Kredi Notu Kaç Olunca Kredi Alınır?

Çağdaş Akagündüz

Çağdaş Akagündüz

2 Kasım 2021 02:36, Salı
Kredi Notu Kaç Olunca Kredi Alınır?

Günümüzde çeşitli sebeplerle kredi çekme işlemi oldukça yaygınlaşmış durumdadır. Borç ödemek, ev, araba gibi ihtiyaçları karşılayabilmek gibi onlarca nedene bağlı olarak insanlar bankaların sunduğu ihtiyaca yönelik kredi çeşitlerini araştırmaktadırlar. Teknolojinin ve mobil bankacılığın da gelişmesiyle kredi çekme işlemleri tek tuşa kadar indirgense de bankaların kendilerini güvenceye almak için istedikleri bazı şartlar bulunmaktadır. Kredi Notu da bu şartlardan birisidir. Peki Kredi Notu Kaç Olunca Kredi Alınır?

Kredi Notu Neye Göre Hesaplanır?

Kredi Notu Kaç Olunca Kredi Alınır? sorusundan önce Kredi Notu’nun nasıl ve neye göre hesaplandığını inceleyelim. Kredi Notu herhangi bir banka üzerinden kullandığınız kredi kartı, ihtiyaç veya konut kredisi gibi tüm kredi hareketlerinin tek bir yerde toplanarak çeşitli yöntemlerle analiz edilmesi sonucu ortaya çıkan puanlama sistemidir. Ülkemizde 9 bankanın ortaklığı ile kurulan Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından oluşturulur ve faaliyet gösteren tüm bankalar KKB’ye kullanıcı verilerini iletir. Toplanılan verilerin değerlendirilmesiyle 1-1900 puan arasında Kredi Notu oluşturulur.

Rahat Kredi Çekebilmek İçin Gereken Kredi Notu Nedir?

Her finansal kurumun kredi verebilmek için belirlediği not aralığı farklı olsa da kesin olan bir şey var ki kredi notunuz 1900’e ne kadar yakınsa o kadar rahat kredi çekebileceğinizdir. Yapılan puanlamaya göre kredi kullanma olasılığınızın en düşük olduğu aralık genellikle 0-699 (en riskli) puan aralığıdır. 700-1099 puan aralığı “riskli” olarak adlandırılır ve bazı bankaların kefil veya ipotek göstererek kredi kullanımına onay verdiği aralıktır. 1100-1499 puan aralığı ise “az riskli” olarak adlandırılan ve yine bankaların onay konusunda tereddüt yaşadığı bir aralıktır. Genellikle bu durumda olan kişilerin kararı aylık gelir durumlarına, çalıştıkları kurumlara ve mesleklerine bağlı olarak değerlendirilir. Kredi notunuz 1500 ve üzeri bir puana sahipse kredi kullanmanız oldukça kolaydır. Banka sizden herhangi bir ipotek veya kefil talebinden bulunmadan kredinizi onaylayacaktır. Elbette bu değerlendirmelerin her finansal kurumun politikasına göre değişebileceğini de unutmamak gerekir.

Yüksek Risk ve Düşük Riskli Puan Neyi İfade Eder?

Eğer notunuz “en riskli”,”riskli” veya “az riskli” puan aralığındaysa kredi kullanımına başvurmadan önce kredi notunuzu yükseltmek isteyebilirsiniz. Bunun için en kolay ve hızlı yol ise kredi kartı kullanımınızı arttırmak olacaktır. Kart ödemelerinizi geciktirmediğiniz sürece aktif kart kullanımız kredi kartı notunuzu yükseltecek ve bu da bankalara olumlu bir izlenim sağlayacaktır. Kredi kartı kullanımınızın yanında nakit ödemelerinizi banka kartından yapmanız, fatura vb. şeyler için bankadan otomatik ödeme talebi oluşturmanız, kullanmadığınız banka hesaplarınızı kapattırmanız da kredi notunuzu arttırmak için yapabileceğiniz şeyler arasında sayılmaktadır.

Yorumlar

Kredi Notu Kaç Olunca Kredi Alınır? hakkındaki düşüncelerini bize bildir veya daha önce yapılmış olan 1 değerlendirmeyi görüntüle.

Veli Göğebakan

Kredi notum

Veli Göğebakan·1a