10 Adımda Kredi Skorunu Yükseltmek

Çağdaş Akagündüz

Çağdaş Akagündüz

6 Ağustos 2022 10:04, Cumartesi
10 Adımda Kredi Skorunu Yükseltmek

Kredi notu veya kredi skoru şeklinde açıklanan bireysel kredi riskini ifade eden kavram kredi onaylarında en önemli unsurdur. Verilen, verilmesi planlanan kredinin geri ödenmesinde ne kadar risk olduğunu anlamanın en kolay yoludur. Zaten rakamın elde edilmesinde banka ve müşteri arasındaki geçmiş işlemler baz alınır.

Müşterinin bankalarla olan ilişkilerini özetleyen ve genel değerlendirmesini yaptıktan sonra puanlama sistemine yansıtan bir işlemdir. Kredi notunun düşük olması her zaman o şekilde kalacağı anlamına gelmez. İşlem yapılması, genel düzenin değiştirilmesi ve farklı adımlarla kredi notunun yükseltilmesi mümkündür. Bunun için mutlaka neler yapılacağı bilinmelidir. Kısa vadede olmasa bile uzun vadede olumlu yansımaları mutlaka olacaktır.

Kredi Kartının Borcunu Ödeme

Kredi kartları her ay harcama ve ödeme dengesine bağlıdır. Bu durum kredi notunun üzerinde etkili olmasına neden olur. Bunun için kredi kartı borçlarının geri ödemelerinde her zaman düzenli, tamamını ödemeye yönelik ve zamanında ödeme yapılmasına dayanan bir anlayış geliştirilmelidir. Bankanın olumlu değerlendirme yapmasına neden olabilecektir.

Kredi Kartının Asgari Ödemesinin Yapılmaması

Kullanılan kredi kartının ödemeleri yapılırken asgari rakam üzerinden yapılmaması önemlidir. Olabilecek en az seviyede ödeme yapılması anlamına gelen bu işlem bankanın günlük gecikme faizi almasına temel dayanaktır. Borcun tamamının ödenmemesi halinde asgari rakamın ödenmesine belli bir süre izin verilir. Ardından banka takip ve ödemenin tamamını yapılması konusunda uyarıda bulunarak notunuzu olumsuza çevirebilir.

Hesabın Hareketli Olması

Bankacılık işlemlerinde hesapların hareketli olmasına fazlasıyla dikkat edilir. Bankanın giriş çıkış olan, ödemeleri yapılan ve kullanımda olan hesapları daha fazla tercih edecekleri kesindir. Değerlendirme konusunda olumlu izlenim alabilmek adına hesap kullanımı artırılmalıdır.

Hesapta Fazladan Para Bulunması

Bireysel hesaplarda para bulunması gelir ve gider konusunda ele alındığında önemlidir. Bankanın gelirinden daha fazlasını hesabında bulunduran bir müşteri için herhangi bir olumsuzluk düşünmesi mümkün olmaz. Ama bunların tamamı bir kereye mahsus olacak şekilde düşünülmemelidir. Aksine uzun vadede düşünülmesi gerekir.

Otomatik Ödeme Talimatları

Hesaptan oluşturulan otomatik ödeme talimatları düzenli ödeme yapma alışkanlığının en güzel göstergelerinden biridir. Bu bağlamda:

  • Telefon,
  • Elektrik,
  • Su,
  • İnternet

Gibi farklı ödeme birimlerinden olan faturaların talimatla düzene bağlanması üzerinde durulmalıdır.

Kredi Kartının Limitinin Düşürülmesi

Kredi kartının limiti bazen gerekli olmamasına karşın gereksiz olarak oldukça yüksektir. Kullanıcılar bunu olumlu bir durum gibi algılamasına karşın banka nezdinde olumsuz değerlendirmelere neden olabilir. Borçlanma ve kullanım riskinin bulunması bankanın kredi notunu düşürmesine zemin hazırlayacağından düşük limitli kullanımlar üzerinde durulmalıdır.

Kredilerin Kapatılması

Alınan farklı kredilerin kapatılması veya erken ödeme yapılması kredi notunun artırılmasında önemlidir. Düzenli ödeme ve fazladan gelir elde edildiğinin en büyük göstergelerinden birisidir. Bunun için alınan kredilerin düzenli ödenmesi yanında erken kapatılması da olumlu dönüş yapılmasına neden olacaktır.

Fazladan Ödeme Yapma

Kredi kartının aylık borç miktarından daha fazla ödeme yapılması otomatik şekilde limitin artırılması demektir. Limitin artırılması yanında fazladan ödeme yapılabildiği noktasında bazı izlenimler verecektir. Bunun için mutlaka kredi kartı asgari ödeme tutarı ödemelerinin zamanında ve oldukça yüksek rakamlar üzerinden yapılmasına dikkat edilmelidir.

Takip veya Kara Listeden Çıkmak

Geçmişe yönelik takip, kara listeye alma işlemleri söz konusu borçların ödenmesinden kaynaklı olarak bir süre sonra kaldırılır. Bunun için takiplerin yapılması ve eski borçların ödenmesi kredi notunun yeniden pozitif yönlü artmasına neden olabilecektir. Müşterilerin bankaya başvurmadan hemen önce bu işlemi yapması ve bir süre sonra başvuruda bulunması önerilir. 

Yorumlar

10 Adımda Kredi Skorunu Yükseltmek hakkındaki düşüncelerini bize bildir ve ilk değerlendirmeyi yapan sen ol!