Banka Kartı ile Kredi Kartı Arasındaki Farklar Nelerdir?


Sosyal Medyada Paylaş
Banka Kartı ile Kredi Kartı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Pek çok insan bankalara ait olan kredi kartı ile banka kartı arasında ki ayrımı maalesef ki bilmiyor. Bu yüzden sizin de etrafınızda işlemlerini hala modern çağ dışında halletmeye çalışan tanıdıklarınız vardır. İnat ile ben kart kullanmam diye diretirler. Bir yere para transferi yapacaklarsa da illa ya şube de ya da ATM önlerinde sıraya girmeye gocunmazlar.

Peki bu insanlar neden bu eziyeti kendilerine yaparlar? Bunun altında yatan asıl sebep tamamen bilgi eksikliğidir. İşte bu yüzden kredi kartı ile banka kartı arasındaki fark konulu yazıyı ele aldık. İlk önce banka kartının ve kredi kartının tanımını yapalım.

 

BANKA KARTI NEDİR?

Bankada ki hesabınız üzerinden işlem yapabilmek için üretilen kartlara, banka kartı, adı verilir. İlk önce karar verdiğiniz bir bankadan hesap açtırmalısınız ki bu hesaba tanımlı olarak bir banka kartı size verilsin.  Yine de ben banka kartı kullanmak istemiyorum ama bankada hesabım olsun diyenler için de banka kartı çıkarma zorunluluğu yoktur.

Yani her hesabın bir banka kartı olması zorunlu değildir fakat her banka kartının bir hesap numarasına ihtiyacı vardır.

 

KREDİ KARTI NEDİR?

Belirli bir limite sahip olan, nakit para olmasa dahil alışverişlerde kullanılabilen ya da içerisinden belirli tutarda nakit para çekilebilen bankaların vermiş olduğu kartlardır. Bu kartlar ile harcama yapıldıktan sonra dönem borcu belirlenir ve ay dönem borcunuzu ödemeniz gereklidir. Dönem borcunu ödeyemediğiniz takdirde kredi kartının asgari ödemesini yapmak durumundasınız.

Bankaların size kredi kartı vermesi için öncelikle 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekir. Daha sonra eğer geçmiş dönemlerde kredi kartı kullandıysanız düzenli bir şekilde kredi borçlarının ödenmiş olması gerekir. Yani banka size kredi kartı verecek ise ilk önce kredi notunuza bakar. Kredi notunuz yeterli ise o zaman kredi kartı başvurunuz olumlu sonuçlanır.

 

Kredi Kartı ile Banka Kartı Arasındaki Fark

  • Banka kartı ile yalnızca hesabınızda ki tutar kadar harcama yapabilirsiniz, kredi kart ile hesabınızda olan tutar değil kartınıza tanımlanan limit kadar harcama yaparsınız.
  • Banka kartı kullanıyor iseniz bankaya herhangi bir borcunuz olmaz çünkü zaten hesabınızdaki parayı nakit olmadan kart aracılığı ile kullanırsınız, kredi kartı kullanıyor iseniz harcamalarınız dönem borcu olarak ve belirli bir faiz eklenerek size yansıtılır. Dönem borcunuzu ödeyemediyseniz kredi kartının asgari ödemesini yapmalısınız.
  • Banka kartından harcama yapsanız da nakit para çekseniz de banka herhangi bir faiz koyamaz, kredi kartınızla yaptığınız harcamalara oranla banka belirli bir yüzdelik dilim üzerinden faiz koyma hakkına sahiptir.
  • Banka kartınızın herhangi bir limiti yoktur, kredi kartının belirli bir limiti vardır. Bu limit dolduktan sonra kredi kartınız ile bir harcama gerçekleştiremezsiniz.
  • Banka kartınızı aktif olarak kullanabilmek için hesabınıza para yatırmanız gerekir, kredi kartınızdan harcama yapmak için hesabınıza para yatırmanız gerekmez yalnızca harcadığınız tutarı ve bankanın koyduğu faizi yatırmalısınız.
  • Alışverişlerinizde eğer taksit yaptırmak isterseniz banka karınız ile taksitlendirme yapamazsınız, kredi kartınız ile taksitlendirme yapabilirsiniz. Bu taksitler aldığınız ürünün mağaza standartlarına bağlıdır.  Bazen 3 bazen 6 bazen 9 vb. şekillerde olabilir.
  • Hesabınızda ki parayı ne kadar artırır iseniz banka kartınızı da o para miktarı kadar harcama yapmak için kullanabilirsiniz, kredi kartında ise eğer size yetmiyorsa limitinizi artırabilirsiniz. Bunun için banka ile görüşme yapmalısınız.
  • Banka kartınıza aylık ekstre borcu gelmez çünkü bir borcunuz yoktur, kredi kartınıza aylık ekstre borcu gelir. Tabi ki kredi kartınızı aktif olarak kullanıyorsanız bu geçerlidir.
  • Bu farklardan sonra akla çok takılan bir soruyu aşağıda detaylıca cevaplayalım. Banka kartından kredi çekilir mi? Merak edenler için bu soruyu da detaylıca açıkladık.

 

Banka Kartından Kredi Çekilir Mi?

Banka kartından kredi çekmek mümkün değildir. Çünkü banka kartı hesabınızda ki nakit parayı kullanmanızı sağlar. Kredi çekmek için belirli şartları sağlamanız durumunda bankaya başvuruda bulunursunuz. Eğer geçmişte herhangi bir ödeme sıkıntısı çekmedi iseniz kredi başvurunuz olumlu yanıtlanır.

Banka kartı yanınızda nakit para olmayan harcama yapmanız anlamına geldiği için herhangi bir kredi çekme durumu söz konusu değildir.

Kredi kartınız ile belirli miktarda nakit para çekebilirsiniz. Fakat kredi kartından çekilen tutar, kredi tutarları kadar yüksek meblağ değildir. Ayrıca kar ve zarar oranına bakılırsa kredi kartından çekilen nakit para için banka size daha fazla faiz koyar. Bu yüzden en mantıklısı ihtiyaç duyulduğu zaman bankalara kredi başvurusunda bulunmaktır.

Kredi başvurunuz olumsuz sonuçlandıysa ve sizin de acil nakit paraya ihtiyacınız varsa o zaman kredi kartınızdan nakit para çekip ihtiyacınızı görebilirsiniz. Elbette bu durumda da kredi kartınızın bulunması gerekir. Yani banka kartı ile kredi kartını birbirine karıştırmamak gerekir.

Başlıklar
Bu rehber ile ilgili son yorumlar :
İlk yorum yapan sen ol!