Tramer Nedir? Tramer Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Çağdaş Akagündüz

Çağdaş Akagündüz

2 Nisan 2022 07:37, Cumartesi
Tramer Nedir? Tramer Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Ülkemizde ve dünyada birçok araç alım satımı gerçekleşiyor. Araç alış satışlarında sürücüler tramer kelimesiyle karşılaşıyor. Tramerin ne olduğu ve neden kullanıldığı birçok kişi tarafından araştırılıyor.

Tramer Sorgulama Nedir?

İkinci el araç almak isteyenler tramer tutarıyla karşılaşabiliyor. Tramer tutarı, aracın geçirdiği kazaların maddi tutarı kadar oluyor. Ağır hasar kayıtları da tramer bilgisinin içerisine giriyor. Araç almak isteyen kişiler tramer sorgusunu gerçekleştirebiliyor. Tramer sorgusunda aracın geçmiş kazaları görülebiliyor.

Tramer kelimesi bazı kelimelerin bir araya gelmesi ile oluşuyor. Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi Kurumu’nun kısaltması ile birlikte tramer kelimesi elde ediliyor. Her aracın tramer kaydı birbirinden farklı oluyor. Tramer kayıtları, sürücülere pek çok konuda bilgi veriyor.

Tramer No Nedir? 

Tramer numarası, araç alım satımlarında büyük önem arz ediyor. Tramer kaydı olan araçlara bir numara veriliyor. Bu numaralar sigortadan sigortaya değişiyor. Tramer numarası sayesinde araç bilgileri görülebiliyor. Tramer numarasının bilinmesinin birçok avantajı bulunuyor.

Tramer numarası olan araçların geçmiş kayıtları kolay bir şekilde görüntülenebiliyor. Özellikle ağır hasarlı kayıtların geçmiş kazaları ve kazaların nedenleri oldukça merak ediliyor.

Tramer numarası sigorta şirketinden öğrenilebiliyor.

Tramer Kaydı Nasıl Sorgulanır?

Tramer kaydı yapmak çok basit bir işlem olarak görülüyor. Tramer kaydını öğrenmek isteyen kişiler herhangi bir telefona ihtiyaç duyuyor. Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi Kurumu’nun resmi internet sitesinden de sorgulama yapılabiliyor. Bunun yanında SMS ile de tramer kaydı sorgulanabiliyor.

Tramer sorgusu yapmak isteyen kişiler herhangi bir operatörden mesaj atabiliyor. Farklı operatörlerin herhangi bir avantajı bulunmuyor. Gün içerisinde pek çok kişi tramer sorgulaması gerçekleştiriyor. Tramer kaydını sorgulamak için aracın şasi numarasını ve plakasını bilmek gerekiyor.

Tramer Kaydı Sorgulamak Ücretli Mi?

Aracın tramer kaydını öğrenmek isteyen kişiler bu işlemin ücretli olup olmadığını araştırıyor. Tramer kaydını öğrenebilmek için ücret ödemek gerekiyor. Bu işleme verilecek olan ücret, yıldan yıla artıyor. Çünkü sorgulama ücretine yıldan yıla zam geliyor.

2022 yılında tramer sorgulama fiyatları 11 TL üzerinden hesaplanıyor. Tramer kaydını öğrenmek isteyen kişilerin 11 TL’lik ücreti vermesi gerekiyor. Aksi halde sorgulama gerçekleşmiyor.

Tramer kaydını ihmal etmemek gerekiyor. Özellikle ikinci el araç alacak olanların muhakkak sorgulama yapmaları öneriliyor.

Tramer Kaydında Hangi Bilgiler Görünür?

Tramer kaydı sorgulaması yapan kişiler araç hakkında farklı bilgilere de ulaşabiliyor. Bundan dolayı yapılan tramer sorgularının sayısı artıyor. Araç alacak olan kişilerin büyük bir çoğunluğu tramer sorgusunu ihmal etmiyor. Tramer sorgusu yapan kişiler, aracın geçmiş kullanımlarına ulaşabiliyor.

Araçta parça değişiminin olup olmadığı, orijinal parça kullanılıp kullanılmadığı gibi detaylar tramer sorgusu ile öğrenilebiliyor. Tramer kaydında görünen bilgilerden bazıları:

  • Trafiğe çıkış tarihi
  • Marka ve model bilgisi
  • Aracın son sahibi

Tramer sorgulama işlemleri kısa süre içerisinde tamamlanıyor. Ancak uzmanlar araç satışı gerçekleşmeden önce sorgulama yapmanın doğru olduğunu söylüyor. Çünkü bazı kişiler araç satışı gerçekleştikten sonra tramer kaydı sorgulaması yaptığı için sorunlar yaşayabiliyor.

Tramer Kaydı Sorgulama Neden Önemlidir?

Tramer kaydını sorgulama konusu pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Sorgulama ile beraber farklı bilgiler alınabiliyor. Tramer kaydını sorgulayan kişiler araç satışlarını daha kolay bir şekilde gerçekleştiriyor. Sorgulama yapan kişilerin içi rahat ediyor.

Tramer kaydını sorgulaması ile aracın orijinal kilometresi de öğrenilebiliyor. Kilometre bilgisini öğrenen kişiler araçlarını karşılaştırabiliyor. Bütün bu yönleriyle tramer sorgulama işlemleri sürücülere büyük bir fayda sağlıyor. Bazı kişiler tramer sorgulaması ücretli olduğu için bu işlemden kaçıyor.


Yorumlar

Tramer Nedir? Tramer Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır? hakkındaki düşüncelerini bize bildir ve ilk değerlendirmeyi yapan sen ol!