Yatırım İçin Ev Almak Mantıklı Mı?


Sosyal Medyada Paylaş
Yatırım İçin Ev Almak Mantıklı Mı?

Yatırım yapılacağı zaman mantıklı olması demek aslında doğru karar verme sürecinden geçmektedir. Kararın doğru olması da yatırımın getireceği kar oranına göre belirlenir. Günümüzde uzmanların pek çoğu evi yatırım aracı olarak görmemektedir. Fakat bu gerçekten de milyon dolarlık yatırımcılar için geçerlidir. Yani sizin belirli bir miktar paranız var ise ve yatırım yapmak istiyor iseniz ev almak gayet mantıklı bir karar olacaktır. Peki, neden yatırım için ev almalısınız? Yatırım İçin Ev Almak Mantıklı Mı?

 

Son Yıllarda Ev Fiyatlarında ki Değişiklikler Ne Durumda?

 

Ülkemiz genelinde ev fiyatları sürekli artış göstermektedir ve alınan ev daha az bir fiyattan satılmamaktadır. Sadece buna bakarak bile yatırım için ev almanın mantıklı olacağını görebiliriz.

 

Emlak balonu patlamadığı sürece de ev fiyatlarında herhangi bir düşüş görülmez. Bunun için eve yatırım yapmadan önce emlak balonunun durumu göz ardı edilmemelidir. Şu an ki piyasaya bakılacak olursa da emlak balonu patlayacak gibi durmamaktadır. Çünkü ancak ekonomi çöker ise emlak balonu patlar ve ev fiyatları düşüşe geçer. Yatırımcının ev aldıktan sonra para kaybedeceği durum açığa çıkar.  Piyasanın durumu kontrol edilmelidir. Emlak balonunun durumu kontrol edilmelidir ve ardından ev için yatırım yapılmalıdır. Ev aldıktan sonra yatırım amaçlı olduğu için, bazı düzenlemeler yapılarak evin kazancında artış sağlanabilir.

 

Yatırım İçin Ev Almak Mantıklı Mı? Piyasa durumuna bakılacak olur ise şu anda mantıklıdır. Fakat yine de yatırım yapılmadan önce kriterler göz önünde bulundurulmalıdır. Bunun için yazımızın devamını okuyarak yatırım yaptıktan sonra daha fazla kazanç sağlayabileceğiniz yolları keşfedeceksiniz.

 

Ülkemiz genelinde ev fiyatları günden güne artış göstermektedir. Bundan 15 - 20 yıl öncesine göre evler 3 kat daha fazla değer kazanmıştır. Örnek verecek olursak orta halli bir daire tabi ki  küçük şehirlerde olmak üzere 90 - 95 bin TL ye alınırken şimdi aynı daireler 300 - 350 bin TL ye alınmaktadır. Bu yüzden ev için yatırım yapılacak ise belli başlı konulara dikkat edilmelidir.

 

Yatırım İçin Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Ev için yatırım yapılacak ise ilk önce evin alınacağı il belirlenmelidir. İl belirlendikten sonra  da semt çok önemlidir. Yani evi aldığınızdan daha fazla tutara satmak istiyorsanız semt seçimini iyi yapmanız gerekir.
  •  
  • Evin hangi yöne baktığı önemlidir. Çünkü kuzeye bakan taraflar genelde daha az tutara satılır iken güneye bakan evler daha yüksek tutarlara satılabilir. Ayrıca evin çevresinde okul, hastane, adliye vb. gibi kurumların bulunması evin değerini yıldan yıla daha da arttırır.
  • Yatırım için ev alınacaksa kiraya alınan evin kiraya verilmesi ev sahibine kazanç sağlayacaktır. Bu yüzden kira getirisi yüksek olan yerlerden evin alınması önemlidir. Bunu bir örnek ile açıklayacak olur isek, 3 +1 daireler Trabzon'un Akçaabat ilçesinde 700 veya da 750 liraya kiraya verilirken Ardahan'ın Göle ilçesinde 3 +1 evler 1200 lira civarında kiraya verilmektedir. Yani evin bulunduğu muhitte ne kadar az kiralık ev varsa kira değeri o kadar artmaktadır. Yeni yapıların fazla bulunduğu kiralık evin kolayca bulunduğu muhitlerde ise kira getirisi bir nebze daha düşüktür.
  •  
  • Yatırımcı ev aldığı zaman evin gelecekte ki değerini hesap etmelidir ve buna göre davranmalıdır. Örneğin İstanbul ilinde gelişmiş bir semtte 2 +1 daireyi kişi 500 bine alır ve evini 1700 liraya kiraya verir. Üstelik evinin değeri her geçen yıl artar. Diğer birey Giresun ilinden 3 +1 daireyi 300 bine alır ve 600 liraya kiraya verir. Yatırımcılardan İstanbul ilinde ev alan birey daha fazla  kazanç sağlar. Sadece kiraya vererek bile aylık bin yüz lira daha fazla kazanç sağlar. Alınan ev istisnai durumlar haricinde hiç bir zaman alındığı fiyattan daha az bir fiyata satılmaz.
  •  
  • Yatırım için ev alındıktan sonra evi daha fazla kiraya vermek isterseniz evi eşyalı olarak kiraya verebilirsiniz. Evi döşedikte sonra kira geliriniz de en az 500 TL civarında artış gösterir. Bunun için eve alacağınız eşyaların parası kiranın karşılayamayacağı kadar pahalı olmamalıdır. Yani az bir bütçe ile ev döşenip bu şekilde eşyalı kiraya vermek çok mantıklı ve kazançlı bir davranış olacaktır. Küçük ama değer kazandıran bu fikri gözden geçirmelisiniz. Ev almak yatırım yapmak için şartlar sağlandığında mantıklıdır.

 

 

Başlıklar
Bu rehber ile ilgili son yorumlar :
Yorum yapmak için üye girişi yap!

İlk yorum yapan sen ol!