29,02 ₺ -1,68 %

GAG / TRY Gümüş Fiyatı

Alış 28,97 ₺
·
Satış 29,02 ₺
·
Kapanış 29,52 ₺
Düşük 28,99 Yüksek 31,02
 • Bugün
 • 7 Gün
 • 1 Ay
 • 3 Ay
 • 6 Ay
 • 1 Yıl
 • 5 Yıl
Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı sağlanmamaktadır.
GAG / TRY Çevirici
Gümüş

GAG

Gümüş

Türk Lirası

TRY

Türk Lirası

Yorumlar

Gümüş hakkındaki düşüncelerini bize bildir veya daha önce yapılmış olan 8 değerlendirmeyi görüntüle.

Gümüş ile ilgili görüşün nedir?
Artar
% 70,00
Azalır
% 30,00
veya

22 adet gümüş param var eski para ve bunu kolyeye çevirmek istiyorum kaç gr olur ne kalınlıkta olur acaba 2 adet çıkar mı bilgisi olan var mı

Misafir Üye·7a

Artar

Misafir Üye·9a
Merve Özkan Akagündüz

Bir zamanlar gümüş külçe almadığıma o kadar pişmanım ki :(

Merve Özkan Akagündüz·11a

buradan alınmaz gümüş. sadece veri gösteriyor burası

Misafir Üye·1y

Evet alabilirsiniz çift tıklayın rakama

Misafir Üye·1y

Burdan gümüş ala bilirmiyiz nasıl alınıyor

Misafir Üye·1y
İzzet berk Aras

Hwd

İzzet berk Aras·1y
Çağdaş Akagündüz

gümüş yine 12 leri görecek bir şekilde.

Çağdaş Akagündüz·1y
Gümüş

Altın, yatırım dünyasında hisse senetleri, döviz ya da tahvillerden sonra akla gelen ilk yatırım araçları arasında bulunsa da gümüş de güvenli bir liman olarak görülür. Genellikle yatırımcılar tarafından enflasyon ya da hisse senetlerinin riskli hareketlerine karşı bir koruma aracı olarak değerlendirilir. Malzeme, endüstriyel metal olarak birçok farklı alanda kullanıldığı için oldukça popüler bir yatırım aracıdır. Altından daha ucuz olmasına rağmen altınla kıyaslandığında daha az işlem görür. Bununla beraber bazı zamanlarda gümüş de finansal olarak ilgi kazanır ve hızlı bir şekilde yükselebilir.

“Gümüş kaç TL?” sorusunun yanıtı, diğer yatırım araçlarında olduğu gibi oldukça değişkendir. Örneğin, 2023 yılının Mayıs ayında gümüş yaklaşık 14,98 TL değerindeyken aynı yılın Kasım ayında değeri 21,91’e kadar yükselmiştir.

Genellikle yatırımcılar karar verirken gümüşü altınla karşılaştırır. Her ikisi de aynı maddi varlık kapsamında değerlendirildiği için bu karşılaştırma oldukça mantıklıdır. Altınla beraber gümüş de hisse senetleri ve piyasalara karşı dengeleyici olarak kullanılır. Ayrıca sosyo-politik şoklara karşı güvenli liman olarak nitelendirilir ve enflasyondan korunma söz konusu olduğunda ikisi de dikkat çekici sonuçlar ortaya çıkarabilir. Bununla beraber iki değerli metalin bazı noktalarda birbirinden ayrıştığını bilmelisiniz.

Altın ile Gümüş Arasında Ne Gibi Farklılıklar Vardır?

Hisse senedi ya da tahvil gibi yatırım araçlarına karşı önlem almak ve riskten kaçınmak için değerlendirilen varlıklar olsalar da bazı konularda altın ve gümüş birbirinden ayrılır. Altın ile gümüş arasındaki farklılıklar genel olarak aşağıdaki gibi özetlenebilir:

 • Gümüş, altın ile kıyaslandığında daha düşük fiyatlara sahiptir. Yani, aynı bütçeyle daha fazla gümüş satın alabilirsiniz.
 • Altının saklanması gümüş ile kıyaslandığında daha kolaydır. Gümüş, altından fiziksel olarak daha fazla alan kaplar ve aynı maliyetle daha fazla gümüş alınabildiği için depolanması güçtür. Bununla beraber yatırımlarınızı online piyasalarda yapıyorsanız her ikisi arasında bu noktada bir farklılık yoktur.
 • Gümüş piyasası altın piyasası ile kıyaslandığında daha küçüktür. Altınla karşılaştırıldığında daha az işlem gördüğü için gümüş, daha büyük dalgalanmalar yaşar. Örneğin, tek bir günde gümüş %15 seviyelerinde artabileceği gibi aynı seviyelerde azalabilir. Bundan dolayı gümüş üzerinden yatırım yaparken verileri, teknik göstergeleri ve grafikleri doğru bir şekilde okumanız gerekir.
 • Gümüş, endüstriyel bir metal olduğu için imalat şirketlerini etkileyen durgunluk dönemlerinde ya da baskı zamanlarında altına göre daha savunmasız hale gelir. Bu tür dalgalanmalar aynı zamanda endüstriyel kullanımı olan altını etkilese de altın piyasalarında daha fazla yatırımcı olduğu için duyarlılığı düşüktür. Bununla beraber güçlü bir ekonomide gümüşün değeri yükselmeye eğilimlidir.
 • Gümüş, sanayi sektöründe yaygın olarak kullanılır ve portföylere yatırım yapanlar için önemli bir finansal emtiadır. Birçok sektör, yüksek iletkenliğe sahip olması ve paslanmaya karşı dayanıklılığından dolayı gümüş kullanır. Küresel ekonomi genişlerken kullanımına bağlı olarak gümüş yatırımına talep artabilir. Örneğin, elektrikli araçlar gümüşü çeşitli şekillerde kullanır ve elektrikli araçlar yükselme trendindedir.
 • Gümüş, yükseliş günlerindeyken altına göre daha fazla yükselme eğilimindedir. Bununla beraber düşüş dönemlerinde benzer şekilde daha fazla düşme eğiliminde olduğunu bilmelisiniz. Gümüş, daha yüksek oynaklık seviyelerine sahip olduğu için ona yatırım yaparken duygusal olarak hazırlıklı olunması gerekir.
 • ABD, Hindistan ve Meksika haricinde rezervlerinde gümüş barındıran bir ülke bulunmamaktadır. Bununla beraber merkez bankaları rezervlerinde 34.000 tondan fazla altın tutmaktadır.

Altın ya da gümüş arasından hangisine yatırım yapacağınızı göz önünde bulundururken ekonomik ortamı da dikkate almalısınız. Mukayese üzerinden gümüşün hareketlerini inceleyerek piyasanın durumu hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Gümüş Yatırımı Nasıl Yapılır?

Gümüş yatırımı yapmak istiyorsanız bunun birkaç yolu vardır. Aşağıdaki maddeleri inceleyerek gümüşe nasıl yatırım yapabileceğiniz hakkında fikir edinebilirsiniz:

 • Fiziksel olarak gümüş satın almak, gümüşe yatırım yapmanın psikolojik ve duygusal açıdan tatmin edici yolları arasında bulunur. Gümüşün fiyatı yükselirse satın aldığınız külçelerden kâr elde edebilirsiniz. Fiziki olarak gümüş satın almak istiyorsanız darphanelere başvurabilirsiniz. Ayrıca bazı devlet bankaları ya da kuyumcular da fiziki olarak gümüş satar.
 • Gümüş vadeli işlemleri, fiziksel olarak gümüş satın almadan yatırım aracına ulaşmanızı mümkün hale getirir. Normal şartlarda gümüş satın aldığınızda onu depolamak için bir alana da sahip olmanız gerekir. Bununla beraber gümüş vadeli işlemlerde böyle bir zorunluluğunuz yoktur. Genellikle yüksek kaldıraç oranlarına sahiptir ve hareket yönü doğru bir şekilde tahmin edilirse istenilen düzeyde kâr elde edilebilir. Bu işlemlerde genellikle belirli bir tarihte ya da miktarda gümüş alımı veya satımı yapacağınızı taahhüt edersiniz.
 • ETF, borsa yatırım fonu anlamına gelir ve gümüşü herhangi bir hisse senediymiş gibi rahat bir şekilde alıp satmanızı mümkün kılar. Emtia ETF’leri kategorisinde yer alan gümüş, portföyünüzü çeşitlendirerek risk kayıplarınızı azaltmanıza yardımcı olur. Doğrudan gümüş satın almak istemiyor ve vadeli işlemlere göre daha güvenli bir yöntem arıyorsanız ETF’leri incelemeye başlayabilirsiniz. Genellikle likit fonlardan oluşan gümüş ETF’leri üzerinde çoğunlukla kısa vadeli olarak işlem yapılır.
 • Varant, genel olarak belirli bir yatırım aracının yükseleceğini ya da düşeceğini tahmin ettikten sonra aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok seçenek içerir. Bununla beraber gümüş varantları arasından tercihte bulunurken vadelerine ya da delta değerlerine göz atmanız gerekir. Gümüş kısa vadeli bir yatırım aracıdır ve kaldıraçlı yapısı itibariyle kısa süre içinde yüksek kârlar yapmanıza yardımcı olabilir. Bununla beraber benzer şekilde kısa sürede büyük kayıplar da yaşayabilirsiniz.

Gümüş endeksli bir yatırım yapmak istiyorsanız bu değerli metalin fiyat hareketlerini detaylı bir şekilde inceleyebilir ve hangi yatırım aracının sizin için daha uygun bir seçenek olduğuna karar verebilirsiniz. Farklı dönemlerdeki fiyat hareketlerini inceledikten sonra teknik indikatörler aracılığıyla fiyat seviyesinin ne olacağını tahmin edebilir, dikkatli bir şekilde nasıl bir yatırım yapacağınıza karar verebilirsiniz.

Gümüş Yatırımı Mantıklı mıdır?

Gümüş gibi değerli metallere yatırım yapmanın mantıklı olup olmadığı tamamen yatırımcıya bağlıdır. Eğer portföyünüzdeki riski azaltmak istiyorsanız gümüş iyi bir seçenek olabilse de fiyat hareketlerini ve anlık durumunu iyi bir şekilde incelemekte fayda vardır. Her ne kadar yükseldiğinde önemli oranlarda sıçrama potansiyeline sahip olsa da gümüşü yanlış zamanlarda alırsanız benzer şekilde riskli düşüş durumlarıyla karşılaşabilirsiniz. O yüzden satın alma kararı verirken gümüşün hareketlerini incelemeli ve çeşitli finansal araçlarla durumunu analiz etmelisiniz.

Oynak bir yapıya sahip olan gümüş, sıklıkla fiyatı değişen bir emtia olduğu için o fiyat hareketlerine karşı psikolojik dayanıklılığa da sahip olmalısınız. Güvenli bir yatırım aracı olarak değerlendirilen gümüş, doğru bir biçimde incelendiğinde istenilen sonuçların elde edilmesini kolaylaştırır. Yatırım planlarınıza karar verdikten sonra gümüşün fiyat hareketlerine göz atabilir ve seçimlerinizi dikkatli bir şekilde yapmaya başlayabilirsiniz.

Bugün Gümüş Ne Kadar?

“Bugün gümüş ne kadar?” sorusunun cevabı değişken olduğu için buna net bir cevap vermek mümkün değildir. Bununla beraber Mukayese’de yayınlanan anlık grafikler üzerinden gümüşün hareketlerini inceleyebilir ve fiyatını öğrenmek istediğiniz zamanlardaki durumunu kolaylıkla tespit edebilirsiniz. Örneğin, gümüşün 7 günlük, 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık, 1 yıllık ve 5 yıllık hareketlerini inceleyerek değerli metalin finansal durumu hakkında bilgi alabilir, aklınızdaki soruların cevaplarına ulaşabilirsiniz. Belirli dönemlerde “Gümüş ne kadar?” diye merak ediyorsanız grafiklere göz atmaya başlayabilirsiniz.