Trafik Sigortası İptali Ve İadesi

Çağdaş Akagündüz

Çağdaş Akagündüz

31 Mart 2022 11:54, Perşembe
Trafik Sigortası İptali Ve İadesi

Ülkemizde ve dünyanın birçok ülkesinde trafik sigortası zorunlu olarak görülüyor. Trafik sigortasının olmaması durumunda araç trafiğe çıkarılamıyor. Bundan dolayı trafik sigortasının ihmal edilmemesi gerekiyor.

Trafik Sigortası İptal Edilir Mi?

Trafik sigortası hakkında birçok soru soruluyor. Bu sorulan sorular sayesinde trafik sigortasının detayları öğrenilebiliyor. Belli şartlarda trafik sigortası iptal edilebiliyor. Ancak gerekli şartların taşınmaması durumunda trafik sigortasının iptali gerçekleşmiyor.

Trafik sigortası isteğe bağlı olarak iptal edilemiyor. Trafik sigortasının poliçesinde sürücüleri ve poliçeyi kapan firmayı kapsayan durumlar yer alıyor. Bu poliçeye göre iptal işlemleri gerçekleşiyor.

İptal işlemlerini gerçekleştirmeden önce poliçede bulunan detaylara hakim olmak gerekiyor. Çünkü iptal işlemlerinde poliçeye bağlı kalınıyor.

Trafik Sigortası İptal Edilme Durumları

Trafik sigortasının iptal edilmesi için birçok neden bulunuyor. Bu nedenler kişiden kişiye değişiklik gösteriyor. Bazen sigortalıdan kaynaklı iptal edilme görülürken bazen de sigorta şirketine bağlı iptaller görülebiliyor. Ancak en fazla sigortalıdan kaynaklı iptaller görülüyor.

Trafik sigortasının iptali en fazla araç değişiminde ve aracın elden çıkarılmasında yapılıyor. Çünkü bu durumlarda ruhsat değişiyor. Ruhsat değişince sigortanın iptali gerekiyor.

Trafik sigortasının iptal edilmesi durumunda yeni poliçe hazırlanıyor. Bu yeni hazırlanan poliçede eski poliçeye göre bazı değişiklikler olabiliyor. Araç değiştirenlerin trafik sigortasının iptalini gerçekleştirebilmesi için sigorta şirketine durumu bildirmesi gerekiyor. Aksi halde iptal işlemleri gerçekleşmiyor.

Trafik Sigortası Nasıl İptal Edilir?

Trafik sigortasının iptal edilmesi için bazı işlemlerin gerçekleştirilmesine ihtiyaç duyuluyor. Bu işlemlerin başarılı bir şekilde tamamlanması ile trafik sigortası iptal ediliyor. Trafik sigortasının iptali için sigortayı yapan şirket ile görüşmek gerekiyor. Sigorta şirketi iptal için gerekli olan kontrolleri yapıyor.

Gerekli olan kontroller yapıldıktan sonra trafik sigortasının iptaline karar veriliyor. Ancak burada önemli olan konu bulunuyor. Trafik sigortasının iptali için gerekli olan şartların yerine gelmesi gerekiyor.

Trafik sigortasının iptali için gerçekleştirilen işlemler bittikten sonra poliçe sahibine geri ödeme yapılıyor.

Trafik Sigortasının İptali İçin Gerekli Olan Şartlar

Trafik sigortası her koşulda iptal edilemiyor. Bu sigortanın iptali için bazı şartlar aranıyor. Bu şartların olmaması durumunda sigorta iptal edilmiyor. Trafik sigortasını iptal edecek olanlar bu şartların neler olduğunu merak ediyor. Trafik sigortasının iptali için gerekli olan şartlara internet üzerinden ulaşılıyor.

Trafik sigortasının iptalinde pek çok kişi sorun yaşamıyor. Ancak bazı kişiler bu süreçte farklı problemlerle karşı karşıya kalabiliyor. Trafik sigortasının iptali şu durumlarda gerçekleşiyor:

•Poliçe sahibinin hayatını kaybetmesi

•Aracın el değiştirmesi

•Aracın hurdaya çıkarılması

•Aracın trafikten men edilmesi

Trafik sigortasının iptali için bu sebeplerden birinin oluşması yeterli olarak görülüyor.

Trafik Sigortası Ücret İadesi

Trafik sigortasının iptali başarıyla gerçekleştikten sonra kalan günlerin ücreti poliçe sahibine ödeniyor. Ödenecek olan ücreti belirlerken birçok etmen göz önünde bulunduruluyor. Bazı kişiler trafik sigortasını iptal ettiğinde ödediği bütün tutarı alacağını düşünüyor. Ancak iptal işlemleri tamamlandıktan sonra kalan günlerin iadesi yapılıyor.

Trafik sigortasının iptalinde verilecek olan ücreti hesaplamak için poliçenin kalan günleri hesaplanıyor. Bu kalan günlerin tutarı poliçe sahibine ödeniyor.

Trafik Sigortası Ücret İadesi Ne Zaman Gerçekleşir?

Trafik sigortasının ücret iadesi farklı şekillerde gerçekleşiyor. Poliçeyi oluştururken ücret ödeme yöntemi ne ise o şekilde iade gerçekleşiyor. Yani poliçeyi oluştururken kredi kartı ile ödeme gerçekleştirildiyse işlemin iadesinde de kredi kartı kullanılıyor.

Trafik sigortasının ücret iadesi farklı zamanlarda gerçekleşiyor. Ödeme süresini sigorta acenteleri belirliyor. Çoğu sigorta acentesi 1 ay içerisinde ödemeyi tamamlıyor.


Yorumlar

Trafik Sigortası İptali Ve İadesi hakkındaki düşüncelerini bize bildir ve ilk değerlendirmeyi yapan sen ol!