Konut Kredisini Yapılandırırken Mutlaka Bilmeniz Gereken 10 Şey

Çağdaş Akagündüz

Çağdaş Akagündüz

7 Eylül 2022 18:56, Çarşamba
Konut Kredisini Yapılandırırken Mutlaka Bilmeniz Gereken 10 Şey

Ev alabilmenin en büyük kolaylıklarından bir tanesi olarak bilinen konut kredisi belli bir faiz oranı üzerinden alınan kredilerdendir. Mukayese.com adresinde kredi hesaplama aracını kullanarak rahatlıkla kredinizi hesaplayabilirsiniz. Kredi alınırken hesaplanan ve ortaya koyulan maliyetleri kabul eden müşteri daha sonrasında bu faiz oranlarından ödeme yapar. Uzun zamana yayılması ve ödemelerin eşit taksitler halinde olması kolaylık sağlayabilir.

Belli faiz oranını kabul etmiş müşteriler olmasına karşın bankanın çeşitli nedenlerden dolayı kredi faiz oranlarında indirime gitmesi gibi bir durum olabilir. Açıklanan faiz oranlarının düşürülmesi ve belli bir süreye kadar alınmış krediler üzerinde de uygulanabilir olması yapılandırma işlemine işaret eder. Yapılandırma faiz miktarının düşmesi ve daha az maliyetle kredi alınması anlamına geldiğinden takip edilerek, bilgi edinerek yapılması gereken bir işlemdir.

Konut Kredisinde Faiz İndirimi

Yapılandırma olacağı veya farklı işlemler yapılacağı şeklinde bankalar kanalıyla herhangi bir açıklama yapılmayabilir. Bankanın konut kredisi kapsamında düşük oranlarda kredi kullandıracağı yönünde görülen tüm bilgilendirmeler kapsamında müşteri temsilcisi ile görüşülmesinde fayda vardır. Çünkü:

  • Bankalar zaten ödemeyi kabul etmiş müşterileri yeniden kazanmaya çalışmayabilir,
  • Yapılandırma konusunda bilgilendirme yapılması yoluna genelde gidilmez,
  • Faiz indirimi her zaman yapılandırma hakkı tanımaz.

Bunun için hali hazırda ödemeleri devam ede kredileriniz için bile kredi faiz indirimlerini takibi önemlidir.

Konut Kredisi Yapılandırması Hakkı

Yapılandırmanın yapılmasında faiz indirimi kadar söz konusu konut kredisinin ne zaman çekildiği sorusu da önemlidir. Her zaman eski kredilere yapılandırma hakkı sunulmaz. Çoğu zaman 3 sene öncesine veya 5 sene öncesine diye kredi çekme işlemlerinde limit konulur. Aksi durumda banka için içinde çıkılmaz ve oldukça yüksek maliyetli bir işlem haline dönüşür. Kredi çekme zamanı yapılandırmada belirleyici unsurdur.

Konut Kredisinde Yapılandırma Cezası

Bankadan kredi çekmeniz her ay ödeme yapacağınız tarihte bankaya ödeme yapacağınız anlamına gelir. Banka uzun vadeli finansmanını buna dayanarak oluşturur. Ödeme yapılmaması durumunda bankanın bireysel şekilde işlemlerinde bozulmalar yaşanabilir. Yapılandırma buna neden olacağından dolayı bankanın yapılandırma işlemi karşılığında ceza işlemi uygulaması bulunur.

Konut Kredisinde Yapılandırma İşlemi

Yapılandırma işleminin yapılması zannedildiğinin aksine oldukça kısa süren bir işlemdir. Yapılması gereken en yakın banka şubesine gitmektir. Cezanın ödenmesi ve ardından bazı onayların alınması adımının hemen ardından yapılandırma işleminiz onaylanır.

Yapılandırmada Sınır

Çekilen ev kredilerinin geri ödeme süresi 10 seneye kadar uzayabildiğinden dolayı yapılandırmada bir sınırlama olup olmadığı sorusu akıllara gelebilir. Bankanın onay vermesine bağlı olarak herhangi bir yapılandırma sınırı yoktur.

Yapılandırmada Kredi Taksiti Azaltma

Bankadan yapılan yapılandırma işlemi sırasında bankacılık işlemlerini yapan kişiye bilgi verilmesi durumunda taksit miktarında azaltma yapmak yerine sürenin azaltılması sağlanabilir. Herhangi bir sorun olmadan yapılacaktır.

Yapılandırmada Ödeme Miktarı Azaltma

Taksit sayısının azaltılması seçeneği yanında ödeme miktarında azalma olmasını talep etmek de mümkündür. Bu durumda vade sayısında azalma olmayacağı gibi ödenen aylık rakamda düşüklük yapılır.

Yapılandırmanın Geçerliliği

Yapılandırma onayı ile birlikte verilen ödeme değişikliği süresi gelen ilk taksit tarihinde geçerli olarak uygulanmaya başlanır. Yapılandırmanın o gün ödenen taksitler üzerinde etkisi yoktur.

Yapılandırmanın İptali

Söz konusu işlemle alakalı iptal talebi olduğunda bankadan bilgi alınması en doğru olandır. Bankanın onayının ardından işlem yapılırken alınan cezanın iptali konusunda değişim yaşanabilir.

Bankanın Yapılandırmayı İptal Etmesi

Müşteri kaynaklı olmamasına rağmen bankanın çeşitli nedenlerden dolayı yapılan yapılandırmaları iptal etme hakkı vardır. Ender görülen bir durum olması yaşanmayacağı anlamına gelmez. İşlem sırasında bilgi alınması yoluna gidilebilir. 


Yorumlar

Konut Kredisini Yapılandırırken Mutlaka Bilmeniz Gereken 10 Şey hakkındaki düşüncelerini bize bildir ve ilk değerlendirmeyi yapan sen ol!