18 Yaşının Altındakiler Nasıl Banka Hesabı Açabilir?

Çağdaş Akagündüz

Çağdaş Akagündüz

18 Kasım 2023 11:05, Cumartesi
18 Yaşının Altındakiler Nasıl Banka Hesabı Açabilir?

18 yaşından küçükler de banka hesabına ihtiyaç duyabilir. Örneğin; güvenli bir şekilde para biriktirmek ya da online alışveriş yapmak için bu banka hesabını kullanabilirler. Ancak bankalar genellikle 18 yaşından küçüklere hesap açmaz. Bu noktada 18 yaşını doldurmanın zorunlu olmadığı banka hesapları kullanılabilir. Tabi kii 18 yaşından küçükler için hesap açma işlemleri, ebeveynlerinin gözetiminde gerçekleştirilir.

Banka hesabı hususunda 18 yaşını doldurma zorunluluğu bulunmaz ancak işlem yapmak için kişinin 18 yaşından büyük olması gerekir. Yani ebeveynler, çocukları için banka hesabı açtırıp gerekli işlemleri yapabilir. Çocuklar ise banka hesabını birikim ya da harcama için kullanma yetkisine sahip olur.

18 Yaş Altındakiler Velileri Olmadan Banka Hesabı Açtırabilir mi?

18 yaş altı banka hesabı açma velisiz bir şekilde gerçekleştirilemez. Bankalar, 18 yaşından küçüklere banka hesabı açmak için velilerin işlem yapmasına izin verir. Yasalar, reşit olmak ve resmi işlemler yapmak için yaş sınırı olarak 18’i belirlemiştir. Dolayısıyla bankada hesap açma işlemleri esnasında 18 yaşından küçükler, evraklara imza atma yetkisine sahip değildir. İmzaların geçerli olabilmesi için çocuğun ebeveyninin de bankaya gitmesi gerekir. Banka hesabı açmak isteyen 18 yaş altı birinin ebeveynlerinin vefat etmesi durumunda ise yasal varis işlemleri gerçekleştirebilir.

Velisiz bir şekilde 18 yaşından küçüklerin banka hesabı açması konusunda tek bir istisna vardır. Staj yapan 18 yaş altı öğrenciler, velileri olmadan banka hesabı açtırabilir. Örneğin; meslek liseleri öğrencilerin okurken staj yapmasını ister. Genellikle bu staj dönemi, öğrencilerin 18 yaşını doldurmadıkları zamana denk gelir. Eğer staj yaptıkları kurum, staj ücretini banka aracılığıyla yatırmak isterse, öğrencinin bir banka hesabı açtırması gerekir. Stajyer öğrenci, kurumun anlaşmalı olduğu bankaya giderek durumu anlattığı takdirde velisiz bir şekilde bankada hesap açtırabilir.

18 Yaşını Doldurmayanların Banka Hesabı Açma Şartları Nelerdir?

Banka hesabı açtırmak isteyen 18 yaş altı kişiler, bankaların hesap açma şartlarını yerine getirmelidir. Her banka farklı şartlar sunabilir. Ancak tüm bankaların ortak olarak sunduğu şartlar şunlardır:

 • 18 yaşından küçük kişinin ebeveyni ile birlikte bankaya gitmesi gerekir.
 • Bankanın talep ettiği belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlayıp teslim etmeleri şarttır.
 • Banka hesabı açma evraklarına çocuğun ebeveyninin imza atması gerekir.

Yukarıdaki şartları yerine getirdiğiniz takdirde 18 yaşını doldurmadan bankada bir hesap açmanız mümkündür.

18 Yaş Altındakilerin Banka Hesabı Açması için Gerekli Belgeler Neler?

Lise ve üniversite öğrencileri, 18 yaşını doldurmadan banka hesabı açtırmak isteyebilir. Bu durumda bankaların talep ettiği belgeleri hazırlamaları zorunludur. Eğer lise öğrencisiyseniz ve banka hesabı açtıracaksanız, ibraz etmeniz gereken belgeler şunlardır:

 • Velinin veya vasinin nüfus cüzdanı fotokopisi ve kimlik bilgileri
 • Velinin veya vasinin banka hesabı açma onayı verdiği ıslak imzalı izin belgesi
 • Hesap açtırılacak kişinin kimlik bilgileri

Özellikle üniversiteye yeni başlayan ve 18 yaşını henüz doldurmayan öğrenciler, alacakları burslar için bir banka hesabına ihtiyaç duyar. Anlaşmalı bankalar aracılığıyla açılan bu banka hesapları, öğrencilerin kendi adına olmalıdır. 18 yaş altı öğrencilerin banka hesabı açtırabilmesi için teslim etmesi gereken belgeler arasında şunlar yer alır:

 • Nüfus cüzdanı
 • Öğrenci kimlik kartı
 • İkametgah belgesi
 • Okuldan mühürlü ve onaylı öğrenim belgesi
18 Yaşını Doldurmayanlara Banka Hesabı Açmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

18 yaşından küçüklere banka hesabı açtırırken nelere dikkat edilmesi gerektiği sıklıkla araştırılır. Çünkü banka ve finansal işler devreye girdiği için çocuklar için en doğru kararı vermek oldukça önemlidir. 18 yaşından küçük biri için banka hesabı açtırırken şu detayları mutlaka göz önünde bulundurmak gerekir:

 • Öncelikle 18 yaşından küçüklere banka hesabı açan bankaları araştırmak gerekir. Bu bankalar arasından hangisinin kişiye en uygun olduğuna karar verilmelidir.
 • Çocuğun banka hesabını bilinçli bir şekilde kullanması sağlanmalıdır. Bunun için çocuğa hesapla ilgili bilgiler verilmelidir.
 • Özellikle internet alışverişinde dikkat edilmesi gereken güvenlik önlemlerini çocuğa anlatmak gerekir. Gerekirse banka hesabına çeşitli güvenlik önlemleri eklenmelidir.
 • Çocuğun banka hesabında bulunan bakiye kadar harcama yapması gerektiği söylenmelidir. Bu banka hesapları ön ödemeli olduğu için karta önceden para yatırmak gerekir. Dolayısıyla kartın içinde bulunan miktar kadar harcama yapılabilir.
18 Yaşından Küçükler Banka Kartı Alabilir mi?

18 yaş altı banka kartı veren bankalar, bunu direkt olarak kişiye banka kartı çıkarma şeklinde yapmaz. Banka kartı, banka hesabındaki parayı harcama ve kullanma imkanı sunan bir hesap çeşididir. 18 yaşından küçüklerin banka hesabı kendi adına olduğu için velileri de bu kişiler için bir banka kartı çıkaramaz. Banka kartı kullanmak isteyen 18 yaşından küçükler için velilerin hesabına bağlı bir kart çıkarma yöntemi kullanılabilir. Yani 18 yaşını doldurmayan kişilerin banka kartı alabilmesi için bazı şartları yerine getirmeleri gerekir.

Kredi Kartı Almak için 18 Yaşını Doldurmak Zorunlu mu?

Bankalar, 18 yaşını doldurmayan kişilere direkt olarak kredi kartı vermez. Bu kişiler, kredi kartı işlevine sahip bir ek kart ile harcama yapabilir. 18 yaşından küçük kişilerin velileri ya da varisi, kendi hesabı adına bir ek kart alabilir. Bu ek kartın borcu tamamen hesap sahibine aittir. Ek kart, 18 yaşından küçük kişiler tarafından kullanılabilir ve kredi kartı gibi harcama yapılabilir. Ek kartı belirleyen kişi tamamen velidir ve bu kartın limiti, asla kendi kartının limitinden fazla olamaz. Ek karta tanımlanan limit de kişinin kendi kartından düşer. Ek karttaki borçları ödeme yükümlülüğü olan kişi de velidir.

18 Yaşından Küçükler için Banka Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

18 yaşını doldurmayanlar için banka hesabı açmak isteniyorsa, doğru bankayı tercih etmeye özen göstermek gerekir. Genellikle birikim amaçlı açılan bu hesaplar, harcama yapmak için de uygundur. Bankalar, farklı fırsatlar sunarak 18 yaşından küçüklere banka hesabı açabilir. Bunlar arasından seçim yaparken şu detayları değerlendirmelisiniz:

 • 18 yaşından küçükler, velilerinin hesapları üzerinden harcama yapacağı için bankaların hesap açma şartı olarak alt limit koymamasına dikkat etmelisiniz. Bu hesaplarda uzun süre para olmasa bile 18 yaşından küçük kişiye ait olmasına izin veren bankalar, birikim yapma imkanı sunar.
 • Pek çok banka 18 yaşından küçüklerin banka hesabından hesap işletim ücreti almaz; ancak yine de bunu tekrar kontrol etmenizde yarar var. Yıl içinde belli dönemlerde hesap işletim ücreti alan bankalar, hesaptan para çeker. Bunu uygulamayan bankaları tercih edebilirsiniz.
 • 18 yaşından küçük kişinin banka hesabını mobil ya da internet bankacılığı üzerinden dilediğiniz yerde kontrol edebilmelisiniz. Bunun için kaliteli dijital platformlara sahip bankaları tercih etmelisiniz.
 • Birikim yapan 18 yaş altı kişilerin kâr etmesi için pek çok banka, faizli sistem uygular. Hesap açma için bu bankaları tercih ederek çocuğunuzun getiri elde etmesini sağlayabilirsiniz. Yüksek faiz oranı ve kampanyası sunan bankaları tercih ederek uzun vadede daha fazla kazanç elde edebilirsiniz.

18 yaşından küçük bireylerin banka işlemleri için hesap açmak istiyorsanız, velisi olarak yanında bulunmanız gerektiğini bilmelisiniz. Ayrıca en doğru bankayı seçmek için de detaylı bir araştırma yapmanızda fayda var. Bu sayede çocuğunuzun güvenle birikim ve harcama yapmasını sağlayabilirsiniz. Tüm bankacılık işlemleriniz için kredi, mevduat ve faiz oranlarını karşılaştırarak yatırımlarınızdan tasarruf etmek içinse Mukayese’yi tercih edebilirsiniz.

Yorumlar

18 Yaşının Altındakiler Nasıl Banka Hesabı Açabilir? hakkındaki düşüncelerini bize bildir ve ilk değerlendirmeyi yapan sen ol!