Kredi Kartı Limitini Arttırmanın 10 Yolu


Sosyal Medyada Paylaş
Kredi Kartı Limitini Arttırmanın 10 Yolu

Bankaların en çok talep gören ürünlerinin başında olan kredi kartı belirlenen limitler ışığında müşterilere verilir. Bir anlamda aylık şekilde kullanılmak üzere verilen alışveriş imkanıdır. Verilen limit sınırında alışveriş yapılması ve hesap kesiminden sonra belirlenen güne kadar yapılan harcamanın geri ödenmesi mantığına dayanır.

Bu şekilde kredi kartı limitinin üzerinde işlem yapılmasının ve ödemelerde zorlanılmasının önüne geçilmiş olur. Belirlenen kredi kartı limiti çoğu zaman müşterinin siciline ve gelirine bağlı olarak şekillendirilir.

Çünkü gelirinden yaşayabilecek ve temel ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde pay ayırmak ve kalanıyla borç ödemek zorunda olan bir kredi kartı müşterisi anlayışı vardır. Banka otomatik şekilde limit artırımında bulunabileceği gibi müşteriden kaynaklı artırım yapılması yoluna da gidilebilir. Genel şekilde kredi kartı limitinin artırılmasının bazı yolları olduğunu söylemek yanlış değildir.

Kredi Kartının Düzenli Ödenmesi

Bankanın belirlediği kredi kartı limiti düzenli ödemeler yapılması halinde belli bir süre takibe alınır. Takibe alınan ve ödemelerde sorun yaşamadığı görülen müşterinin kredi kartı limitinde otomatik limit artırımına gidilir. Bankanın bu konuda izleyebileceği yollar şu şekildedir:

  • Yeni limitin hesaplanmasından sonra mesajla bilgi verilmesi sağlanır,
  • Otomatik limit artırımı yapılacağı ve onaylanıp onaylanmadığı sorulur,
  • Onay verilmediğinde artırım yapılmaz.

Bu şekilde kredi kartını düzenli ödeyen ve uzun zaman boyunca bankanın müşterisi olan kişilerin kullanacağı kredi kartı limiti artırılmış olur.

Kredi Kartının Borcunun Tamamının Ödenmesi

Asgari ödeme miktarı ve güncel borcun tamamının ödenmesi banka nezdinde farklı durumları işaret eder. Güncel borç bankanın ödemesini istediği en düşük rakamdır. Güncel borç ise borcun tamamını ifade eder. Kredi kartı limitini artırmak isteyenler tamamını ödemeyi alışkanlık haline getirmelidir.

Güncel Borçtan Fazlasını Ödeme

Aylık hesaplanan ödeme tutarının üzerinde ödeme yapmak limitinizin manuel şekilde artırılması demektir. 100 TL borcu olan bir kartınıza 1000 TL ödeme yapmak kart limitinizin yükselmesi yolunda olumlu bir izlenim verecektir.

Eski Borçların Yapılandırılması

Kredi kartı borcundan kaynaklı takibe alınan borçların ödenmemesi sicilin olumsuz izlem almasına ve notun düşmesine neden olur. Bunun için yapılandırmak ve taksitleri ödemek veya tamamını kapatmak için çaba gösterilmelidir.

Kayıtlı Olmayan Gelirlerin Kayıt Altına Alınması

Bankaların değerlendirdiği bir başka kriter ise kişilerin güncel gelirleridir. Gelirinden çok daha fazlasını kredi kartı borcuna yatırabilen kişinin farklı gelir kaynakları olduğu düşünülebilir. Kayıt altına alınmamış kira, ek gelir veya farklı gelirlerin kayıt altına alınması sağlanabilir.

Kredi Kartı Ödemelerinize Talimat Vermek

Bankaların en sık önerdiği kredi kartı limit artırma yolu var olan kredi kartlarının talimatlarla ödemelerinin garanti altına alınmasıdır. KMH yani kredili mevduat hesabı üzerinden olsa bile ödemelerin düzenli yapılması sağlanmalıdır.

Kredi Kartının Aktif Kullanımı

Kredi kartınızın limitinin artırılması için kredi kartınızın aktif kullanımı ve dönem içi hareketlerinin olması gerekir. Harcama yapılan, ödemeleri düzenli alınan veya fazladan ödemesi yapılan kredi kartının limitini artırmak banka için daha kolaydır.

Bankadan Direkt Talepte Bulunmak

Bankanın söz konusu yolları deneyen ve uzun zamandır müşterisi olan kişilere belli zamanlarda otomatik limit artırımı teklifi olabilir. Bunun yerine beklemek istemeyenler bankaya uğrayarak veya arayarak limit artırımı talebinde bulunabilir.

Fatura ve Benzer Ödemeleri Yapmak

Kredi kartınızla sadece alışveriş yapma alışkanlığı edinmek kısa süreli ve limit bitinceye kadar kullanım demektir. Bunun yerine elektrik, su, telefon faturaları veya vergi dairesi işlemlerini bile yapmak kullanımda artış anlamına gelecektir.

Ödemelerin Hemen Yapılması

Son günü beklemeden ödemeleri hemen yapmak ve bunu düzenli gerçekleştirmek limit artırımı konusunda olumlu yansıyacak bir durum olabilir.

Başlıklar
Bu rehber ile ilgili son yorumlar :
İlk yorum yapan sen ol!