Kur Korumalı TL Mevduat Faizi Hesaplama

Kur Korumalı vadeli mevduat getirisini hesaplayın.

Ay
Gün

100.000 TL tutarlı 91 gün vadeli mevduat faizi veren bankaların faiz oranları görüyorsunuz. Mevduat faizi hesaplama esnasında, bankaların komisyon ve ek masrafları da dikkate alınmış ve ödeyeceğiniz net rakamlar ortaya çıkmıştır.

Kur Korumalı Mevduat Hakkında

Döviz kurlarındaki meydana gelen artışlar, özellikle de son senelerde cari açık sorunundan kaynaklanan, yabancı sermaye gelişinin eksikliği ve yükselen kur kırılganlığı sebebi ile başta enflasyon ve faiz düzeyleri de olmak üzere Türkiye ekonomisi üstünde ciddi problemlere ve finansal sektörlerde ciddi dalgalanmalara neden olabiliyor. 20 Aralık 2021 tarihi ile döviz kurlarında yükselen spekülatif dalgalanma durumlarına karşı çeşitli düzenlemeler getirildi. Bunlardan bir tanesi de kur korumalı Türk Lirası vadeli mevduat hesaplarıdır.

Kur Koruma Mevduat Hesabı Nasıl İşleyecek?

Kur korumalı Türk Lirası vadeli mevduat hesapları, tasarruf sahiplerine hesap açılışında sunulanfaiz oranı üstünden getiri sağlayan ve vade süresi boyunca mümkün döviz kuru problemlerine karşıTürk Lirası birikimlerini muhafaza hedefli bir tür seçenek sunuyor. Vade sonundaki faiz oranları getirisi, döviz kurundaki yükseliş oranından düşük olduğu durumlarda hesaba döviz kurlarında meydana gelen artış yansıtılacak, faiz getirisini aştığı durumlarda ise kur farkı Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesinden temin edilecektir. Tersi durumlar gerçekleştiği zaman ise faiz oranı getirisi elde edilecek.

Kur Korumalı Mevduat Hesapları Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kur Korumalı Mevduat hesapları hakkında dikkat edilmesi ve bilinmesi gereken pek çok noktamevcuttur. Bu anlamda burada çeşitli dikkat edilmesi gereken durumları sıralamak gerekiyor;

 • KKM hesapları 3, 6, 9 ay ve 1 sene vadeler ile Türk lirası olarak açılabilir ve sistemden yalnızca gerçek şahıslar yararlanabilir.
 • Asgari faiz oranları olarak Merkez Bankasının belirlemiş olduğu politika Faiz Oranı üzerinden uygulanır.
 • Hesaplarda azami tutar sınırı mevcut değildir; kısmi para çekme işlemi yapılması mümkün değildir.
 • Bu hesaptan elde edilen para için stopaj oranı sıfır olarak uygulanır; bunun anlamı da gelir vergisi kesintisi yapılmaz anlamına gelir.

Vadeden önce hesap kapatılması hallerinde hesabın açılış tarihinde endeks amacı ile seçilen dövizin (EUR, USD ya da GBP) saat 11:00’de ilan edilen TCMB alış kuru ile hesap kapatıldığı zaman saat 11:00’de ilan edilen TCMB alış kurundan az olanı üstünden anapara tutarı belirlenir. Bunun yanındada faiz getirisi ödenmez. Bu hallerde kurda azalış olması hallerinde ise anaparadan da zarar etmeriski de mevcuttur. Hesabın anapara ve faiz toplam miktarının 200 bin TL’ye dek olan kısmı tasarruf mevduatı sigortası güvencesinde yer alır.

Kur korumalı mevduat hesapları açıklandıktan sonra ülkemizde yerli ya da yabancı neredeyse tüm bankalar bu hesapları müşterilerine sundular. Bu anlamda neredeyse ülkemizde yer alan tüm bankalar bu tür mevduat hesaplarını müşterilerine sundular.

Burada kur korumalı mevduat hesaplarını en uygun şekilde müşterilerine sunan ve en iyi kazancı elde etmelerini sağlayan bankalara bakacağız;

 • Yapı Kredi
 • Odea Bank
 • Burgan Bank
 • QNB Finansbank
 • Fiba Banka
 • Alternatif Bank
 • ING Bank
 • Vakıf Bank
Burada yer alan bankalar kur korumalı mevduatları en iyi şekilde müşterilerine sunanve onların yüksek gelir elde etmelerini sağlayan bankalar arasında yer alırlar. Bu anlamda da Mukayese.com olarak sizlere tavsiye ettiğimiz bankalar bunlardır.

Burada yer alan durumlara dikkat edilerek Kur Korumalı Mevduat hesaplarının açılması gerekiyor. Bu anlamda kur koruma mevduat hesapları dolarda meydana gelen yükselişleri azaltmak için devlet tarafından yürürlüğe konulan bir kanun olup Türk lirasının dövizler karşısındaki değerini artırmayı amaçlar.

Bu anlamda vatandaşların döviz hesaplarını Türk lirasına çevirerek birikimlerine Türk Lirası mevduat hesaplarında değerlendirmeleri hedeflenir. Bu hedefler de büyük oranda gerçekleşmiş olup dövizde düşüş meydana gelmiştir.

Kur korumalı mevduat hesapları ilan edildikten sonra pek çok banka bu tür hesapları müşterilerine sunmaya başladı. Ancak birçok kişi hangi banka daha iyi faiz veriyor ve bu tür hesaplarda daha iyi bir hizmet sunuyor gibi konuları merak ediyor. Bu anlamda da kur korumalı mevduat hesaplarını kıyaslamak istiyor.

Kur korumalı mevduat hesaplarını çeşitli yönleri ile kıyaslamak istiyorsanız tek yapmanız gereken şey sitemizi ziyaret etmek. Sitemizi mukayese.com olup sitemize geldiğiniz zaman çeşitli ekonomik araçlarda sıralama işlemlerini kolayca yapabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse en yüksek kur korumalı mevduat faiz oranını hangi banka sağlıyor benzeri konuları sitemizde kolayca bulabilirsiniz.

Herkes tarafından merak edilen diğer bir konu ise bankaların sağlamış oldukları faiz oranlarıdır. Bu anlamda faiz getirisi olarak pek çok banka farklı faiz oranları uygulayabiliyor. TCMB tarafından belirlenmiş olan faiz oranları baz alınarak belirlenmiş olan faiz oranları bankadan bankaya değişiklik gösterebiliyor. Aynı zamanda da kur korumalı mevduat hesabının özellikleri de yine bankadan bankaya değişkenlik gösterebiliyor. Bu anlamda en iyi faiz oranını sunan banka Odea Bank ve Burgan Bank olarak ortaya çıkıyor. Bu anlamda döviz kazancı mevduat faizi kazancından daha büyük olduğu için döviz kazancı geçerli olur. Bu anlamda bu iki banka da %23 faiz oranı uygulamış olur. Toplam getiri ise 10 bin Türk Lirası mevduat için 1668 Türk Lirasıdır. Bu net kazanç olup döviz kurlarına göre kazanç oranları değişkenlik gösterebilir. Bu anlamda döviz kurları ve banka tarafından sağlanan güncel faiz oranları takip edilmelidir.

Kur korumalı mevduat hesapları daha önceden de açıklandığı gibi stopaj oranına tabi değildir. Bu anlamda %10 ila %15 arasında değişen stopaj oranını ödemek zorunda değilsiniz.

Kısmi para çekme işlemi yapılamaz. Fakat vadeden önce KKM hesabı kapatmak mümkün. Vadeden önce kapama işlemi durumunda faiz getirisi verilmemekte ve hesap açılış tarihinde o günün saat 11:00'da açıklanan döviz cinsi (USD, EUR ya da GBP) TCMB alış kuru ile hesap kapatıldığı zaman saat 11:00'da ilan edilen TCMB alış kurlarından az olanı üstünden ana para tutarı belirlenir.

Kur korumalı mevduat hesapları açmak için gereken en az miktar 1000 Türk lirası olarak belirlenmiştir. Bu miktarın altında hesap açılamaz ama herhangi bir üst sınır da mevcut değildir.