Evlilik Kredisi

Evlilik kredisi hesaplama aracı ile tüm bankaların alışveriş kredisi faiz oranlarını görün ve size en uygun alışveriş kredisine başvuru yapın.

Ay
Mukayese ile
Evlilik ve Düğün Kredisine Başvurun

Gelinliği, düğün salonu, yatak odası takımları ve ekstra harcamalar derken evlilik masrafları çiftleri zorluyor. Bu zorlu süreci atlatmak isteyen kişiler evlilik kredisini araştırıyor.

Evlilik Kredisi Nedir?

Yeni evlenecek çiftler masraflar için gerekli parayı denkleştiremiyor. Bu durumda pek çok çift bankalara yöneliyor. Bankalar tarafından verilen ve yeni evlenecek çiftler tarafından kullanılabilecek krediye evlilik kredisi adı verilir. Evlilik kredisi toplum içerisinde düğün kredisi adıyla da bilinir. Evlilik kredisine olan ilgi özellikle düğün sezonu artar. Ancak bazı kişiler bu kredinin yalnızca düğün sezonunda verildiğini düşünür. Bu yanlı bir düşüncedir. Evlilik kredisi bankalar tarafından yılın her dönemi verilir.

Evlilik Kredisinin Özellikleri

Evlilik kredisi yeni evlenen çiftlere yardımcı olabilmek için birtakım avantajlı durumlarla sunulur. Bu kredinin en önemli özelliği 36 ay vade ile ödenme imkanı sunmasıdır. Vade imkanının fazla olması ödeme şartlarını kolaylaştırabilir. Bunun yanında bankalar evlilik kredisine özgü 3 ay erteleme imkanı sunar. Bu imkan sayesinde yeni evli çiftler bütçelerini yormadan ödeme gerçekleştirebilir.

Eşlerin ayrı ayrı evlilik kredisi çekebilmesi de önemli bir avantajdır. Bu sayede bankadan alınabilecek paranın miktarı artırılabilir. Bunun yanında bu krediler KKDF ve BMSV vergilerine tabidir. Kredi çekecek olan kişilerin bu vergileri göz önünde bulundurması gerekir.

Evlilik Kredisi Çekmenin Şartları Nelerdir?

Evlilik kredisine dahil edilecek kişilerin birtakım şartları yerine getirmesi gerekir. Gerekli şartları yerine getirmeyen kişiler bu krediyi alamaz. Bunun yanında evlilik kredisi için aranan şartlar bankadan bankaya değişiklik gösterebiliyor. Genel olarak bakıldığında evlilik kredisi için aranan şartlardan bazıları:

  • Kredi notunun yeterli olması
  • Hukuki olarak borç takibinin olmaması
  • Kefil veya gelir teminatı

Evlilik kredisi için aranan özel şartları öğrenmek isteyen kişiler bankaların yetkili personelinden daha fazla bilgi alabiliyor.

Evlilik Kredisi Başvurusu İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Bankaların çoğu evlilik kredisini vermek için kişilerden bazı evraklar talep eder. Bu evraklardan bir veya birkaçının eksik olması durumunda işlemde sorun çıkabiliyor. Kişilerin talep oluşturmadan önce bu evrakların ne olduğunu iyi öğrenmesi gerekir. Evlilik kredisi için gereken evraklardan bazıları:

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • 3 ay içerisinde alınmış ikametgah belgesi
  • Serbest meslek erbapları için son vergi levhasının fotokopisi
  • Bankalar bu belgelere ek olarak kefil veya teminat da isteyebilir. Bunun yanında kredilendirilen kişilere hayat sigortası yapılır. Hayat sigortası sayesinde bankalar kendisini güvence altına almış olur.
Evlilik Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Evlilik kredisi hem özel bankalar hem de devlet bankaları tarafından veriliyor. Vakıfbank, Ziraat Bankası, Halkbank, TEB, İNG Bank ve Yapı Kredi gibi bankalar evlilik kredisi veren bankaların başında gelir. Kişiler bu bankalara online başvuru yaparak kredi sahibi olabilir. Evlilik kredisine başvuru yapacak olanların detaylı araştırma yapması ve en uygun bankayı tercih etmesi gerekir. Detaylı araştırma yapmadan banka seçen kişiler yüksek faiz oranları ve yüksek ödemelerle karşı karşıya kalabilir.

Evlilik Kredisi Faiz Oranları Nedir?

Evlilik kredisi çekecek olan kişilerin en çok merak ettiği konuların başında faiz oranları gelir. Evlilik kredisinin faiz oranları standart değildir. Bankalara bağlı olarak farklı faiz oranları görülebilir. Ancak genel olarak bakıldığında evlilik kredisi faiz oranları 1,85’ten başlıyor. Bankaların standartlarına bağlı olarak oran daha da yükselebilir. Bankalar yılın belli döneminde daha uygun faiz oranlarıyla kredi verebiliyor. Kişiler bu dönemlerde kredi çekerse daha düşük faiz ödeme imkanına kavuşabiliyor. Bu dönemleri daha yakından öğrenmek isteyen kişiler detaylı araştırma yapabilir.

Evlilik Kredisi En Fazla Ne Kadar Alınabilir?

Evlilik kredisinin limiti standart değildir. Buna bağlı olarak evlilik kredisinin en fazla ne kadar alınabileceği kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bankaların kredi üst sınır limiti ve başvuru sahiplerinin gelir düzeyi evlilik kredisinin ne kadar alınabileceğini direkt olarak etkiler.

Alınabilecek maksimum kredi miktarı gelire göre hesaplanır. Geliri yüksek olan kişiler daha yüksek tutarlı krediye sahip olabilir.

Evlilik Kredisi Masrafları Nelerdir?

Evlilik kredisini isteyen kişiler bazı masrafları göze almalıdır. Bu masraflar bankalara göre değişiklik gösterebiliyor. Evlilik kredisinin en büyük masrafı vergiler olarak kabul edilir. Bu krediyi çekecek olan kişiler farklı türdeki vergileri ödemek zorundadır. Bunun yanında kullanılan kredinin binde 5’i oranında kredi tahsis ücreti alınır. Kredi tahsis tutarının içerisinde sigorta masrafları dahil olmayabilir. Evlilik kredisi çekecek kişilerin masrafları detaylı olarak öğrenmesi gerekir.