Kiralık Araçlarda Sigorta, Kasko Kapsamı

Çağdaş Akagündüz

Çağdaş Akagündüz

21 Mart 2022 11:48, Pazartesi
Kiralık Araçlarda Sigorta, Kasko Kapsamı

Kiralık araçlar ülkemizin her ilinde görülebilir. Kiralık araç şirketleri, şartları taşıyan kişilere araçlarını kiralar. Ancak kiralanan aracın sigorta ve kaskosunun olup olmadığını şirkete sormak gerekiyor. Kiralama şirketleri, sigorta bilgilerini müşterilere gösterebilir.

Kiralık Araçlarda Sigorta Olur Mu?

Kiralık araçların kapsamı ile hususi araçların sigorta kapsamı aynı olmaz. Kiralık araçların sigortasının ihmal edilmemesi gerekir. Aksi halde araç, trafikte kullanılamaz. Ancak kiralık araçlara yapılan sigorta ile hususi araçlara yapılan sigorta aynı olmaz. Kiralık araçlarda yapılan sigortanın içeriği daha farklıdır.

Kiralık araçların sigortası 1 yıl üzerinden yapılır. 1 yıllık sürenin bitmesi ile sigorta otomatik olarak sona erer. Tekrar sigorta yaptırmak isteyenlerin sigorta acentelerine gidip sigorta yetkilileri ile görüşmesi gerekir.

Kiralık araçlara yapılan sigorta her zaman aynı ücretten yapılmaz. Kiralık araçlar için yapılan sigorta çok daha yüksek ücretli olabilir.

Kiralık Araç Sigortasının Kapsamı

Araç kiralayacak olanların bazı detaylara hakim olması gerekiyor. Bu detaylar, kiralama esnasında herhangi bir sorunun oluşmasını engeller. Sigortası olmayan araçların hiçbir şekilde kiralanmamalı. Çünkü bu araçların trafiğe çıkmasına müsaade edilmez.

Kiralık araç sigortası halk arasında rent a car sigortası adıyla bilinir. Uzun veya kısa seyahatler için rent a car sigortası zorunlu tutulur. Bundan dolayı rent a car sigortasının süresinin geçirilmemesi gerekiyor.

Rent a car sigortası ile hususi araçlara yapılan araçların sigorta kapsamı değişiklik gösterebiliyor. Sigorta kapsamının detayları sigorta poliçesinde yer alır. Dileyen kişiler sigorta poliçesini inceleyerek sigortanın kapsamını detaylı olarak inceleyebilir.

Kiralık Araçlarda Kasko

Kiralık araçlara da kasko yapılabilir. Ancak kiralık araçlara yapılan kaskonun içeriği farklı olabiliyor. Kiralık araç kaskosuna rent a car kaskosu denir. Rent a car kaskosu, isteğe bağlı değildir. Rent a car kaskosu kiralama şirketleri için zorunludur. Bundan dolayı kiralama şirketlerinin çoğu rent a car kaskosunu ihmal etmez.

Kiralık araçlara yapılan kaskolar da 1 yıllıktır. 1 yıllı k sürenin ardından kaskonun yenilenmesi gerekir. Aksi halde kiralayan kişinin kaza yapması durumunda ciddi maddi yükümlülüklerin altına girilebiliyor.

Rent a car kaskosu zorunlu olmasına rağmen profesyonel duruş sergilemeyen bazı kiralama şirketleri rent a car sigortası yaptırmıyor.

Kiralık Araçlarda Kasko Kapsamı

Kiralık araçlara yapılan kaskonun belli teminatları vardır. Bu teminatlara ek olara farklı teminatlar satın alınabilir. Ancak alınacak ekstra teminatlar için ücret ödemek gerekir. Bu ek teminatlar sayesinde kasko kapsamı daha geniş tutulabilir. Bu sayede araç daha güvenli bir hale gelir.

Kiralık araçların kaskosu sayesinde kiralama şirketi maddi yükümlülüklerden kurtulabiliyor. Bu da kiralama şirketlerinin ekstra maddi sorunlarla karşı karşıya kalmasını engeller. Kiralık araçların kapsamı şunlardır:

•Yanma veya patlama

•Kaza

•Hırsızlık

Kiralık araçlar için yapılan rent a car kaskosu ile kaza anında oluşabilecek ciddi sorunların önüne geçilebilir. Ancak kiralık araç kaskosunu yaptırmak zorunlu değildir.

Kiralık Araçlara Yapılan Kasko Ne Zaman Devreye Girer?

Kiralık araçlara yapılan kasko her zaman devreye girmez. Bu durumda kiralama şirketine ödeme gerçekleştirilmez. Kiralık araçlara yapılan rent a car kaskosunun devreye girmesi için bazı şartların yerine getirilmesi gerekir. Rent a car kaskosu dahilinde kiralama şirketlerine ödeme yapılması için kaza anında aracı süren kişinin ehliyetinin olması gerekir. Aksi halde rent a car kaskosu devreye girmez.

Rent a car kaskosunun devreye girebilmesi için sürücünün kaza esnasında alkollü olmaması gerekir. Sürücülerde alkol bulunduğu tespit edilirse kiralama şirketleri, kasko firmalarından ücret talep edemez.


İçindekiler

Yorumlar

Kiralık Araçlarda Sigorta, Kasko Kapsamı hakkındaki düşüncelerini bize bildir ve ilk değerlendirmeyi yapan sen ol!