Vadeli Hesap Nedir Ne İşe Yarar?


Sosyal Medyada Paylaş
Vadeli Hesap Nedir Ne İşe Yarar?

Vadeli hesap belirli bir gün üzerinden işlem gören ve o süreye kadar bir bakıma hesabınızdaki paranın bloke olduğu hesap türüdür. Örnekle açıklamak gerekirse, sizin 10.000 TL paranız olduğunu düşünelim. Bu paranızı 1 ay kullanmayacağınızı düşünüyorsunuz ve bunun üzerinden biraz para kazanmak istiyorsunuz. Vadeli hesap tam olarak burada devreye giriyor. Herhangi bir banka hesabı üzerinden bir vadeli hesap açıyorsunuz ve 1 aylığına yatırıyorsunuz. Bunun üzerinden paranıza faiz işliyor ve 1 ay sonra paranızı faiziyle alıyorsunuz. Tabii ki bu süre içerisinde yatırdığınız parayı dokunmamanız ve kullanmamanız gerekli. Günümüzde ise para çekebileceğiniz, daha esnek hesapların mevcut olduğunu söyleyebiliriz.

Vadeli hesap nedir sorusu anlaşıldığına göre, vadeli hesap nedir ve ne işe yarar sorusunu tam anlamıyla cevaplandıralım. Vadeli hesap sizin hiçbir işlem yapmadan para kazanmanızı sağlar. Paranızı yatırım olarak kullanmaktır bir anlamda. Pasif bir yatırımdır, yani hiçbir işlem yapmadan kolayca para kazanabilmenizi sağlar. Bu sayede paranıza hep para gelir, hiçbir işlem yapmadan para kazanabilirsiniz.

Vadeli Hesapta Faiz Oranı Neye Göre Belirlenir? 

Vadeli hesaplar belirli vade üzerinden işleme alınan o vadenin geldiği tarihte ise belirli faiz üzerinden para veren hesaplardır. Bu faizi ise etkileyen çeşitli faktörler vardır.

Vadeli hesap üzerinden alacağınız kazancı etkileyen faktörler

  • Kullandığınız banka alacağınız faizi tamamıyla etkileyecektir. Bir banka yüzde 10 faiz verirken öteki banka yüzde 14 faiz verebilir. Bu da kazancınızı yüzde 40 oranında artırır.
  • Merkez bankasının belirlediği faiz oranları alacağınız faizi etkiler. Bankalar çoğu zaman bu faizle birebir gitmese de bu faize yakın oranlar etrafında dolaşır.
  • Parayı yatırdığınız gün veya ay sayısı. Kullandığınız bankalarda bunu kontrol edebilirsiniz. Bankalar vadeli hesaplarda faiz oranı işletirken yatıracağınız aylara göre oranlarını değiştirir. Örnekle açıklarsak 1 ay yatırdığınız takdirde yüzde 12 ise 3 aylık paranızı yatırmak isterseniz yüzde 13'e çıkabilir.
  • Vadeli hesap olarak seçtiğiniz tür de alacağınız faiz oranı için önemlidir. Tek bir vadeli hesap yoktur birçok vadeli hesap vardır. Bunların hangisini seçtiğine göre alacağın kazanç tamamıyla değişecektir.

Görüldüğü üzere faiz alacağınız rakamlar birçok faktöre göre değişkenlik göstermektedir. Kazancınız da bunlara göre etkilenerek azalacak veya artacaktır.

Vadeli Hesap İçin Hangi Türler Vardır?

Vadeli hesap nedir ne işe yarar sorularına cevap verdik. Bundan sonra ise vadeli hesap için çeşitli türler ve seçilebilecek, mantıklı vadeli hesaplar üzerine düşünülebilir. Vadeli hesaplar günlük vadeli hesap veya esnek hesaplar gibi seçenekler sunar.

Günlük vadeli hesap size belirli bir faiz oranından (uzun süreli olanlara göre daha düşüktür) günlük olarak size para kazandırır. Bu hesabı tercih etme sebebi acil paraya ihtiyaç duyabilme ihtimali kaynaklıdır. Eğer paranızı uzun süreler boyunca bir yere bağlamamak istiyorsanız ve size para her an lazım olabiliyorsa doğru bir tercihtir. Paranızı belirli bir rakama düşene kadar çekebilirsiniz ve hesap bozulmaz. Tamamını çekmek isterseniz de vadeli hesabınızı kapatabilirsiniz. Tüm vadeli hesaplarda vade tarihinden önce paranızı almanız durumunda alacağınız faizi alamazsınız. Bu durum günlük vadeli hesap içinde geçerlidir.

Günlük vadeli hesap dışında yine paranızı alma konusunda size esneklik sunan vadeli hesaplar söz konusudur. Belirtmek gerekir ki size esnek seçenek sunan vadeli hesaplar çoğunlukla faiz oranı olarak birkaç puan daha aşağıdadır. 

Aylık ve 1 yıla kadar olan vadeli hesaplar en sık tercih edilenler arasındadır. Bu hesaplar iyi faiz oranında paraya bir süreliğine ihtiyaç duymayacak kişiler tarafından kullanılarak sürekli olarak para kazanılır. Son olarak da 1 yıl üstünde vadeli hesaplar vardır. Bu hesaplar size belirlediğiniz aralıklarda faiz verirler. Bu 3 ayda bir gibi seçeneklerdir.

Hangi Vadeli Hesap Seçilmeli, Uzun Süreli Vadeli Hesaplar Daha Mı İyidir?

Bir vadeli hesap seçerken en basit mantıkla o paranın size ne kadar sürede lazım olup olmayacağına bakmalı ve buna göre seçmelisiniz. Bu konuda asıl değineceğimiz nokta bu basit denklemin dışında. Vadeli hesaplar tabii ki klasik olarak ihtiyaçlar dahilinde birkaç ay veya 1 sene gibi sürelerle seçiliyor. Acil paraya ihtiyaç duyabilecek kişilerse günlük hesaplar kullanılıyor. Peki paranızı 3 yıl gibi bir süreyle faize yatırmak isterseniz nelere dikkat etmelisiniz? Bu soruya cevap vereceğiz.

Faizler ülkeler içerisinde sürekli olarak artabiliyor veya düşebiliyor. Bu da tabii ki faize olan talebi artırıp azaltabiliyor. Paranızı uzun süre faize koyduğunuz takdirde anlaştığınız faiz üzerinden kazanmaya senelerce devam edersiniz. Eğer faizler daha yükselecekse ve siz paranızı uzun seneler içeren bir vadeli hesaba koyduysanız faizler yükseldiği takdirde sizin alacağınız kazanç azalacaktır. Bu yüzden birkaç senelik olarak paranızı yatırmak istiyorsanız bu durumda faizlerin geldiği noktanın oldukça yüksek olduğunu ve daha yükselmeyeceğini düşünüyor olmalısınız. Bir diğer seçenek olaraksa yükselse dahi çok fark olmayacağını ve şu anki rakamların da sizi tatmin edecek düzeyde olması gerekiyor. Bu konular sizin için uygun olduğu takdirde uzun süreli olarak paranızı vadeli hesapta tutabilirsiniz. Tersi bir durumda ise birkaç aylık süreler ile hesabınızda paranızı tutabilir ve ardından yeni faiz oranları üzerinden işlemlerinizi sürdürebilirsiniz.

Vadeli Hesap Açmak Mı Daha Kazançlı Farklı Yatırımlar Mı?

Vadeli hesap açmanın altında yatan temel sebep para kazanmaktır. Para kazanmak için vadeli hesap açılır. Vadeli hesap ile diğer yatırım araçlarını kıyasladığımızda çeşitli artı ve eksiler ortaya çıkacaktır. Bunları kısaca maddeleyebiliriz.

Vadeli hesabın diğer yatırım araçları karşısında artıları ve eksileri

  • Vadeli hesap risk barındırmaz, diğer yatırımlar ise çoğu zaman az veya çok risk barındırır.
  • Vadeli hesap içerisinde paranız güvendedir ve kaybetme korkunuz yoktur. Her zaman paranızı alırsınız.
  • Vadeli hesapların eksi yönü ise getirisinin diğer yatırım araçlarının gerisinde kalabilmesidir. Birçok yatırım aracı vadeli hesaplardan çok daha fazla getirebilir. Bu tabii ki kesin değildir, tam tersi yapacağınız farklı bir yatırım vadeli hesaptan daha az kazandırabilir.
  • Vadeli hesaplar birçok seçenek sunduğu için paranızı tam olarak bir yerde bağlı tutmak söz konusu değildir. Yatırımları ise acil durumlarda nakit hale çevirmek istediğinizde bu istediğiniz kadar kazançlı olmayabilir. Vadeli hesaplarda ise paran hep nakittir ve istediğin zaman bozarak kullanabilirsin.

Kısaca vadeli hesapların kendi içlerinde avantajları ve dezavantajları söz konusudur. Sizin için artıları daha ağır basıyorsa, risk almak istemiyor ve param düzenli olarak yatsın diyorsanız ideallerdir. Eğer riski ve daha yüksek kazancı arıyorsanız bir vadeli hesap yerine paranızı yatıracak farklı bir araç arayabilirsiniz. 

Başlıklar
Bu rehber ile ilgili son yorumlar :
Misafir Üye
Vadeli hesap ile ilgili detaylı bir yazı olmuş, bizim içinse hap bilgi olmuş , 🙏🙏
Misafir Üye
19 gün önce 0
Coşkun Deniz

Telefonuma çeşitli bankalardan gelen vadeli hesap mesajlarından sonra ne olduğunu merak ettim ve internette rehberinizi bu sayede artık vadeli hesapların risk barındırmadığını öğrenmiş oldum teşekkürl...

Coşkun Deniz
8 ay önce 0
Orhan Gökçe
Gerçekten faydalı teşekkürler!
Orhan Gökçe
10 ay önce 1