Ortak Banka Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

Çağdaş Akagündüz

Çağdaş Akagündüz

18 Kasım 2023 12:35, Cumartesi
Ortak Banka Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

Birçok kişinin ihtiyaç duyduğu bankacılık hizmetlerinden bir tanesi olan ortak banka hesabı, en az 2 kişinin aynı anda erişim sağlayabildiği bir hesap türüdür. Farklı bankalar tarafından sunulan bu hizmet, pek çok kişi tarafından tercih edilir. Ortak banka hesabına sahip olmak isteyen kişiler 2 veya 3 ortak şeklinde bir banka hesabı oluşturabilir. Ortak hesap sistemi genel olarak aile fertleri veya iş ortakları tarafından yaygın olarak kullanılan bankacılık sistemleri içerisinde yer alır. Tarafların banka hesaplarındaki hareketlilikleri diledikleri gibi takip edebildikleri bu sistem, son derece güvenli ve pratik bir deneyim sunar. Ortaklık konusunda herhangi bir güven problemi yaşamayan kişiler tarafından tercih edilen ortak banka hesabı; birikim yapmak ve şirket gelir-giderlerini takip etmek amacıyla kullanılır.

Ortak banka hesaplarının nasıl açılacağı da merak konusudur. Farklı bankalarda gerçekleştirilmesi mümkün olan bu işlem için gerekli olan evrakların temin edilerek ilgili banka şubesine başvurulması önerilir. Bireysel hesaplardan farklı olarak ortak hesaplar aynı anda birden fazla kişinin hesap bilgilerine erişimini mümkün kıldığından şubede işlem gerçekleştirilmesi daha sağlıklı sonuçlar almanıza olanak tanır. Bu noktada sizler de ortak hesap açacağınız kişi ile birlikte istediğiniz bankanın en yakın şubesine başvurabilirsiniz.

Hesap ortaklarının tümünün bankada bulunması, işlemlerin aksamadan tamamlanabilmesi açısından önem taşır. Eğer taraflardan biri fiziki olarak bankada bulunamayacaksa noter tarafından tasdikli bir vekaletname aracılığıyla ortağına işlem yapabilme yetkisi verebilir. Bu durumda vekalet veren kişi bankada olmasa bile işlemleri onun adına ortağı eksiksiz bir şekilde yürütür. İki kişi olarak açılan ortak hesaplarda tarafların bireysel hakları %50’dir. Ortak sayısı arttıkça bu oran düşmekle birlikte tercihe göre oranlar değiştirilebilir. Bunun için de başvuru sürecinde tüm detayların belirlenmesi gerekir.

Ortak Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Yeni nesil teknolojiler sayesinde banka hesabı açmak oldukça basit ve pratik bir şekilde gerçekleştirilir. Bireysel hesaplar açmak için mobil bankacılık üzerinde işlem gerçekleştiren kullanıcıların, ortak hesap açma işlemi için şubeye fiziki olarak başvurmaları gerekir. Bu noktada “Ortak banka hesabı nasıl açılır?” sorusu en çok araştırılan başlıklardan biridir. Çeşitli prosedürlerin ve işlemlerin takip edildiği ortak banka hesabı açma sürecinde tarafların dikkatli ve titiz davranması, sonradan çeşitli problemlerle karşılaşmamak adına önem taşır. Banka hesabı ortaklarının birlikte başvuruda bulunmalarını takip eden süreç, banka personelleri tarafından yönetildiğinden oldukça basit ve hızlı bir şekilde tamamlanır.

Ortak hesap başvuruları her ne kadar dijital ortamdan gerçekleştirilemiyor olsa da tarafların ilgili hesaba mobil bankacılık üzerinden erişim sağlamaları mümkündür. Başvuru esnasında belirlenen %50-%50 kullanım oranı tercihe göre başvuru sırasında veya sonrasında değiştirilebilir. Böylece farklı tarafların bankadaki hak oranı isteğe bağlı olarak belirlenir. Her kullanıcı kendi T.C. kimlik numarası ve mobil bankacılık şifresiyle hesaba giriş yapabilir, çeşitli işlemleri bu uygulama üzerinden güvenli bir şekilde gerçekleştirebilir.

Ortak Banka Hesabı Açarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

En az iki kişinin başvurusu ile gerçekleştirilen ve sonrasında taraflardan sadece birinin imzasıyla işlem yapılabilen ortak hesaplar, tek bir hesap numarasına sahiptir. Ortak hesaplar yeni bir başvuruyla sıfırdan açılabileceği gibi daha önceden var olan banka hesaplarına ekleme yapılarak da oluşturulabilir. Birikim yapmak, şirket gelir-gider dengesini takip etmek, aile bütçesini belirlemek, çocukların okul masraflarını karşılamak, tatil giderlerini paylaşmak gibi amaçlar doğrultusunda kullanılan ortak banka hesapları, müşterilerine büyük avantajlar sunar.

Avantajlı kullanım özellikleriyle dikkatleri üzerine toplayan ortak banka hesabı seçenekleri ile sizler de pratik ve güvenli bir deneyim elde edebilirsiniz. Ortak banka hesabı açarken dikkat etmeniz gereken bazı noktalara gerekli hassasiyeti göstererek sizler de ortaklarınızla birlikte sorunsuz bir başvuru süreci geçirebilirsiniz. Ortak banka hesabı açarken dikkat edilmesi gerekenler ise şu şekildedir:

  • Başvuru sırasında tarafların hepsinin banka şubesinde bulunması gerekir.
  • Şubeye gitmeden önce gerekli olan evrakların tamamlanması önerilir.
  • Başvuru sırasında hangi tarafın hesabı % kaç oranla kullanmak istediği belirtilmelidir.
  • Ortak hesap sahiplerinin birbirlerine güvenmesi dikkat edilmesi gereken en önemli noktalar arasında yer alır.
  • Hesap sahipleri arasında mali durumların açık bir şekilde belirlenmesi, hesap iptali durumunda borç karmaşasının önüne geçer.
  • Hesap açılırken vergi yükümlülükleri göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Tarafların hangi işlemler için yetki sahibi olacağı, başvuru sırasında belirlenmelidir.

Yukarıdaki noktalara dikkat edilmesi halinde taraflar için hesap açma süreci sağlıklı ve güvenli bir şekilde tamamlanır. Sizler de bu detaylar doğrultusunda hesabınızı başarılı bir şekilde açarak ortak hesap fırsatlarından faydalanabilirsiniz. Bu noktada öne çıkan en önemli avantajların başında, hesap sahiplerinin anne-baba olması halinde çocuklarını da bu hesaba dahil edebilme fırsatına sahip olması gelir. %20 oranında hesaba ortak edilebilen çocuklar için ebeveynlerin özel bir çocuk hesabı açmaları gerekir.

Ortak Banka Hesabı Açabilmenin Şartları Nelerdir?

Ortak banka hesabı açabilmenin belli başlı şartları bulunur. Kişilerin bu hizmetten faydalanabilmeleri için mevcut kriterleri karşılamaları gerekir. Ortak banka hesabı açabilmenin öncelikli şartı, tarafların kriterler üzerinde anlaşma sağlamış olmasıdır. Ortak hesap açmak isteyen kişilerin nüfus cüzdanlarının fotokopileri ve ikametgah kağıtlarının yanlarında bulunması gerekir. Bu evraklar olmadan işlem başlatılamayacağından başvuru yapacak olan kişilerin şubeye gitmeden önce bu belgeleri temin etmeleri oldukça önemlidir.

Hesap açma işlemleri sırasında taraflardan kimlik ve iletişim bilgileri isteneceğinden kişilerin bu bilgileri de biliyor olması gerekir. Ortaklardan birinin fiziki olarak bankada bulunmayacak olması halinde vekaletnamenin de bankaya ibraz edilmesi gerekir. Tüm bu detaylara dikkat ederek sizler de başvuru süreçlerinizi başarılı bir şekilde tamamlayabilir, ortak hesabınızı en kısa sürede kullanmaya başlayabilirsiniz. Yukarıdaki şartların sağlanması halinde kişiler güvenli bir şekilde diledikleri ortak hesabı kolayca açabilirler.

Ortak hesapta yapılacak işlemler, limitler, hareketler başvuru sürecinde belirlenebilir. Bu aşamada tarafların birbirlerine şeffaf olmasının yanı sıra banka personelinin de ortaklara açık ve anlaşılır bir dil ile tüm detayları anlatması gerekir. Ortak hesap açma işleminin yanı sıra kapatma işleminde de her iki tarafın da imzası istenir ve kapatma işlemi de ortak bir karar sonucu gerçekleştirilir. İptal başvurusunu takip eden süreçte tüm birikim çekilmesi ve mevcut talimatların iptal edilmesiyle birlikte ortak hesap güvenli bir şekilde kapatılır.

Siz de tüm bankacılık işlemlerinizde tasarruflu seçimler yapabilmek için Mukayese’nin sunduğu ayrıcalıklardan yararlanarak, farklı bankaların ürünlerini karşılaştırabilirsiniz.

Ortak hesap sahiplerinden birine haciz gelmesi durumunda ne olur?

Ortak hesabın sahiplerinden birine haciz gelmesi durumunda yalnızca haciz gelen kişinin oranı hacze dahil edilir. Bu durumda diğer ortağın veya ortakların mal varlığına herhangi bir zarar gelmez.

Taraflardan biri ölürse kalan para diğer ortağa mı aktarılır?

Hayır, taraflardan birinin ölmesi halinde hesaptaki paranın tümü diğer ortağa veya ortaklara aktarılmaz. Hesaptaki miktar, ölen kişinin hak oranı doğrultusunda mirasçılarına aktarılır.

Ortak hesap açabilmek için taraflar arasında kan bağı olması zorunlu mu?

Hayır, ortak hesap açabilmek için taraflar arasında kan bağı bulunma zorunluluğu yoktur. Fakat kan bağı bulunmayan ortaklar tarafından açılan hesaplarda vergi yükümlülüğü daha fazladır. Eğer banka hesabınızı iş arkadaşınızla veya sosyal arkadaşlarınızla açacaksanız bu detayı göz önünde bulundurmanız gerekir.

Yorumlar

Ortak Banka Hesabı Nedir? Nasıl Açılır? hakkındaki düşüncelerini bize bildir ve ilk değerlendirmeyi yapan sen ol!