14 Ayar Altın, an itibarıyla %0.66 artışla 617.63 USD'den işlem görüyor.
Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı sağlanmamaktadır.
14 Ayar Altın

14

14 Ayar Altın

Türk Lirası

TRY

Türk Lirası

14 Ayar Altın'da yıl sonunda ne olur ?
artar, azalır oyu kullanıldı.
İlk yorum yapan sen ol!

14 Ayar Altın

Altın dünyanın her yerinde yüzyıllar boyunca en iyi yatırım aracı olmuştur. Altın oranlarına göre farklı ayarlarda üretilen ürünlerin fiyatları, ayarlarına yani içerisinde bulunan altın miktarına göre değişiyor. İnsanların altın fiyatlarını anlık olarak takip edebilmesi ve diğer yatırım türleri ile karşılaştırma yapabilmesi için anlık veri paylaşımları yapılıyor.

Tüm yatırım ve finans işlemleri ile ilgili içerikler, ilgili kategori başlıkları altında gösteriliyor. Altın kategorisinde, piyasada bulunan ve yatırım için kullanılan tüm altın ürün çeşitleri yer alıyor.

14 Ayar Altın Nedir?

Altın ürünlerindeki altın saflık oranı, ayar olarak isimlendirilir. Altın, gümüş gibi ürünlerde çeşitli ayar bilgisi yer alır ve ayar değerine göre altın fiyatları değişir. 14 ayar altın birçok yerde, altında 585 olarak tanımlanır. Bu altındaki saflık oranının 585/1000 olduğunu yani altının 14 ayar olduğunu gösterir.

Milyem ölçü birimine göre hesaplanır ve bu hesaplama altın ürünü fiyatlarının belirlenmesini sağlar. Altın ürünlerindeki en yüksek ayar 24 ayardır ve saflık oranı 100/100 olarak hesaplanır. Saf altının yumuşaklığını azaltmak için takı ürünleri yapımında içerisine bazı metaller katılır. Bu işlenmesini ve katılan metal oranına göre fiyatlarını değişmesine neden olur.

Altın Fiyatları

Altın fiyatları ülkelerin ekonomik ve siyasi gelişmelerine göre değişiklik gösteriyor. Dünyanın her yerinde geçerli olan bir yatırım aracıdır. Altın fiyatlarını öğrenmek isteyenler, altın kategori başlığını seçerek tüm ayarlar için anlık alış ve satış fiyat bilgilerini görebiliyor. 14 ayar altın fiyatı yapımında içerisinde bulunan metal katkısı daha fazla olduğu için diğer ayarlardan daha düşüktür. Daha çok yüzük gibi takı ürünlerinde 14 ayar altın kullanılıyor.

Altın Fiyatları Hesaplaması

Altın fiyatları hesaplaması, gram altının, dolar fiyatı oranı yani ons üzerinden hesaplama yapılır. Canlı 14 ayar altın fiyatı hesaplamaları altın ons fiyatları üzerinden yapılarak gösterilir.

Ons, altının döviz cinsinden değeridir ve dünya genelinde aynı yöntemle hesaplanır. Canlı dolar kuru üzerinden altın gram hesaplamaları yapılır. 14 ayar altın hesaplamaları da saflık oranına göre çarpanlar kullanılarak belirlenir ve online site üzerinden canlı olarak görülür.

Altın Fiyatlarının Takip Edilmesi

Altın yatırımı yapanlar, anlık fiyat değişimlerini takip ederek yatırımlarına yön verebiliyor. Anlık 14 ayar altın fiyatı takibini yapanlar, detay bölümünü seçerek, fiyat değişik grafiklerini görebiliyor. Anlık değişimleri takip edenler, satın alma ya da sahip oldukları altınları satma işlemlerine karar verebiliyor. Tüm altın fiyatlarının anlık takip edilebiliyor olması, yatırımcıların doğru karar vermelerine yardımcı oluyor. Türkiye’de bayanlar daha çok takı ürünü olarak kullanmak için altın ürünlerini tercih ediyor. Görsellik açısından farklı tasarımlara sahip olan 14 ayar altınlar en çok tercih edilen ürünler arasında yer alıyor.

Yatırım İçin Altın

İnsanlar yatırım için altını tercih ettiklerinde, alım ve satış işlemlerinde fazla fiyat farkı olmayan altın çeşitlerini tercih ediyor. Altın fiyatları son zamanlarda çok değişken olduğu için yatırım yapmak isteyenler al sat işlemleri yaparak para kazanmaya çalışıyor. Yatırım için altını tercih edenler, piyasa fiyatlarındaki anlık değişimleri site üzerinden anlık takip edebiliyor ve kar ettiklerini gördüklerin alma ya da satma işlemlerine karar verebiliyor.

14 Ayar Altın Fiyatları Nasıl Belirleniyor?

14 ayar altının saflık oranını belirlemekte ve saflık oranına göre fiyatlar oluşmaktadır. Gram altın fiyatı 24 ayar altına eşdeğer olarak hesaplanır. 14 ayar altın hesaplaması 14/24 oranında saflık oranına göre yapılır. 14 ayar ve diğer ayarlardaki altın ürünlerinin hesaplamaları aynı şekilde yapılır. Takı ürünlerinin çoğunda 14 ayar altın kullanılır.

%0.98 Faizli Kredi!
QNB Finansbank'tan %0.98 Faizli 15.000TL kredi teklifini kaçırmayın!
Hızlı Başvur