Ev Alımında Gerekli Olan Belgeler Ve İşlemler


Sosyal Medyada Paylaş
Ev Alımında Gerekli Olan Belgeler Ve İşlemler

İnsanların çoğu yatırım yapmak için ev almayı tercih ediyor. Ancak alınacak olan evi tüm detayları ile araştırmak gerekiyor. Araştırma yapılmadan ev alınması hiçbir uzman tarafından önerilmiyor.

Ev Alırken Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler

Ev alırken dikkatli davranmak gerekiyor. Dikkatsizce yapılan bir işlem birçok probleme neden olabiliyor. Uzmanlar ev almadan önce ev bütçesinin belirlenmesi gerektiğini söylüyor. Ev için ayrılacak olan bütçe, alınacak olan evin belirlenmesinde ana etken olarak görülüyor.

Ev alırken dikkat edilmesi gereken hususlardan birisi de evin üzerinde haciz olup olmadığını araştırmak oluyor. Evin üzerinde haciz varsa o evin satış işlemi gerçekleşmiyor.

Evin ulaşım merkezlerine olan uzaklığı fiyatı belirliyor. Alıcıların bu durumu da göz önünde bulundurması gerekiyor.

Ev Alırken Dolandırılmamak İçin Ne Yapılmalı?

Ev alım satımında dolandırılma vakaları sıklıkla görülüyor. Ev alacak olan kişilerin dolandırılmaması için bazı hususlara dikkat etmesi gerekiyor. Ev alırken dolandırılmamak için ödemeyi erkenden yapmamak gerekiyor. Tapuyu almadan evin ücretini ödeyen kişiler dolandırılabiliyor.

Bazı durumlarda önden ödeme yapılması gerekebiliyor. Önden ödeme işlemleri de dolandırılmalara neden olabiliyor. Bu sorunun önüne geçebilmek için önden ödeme işlemlerinin noter onaylı olması gerekiyor.

Ev alımı için gidilen noterde hangi apartmanın ve hangi dairenin satın alındığını kontrol etmek gerekiyor. Bazı kişiler bu aşamada sözleşmeyi kontrol etmediği için dolandırılabiliyor.

Ev Alırken Para Nasıl Ödenir?

Özellikle ilk defa ev alacak olanlar ödemeyi nasıl gerçekleştireceğini düşünüyor. Evin fiyatı farklı şekillerde satıcıya ödenebiliyor. Bazı kişiler ücreti elden vermeyi tercih ediyor. Ancak bu yöntem güvenilir olarak görülmüyor. Çünkü bu yöntemde paranın devamlı bir çantada veya poşette taşınması gerekebiliyor.

Ev alırken EFT yöntemi ile ödeme yapılabiliyor. Birçok kişi bu yöntemi tercih ediyor. Bu yöntem, elden para teslimine göre çok daha güvenilir olarak kabul ediliyor. EFT ile yapılan ödemelerde açıklama kısmına gerekli bilginin yazılması gerekiyor.

Ev alırken bloke çek yöntemini kullanan kişiler de bulunuyor. Bu yöntem ile satıcıya bir çek yazılıyor ve satıcı bu çek ile parasını bankadan tahsil edebiliyor.

Ev Alırken Gerekli Olan Belgeler

İstenilen evin alınabilmesi için bazı evraklara ihtiyaç duyuluyor. Bu evrakların bir veya birkaçının eksik olması durumunda satış işlemlerine başlanamıyor. Bundan dolayı hem alıcıların hem de satıcıların evrakları tamamlaması gerekiyor. Birçok kişi bu konuda hassas davranıyor.

Ev alırken gerekli olan belgeler Türkiye’nin her ilinde aynı oluyor. Bu evrakların neler olduğu noterlerden öğrenilebiliyor. Noterler gerekli bilgilendirmeyi kişilere yapıyor. Ev alırken istenen evraklar:

•Nüfus cüzdanı fotokopisi

•Tapunun aslı veya fotokopisi

•Borcu yoktur belgesi

Belgelerin eksik olması durumunda başvuru düşüyor ve yeniden başvuru yapmak gerekiyor.

Ev Alırken Ödenen Tapu Harcı Nedir?

Ev alırken tapu harcını ödemek gerekiyor. Tapu harcı, ev satışının yapıldığı bölgede bulunan vergi dairesine yapılıyor. Tapu harcını ödemeden işlem tam olarak tamamlanamıyor. Tapu harcı, hem ev sahibinin hem de alıcının ödemekle yükümlü olduğu bir bedel olarak görülüyor.

Tapu harcı online olarak da ödenebiliyor. Bu kolaylık birçok kişinin işini kolaylaştırıyor.

Ev Seçimini Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev seçimi, ev alacak olanlar için baya önemli bir konu olarak görülüyor. Ev seçiminin doğru bir şekilde yapılması gerekiyor. Ev seçerken evin yaşını göz önünde bulundurmak gerekiyor. Daha yeni olan yapıların tercih edilmesi öneriliyor. Çünkü bu binalar daha az yıprandığı için daha uygun olarak görülüyor.

Ev almak için konut kredisi çekecek olanların bankalarla görüşmesi ve en uygun krediyi bulması gerekiyor.

 

Başlıklar
Bu rehber ile ilgili son yorumlar :
Yorum yapmak için üye girişi yap!

İlk yorum yapan sen ol!