Alışveriş Kredisi Nedir?


Sosyal Medyada Paylaş
Alışveriş Kredisi Nedir?

İnsanların daha rahat bir şekilde alışveriş yapabilmelerini sağlamak için verilen alışveriş kredisi, ihtiyaç kredisi grubunda yer alır. Daha fazla taksit yapmak isteyen veya kredi kartı kullanmaktan çekinen insanlar için büyük bir fırsat sunar. Alışveriş siteleri ile bankalar arasında yapılan anlaşmalarla ortaya çıkan bir kredidir.

Bu kredi sayesinde kolay bir taksitlendirme yapılır. Böylece insanlar, alışveriş anında taksit sıkıntısı yaşamazlar. Bu kredi sistemi sayesinde alışveriş yaptığınız zaman ödemenizi anında bankadan çekebilmeniz mümkündür. Krediyi sadece belirli ürünlerde kullanmanız gerekir. Amacı dışında kullanım yapılması yasaktır.

Krediyi hem taksit hem de peşin şekilde kullanma şansınız vardır. Alışveriş kredisinde de belli bir faiz oranı bulunur. Krediyi almadan önce bu orana göz atmanızda fayda var. Bu kredinin miktarı, bankaya göre değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak 750 TL ile 15.000 TL arasında kredi alınabilir.

Alışveriş Kredisine Nasıl Başvurulur?

Alışveriş kredisine başvuru yapmadan bu hizmet hakkında bilgi sahibi olmanız gerekiyor. İlgili bankanın şartlarını yerine getirmeniz durumunda başvurunuz incelemeye alınır. Bilgileriniz, banka tarafından kontrol edilir. Bu süreçte özellikle de kredi notunuza dikkat edilir. Bu nedenle kredi notunuzu düşürecek hareketlerden kaçınmanız gerekir. Bunun yanı sıra gelir durumunuz da dikkate alınır. Eğer şartlara uygunluk söz konusu ise banka tarafından olumlu dönüş sağlanır. Bu dönüşün ardından alışveriş kredinizi kullanmaya başlayabilirsiniz.

Alışveriş Kredisi İle Her Ürün Satın Alınabilir Mi?

Alışveriş kredisini kullanabilmek için bankanın kullandığınız e-ticaret sitesi ile anlaşma yapması önemlidir. E-ticaret sitesi, bankanız ile anlaşmalı ise o siteden dilediğiniz her ürünü alabilirsiniz. Ayrıca market alışverişlerinizi de yine bu kredi sayesinde anında gerçekleştirebilirsiniz. Bunun yanı sıra çok pahalı olan teknolojik ürünlerden dilediğinizi alabilme şansınız da vardır. Bankanın hangi sitelerle anlaşmalı olduğunu önceden öğrenmeniz çok işinize yarar. Böylece nereden ne alabileceğiniz hakkında daha net bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Alışveriş Kredisi Kimlere Çıkar?

Özellikle de elektronik eşyalara nakit para vermek istemeyen bireyler, alışveriş kredisi için başvuruda bulunabilirler. Ancak kredi için uygun bir müşteri olup olmadığınız inceleme altına alınır. Bu hususta özellikle de kredi notunuza dikkat edilir. Eğer notunuzda bir sıkıntı yok ise alışveriş kredisi alabilirsiniz.

Alışveriş Kredisinin Avantajları Nelerdir?

Alışveriş kredisinin avantajları şunlardır:

  • Bu krediyi alabilmek için birinin size kefil olmasına ihtiyacınız olmayacaktır.
  • Alışveriş kredisi için sizden yalnızca kimlik doğrulaması talep edilir.
  • Alışveriş kredisi için sigorta zorunluluğuna ihtiyacınız yoktur.
  • Dosya masrafı yoktur.
  • Krediyi kullanma koşulları, anlaşılan kurum ve banka ile alakalıdır. Her bankada aynı koşullar olmayabilir.

Alışveriş kredisinin sağlamış olduğu bu avantajlar, müşterilerin daha rahat bir şekilde alışveriş yapmalarına olanak sunuyor.

Alışveriş Kredisi Alma Koşulları Nelerdir?

Kredi alabilmek için kimlik bilgilerinizi banka ile paylaşmanız gerekir. Dosya masrafı ödemek zorunda değilsiniz. Kefil ve sigorta zorunluluğu yoktur. Bu kredi için en çok dikkat etmeniz gereken koşul, kredi notunuzdur.

Alışveriş Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Alışveriş kredisine başvuru yapmak için bu kredi imkanını size sunan bankalara müracaat etmeniz gerekiyor. Garanti BBVA, Yapıkredi Bankası, Fibabank ve İş Bankası bu hususta başvuru yapılabilecek bankalardandır.

Alışveriş Kredisi Nerelerde Geçerli?

Sanal ticaret ürünlerinde, teknolojik ürün alışverişlerinde, kıyafet ve beyaz eşya gibi alışverişlerde bu krediyi kullanabilirsiniz. Ancak satın alma yapmadan mağazanın bankanız ile anlaşmalı olduğundan emin olmanız gerekiyor. Online alışverişin artmasından dolayı hemen her mağaza bu krediyi kullanmanıza onay vermektedir. Ancak yine de önceden gerekli bilgileri edinmeniz gerekir. 

Başlıklar
Bu rehber ile ilgili son yorumlar :
İlk yorum yapan sen ol!