Kredi Notu Yükseltmenin 10 Yolu

Çağdaş Akagündüz

Çağdaş Akagündüz

5 Ağustos 2022 12:45, Cuma
Kredi Notu Yükseltmenin 10 Yolu

Kredi almak bazen iş geliştirmek bazen de bireysel ihtiyaçları gidermek için olmaz olmaz durumuna gelmiş bir faktördür. Her zaman kredi almak mümkün olmadığından neden alınamadığı veya ne tarz durumların almayı kolaylaştırdığı tarzındaki soruların merak edilmesi kaçınılmazdır. Kredi notunun yüksek olması kredi başvurusunun onaylanmasında en önemli bileşenlerden birisidir. Birçok insan kredi notunun neden düşük olduğunu bilmediğinden nasıl yükseltileceği konusunda da eksiklik yaşar. Farklı yollar üzerinden ilerlenerek kredi notunun yükseltilmesi mümkün olsa da kısa süre içinde yükselmesi beklenmemelidir. Yine de etkisi olacağı ve uzun vadede notun yükselmesi katkıda bulunacağı kesindir.

Kredilerin Düzenli Ödenmesi

Daha önce alınan kredilerin düzenli ödenmemesi halinde kredi notunun düşmesi söz konusu olur. Bu durumu avantaja çevirmenin yolu hala var olan kredilerin ödemelerinde düzeni bozmamaya çalışmaktır. Ödeme gününde veya daha öncesinde ödemek her zaman banka tarafından önemsenen bir alışkanlıktır.

Kredilerin Erken Kapatılması

Düzenli ödeme kadar etkisi olan bir başka durum ise ihtiyaç kredisi gibi kredilerin vade zamanından daha önce kapatılmasıdır. Krediler en başında belirlenen vadesi henüz gelmeden daha kısa süre içinde ödenerek kapatılması kredi notunun yükselmesinde önemlidir. Bu sayede borç ödeme ve borç alma noktasında titiz davranan bir müşteri imajı oluşturulur.

Hesaba Para Giriş Çıkışı Olması

Hesapların açılması ve devamında sadece gerekli durumlarda kullanılması gibi bir genelleme bulunur. Ama sanılanın aksine;

  • Hesabın hareketli kullanılması,
  • Hesaba para girişi çıkışı olması,
  • Yatırım hesaplarının varlığı ve buna benzer işlemlerin olması

zaman içinde hesabın puana katkıda bulunmasına zemin hazırlayacaktır. Hesabın kullanılır yapıda olması dikkat edilen bir unsurdur.

Kredi Kartı Ödemelerinin Düzeni

Krediler kadar kredi kartları güncel borçlarının da ödemelerinde düzenli davranmak gerekir. Çünkü aynı mantıkla vadeli veya borç şeklinde alınan limitin kullanımı ve geri ödenmesi mantığı vardır. Bankanın sunduğu kredili alışveriş imkanını geri ödemesinde sorun olan, sürekli asgari ödemeleri yapılan bir hale dönüştürmek olumsuz bir izlenim olarak geri dönecektir.

Düşük Kredi Kartı Limiti Belirlemek

Kredi kartı kullanan kişilerin ihtiyacı bulunmasa bile yüksek limitli kart kullandıkları bilinir. Bunun yerine daha düşük limitli kredi kartı kullanımında bulunmak borç konusunda daha iyi bir tablo oluşturacaktır.

Takip Listelerine Düşmemek

Her sektörde olduğu gibi bankacılık sektöründe de kara listeye alınmak tarzında istenmeyen haller söz konusu olabilir. Belli bir süre sonunda yapılan yeni değerlendirmeler kara listeden ismin silinmesine olanak tanısa da bu noktaya gelmemeye çalışmak önerilir. Takip listesinden çıkmak için bahsedilen düzenli ödeme alışkanlığı edinilmelidir.

Otomatik Ödeme Oluşturmak

Otomatik ödeme talimatı bulunan müşteriler faturalarının düzenli ödenmesini ve fatura tutarlarının hesaptan düşülmesini istemiş olur. Bu durum da bir anlamda düzenli ödemelerin alışkanlık haline getirilmesi demektir. Hesabınıza bağlı şekilde otomatik ödeme talimatları oluşturma yoluna gitmek uzun vadede gerekli puan şeklinde geri dönecektir.

Hesapta Para Bulundurmak

Hesabın açılmasından sonra hesapta hareketliliğin sınırlı olmasının yanında bakiye bulunmaması olumsuz bir değerlendirme anlamına gelebilir. Bunun yerine ay içinde ödemelerden farklı hesapta para bulunması ve bunun alışkanlık haline getirilmesi gereklidir. Yatırım hesaplarında bulunan rakamlar haricinde nakit ve vadesiz şekilde para bulundurulmasına dikkat edilir. Nakit ödeme müşterilerin ödemede sorun yaşamayacağı yorumuna neden olabilir.

Kredi Başvurusunda Dikkatli Davranmak

Kredi almak için sürekli aynı banka veya farklı bankalara başvuruda bulunmak puanınızın düşmesi için en önemli etken haline gelebilir. Acil ve istenmeyen durumlardan kaynaklı olarak borç eğilimi bulunduğu yönünde değerlendirilir.

Beklemek ve Notu Takip Etmek

Bahsedilenleri yerine getirdikten sonra hemen kredi notunun yükseleceğini düşünerek acele edilmemelidir. Beklemek ve notunuzu takip etmek en doğru yaklaşımdır.

Yorumlar

Kredi Notu Yükseltmenin 10 Yolu hakkındaki düşüncelerini bize bildir ve ilk değerlendirmeyi yapan sen ol!