31.395,53 ₺ 1,03 %

IKB / TRY İkibuçuk Altın Fiyatı

Alış 30.911,55 ₺
·
Satış 31.395,53 ₺
·
Kapanış 31.075,73 ₺
Düşük 31.089,26 Yüksek 31.400,25
  • Bugün
  • 7 Gün
  • 1 Ay
  • 3 Ay
  • 6 Ay
  • 1 Yıl
  • 5 Yıl
Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı sağlanmamaktadır.
IKB / TRY Çevirici
İkibuçuk Altın

IKB

İkibuçuk Altın

Türk Lirası

TRY

Türk Lirası

Yorumlar

İkibuçuk Altın hakkındaki düşüncelerini bize bildir ve ilk değerlendirmeyi yapan sen ol!

İkibuçuk Altın ile ilgili görüşün nedir?
Artar
% 100,00
Azalır
% 0,00
veya
İki Buçuk Altın

İki buçuk altın, Ata ya da tam altın gibi 22 ayardır. İki buçuk altın çeşitlerinin %91,6’lık bölümü saf altından oluşur. Aynı ayardaki 10 adet çeyrek altına, 5 adet yarım altına ya da 2,5 adet tam altına eşittir. Diğer altın türleri gibi hem yatırım hem de hediye amaçlı satın alınabilir. Çoğunlukla parlak ve sarı renkli olacak şekilde üretilir. Bununla beraber son yıllarda geriye kalan %8,4’lük bölümünde altının rengini değiştirmek için farklı metal alaşımlar kullanılır ve iki buçuk altının rengi rose gold gibi farklı tonlarda da olabilir.

İki buçuk altın, ziynet altın grubunda yer aldığı için üretim tarihi ya da işçilik gibi faktörler bu değerli metallerin fiyatı üzerinde etkilidir. İki buçuk altın kulpsuz olduğunda 16.05 gram ağırlığına sahiptir. Kulplu olduğunda ise 18.04 gram ağırlığındadır. 40 mm çapa sahip olan iki buçuk altın, gram, çeyrek, yarım, tam, Ata ve Reşat altın ile karşılaştırıldığında daha büyüktür. Değerli bir yatırım aracıdır ve genellikle diğer altın türlerinden daha farklı fiyatlardan satışa sunulur.

İki Buçuk Altın Ne Kadar?

“İki buçuk altın ne kadar?” diye merak ediyorsanız her dönem fiyatının değiştiğini bilmeniz gerekir. Diğer yatırım araçlarında olduğu gibi iki buçuk altın fiyatları da sürekli olarak dalgalanır. Bununla beraber hisse senedi ya da kripto para gibi yatırım araçlarıyla karşılaştırıldığında daha az risk barındırsa da iki buçuk altın fiyatları 2023 yılının son 6 ayında yüksek oranda artmıştır.

İki buçuk altının fiyatı 2023 yılının mayıs ayında 22.000 TL civarındayken aynı yılına kasım ayında fiyatı 30.763 TL seviyesine çıkmıştır. 6 ayda yaklaşık %40 değer kazanan iki buçuk altın, doğru zamanda yatırım aracına dahil olan kişiler için enflasyona karşı başarılı bir kalkan olmuştur. Açıklanan resmi verilere göre 2023 yılının mayıs ayından 2023 yılının ekim ayına kadar enflasyon oranı %34.48’dir. Bununla beraber iki buçuk çeyrek altın enflasyon oranında daha fazla artış göstermiş ve yatırımcılara enflasyon karşısında yaklaşık %18 kar sunmuştur.

İki buçuk altın satın alan biri ise parasının değerini %40 artırırken enflasyona karşı da %18 kara geçmiştir. Bununla beraber her ne kadar 6 aylık bir sürede enflasyonun üzerinde bir kar elde edilmesini sağlamış olsa da iki buçuk altın için her zaman durumun böyle olacağını söylemek mümkün değildir. Enflasyonun yanı sıra pek çok kriterden etkilenen altın fiyatları, gelecekte düşüş de yaşayabilir. Bundan dolayı “İki buçuk altın fiyatları kaç TL olur?” sorusunun cevabını vermek her zaman mümkün değildir.

İki Buçuk Altın Fiyatları Nelerden Etkilenir?

İki buçuk altın, bir altın türü olduğu için dünyada ve Türkiye’de yaşanan pek çok olaydan etkilenir. İki buçuk altın fiyatlarını etkileyen faktörlerde aşağıdaki başlıklarda özetlenmiştir.

Savaş ve Belirsizlik Durumları

Savaş ve belirsizlik durumlarında altına olan ilgi artar. Küresel savaşlar ya da belirsizlik durumları insanların paralarını daha güvenli bir liman olarak görülen altına yatırmasına neden olur. Belirsizlik durumları, insanları riskten kaçınmak için altına yönlendirebilir. İnsanlar altına yatırım yaptıkça iki buçuk altın fiyatları da dolaylı olarak yükselişe geçer.

ONS Altın / USD Etkisi

Altının değeri dünya genelinde ABD doları ile ölçülür. Bundan dolayı ABD dolarının değeri, Amerika’nın ekonomik durumu ve açıkladığı faiz oranları da iki buçuk altın çeşitlerinin fiyatlarını etkiler. Örneğin, ABD doları yükselişe geçerse uzun vadede altın fiyatları düşebilir. Benzer şekilde ABD doları düştüğünde iki buçuk altın fiyatları da uzun vadede yükselir. Kısa vadede pozitif korelasyona sahip olsa da ABD doları ile altın arasında uzun vadede negatif korelasyon vardır.

Dünyadaki Altın Arzı

Arz talep ilişkisi de altın fiyatlarını doğrudan etkileyen faktörler arasında bulunur. Eğer dünyada daha fazla altın arz edilmeye başlanırsa altın fiyatları düşer. Benzer şekilde arz edilen altın miktarı azalırsa iki buçuk altın fiyatları da dolaylı olarak yükselir.

Ülkelerin Politikaları

Ülkeler, rezervlerinde ABD doları ve euro gibi para birimlerinin yanı sıra altın da tutar. Eğer ülkelerin merkez bankaları rezervlerinde bulunan altın miktarını artırmak isterse altın fiyatları da yükselir. Merkez bankaları alım yaptığında yüksek oranda altın satın alır ve piyasada altının azalması sonucunda fiyatları yükselir.

Türkiye’deki Faiz Oranları

İki buçuk altın fiyatlarını aynı zamanda Türkiye’deki arz talep ilişkisi de etkiler. Eğer Türkiye’deki faiz oranları yükselirse riskten kaçınma eğiliminde olan yatırımcılar paralarını faize yatırmayı düşünebilir. Yatırımcılar altın satın almak yerine paralarını faize yatırdığında iki buçuk altına olan talep düşeceği için fiyatı da azalır.

Enflasyona Karşı Korunma İsteği

Altın hem Türkiye’de hem de dünyada güvenli bir yatırım aracı olarak bilinir. Bundan dolayı insanlar enflasyonist ortamlarda paralarının değerini kaybetmemek için altına yönelmeye eğilimlidir. Enflasyona karşı parasını ezdirmemek isteyen kişilerin iki buçuk altın satın alması sonucunda ise altın fiyatları yükselir.

İç Piyasa Fiyatları için TL’nin Değeri

“Bugün iki buçuk altın ne kadar?” sorusunun cevabını TL’nin değeri de belirler. Bütün şartlar eşit olduğunda TL, ABD doları karşısında değer kaybederse iki buçuk altın fiyatları da yükselir. Benzer şekilde TL, ABD dolarına karşı değer kazandığında ise iki buçuk altın fiyatları düşüşe geçer. Türk lirasının değeri, iç piyasalardaki altın fiyatlarını belirleyen önemli faktörler arasında bulunur.

İki buçuk altın fiyatları birçok faktörden etkilenir ve değeri diğer yatırım araçları gibi dalgalıdır. Bununla beraber riski diğer finansal araçlar ile kıyaslandığında daha düşük seviyelerdedir. TL’nin değeri, ABD dolarının altın üzerindeki etkisi, enflasyon, faiz oranları, ekonomik durgunluk ve belirsizlik dönemleri, genel olarak iki buçuk altın fiyatlarını etkileyen faktörler arasında bulunur.

İki Buçuk Altın Nerelerden Satın Alınabilir?

İki buçuk altın satın alabileceğiniz pek çok yöntem bulunur. Genel olarak altını dijital ya da fiziksel olarak satın alabilirsiniz. Aşağıdaki yöntemleri inceleyerek nerelerden satın alabileceğiniz hakkında bilgi alabilirsiniz:

  • İki buçuk altın çeşitlerini kuyumculardan rahat bir şekilde satın alabilirsiniz. Bununla beraber değeri yüksek bir altın türü olduğu için piyasada iki buçuk altının sahteleri de bulunur. Yanlış kararlar vermemek için iki buçuk altın satın alacaksanız güvendiğiniz kuyumculara gitmeniz önerilir. İki buçuk altın çeşitlerini kuyumcuların online alışveriş sitelerinden de satın alabilirsiniz.
  • Bankalar da iki buçuk altın satın almak için popüler bir seçenektir. Özellikle yatırım amacıyla altın satın almak istiyorsanız bankalardan dijital bir şekilde satın alabilirsiniz. Böylece altınları dilediğiniz zaman satabilir ya da satın alabilirsiniz. Bununla beraber bankalardaki işlem saatlerinin 09.30 ile 16.00 ve 18.30 ile 08.00 saatleri arasında olduğunu da unutmamalısınız.

Sizin için hangi seçeneğin daha uygun olduğunu belirledikten sonra altının piyasa değerini inceleyerek yatırım kararlarınızı verebilirsiniz. Mukayese’de buçuk altın fiyat grafiklerine göz atarak anlık durumunu analiz edebilir, altın almanın mantıklı olup olmadığına kendiniz karar verebilirsiniz. Günlük fiyatlarından 5 yıllık fiyatlarına kadar farklı zaman dilimlerini tercih ederek iki buçuk altın fiyat dalgalanmalarını incelemeye başlayabilirsiniz.

SSS

İki buçuk altın fiyatları günden güne değişir mi?

Her yatırım aracı gibi iki buçuk altın fiyatları da günden güne değişebilir.

İki buçuk altının gerçek olduğu nasıl anlaşılır?

İki buçuk altın 22 ayardır ve satın aldığınız ürünün üzerinde “22”, “910” ya da “933” gibi sayıların damgalanmış olması gerekir.

İki buçuk altın fiyatları yüksek midir?

İki buçuk altın genel olarak 5 yarım altına denktir ve fiyatı çoğu altın türüne göre daha yüksektir.