Konut Sigortası Hangi Zararları Karşılar?

Çağdaş Akagündüz

Çağdaş Akagündüz

22 Mart 2022 14:07, Salı
Konut Sigortası Hangi Zararları Karşılar?

Konut sigortası hakkında bilgi almak isteyen pek çok kişi bulunuyor. Konut sigortasının içeriği ve kapsamı poliçeye göre değişiyor. Herkesin poliçesi birbirinden farklı olabiliyor.

Konut Sigortası Nedir?

Konut sigortası günümüzde olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Konut sigortasının içerdiği avantajlar, konut sahiplerini bu alana yönlendiriyor. Evde oluşan maddi hasarlarda eşyaların ve evin değerini koruyan sigortaya konut sigortası adı veriliyor. Konut sigortasının nasıl yapılacağı merak ediliyor.

Konut sigortası pek çok durumda devreye giriyor. Ancak bazı kişiler ek tedbir talep ederek konut sigortasının içeriğini genişletebiliyor. Konut sigortası ile birlikte ev birçok doğal afetten korunuyor.

Konut sigortası ile yalnızca eşyalar sigortalanmıyor. Ev içerisinde yaşayan kişiler de güvenceye sahip olabiliyor.

Konut Sigortası Yaptırmalı Mıyım?

Konut sigortası yaptırmak isteyenlerin sayısı artıyor. Bu işlemin hiçbir zararı bulunmuyor. Aksine ev için birçok yararı oluyor. Konut sigortası yaptıran kişiler, sigorta acenteleri tarafından ek avantajlardan yararlandırılabiliyor. Pek çok uzman, konut sigortasının ihmal edilmemesi gerektiğini ifade ediyor.

Su baskını, yangın gibi riskler gün içerisinde pek çok kişinin başına gelebiliyor. Bu risklerden kaçılamıyor. Ancak bu risklerin oluşturduğu maddi hasar en aza indirilebiliyor. Bu da konut sigortası ile yapılıyor.

Konut sigortası yaptıran kişiler hizmetten çok memnun kaldıklarını söylüyor.

Konut Sigortası Neleri Kapsar?

Konut sigortaları günümüzde farklı şekillerde yapılabiliyor. Sigorta acenteleri, konut sigortalarının içeriğini değiştirebiliyor. Konut sigortaları için 3 tercih bulunuyor. Bu tercihler hesaplı, standart ve elit paket olarak karşımıza çıkıyor. Hesaplı pakette en alt tedbirler yer alıyor.

Standart pakette ise belli başlı doğal afetler ve hırsızlık yer alıyor. Elit paket ise akla gelebilecek pek çok riski barındırıyor. Konut sigortasının kapsamı:

•Yangın

•Nükleer sızıntı

•Hırsızlık

Konut sigortalarındaki paketlerin fiyatları aynı olmuyor. Elit paket isteniyorsa daha fazla ücret ödemek gerekiyor.

Konut Sigortasının Yasal Zorunluluğu Var Mıdır?

Konut sigortasının yasal zorunluluğunun olup olmadığı da pek çok kişi tarafından merak ediliyor. Konut sigortasının şu anlık yasal bir zorunluluğu bulunmuyor. Ancak ilerleyen süreçte kanuni olarak zorunlu olması ihtimal dahilinde görülüyor. Bazı kişiler konut sigortasını zorunlu deprem sigortası ile karıştırıyor.

Konut sigortası ile zorunlu deprem sigortası arasında pek çok fark bulunuyor. Zorunlu deprem sigortası yalnızca depremde oluşan hasarları karşılıyor. Ancak konut sigortası ise birden fazla etkenin oluşturduğu hasarı karşılıyor.

Konut sigortasını yasal bir zorunluluk olmamasına rağmen ihmal etmemek gerekiyor.

Konut Sigortası Kaç Yıl Geçerlidir?

Konut sigortası yıllık yapılıyor. Her yıl yenilenen bu sigorta pek çok avantaj sunuyor. Günümüzde konut satışları artıyor. Ancak satın alınan konutlar için toplu para ödemek gerekiyor. Toplu para bulamayan kişiler kredi çekiyor. Bankalar kredi çeken şahıslardan konut kredisi talep ediyor.

Bankalar, işlemlerini güvence altına alabilmek için konut kredisini zorunlu tutabiliyor. Ancak bankaların yaptığı işlemler değişiklik gösteriyor. Konut kredisi otomatik olarak güncellenemiyor.

Konut kredilerinin otomatik olarak güncellenebilmesi için sigorta acentelerine talimat vermek gerekiyor.

Konut Kredisinde Bulunan Ek Teminatlar

Konut kredisi pek çok farklı özelliği barındırıyor. Ancak alınabilecek ek teminatlar sayesinde konutun güvenliği sağlanabiliyor. Ek teminatlar, sigorta acentelerine göre farklılık gösterebiliyor. Sigorta acenteleri, müşterilerine sunduğu farklı hizmetlerle işi kolaylaştırmaya çalışıyor.

Denizlerde oluşan sızıntılar, nükleer reaksiyonlar ek teminatlar içerisine giriyor. Ancak ek teminat için ekstra ücret ödemek gerekiyor. Ödenecek olan ücret, ek teminatın türüne göre değişebiliyor.

Ek teminatlar pek çok kişi tarafından talep ediliyor.

Yorumlar

Konut Sigortası Hangi Zararları Karşılar? hakkındaki düşüncelerini bize bildir ve ilk değerlendirmeyi yapan sen ol!