Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?


Sosyal Medyada Paylaş
Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın dövizdeki oynaklığa son vermek, TL'nin aşırı değer kaybını engellemek için geliştirdiği yeni bir mevduat enstrümanıdır. Klasik mevduat hesaplarına göre farkı kur yükseliş ve düşüşlerinde ana paranızı korumaya alması ve TL'den kaçmanıza gerek kalmamasıdır. 

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Faiz Oranlarını görmek için tıklayın.

Kur Korumalı TL Vadeli Mevduatın Özellikleri ve Şartları

  • 92, 181, 272, 366 gün vadelerde kırık vadeli ürün kodları ile  TL olarak şu an için devlet bankalarında açılabilmektedir. Vade sonu tatil gününe denk gelmesi halinde vade sonu ilk iş günü olarak belirlenir.
  • Minimum TCMB Politika Faiz Oranı uygulanacaktır
  • Hesap açma alt limiti 1000 TL olarak belirlenmiştir.
  • Hesaptan kısmı çekim işlemi yapılamayacaktır. Ayrıca vade öncesi çıkış yaparsanız faiz hakkından faydalanamazsınız.
  • Ürüne özel uygulanacak stopaj oranı sıfır (0) olarak belirlenmiştir.
  • TCMB tarafından hergün saat 11:00’de USD alış kuru yayınlanmaktadır. Kur değişim oranının hesaplamasında; vade sonundaki USD alış kuru ile vade başlangıç tarihinde geçerli olan TCMB USD alış kuru arasındaki değişim dikkate alınacaktır. Hesapla ilgili tüm ödemeler TL olarak yapılacaktır.
  • Hesap müşteri tarafından istenilen tarihte kapatılabilecektir. Hesap vadeden önce kapatıldığı takdirde hesabın açıldığı tarihteki TCMB USD alış kuru ile hesabın kapatıldığı tarihte saat 11:00’de açıklanan TCMB USD alış kurundan düşük olan üzerinden hesap bakiyesi güncellenecektir. Hesaba vadesiz faiz oranı uygulanacaktır.
  • Vade sonunda, faiz tahakkuku gerçekleştikten sonra hesabın otomatik kapama ile kapatılarak, bakiye vadesiz hesaba aktarılacak olup yeniden vade uzatımı yapılmayacaktır.

Artı Yönleri ve Senaryolar

Hesaplaması kolay olsun diye diyelim ki dolar 10TL ve siz 10.000 dolar karşılığı 100.000TL ile sisteme giriş yaptınız. Vade bitim tarihinde dolar 8 liraya düşmüş olsa bile sizin paranız yine 100.000 lira üzerinden %14 faiz kazancı ile dönüş yapıyor. Böylelikle dövizin düşüşünden etkilenmiyorsunuz. 

Diyelim ki döviz bu sefer yükseldi ve 15TL'ye çıktı. Bu sefer de 150.000 tl olarak size vade dönüşü gerçkekleştiriliyor. Böylelikle yatırdığınız paranın değerini kur bazlı olarak koruyabiliyorsunuz. 

Eksi Yönleri ve Senaryolar

Yine 1 dolar=10TL hesaından yola çıkarak. 100.000 TL yatırdınız. Dövizin yükselmesi sonucunda, ana paranız da döviz oranında yükseliyor fakat faiz hakkından yararlanamıyorsunuz. Döviz farkı + Politika Faizi şeklinde işlemiyor sistem. Böylelikle paranızı faizsiz bir şekilde borç vermiş oluyorsunuz. 

Yine uzun vadeli bir plan seçip, sistemden çıkmak zorunda kalırsanız o günkü merkez bankası kuru sizin yatırdığınız kurdan aşağıda kaldıysa paranızı koruyamamış ve döviz düştüğü için anaparanızı da eksiltmiş olarak sistemden çıkıyorsunuz. Eğer erken çıkışta döviz yüksekse de yüksek kurdan faydalanamıyor sadece yatırdığınız günkü parayı geri alıyorsunuz. Özetle kurdaki oynaklık sürdüğü müddetçe erken çıktığınız an zarar yapma ihtimaliniz çok yüksek. Bu sebeple de en kısa vade olan 3 Aylık seçenek şu an daha çok rağbet görüyor.

Başlıklar
Bu rehber ile ilgili son yorumlar :
Misafir Üye
Bu bankalar kur korunalıya geçişte, döviz bozarken kur avatajı sunuyorlarmı..?
Misafir Üye
19 gün önce 0
Misafir Üye
Sadece kur farkını aldım faiz vermemiş �ş Bankası
Misafir Üye
3 ay önce 0
Misafir Üye
Hangi banka ramazan bey
Misafir Üye
4 ay önce 0
Ramazan Dağlı
Ben vadeli bittiğinde hem faiz hemde kur farkı aldım
Ramazan Dağlı
4 ay önce 0
Misafir Üye
Ben paramı geri alırken döviz olarak mı yoksa tl olarak mı alacağım?
Misafir Üye
4 ay önce 0
Misafir Üye

Çok önemli bir şey var Anaparanin değer kaybı nasıl telafi edilecek. 100.000 TL DÖVİZ karsininda değeri 50.000 TL ye düşerse bu farkın faizini de ekliyor. 1.000 yerine 1.500 TL faiz veriyor. Fakat Ana...

Misafir Üye
4 ay önce 2