Park Halindeki Aracın Zarar Görmesi Durumunda Yapılması Gerekenler

Çağdaş Akagündüz

Çağdaş Akagündüz

25 Mart 2022 15:18, Cuma
Park Halindeki Aracın Zarar Görmesi Durumunda Yapılması Gerekenler

İnsanlar, trafikte birçok sorun ile karşı karşıya kalabilirler. Bu sorunların başında ise trafik kazaları bulunmaktadır. Bu kazalar içerisinde park halindeki aracın zarar görmesi de vardır. Bazı sürücüler, park halinde duran araca ya çarparlar ya da çeşitli zararlar verirler. Bunu gören araç sahipleri ise ne yapacakları konusunda sorun yaşarlar. Park halindeki aracın zarar görmesi durumunda yapılması gerekenler aşağıda anlatılmıştır. Aracınıza gelen zararı karşılamak için bu bilgileri iyi okumanız gerekir. Aksi halde aracınıza verilen zarar, sizi büyük bir maddi sıkıntının içerisine sokabilir. Böyle bir durum başınıza gelirse hiç paniklememeniz gerekir. Sakin olmanız ve yapacaklarınızı iyi bilmelisiniz.

Tutanak Tutturun

Park halindeki aracın zarar görmesi durumunda ilk yapmanız gereken şey, tutanak tutturmaktır. Tutanak, en fazla dikkat etmeniz gereken husustur. Çünkü elinizde yazılı bir belgenin olması, çok işinize yarayacaktır. Araca verilen zararın belgelenmesi, hasarın sigortadan karşılanabilmesi açısından önemlidir. Eğer park halindeki araca zarar veren kişiyle direk muhatap olabiliyorsanız, hemen polis çağırmanız gerekir. Böylece tutanağı daha kolay şekilde hazırlatmış olacaksınız.

Sigorta Şirketinize Bilgi Verin

Park halindeki aracın zarar görmesi durumunda ikinci yapmanız gereken şey, sigorta şirketinize bilgi vermenizdir. Sigortanın durumdan haberdar olması, zararınızın karşılanabilmesi açısından gereklidir.

Park Halindeki Araca Kimin Zarar Verdiğini Öğrenin

Bazı insanlar, park halindeki araca çarptıkları zaman hemen oradan uzaklaşırlar. Bu durumda yapmanız gereken hareket, polisi aramaktır. Polis geldiği zaman çevredeki kameralardan aracınıza çarpan kişinin kim olduğunu tespit edecektir. Böylece araca çarpan kişiyi bulma şansınız olacaktır. Ancak araca zarar veren kişi, bizzat karşınızda ise durumu onunla münakaşa etmelisiniz. Zararın nasıl karşılanacağı hakkında anlaşma sağlarsanız, bu konuda sıkıntı yaşamadan aracınızı tamir ettirebilirsiniz.

Hasar Kaydını Tespit Edin

Park halindeki araçta ne tür bir hasarın meydana geldiğini belgelendirmeniz gerekir. Bunun için de hasar kaydı yapılmalıdır. Aracınızda en ufak bir çizik olsa bile hasar kaydını mutlaka yaptırın. Aracınız nasıl bir zarara uğradıysa hasar kaydı o şekilde yapılır. Sigorta şirketleri, hasar kaydının tutulması halinde size yardımcı olamaz.

Aracın Zarar Görmesine Neden Olan Kişi Bulunamazsa Ne Yapılmalı?

Park halindeki aracın zarar görmesine neden olan kişi bulunamazsa şunları yapmanız gerekir:

  • Aracınızın zarar görmesine neden olan aracın plakası araştırılmalıdır.
  • Aradığınız suçluyu bulamamanız halinde polisi arayarak mobese ve güvenlik kamerası incelemesi yaptırılmalıdır.
  • Polise tutanak tutturulmalıdır.
  • Zararın ve tutanağın fotoğrafını çekerek sigortacınıza atmalısınız.

Bunları yapmanız halinde hala aracınıza zarar verene ulaşamazsanız karşınızda iki seçenek vardır. Bu seçeneklerden ilki, kasko sigortasını devreye sokmaktır. Ancak bunu yapabilmeniz için önceden kaskonuzun yaptırılmış olması gerekir. İkinci seçenek ise güvence hesabını kullanarak zararınızın tazminini istemektir. Bu şekilde aracınızın zararını karşılamış olacaksınız.

Yanlış Park Edilen Aracın Zarar Görmesi

Eğer park halindeki araç, yanlış bir şekilde park edilmiş ise yine suçlu siz olmuyorsunuz. Çünkü burada park halinde olmanız size kazada maddi zarar vermez. Ancak yanlış yere park etmek, farklı bir trafik cezası gerektirir. Bunun için sizi iki şekilde değerlendirmeye alırlar. Birinci değerlendirme aracın park halindeyken zarar görmesi üzerine olur.

İkinci değerlendirme ise yanlış şekilde park etmeniz üzerine gerçekleşir. Aracın park halinde zarar görmesinin suçlusu siz değilsiniz. Ancak yanlış parkın suçlusu sizsiniz. Park halindeki aracın zarar görmesi, özellikle de kalabalık bölgelerde yaşanır. Yoğun trafik nedeniyle araçlar sıkışır ve bu sıkışma esnasında istemeden de olsa park halindeki araca zarar verilebilir.


Yorumlar

Park Halindeki Aracın Zarar Görmesi Durumunda Yapılması Gerekenler hakkındaki düşüncelerini bize bildir ve ilk değerlendirmeyi yapan sen ol!