Ticari Alacak Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?

Çağdaş Akagündüz

Çağdaş Akagündüz

29 Mart 2022 16:57, Salı
Ticari Alacak Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?

Ticari alacak sigortası, son zamanlarda pek çok kişi tarafından araştırılıyor. Ticari alacak sigortası, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın talimatı ile yürürlüğe giren bir sigorta olarak biliniyor.

Ticari Alacak Sigortası Nedir?

Ticari alacak sigortasını merak eden birçok kişi bulunuyor. Bu kişiler ticari sağlık sigortasının kapsamını ve içeriğini sorguluyor. Ticari alacak sigortası küçük ve orta büyüklükteki ticaret işletmelerini korumayı amaçlıyor. Firmalar vadeli satışları sıklıkla gerçekleştiriyor. Ancak bazı kişiler bu alışverişten doğan borcunu ödemiyor.

Ticari alacak sigortası, bu borçları teminat altına alıyor. Bu sayede firmalar zarar görmüyor. Ticari alacak sigortasını kullanan firma sayısı günden güne artıyor.

Ticari alacak sigortasını kullanan kişiler ödemelerini sorunsuz bir şekilde alıyor. Ancak ticari alacak sigortası yaptırmayan kişiler borçlarını tahsil ederken zorluk çekebiliyor.

Ticari Alacak Sigortası Neden Kullanılır?

Ticari alacak sigortasını kullananlar farklı sebeplerden dolayı bu sigortayı kullanıyor. Ancak ticari alacak sigortası, firmaların ekonomik olarak rahat etmesine yardımcı oluyor. Ticari alacak sigortası kapsamına ödenen primler taksitle ödenebiliyor. Ancak peşin ödeyenler %10’luk indirimden yararlanıyor.

Ticari alacak sigortasının denetlenmesini Hazine ve Maliye Bakanlığı üstleniyor. Bu sayede ticari alacak sigortasının amacına hizmet edip etmediği kolay bir şekilde öğrenilebiliyor.

Ticari alacak sigortasını kullanan kişiler, yeni müşteri bulmak için de bu sigortayı kullanabiliyor. Yeni müşterilerle beraber satışlar artıyor. Satışın artmasını isteyen kişiler ticari alacak sigortasına yöneliyor.

Ticari Alacak Sigortası Nasıl Yapılır?

Ticari alacak sigortası, 2019 yılından beri yapılıyor. Yeni bir sigorta olduğu için nasıl yapılacağını pek çok kişi araştırıyor. Ticari alacak sigortasını sigorta acenteleri yapıyor. Sigorta acenteleri, bu işlemi kısa sürede tamamlıyor. Ancak ticari alacak sigortasını yaptırmadan önce derinlemesine araştırmak gerekiyor.

Ticari alacak sigortası yaptıracak olanlar sigorta acenteleri ile görüşebiliyor. Sigorta acentelerinde ilk olarak başvuru formu dolduruluyor. Başvuru formuna kişisel bilgilerin yazılması gerekiyor. Bundan dolayı başvuruların şahsi olarak yapılması gerekiyor.

Ticari alacak sigortası yapan sigorta acenteleri, Türkiye’nin her ilinde yer alıyor. Dileyen kişiler internet üzerinden de ticari alacak sigortası yaptırabiliyor.

Ticari Alacak Sigortası Ücreti

Ticari alacak sigortasının belli bir ücreti bulunuyor. Ticari alacak sigortası yaptıracak olanların en uygun fiyatı veren acente ile çalışması gerekiyor. Bazı firmalar avantajlı teklifler sunabiliyor. Ancak bu avantajlı tekliflerin kaçırılmaması gerekiyor. Daha sonra bu fiyatlar bulunamayabiliyor.

Ticari alacak sigortasının ücretini merak edenler sigorta acentelerinden teklif alabiliyor. Bu teklifin alınabilmesi için sigorta sistemine kişisel bilgilerin girilmesi gerekiyor.

Sigorta acentelerinden teklif alan firmaların sayısı her geçen gün artıyor. Buna bağlı olarak ticari alacak sigortası yaptıran firmalar belli avantajlar kazanıyor.

Ticari Alacak Sigortası Kapsamı

Ticari alacak sigortasının belli bir kapsamı bulunuyor. Bu kapsamın içerisinde olan her türlü durumda firmalara ödeme yapılıyor. Ancak bazı kişiler bu kapsamın içeriğini bilmediği için sorunlar yaşayabiliyor. Ticari alacak sigortasının kapsamı poliçeye göre farklılık gösterebiliyor.

Ticari alacak sigortasının kapsamı hakkında sigorta acentesinden de yardım alınabiliyor. Ticari alacak sigortasının kapsamı:

•Banka teminatı içerisinde olmayan satışlar

•Tüzel kişilere yapılan satışlar

•Senet karşılığında yapılan satışlar

Ticari alacak sigortası yaptıran kişiler, bu sigorta türünün kapsamını araştırıyor.

Ticari Alacak Sigortasının Yararları

Ticari alacak sigortasının birçok yararı bulunuyor. Bu yararlarını duyan kişiler, ticari alacak sigortası yaptırmak için sigorta acenteleri ile iletişime geçiyor. Sigorta acentelerinde gerekli kontroller sağlandıktan sonra sigorta yapılıyor. Sigorta acenteleri, sigorta yapma işini titizlikle yürütüyor.

Ticari alacak sigortası, farklı sürelerde yapılan vadeli satışları teminat altına alıyor. Bu durum, ticari alacak sigortasının en büyük yararı olarak görülüyor.


Yorumlar

Ticari Alacak Sigortası Nedir? Neleri Kapsar? hakkındaki düşüncelerini bize bildir ve ilk değerlendirmeyi yapan sen ol!