Kiracı Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?

Çağdaş Akagündüz

Çağdaş Akagündüz

20 Mart 2022 13:06, Pazar
Kiracı Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?

Yapılan bina sayısı artıyor. Buna bağlı olarak ev sahibi ve kiracı sayısı da artıyor. Ev sahibi ve kiracı sayısının artması bazı sorunların ortaya çıkmasına neden olabiliyor.

Kiracı Sigortası Neden Var?

Günümüzde pek çok kişi kiracı sigortasının içeriğini merak ediyor. Bu sigorta türünün içeriğini merak eden kişiler çeşitli araştırmalar yapıyor. Kiracı sigortası, ev sahibi ile kiracı arasında bir köprü niteliği görüyor. Kiracı sigortası ile ev sahipleri ve kiracılar güvence altına alınabiliyor.

Kiracı sigortasının belli başlı avantajları bulunuyor. Bu avantajlar hem gayrimenkul sahibine hem de kiracıya yansıyor. Kiracı sigortası sayesinde ev sahibi, kirasını sorun yaşamadan alabiliyor.

Kiracı ise bu sigorta ile beraber maddi zorluk yaşadığında da kirasını ödeyebiliyor.

Kiracı Sigortası Zorunlu Mudur?

Kiracı sigortasının zorunlu olup olmadığı merak ediliyor. Ancak bu sigorta türünün herhangi bir zorunluluğu bulunmuyor. Kiracı sigortası zorunlu olmadığı için yaptırmayan kişiler herhangi bir yaptırımla karşılaşmıyor. Çünkü kiracı sigortasının kanuni yaptırımı bulunmuyor.

Kiracı sigortasının zorunlu olmamasına rağmen ihmal edilmemesi gerekiyor. Aksi halde kiracı ile ev sahibi arasındaki anlaşmazlıklar çözülemiyor. Bundan dolayı uzmanlar bu sigorta türünün muhakkak yaptırılmasını söylüyor.

Kiracı sigortası yaptıran kişilerin sayısı günden güne artıyor.

Kiracı Sigortasının Kapsamında Ne Vardır?

Kiracı sigortasının belli bir kapsamı bulunuyor. Bu kapsam içerisinde oluşan her türlü sorunda kiracı sigortası devreye giriyor. Ancak kiracı sigortası yaptırmak isteyen kişiler ek teminat alarak kapsamı genişletebiliyor. Ancak ek teminatlar için ekstra ücret ödemek gerekiyor.

Kiracı sigortasının kapsamı poliçeden poliçeye değişiyor. Kiracının durumuna göre kapsam da farklı olabiliyor. Ancak bütün kiracı sigortalarında 12 aylık kiranın ödenmesi teminat olarak sunuluyor.

Kiracı sigortası yaptıran kişiler birçok kolaylıktan faydalanmaya hak kazanıyor.

Kiracı Sigortası Nasıl Yaptırılır?

Kiracı sigortası için bilgi almak isteyen kişilerin sayısı artıyor. Buna bağlı olarak sigorta acentelerini ziyaret eden kişilerde bir artış gözleniyor. Kiracı sigortasının yapılabilmesi için sigorta acenteleri ile görüşmek gerekiyor. Sigorta acentesinde çalışan kişiler bu konuda kişilere yardımcı oluyor.

Kiracı sigortasını yaptırmadan önce uygulanması gereken temel işlemler bulunuyor. Kiracı sigortası yapmadan önce başvuru formunu doldurmak gerekiyor. Başvuru formunda talep bildiriliyor.

Başvuru formunda kişisel bilgiler isteniyor. Kişisel bilgiler kısmının yanlış girilmemesi için başvurunun şahsi olarak yapılması gerekiyor. Aksi halde farklı sorunlar görülebiliyor.

Kiracı Sigortası İçin İstenen Belgeler

Kiracı sigortasının yapılabilmesi için acente yetkililerine bazı belgeleri teslim etmek gerekiyor. Bu belgelerden bir veya birkaçının eksik olması halinde sigorta işlemlerine başlanamıyor. Bundan dolayı kişilerin bu konuda hassas davranması gerekiyor. Kiracı sigortası kapsamında istenen belgeler sigorta acentesine göre farklılık gösterebiliyor.

Kiracı sigortası için istenen belgeler, acentelerin resmi internet sitesinde yer alıyor. Dileyen kişiler acentelerin sitesini açıp bilgi alabiliyor. Kiracı sigortası için verilmesi gereken belgeler:

•Gayrimenkulün tapusunun aslı ya da fotokopisi

•Zorunlu deprem sigortası belgesi

•Kiracının gelir belgesi

Kiracı sigortası için gerekli olan belgeler, acente yetkilileri tarafından dosya içerisinde saklanıyor.

Kiracı Sigortası Önemli Midir?

Kiracı sigortası toplumuzda çok daha fazla konuşuluyor. Kiracı sigortası yaptırmanın belli başlı nedenleri bulunuyor. Bu nedenler kişiden kişiye değişiyor. Kira anlaşmazlıklarında devreye giren bu sigorta türünü hiçbir zaman ihmal etmemek gerekiyor. Kiracı sigortası yaptıran kişiler bazı avantajların sahibi oluyor.

Kiracı sigortasını yaptırmamak yanlış olarak görülüyor. Çünkü kiracı sigortası ile farklı sorunlara çözüm bulunabiliyor. Bu sorunları yaşamamak için kiracı sigortasına hem ev sahibinin hem de kiracının önem vermesi gerekiyor.


Yorumlar

Kiracı Sigortası Nedir? Neleri Kapsar? hakkındaki düşüncelerini bize bildir ve ilk değerlendirmeyi yapan sen ol!