65.790,00 $ 0,47 %

K / USD Külçe Altın / USD Fiyatı

Alış 65.770,00 $
·
Satış 65.790,00 $
·
Kapanış 65.480,00 $
Düşük 65.480,00 $ Yüksek 65.790,00 $
  • Bugün
  • 7 Gün
  • 1 Ay
  • 3 Ay
  • 6 Ay
  • 1 Yıl
  • 5 Yıl
Piyasaların kapalı olduğu gün ve saatlerde veri akışı sağlanmamaktadır.
K / USD Çevirici
Külçe Altın / USD

K

Külçe Altın / USD

Amerikan Doları

USD

Amerikan Doları

Yorumlar

Külçe Altın / USD hakkındaki düşüncelerini bize bildir ve ilk değerlendirmeyi yapan sen ol!

Külçe Altın / USD ile ilgili görüşün nedir?
Artar
% 100,00
Azalır
% 0,00
veya
Külçe Altın

Külçe altın, genel olarak en az %99,5 saflık derecesindedir. Yatırımcılar genellikle piyasalardaki diğer finansal risklere karşı kendilerini koruma altına almak için fiziksel alternatiflere yönelebilir. Külçe altın / USD ise yatırımcıların göz önünde bulundurduğu önemli yatırım araçları arasında bulunur. Genellikle değerini enflasyona karşı koruma eğiliminde olan külçe altın, saf altın bloklardan oluştuğu için de birçok kişi için iyi bir seçenek haline gelir. Fiyatı diğer yatırım araçlarıyla kıyaslandığında biraz daha yüksektir. Bununla beraber diğer finansal araçlarla karşılaştırıldığında fiyatı daha az dalgalanır.

Külçe altın, genellikle uzun vadeli bir yatırım yapmak isteyen kişiler tarafından tercih edilir. Değerini kaybetme riski oldukça düşük olsa da her yatırım aracı gibi kendi içinde bir risk barındırır. Her ne kadar külçe altın genellikle büyük ebatlarda üretilen bir malzeme olarak bilinse de bu yanlıştır. Külçe altın seçeneklerini incelediğinizde 1 gram, 2,5 gram, 5 gram, 10 gram, 20 gram, 50 gram ve 1 kilogram şeklinde üretilen farklı ağırlıklara sahip alternatifler olduğunu görebilirsiniz.

Külçe altın çeşitleri farklı ağırlıklara sahip olsa da hepsi 24 ayardır. 24 ayar, en yüksek saflık derecesini belirtir ve külçe altınların en az %99,5 saf olduğunu belirtir. Bundan dolayı külçe altın fiyatları 14, 18 ya da 22 ayar altın çeşitlerine göre daha yüksektir. Yatırımlarınızda çeşitliliği artırmak ve dijital araçların yanı sıra fiziksel bir parçaya yatırım yapmak istiyorsanız külçe altın sizin için iyi bir seçenek olabilir.

Külçe Altın / USD Fiyatları

Bütün yatırım araçları gibi külçe altın / USD fiyatları da dönem dönem farklılaşır. 2023 yılının ikinci yarısında külçe altın / USD en düşük 60.350 fiyat seviyesine düşmüştür. Bununla beraber en yüksek seviyesi ise 65.850 ABD dolarıdır.

Külçe Altın / USD Fiyatlarını Ne Belirler?

Külçe altın / USD fiyatlarını birçok farklı parametre belirler. Türkiye’deki ekonomik durumun yanı sıra dünyadaki finansal durum da külçe altın / USD fiyatını etkiler. Aşağıdaki başlıkları inceleyerek külçe altın fiyatlarının nelerden etkilendiğine dair fikir edinebilirsiniz.

Global Piyasalarda Belirsizlik

Global piyasalardaki belirsizlik ya da savaş durumları, külçe altının fiyatı üzerinde doğrudan etkiye sahiptir. Belirsizlik durumları yatırımcıların güvenli limanlara yönelmesine neden olur ve külçe altın, sağlam bir yatırım aracı olmasıyla birçok kişinin ilgisini çeker. Dünyada külçe altına talep artarsa fiyatı da benzer şekilde yükselir. Altın, çoğunlukla kriz ürünü olarak değerlendirilir ve global piyasalarda gerilimler yükseldiğinde yatırımcılar altına yönelir. Özellikle hükümetlere karşı güvenin düşük olduğu zamanlarda altın fiyatlarında yükseliş görülebilir.

TL’nin Değeri

Külçe altın / USD, ABD doları ile tanımlandığı için TL’nin değeri sadece Türkiye çapında belirli bir etkiye sahiptir. ABD doları karşısında TL değer kaybederse külçe altın fiyatları yükselişe geçer. Benzer şekilde bütün şartlar eşit olduğunda TL, ABD doları karşısında değer kazanırsa külçe altının fiyatı düşebilir.

ABD Dolarının Değeri

ABD dolarının değeri de külçe altını doğrudan etkiler. Örneğin, ABD doları değer kaybederse uzun vadede daha fazla yatırımcı altın satın alabileceği için altın fiyatları yükselir. Benzer şekilde ABD doları yükselirse altına talep azalacağı için uzun vadede fiyatlarda düşüş meydana gelir.

Türkiye’deki Talep

Türkiye’deki talep de külçe altının fiyatlarını etkileyebilir. Diğer bütün etkenlerde herhangi bir değişiklik olmadığı durumda külçe altına talep artarsa fiyatı yükselir.

Merkez Bankalarının Etkisi

Merkez bankalarının altın alımı da külçe altın / USD fiyatlarını doğrudan etkiler. Türkiye gibi diğer ülkeler altın rezervlerini artırmak isterse altına karşı olan talep büyük oranda artar ve sonucunda altın fiyatları da yükselişe geçer.

Altın Arzı

Talebin yanı sıra arz da külçe altın / USD fiyatları üzerinde etkiye sahiptir. Yeni altın madenlerinin keşfedilmesi, piyasaya daha fazla altın sunulması ya da üretim miktarlarının artırılması, fiyatların da yükselmesine neden olur.

Enflasyon Riskinden Korunma

Külçe altın / USD fiyatlarını enflasyon riskinden korunma eğilimi de büyük ölçüde etkiler. Altın, yaşam pahalılığının arttığı durumlarda yükselme eğilimindedir. Enflasyona karşı bir korunma aracı olarak kullanılan altın, yaşam pahalılığına karşı önlem almak isteyen yatırımcılar için bir seçenek haline gelir. Ayrıca külçe altın, iyi bir değer saklama aracı olarak gözüktüğü için çok fazla risk almayı sevmeyen ve enflasyona karşı bir yatırım yapmak isteyen kişilerce de tercih edilir. Yatırımcılar, yerel para birimlerinin değerinin düştüğünü düşündüğü durumlarda külçe altın satın almayı düşünebilir.

Külçe altın / USD fiyatları birçok parametreye göre değişiklik gösterir. ABD dolarının etkisi, global piyasaların durumu ve yatırımcıların yönelimleri, külçe altın / USD fiyatlarında da değişiklikler olmasına neden olur. Bununla beraber Türkiye’de altın satın alacak bir yatırımcı için aynı zamanda TL’nin değeri de piyasa fiyatları üzerinde etkilidir.

Külçe Altın / USD Yatırımı Yapmanın Potansiyel Riskleri Nelerdir?

Her yatırım aracı gibi külçe altın da kendi içinde bazı riskler barındırır. Aşağıdaki maddeleri inceleyerek yatırım riskleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

  • Her ne kadar külçe altında fiyat dalgalanmaları diğer altın türlerine göre daha az olsa da bazı dönemlerde önemli ölçüde dalgalanmalar meydana gelebilir. Eğer külçe altın / USD fiyatlarında dalgalanmalar ortaya çıkmaya başladıysa fiyatını tahmin etmek de zorlaşabilir.
  • Türkiye ve diğer ülkelerdeki enflasyon da külçe altın / USD fiyatlarını etkileme potansiyeline sahiptir. Eğer enflasyona karşı korunma amacıyla global piyasalarda altına olan talep bir anda artarsa beklenmedik bir yükseliş meydana gelebilir. Benzer şekilde altın satışları artarsa da fiyatlarda bir düşüş meydana gelir.

Külçe altın satın aldığınızda onu fiziksel olarak almış olursunuz ve saklama sorumluluğu tamamen size düşer. Külçe altını yatırım amaçlı satın aldıysanız çalınma riskine karşı koruma altına almak için onu iyi bir yerde sakladığınızdan emin olmalısınız.

Külçe Altın / USD Fiyatları Nasıl İzlenir?

Külçe altın / USD fiyatlarını Mukayese üzerinden rahat bir şekilde izleyebilirsiniz. 7 gün, 1 ay, 3 ay, 6 ay, 1 yıl ve 5 yıllık grafikler üzerinden külçe altın / USD fiyatlarının istediğiniz döneme göre değişimlerini takip edebilirsiniz. Örneğin, uzun vadeli bir yatırım yapmayı düşünüyorsanız daha uzun bir zaman aralığını inceleyerek kararlarınızı verebilirsiniz. Orta ya da kısa vadeli bir yatırımcıysanız da daha kısa dönemleri inceleyerek kararınızı verebilirsiniz.

SSS
Külçe Altının Sahte Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Satın aldığınız külçe altının üzerinde “24” ayar ya da “999.9” gibi ifadeler bulunuyorsa o altın sahte değildir. Her altın gibi külçe altının üzerinde de damgalar bulunur ve bu damgalar altının saflık derecesini belirtir. Külçe altın tamamen saf olduğu için 24 ayar olması beklenir.

Külçe Altın Almalı mıyım?

Yatırım portföyünüze altın eklemeyi düşünmeniz için birçok farklı faktör vardır. Değerli bir metal olan altın, değerini koruma eğilimine sahiptir. Ayrıca enflasyona karşı faydalı bir korunma aracı olmasıyla bilinir. Portföyünüzü çeşitlendirmek ve riskten kaçınmak istiyorsanız külçe altın almayı düşünebilirsiniz. Bununla beraber külçe altın / USD grafiklerini bu kararı vermeden önce iyi bir şekilde analiz etmeniz önerilir.

Külçe Altın / USD Fiyatları TL’den Etkilenir mi?

Külçe altın / USD fiyatları Türkiye’de fiziksel olarak altın satın alacağınız durumlarda etkili olsa da TL’nin değerinin külçe altın / USD fiyatlarında herhangi bir etkisi yoktur.