Mesleki Sorumluluk Sigortası Nedir? Kapsamı Nelerdir?

Çağdaş Akagündüz

Çağdaş Akagündüz

24 Mart 2022 10:52, Perşembe
Mesleki Sorumluluk Sigortası Nedir? Kapsamı Nelerdir?

Birçok farklı sigorta türü bulunuyor. Mesleki sorumluluk sigortası da bunlardan biri olarak görülüyor. Sigorta türlerinin kapsadığı alanlar değişiklik gösteriyor. Çünkü her sigortanın belli bir kapsamı bulunuyor.

Mesleki Sorumluluk Sigortası

Mesleki sorumluluk sigortası ile ilgili birçok soru soruluyor. Sorulan soruların kapsamı ve içeriği kişiden kişiye değişiyor. Mesleki sorumluluk sigortası farklı meslek grupları için uygulanıyor. İnsanların her birinin farklı mesleği bulunuyor. İnsanlar mesleklerini icra ederken farkında olmadan üçüncü şahıslara zarar verebiliyor. Bu zararlar maddi veya manevi olabiliyor.

Mesleki sorumluluk sigortası, mesleklerini icra eden kişilerin üçüncü şahıslara verdiği zararı güvence altına alan bir sigorta türü olarak açıklanıyor.

Mesleki Sorumluluk Sigortası Hangi Meslekler İçin Geçerlidir?

Mesleki sorumluluk sigortasının hangi meslekler için yapıldığı merak ediliyor. Mesleki sorumluluk sigortasının içeriği ve kapsamı her geçen yıl genişletiliyor. Bu sayede mesleki sorumluluk sigortası birçok farklı mesleğe ulaşıyor. Mesleki sağlık sigortasının içeriği meslekten mesleğe değişiklik gösteriyor.

Mesleği sorumluluk sigortası özelikle insanlarla iç içe olan kesim için yapılıyor. Bu meslek grupları mesleki sorumluluk sigortasına daha fazla ihtiyaç duyuyor. Mesleki sorumluluk sigortasının önemi bazı meslek dalları için daha farklı oluyor. Mesleki sorumluluk sigortası yapılan mesleklerden bazıları:

  • Avukat
  • Doktor
  • Medya hizmetleri çalışanı

Mesleki sorumluluk sigortasını tercih eden kişi sayısı her geçen gün artıyor.

Mesleki Sorumluluk Sigortası Neleri Kapsıyor?

Mesleki sorumluluk sigortası birçok durumu kapsıyor. Bu kapsam meslekten mesleğe değişiklik gösteriyor. Mesleki sorumluluk sigortasının kapsamı genel şartlara göre düzenleniyor. Genel şartlar, hiçbir sigorta acentesinde değişmiyor. Mesleki sorumluluk sigortası kapsamında sunulan teminatlar ile kişiler güvence altına alınıyor.

Mesleki sorumluluk sigortasının kapsamı poliçe üzerinde yer alıyor. Dileyen kişiler poliçe üzerindeki teminatlara ek teminat satın alabiliyor. Sigorta süresince poliçede belirlenen risk durumlarına göre kişiler korunuyor.

Mesleki sorumluluk sigortası kapsamına ek olarak alınan teminatlar için ekstra ücret ödemek gerekebiliyor.

Mesleki Sorumluluk Sigortası Nasıl Alınır?

Mesleki sorumluluk sigortasına girebilmek için bazı işlemlerin tamamlanması gerekiyor. Mesleki sorumluluk sigortası almak isteyenlerin sigorta acenteleri ile görüşmeleri gerekiyor. Bu görüşme esnasında gerekli olan kontroller gerçekleştiriliyor. Kontrollerde bir sorun oluşmaması durumunda poliçe oluşturma kısmına geçiliyor.

Mesleki sorumluluk sigortası almak için sigorta acentelerine gitmek istemeyenler için de bir kolaylık bulunuyor. Sigorta şirketlerinin çağrı merkezi bulunuyor. Bu çağrı merkezleri ile iletişime geçilerek talep bildiriliyor.

Talebin kontrol edilmesinin ardından mesleki sorumluluk sigortası kapsamına girilebiliyor. Birçok kişi sigorta acentesine gidecek vakit bulamadığı için acentelerin çağrı merkezi ile iletişime geçiyor.

Mesleki Sorumluluk Sigortası Fiyatları

Mesleki sorumluluk sigortası yaptıracak olan kişiler bu işlemin ücretini merak ediyor. Mesleki sorumluluk sigortası için herkes aynı ücreti ödemiyor. Çünkü mesleki sorumluluk sigortası için birçok değişken bulunuyor. Bu değişkenlere göre fiyat belirleniyor.

Mesleki sorumluluk sigortasına alınan ek teminatlar fiyatın artmasına neden olabiliyor. Aynı zamanda farklı meslekler için farklı ücretler ödeniyor. Mesleki sorumluluk sigortasının fiyatını öğrenmek için sigorta acenteleri ile görüşme gerçekleştirmek gerekiyor.

Mesleki Sorumluluk Sigortası İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Mesleki sorumluluk sigortasının farklı detayları olabiliyor. Bu detaylara hakim olmak bir avantaj olarak görülüyor. Mesleki sorumluluk sigortası için fiyat almak isteyenler günün her saati çağrı merkezleri ile iletişime geçebiliyor. Mesleki sorumluluk sigortasını bir ihtiyaç olarak görmek gerekiyor.

Meslek hayatında birçok tehlike bulunuyor. Bu tehlikelerin üstesinden gelebilmek için mesleki sorumluluk sigortası birincil ihtiyaç olarak görülüyor. Mesleki sorumluluk sigorta poliçesinin belli bir süresi bulunuyor. 


Yorumlar

Mesleki Sorumluluk Sigortası Nedir? Kapsamı Nelerdir? hakkındaki düşüncelerini bize bildir ve ilk değerlendirmeyi yapan sen ol!