Tapu Rayiç Bedeli Nedir? Nasıl Belirlenir?


Sosyal Medyada Paylaş
Tapu Rayiç Bedeli Nedir? Nasıl Belirlenir?

Tapu işlemleri gün içerisinde pek çok kişi tarafından yapılıyor. Ancak tapu işlemleri sırasında bazı işlemlere dikkat etmek gerekiyor. Tapu rayiç bedelinin hesaplanması da dikkat edilmesi gereken hususlardan biri olarak görülüyor.

Tapu Rayiç Bedeli

Son zamanlarda tapu rayiç bedeli ile ilgili birçok soru soruluyor. Bu sorulan soruların kapsamı değişiklik gösterse de birçok kişi tapu rayiç bedelinin ne olduğunu öğrenmek istiyor. Bir malın güncel piyasa değerine rayiç bedeli adı veriliyor. Rayiç bedelin birçok faydası bulunuyor.

Rayiç bedel sayesinde bir malın değerinden aşağı satılması engelleniyor. Bu sayede piyasa fiyatlarının gereğinden düşük olmasının önüne geçiliyor.

Rayiç bedelin bazı detayları bulunuyor. Tapu rayiç bedeli alım satımlarda kullanılamıyor.

Tapu Rayiç Bedeli Nasıl Hesaplanır?

Tapu rayiç bedelinin doğru bir şekilde hesaplanması gerekiyor. Aksi halde alım satımlarda bazı hatalar görülebiliyor. Bu hatalar alıcı ve satıcıyı derinden etkiliyor. Tapu rayiç bedeli hesaplanırken belirlenecek olan rayiç bedele uygun 3 gayrimenkul kısas alınıyor. Bu sayede bedelin doğru bir şekilde hesaplanması amaçlanıyor.

Tapu rayiç bedeli sorgulanırken farklı işlem yapılıyor. Bu yapılan işlemler sonrasında ortak bir fikre varılarak bedel belirleniyor. Tapu rayiç bedelinin hesaplanma aşamaları:

  • Tapu rayiç bedele uygun 3 konutun belirlenmesi
  • Belirlenen konutların metrekare fiyatının belirlenmesi
  • Belirlenen fiyatlarla ilgili gerekli matematik hesaplamalarının yapılması

Tapu rayiç bedeli kesine yakın sonuçlar veriyor.

Tapu Rayiç Bedeli Sorgulama

Tapu rayiç bedeli sorgulama işlemleri son zamanlarda pek çok vatandaş tarafından kullanılıyor. Bu sorgulama ile birlikte vatandaşlar sahip olacakları gayrimenkullerin rayiç bedelini kolayca öğrenebiliyor. Tapu rayiç bedeli sorgulama işlemleri e devlet üzerinden yürütülüyor.

Tapu rayiç bedelini sorgulamak için e devlet şifresine ihtiyaç duyuluyor. E devlet şifresi olmayanlar ise PTT’lerden şifre alabiliyor. Tapu rayiç bedelini belirlemek için e devlete giriş yaptıktan sonra konutun bulunduğu bölge ve belediye seçiliyor.

Belediye seçildikten sonra metrekare sorgulama ekranına geçiliyor. Bu aşamada gelen form doğru bir şekilde doldurularak rayiç bedel öğrenilebiliyor. Bütün bu işlemlerin yanında konutun bulunduğu belediyeye giderek de rayiç bedel öğrenilebiliyor.

Tapu Rayiç Bedeli Belirleme İşlemi Ne Kadar Sürer?

Tapu rayiç bedeline son zamanlarda daha fazla önem veriliyor. İnsanlar doğru bir alışveriş yapabilmek için rayiç bedelini sorguluyor. Ancak bazı kişiler bu işlemin ne kadar sürdüğünü merak ediyor. Tapu rayiç bedel belirleme işlemlerinin süresi farklılık gösteriyor.

Tapu rayiç bedeli belirleme süresi sorgulanan yere göre değişiklik gösteriyor. E devlet üzerinden yapılan sorgulamalarda çok kısa süre içerisinde sonuç alınıyor. Ancak sistemde sorun varsa işlem uzayabiliyor. Belediyeler üzerinden yapılan sorgulamalarda süre biraz daha uzun olabiliyor.

Tapu Rayiç Bedelini Belirlerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tapu rayiç bedeli belirlenirken özenli olmak gerekiyor. Aksi durumlarda yanlış sonuçlar görülebiliyor. Bunun için rayiç bedel belirlenirken uzman kişilerden yardım alınabiliyor. Uzman kişilerden alınan yardımla tapu rayiç bedeli daha doğru bir şekilde belirleniyor.

Tapu rayiç bedeli belirlenirken hesaplamalarda hata yapılmaması gerekiyor. Hesaplamalarda hata yapılırsa rayiç bedel çok daha düşük çıkıyor.

Tapu Rayiç Bedelini Belirleyen Etmenler

Tapu rayiç bedelini birçok etken belirliyor. Tapu rayiç bedeli belirlenirken seçilen gayrimenkulün özelliklerini detaylı olarak incelemek gerekiyor. Seçilen gayrimenkulün kalitesi arttıkça rayiç bedelde artış görülüyor. Bu da alış satışı doğrudan etkiliyor.

Tapu rayiç bedeli belirlenirken seçilen konutun bulunduğu muhit de önemli görülüyor. Daha lüks konumda bulunan yerdeki gayrimenkuller baz alınırsa rayiç bedel yüksek oluyor. 

Başlıklar
Bu rehber ile ilgili son yorumlar :
Yorum yapmak için üye girişi yap!

İlk yorum yapan sen ol!