiştir. Basılan sterlinler 1745 yılına kadar kullanımı sağlanmıştır. Baskı sistemine ise 1855 yılından sonra geçilmiştir. İkinci Dünya savaşı sırasında Naziler tarafından sahte olarak basılan Sterlin, günümüzde ise İngiltere’nin almış olduğu önlemler arasında hologram kullanımı, metalik iplikler, filigram ve floresan mürekkep tekniği uygulanmaktadır. İngiliz sterlini basımı yapılırken seksen beş mürekkep çeşidi kullanılmıştır. Üç farklı baskı tekniği de diğer detaylar arasındadır. İngiltere’nin para birimi olmasının yanında diğer adıyla İngiliz Paondu olarak da bilinmektedir. Büyük Britanya Paundu olarak da bilinmektedir. İngiliz sterlini ise iki çeşide ayrılmaktadır. Alt birimleri; Penny veya diğer ismiyle pense olarak da bilinmektedir.
İngiliz Sterlini Kullanan Ülkeler
İngiliz Sterlini kullanan bölgeler arasında İngiliz Antartika Bölgesi gelmektedir. Diğer yerler arasında ise, Güney Georgia Adaları, Cebelitarık, Güney Sandwich adaları, Falkland adaları, Ascension, Birleşik Krallık ve Saint Helena gelmektedir. İngiliz sterlininin esas kullanım ve basım yeri İngiltere Merkez Bankası olarak bilinmektedir. Dünyada EURO ve dolardan sonra en fazla kullanılan döviz rezervi olan para birimidir.
İngiliz Sterlini ve Piyasadaki İşlem Gücü
İngiliz Sterlini piyasada EURO ve dolar sonrasında en fazla kullanımı gerçekleşen para birimi olası sebebi ile de kullanımı oldukça Fazladır. İngiliz sterlini banknotları ise; 1p, 2p,3p, 4p,  5p, 10p, 20p, 25p, 50p, 100p olarak sıralanmaktadır. Fakat 100 p banknot bulunmadığı için 50 p en büyük banknot olarak kabul edilmiştir. Finansal piyasalarda işlem aracı olarak kullanılan ise sterlindir. Paund Birleşik Krallık para birimi olarak kullanılmaktadır.