Konut Kredisi Kullanmanın 7 Avantajı


Sosyal Medyada Paylaş
Konut Kredisi Kullanmanın 7 Avantajı

Konut kredisi veya mortgage adıyla verilen kredinin kullanımı uzun zamandır son derece yaygındır. İnsanların ev alabilmesi ve maliyetleri uzun vadeye yayarak ödemeleri yapmasının desteklendiği bir kredi sistemidir. Kredi kullanmadan ev almanın oldukça sıkıntılı bir sürece dönüşmesi kısmen veya evin bedelinin tamamının krediyle alınmasına neden olmuştur. Konut kredisi kullananların uzun vadede birçok avantajının olacağı kesindir. Kredi ilk çekildiğinde maliyetinin yüksek ve ödemesinin zor olduğunu düşünenlerin sayısı fazla olsa da uzun vadede kazançlı olduğu fikrine dönüşür.

Kira Ödeme Sorununu Ortadan Kaldırma

Konut kredisi kullandığınızda faizsiz sistemlerde var olan kira ödemeye devam etme sorunu ile karşı karşıya kalınmaz. Hemen evin satın alma ve tapusunun çıkarılması işlemleri yapılır. Ardından yasal şekilde ev sahibi evini kullanma veya kiraya verme şansına sahip olur. Bu nedenle ek bir şekilde ev kirası masrafına katlanması gerekmez. Üstelik kira geliriyle kredisinin ödemelerini yapma yoluna bile gidebilir.

Uygun Rakamlarla Kredi Alma

İhtiyaç veya taşıt kredisi gibi kredilerin faiz oranlarına bakıldığında maliyetlerin yüksek olduğu hemen göze çarpar. Diğer isimlerle verilen kredilerde de aynı durum söz konusudur. Ama konut kredisi kullananların bu noktada daha fazla avantaja sahip olması sağlanır. Bunların bazıları şunlardır:

  • Kredi faiz oranı daha düşüktür,
  • Vade 10 yıla kadar uzatılabilir,
  • Ödeme konusunda farklı sistemler ve düzenlemeler bulunur.

Amaç uzun vadede konut sorunu oluşmasını engellemek ve vatandaşın ev sahibi olmasını kolaylaştırmak olduğundan bu tarz destekler sağlanır.

Vadenin Uzun Olması Avantajı

Konut kredilerinde vade istenildiğinde 10 yıla kadar uzatılabilir. Yasal olarak verilen konut kredisi paketine dahil olan bir haktır. Buna bağlı şekilde ödemelerin düzenlenmesi ve ödemelerin oldukça uzun sürelere yayılması mümkün hale gelir. Vadenin kısa olması ödemelerin daha yüksek ve ödenmesi zor hale gelmesi anlamına geleceğinden bu tarz bir kolaylıkla ev alınma olasılığı artırılır.

Mülk Sahibi Olma ve Yatırım Karı Elde Etme

Alınan konut kredisi sonucunda bir ev yani gayrimenkul alınması işlemi gerçekleştirilir. Oturmak veya kiraya vermek için olması fark etmeksizin konut yatırımı yapılmış olur. Kredinin ödeme süresi sonunda evin kendi değeri ve gayrimenkul yatırımı olmasından kaynaklı değer artışı mülk sahibine avantaj sağlayacaktır. Kredinin vade ve faiz oranından kaynaklı kayıp yaşadığını düşünenlerin gayrimenkul artış hızını hesapladığında kaybı olmadığını görmesi mümkün olur.

Alınan Evle Alakalı Riskin Düşüklüğü

Bankalardan alınan konut kredileri onay aşamasından önce uzman değerlendirmesinden geçirilir. Gayrimenkul konusunda uzman ve bilirkişi durumundaki görevli tarafından yazılan rapor evin kredi ve satış miktarını ortaya koyma açısından önemlidir. Banka belirlenen bu rakamın üzerinden kredi miktarının üst sınırını belirler. Banka ve bilirkişi değerlendirmesinden geçen evin satın alınması konusunda herhangi bir sorun olma ihtimali oldukça düşük bir hal alır. Ev birkaç kez yasal yetkililer tarafından değerlendirilmiş olur.

Yapılandırma Şansı Vermesi

Kredinin geri ödenmesinde sabit ödeme olması herhangi bir değişiklik olmaması açısından rahatlık sağlar. Bütçeleme ve maliyet en başından bellidir. Aynı zamanda daha sonradan yapılan faiz indirimleri veya yapılandırmalar alınan kredilere uygulanabilir. Daha düşük ödeme miktarları ve yapılandırılmış rakamlarla maliyet düşürülmesi gündeme gelebilir.

Ödemelerin Gelir İçindeki Payında Azalma

Ödemelerin sabit şekilde yapılıyor olması zaman içinde ödenen rakamın gelirdeki dağılımını azaltır. İlk ay yapılan ödeme belki toplam gelirin %60'ı iken 4 sene sonra %10'una kadar gerileyebilir. Zaman içinde varlığı bile hissedilmez bir hal alabileceğinden dolayı ödemeler azalmış gibi gelecektir.

Başlıklar
Bu rehber ile ilgili son yorumlar :
Misafir Üye
bizim gibi ülkelerde gerçekten uzun vadeli tl borçlanmalar çok avantajlı. şu an yüksek gözüken vadeler birkaç ay içerisinde çerez parasına dönebiliyor.
Misafir Üye
16 gün önce 0