Tapu Devri Nasıl Yapılır?


Sosyal Medyada Paylaş
Tapu Devri Nasıl Yapılır?

Gün içerisinde birçok tapu devir işlemi gerçekleşiyor. Bu işlemler esnasında dikkatli olmak gerekiyor. Tapu devrinde bilinçsiz işlem yapanlar pek çok sorunla karşılaşabiliyor.

Tapu Devri Nedir?

Tapu devri hakkında birçok soru soruluyor. Tapu devrinin içeriği en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Taşınmaz mülkün el değiştirmesine tapu devri adı veriliyor. Tapu devrine konu olan mülkün niteliği değişiklik gösterebiliyor. Tapu devri çoğu zaman alıcı ve satıcı arasında gerçekleşiyor. Ancak her zaman alıcı ve satıcı arasında gerçekleşmiyor.

Tapu devri bazen aileden kalan mirasta da yapılabiliyor. Tapu devri her zaman aynı işlemlerle gerçekleştirilmiyor. Alıcı ve satıcı arasında geçen devirle aileden kalan mirasta yapılan işlemler farklılık gösteriyor.

Tapu Devri Nasıl Gerçekleştirilir?

Tapu devri yapacak olan kişilerin bazı detaylara hakim olması gerekiyor. Aksi halde tapu devrinde ne yapılması gerektiği bilinmiyor. Bu da alıcı ve satıcı arasında sorun yaşanmasına neden olabiliyor. Tapu devri kolay bir işlem olarak görülüyor. Tapu devrinin yapılabilmesi için gerekli olan belgelerin tamamlanması gerekiyor. Aksi halde işlem gerçekleşmiyor.

Tapu devri için gerekli olan belgeler Tapu Müdürlüğü’nce belirleniyor. Bu belgelere ulaşmak için Tapu Müdürlüğü ile görüşülebiliyor. Tapu Müdürlüğü tarafından istenen belgeler tamamlandıktan gerekli yerlere ödeme yaparak tapu devri gerçekleştirilebiliyor.

Tapu Müdürlüğü’ne gitmek için önceden randevu almak gerekiyor. Aksi halde işlemler için beklenebiliyor.

Tapu Devri İçin Gerekli Olan Belgeler

Tapu ve Kadastro Müdürlüğü, tapu devrinde gerekli olan belgelerin listesini paylaşıyor. Tapu devri işlemleri için gerekli olan belgelerin tam olması gerekiyor. Belgeler tam olmazsa işlem uzayabiliyor. Tapu devri yapacak olanların Tapu Müdürlüğü’ne gitmeden önce evraklarını kontrol etmesi gerekiyor.

Tapu devrinde istenen belgelerin bazıları e devlet üzerinden alınabiliyor. Bu sayede belgeleri hazırlamak için harcanan süre azalıyor. Tapu devri için gerekli olan belgelerden bazıları:

  • Nüfus cüzdanı fotokopisi
  • Emlak vergisi değerini belirten evrak
  • Mahkeme müzekkeresi

Tapu devri için hafta içi her gün Tapu Müdürlüğü’ne gidilebiliyor.

Tapu Devrinin Masrafı Ne Kadar?

Tapu devrinin gerçekleştirilmesi için bazı ücretlerin ödenmesi gerekiyor. Tapu devir işlemleri için iki ücret isteniyor. Bunlar tapu harcı ve döner sermaye harcı olarak adlandırılıyor. Tapu harcı ve döner sermaye harcı aynı tutarlarda olmuyor. Satış tutarının %4’lük kısmı tapu harcı olarak ödeniyor.

Tapu harcı, satış miktarı üzerinden hesaplanıyor. Tapu harcını iki taraf da ödüyor. Alıcı ve satıcı %4’lük kısmı paylaşıyor. Tapu döner sermaye ücreti ise her yıl farklı tutarlarda oluyor.

Tapu döner sermayenin ne kadar olduğunu öğrenmek için Tapu Müdürlüğü ile görüşmek gerekiyor.

Tapu Devri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tapu devri yoğun bir süreç olabiliyor. Bundan dolayı alıcı ve satıcının bu işlem için boş zaman yaratması gerekiyor. Aksi halde işlemler kısa zamana sıkıştırılmaya çalışılıyor. Tapu devrinde bazı kişiler usulsüzlük yapmaya çalışıyor. Böyle durumda hem alıcı hem de satıcı ciddi yaptırımlar ile karşılaşıyor.

Tapu devri için randevu alanların randevu saatini geçirmemesi gerekiyor. Aksi halde tekrar randevu almak zorunda kalınıyor.

Tapu Devri Ne Kadar Sürer?

Tapu devrinin ne kadar sürdüğü de merak ediliyor. Tapu devrinin süresi duruma göre değişiklik gösteriyor. Tapu devri için gidilen Tapu Müdürlüğü’ne bağlı olarak işlem süresi 1 saatte tamamlanabiliyor. Ancak gerekli belgeleri temin etmeyen kişilerin işlemleri daha uzun sürüyor.

Tapu müdürlüğüne giden kişiler işlerinin bir an önce bitmesini istiyor. Ancak bu her zaman mümkün olmuyor. 

Başlıklar
Bu rehber ile ilgili son yorumlar :
Yorum yapmak için üye girişi yap!

İlk yorum yapan sen ol!