Eğitim Kredisi

Eğitim ve Öğrenci kredisi hesaplama aracı ile tüm bankaların alışveriş kredisi faiz oranlarını görün ve size en uygun alışveriş kredisine başvuru yapın.

Ay
Mukayese ile
Eğitim ve Öğrenci Kredisine Başvurun

Üniversite çağındaki öğrencilerin nitelikli eğitim görebilmesi için nakit paraya büyük ihtiyaç duyulur. Nakit paraya sıkışan öğrenciler birçok avantajı olan eğitim ve öğrenci kredisini çekebiliyor.

Eğitim ve Öğrenci Kredisi Nedir?

Bankalar, her zaman öğrencilerin yanında durmaya özen gösterir. Bu amaçla hareket eden bankalar özel avantajlar içeren eğitim ve öğrenci kredisini sunar. Her türlü okul, kurs, dershane ve diğer eğitimlerin finanse edilmesi amacıyla bankalar tarafından verilen krediye eğitim kredisi adı verilir. Eğitim kredisi sunan bankalar pek çok öğrenci ve öğrenci velisi tarafından tercih edilir.

Eğitim harcamaları ailelerin bütçelerini önemli derecede sarsabilir. Aileler ise öğrencilerin eğitimini devam ettirebilmek adına bütçelerini eğitim kredisi ile destekleyebilir.

Eğitim ve Öğrenci Kredisinin Özellikleri

Eğitim ve öğrenci kredisine başvuracak olan kişilerin kredinin özelliklerini iyi bilmesi önemlidir. Bu kredi eğer 50.000 TL’ye kadar çekilecekse 36 aya kadar vade, 50.001 ve üzeri şekilde çekilecekse 24 ay vade ile çekilebilir. Ancak 50.000 üzerindeki tutarı herkes çekemez. Bunun yanında eğitim ve öğrenci kredisi öğrenciye, öğrenci velisine, öğrencilerin masraflarını üstlenen aileye verilebiliyor.

Bankalar eğitim ve öğrenci kredisi kullanan kişilere hayat sigortası seçeneği de sunar.

En Uygun Eğitim Kredisi Nasıl Bulunur?

Öğrenciler için maddiyatın ayrı bir önemi vardır. Bu sebepten dolayı öğrenciler en uygun faizli krediyi bulmaya çalışır. En uygun oranlı eğitim kredisini bulabilmek için araştırma yapılmalıdır. Yapılan detaylı araştırma ve sorgulama sayesinde öğrenciler kendisine en uygun olan krediyi kolayca bulabiliyor.

Bazı kişiler hiçbir araştırma yapmadan karşısına çıkan ilk bankadan eğitim kredisi çekiyor. Bu doğru bir hareket değildir. Çünkü bankaların sunduğu avantaj ve promosyonlar değişiklik gösterebilir. Değişen avantaj ve promosyonlara bağlı olarak kişiler daha düşük faiz oranlı krediye sahip olabilir.

Eğitim Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eğitim kredisi almak isteyenler genellikle banka şubelerinden başvuru yapmayı tercih eder. Banka şubelerine giderek mantıklı rakamlar üzerinden kredi alınabilir. Ancak banka şubesine gitmek için gereken zamanı bulamayan kişiler olabilir. Banka şubesine gitmek için gereken zamanı bulamayan kişiler online bankacılık hizmetleri üzerinden başvuru sağlayabilir.

Online bankacılık hizmetleri üzerinden yapılan başvuruda saat kısıtlaması yoktur. Kişiler istediği saatte bankaların mobil uygulamalarından kredi başvurusu yapabilir. Bunun yanında bankaların müşteri hizmetlerine bağlanarak da eğitim kredisi başvurusu yapılabiliyor. Ancak başvuru yapacak olan kişilerin aylık ödeyebileceği maksimum miktarı doğru belirlemesi önemlidir.

Eğitim Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

Eğitim kredisine başvurmak isteyen kişilerin 18 yaşını aşmış olması gerekir. 18 yaşın altındaki bireyler bireysel olarak kredi çekemez. Bu kişiler kredi çekmek istiyorsa ebeveynleri üzerinden talep oluşturabilir. Bir diğer şart ise kredi çekecek öğrencinin belli bir gelirinin olmasıdır. Geliri olmayan öğrenciler kredi çekmekte zorlanır. Eğitim kredisinin diğer şartları:

  • Eğitim kurumunda öğrenim durumunu gösteren bir evrak
  • Geliri belgelendiren evrak
  • İpotek varsa eğer eşin rızasını gösteren yazılı bir belge

Eğitim kredisine başvuru yapacak olan kişiler özel şartlarla da karşılaşabilir. Özel şartlar bankanın standartlarına göre değişiklik gösterebilir.

Eğitim Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Bankaların çoğu öğrencilerin eğitim sürecine katkı sağlamak ister. Bu sebepten dolayı hem özel bankalar hem de devlet bankaları eğitim kredisi verir. Eğitim kredisi veren bankalar 36 aya kadar vade seçeneği sunar. Ancak kişiler 36 ay değil de daha düşük vade seçeneğini de tercih edebiliyor. Eğitim kredisi veren bankalar arasında Ziraat Bankası, İş Bankası, Halkbank, Yapı Kredi Bankası ve ING Bank gibi bilindik bankalar yer alıyor.

Kimler Eğitim ve Öğrenci Kredisi Alabilir?

Eğitim ve öğrenci kredisi almak isteyenlerin sayısı artıyor. Buna bağlı olarak eğitim ve öğrenci kredinsin kimler tarafından alınacağı sorgulanıyor. Eğitim ve öğrenci kredisini bir gelire sahip olmayan kişiler alamaz. Bu krediden 18 yaşını geçmiş ve belirli bir geliri olan kişiler yararlanabilir. Bunun yanında kredi alacak kişilerin bir eğitim kadrosunun içerisinde olması gerekir.

Eğitim Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Eğitim kredisine başvurmak için ilk olarak gerekli şartları taşımak gerekir. Gerekli şartları taşıyan kişilerin ise birtakım evrakları tamamlaması gerekir. Gerekli şartları tamamlamayıp evraklarını bankaya teslim etmeyen kişiler kredi çekemez. Bu krediyi almak isteyenlerin tamamlaması gereken evraklar arasında nüfus cüzdanı fotokopisi, maaş bordrosu ve eğitim ücretini gösteren fatura gibi evraklar yer alır.

Bankaların istediği evraklar her zaman aynı değildir. Bazı bankalar kredi vermek için daha fazla evrak talep edebilir. Kişiler bu bankalara giderek gerekli evrakları kolayca öğrenebilir.

Eğitim Kredisi Faiz Oranları Ne Kadardır?

Eğitim kredisinin faiz oranları bankadan bankaya değişiklik gösterir. Kişilerin düşük oranlı kredi çekebilmesi için bol avantaj sunan bankaları tercih etmesi önemlidir. Bunun yanında bankalar tarafından sunulan eğitim kredisinin faiz oranları ihtiyaç kredisine göre düşük olmuyor. Eğitim kredisinin faiz oranları belirlenirken tüm piyasanın genel faiz oranları baz alınır. Bu bağlamda eğitim kredisi faiz oranları çok değişmez.