Çalışmayan Kişiler İçin Kredi Kartı Almanın 8 Yolu

Çağdaş Akagündüz

Çağdaş Akagündüz

7 Ağustos 2022 18:56, Pazar
Çalışmayan Kişiler İçin Kredi Kartı Almanın 8 Yolu

Bankaların sundukları ürün ve paketleri müşterilerine kullandırırken en çok dikkat ettikleri durumların başında düzenli gelir ve yasal sigortalılık hali geliyor. Çünkü verilen ihtiyaç kredisi veya kredi kartı gibi geri ödemeli ürünlerde düzenli ödemelerin olması bankaların geri ödeme düzenlerinde bozulma olmasının önüne geçiyor.

Sonuç itibarıyla gününde ödenen paranın değeri ve değerlendirilmesi ile daha sonra gelen ve zamansız yapılan ödemelerin değerlendirmeleri aynı olmuyor. Bankalardan kredi almak isteyen kişilerin gelirlerinin ve sosyal durumlarının belgelenmesi istenirken kredi kartında bu tarz yaklaşımlar sergilenmiyor.

Kredi kartının limitinin banka nezdinde artırılması veya düşürülmesi gibi olanaklarla veriliyor olması daha az risk anlamına geliyor. Bu durum bankaların kredi kartı verme konusunda bazı esnekliklere sahip olmasına neden oluyor. Çalışmayan kişilerin bile kredi kartı kullanabilmesi sağlanıyor.

Düşük Limitli Kart Başvurusunda Bulunmak

Çalışmayan veya gelirlerinin yasal anlamda kayıt altına aldırmayan kişilerin ilk olarak yapması gereken limiti düşük bir kredi kartı başvurusunda bulunmaktır. Kredi kartı başvurusu sırasında gelirinizin olmadığı görüleceğinden kredi kartı limitini yüksek istemeniz kart almanızın engellenmesi anlamına gelebilir. Bundan dolayı ilk aşamada düşük ve olabildiğince kullanım imkanı veren bir kartla başlanması önemlidir.

Hesap Hareketliliğine Sahip Olmak

Kredi kartı almadan önce söz konusu bankadan bir hesap açmak ve hesapta hareketlilik oluşturmak gerekir. Ciddi rakamlar üzerinden hareketlilik oluşturmak yönünde anlaşılmaması gereken bir adım olduğu unutulmamalıdır. Bunların bazıları şunlardır:

  • Faturaların ödenmesi,
  • Para giriş çıkışı yapılması,
  • Olması gerekenden fazla para bulundurmak,
  • Küçük de olsa yatırım hesabına sahip olmak

Şeklinde açıklanabilir. Rakamların ne olduğu ne kadar önemli olursa olsun hesap hareketliliği de azımsanmayacak bir etkiye sahip olacaktır.

Kredi Kartı Borçlarının Kapatılması

Kredi kartına başvuruda bulunacağınızda çalışmıyor olmanız halinde eskiden kalan kredi kartı borçlarının olmadığından emin olunmalıdır. Çünkü takibe düşmüş veya ödeme sorunu yaşanmış bir kredi kartı sahibine yeniden kredi kartı vermek büyük risk üstlenmek anlamına geleceğinden bankalar çalışmayan birisinin kart başvurusunu reddedecektir.

Ödenmeyen Fatura ve Borçların Olmaması

Her ne kadar bankayla alakası yokmuş gibi görünse de bankalar kredi kartı başvurusunda bulunan kişilerin ödenmemiş borçlarını kontrol etme gereği duyar. Çünkü sigorta ve gelir beyanında bulunmayan kişilerin geçimlerini sağlayacak bir edinimleri olup olmadığına bakılır. Bu nedenle başvurudan hemen önce varsa bu tarz borçların kapatılması önemlidir.

Hesapta Anlık Nakit Paranın Bulunması

Başvuruda bulunulması planlanan bankadan açılan hesapta gerekirse başvuru süresince nakit paranın bulunması sağlanabilir. Bankanı çalışmıyor görünmesine rağmen hesabında geliri olan birisine düşük limitlerle de olsa kredi kartı tanımlaması yapmasında risk oldukça düşük görünebilir. Bunun için hesabın hareketli olmasından farklı şekilde içinde makul oranlarda gelir bulunması konusunda çalışmalar yapılabilir.

Puanın Yüksek Olması

Kredi alınırken bakılan sicil ve kredi notunun kredi kartında belirleyiciliği olmasa da üzerinde durulabilir. Gelir beyanında bulunamayan kişilerin sigortası da olmadığından daha önce bankalarla olan ilişkilerine, ödeme düzenlerine ve sorun yaşayıp yaşamadığına bakılabilir. Bu durum bankanın olumlu ve olumsuz karar vermesine neden olabilir. Bunun olmaması için bir süre kredi notunun yükselmesi konusunda işlemler gerçekleştirmek fayda sağlayabilir.

Kredi Kartı Limitinin Düşürülmesi

Farklı bir bankaya kredi kartı başvurusunda bulunurken hali hazırda var olan kredi kartınızın limitini yüksek tutmama eğiliminde olmak makul bir adımdır. Var olan kartların limitlerini artırmak ve yeniden kredi kartı başvurusunda bulunmak borçlanma noktasında sıkıntı yaşayan bir müşteri izlenimi vereceğinden oldukça yanlıştır. 

Yorumlar

Çalışmayan Kişiler İçin Kredi Kartı Almanın 8 Yolu hakkındaki düşüncelerini bize bildir veya daha önce yapılmış olan 1 değerlendirmeyi görüntüle.

İsmail Akyiğit

Nakit ihtiyacı

İsmail Akyiğit·1y