Konut Kredisi Kullanırken Dikkat Etmeniz Gereke 9 Şey

Çağdaş Akagündüz

Çağdaş Akagündüz

5 Eylül 2022 18:40, Pazartesi
Konut Kredisi Kullanırken Dikkat Etmeniz Gereke 9 Şey

Ev alma ve kiradan kurtulma hayali olanların birçoğunun yolunun geçmesi gereken kurumlardan olan bankaların bu konuda sağladıkları en büyük kolaylık konut kredisi vermeleridir. Mukayese.com Konut kredisinin alınmasında, başvuru yapılmasında, aşamaların tamamlanmasında ve evin tapu işlemlerinin yapılmasında bazı atlanmaması gereken detaylar bulunur.

Detayların tamamına hakim olmak sürecin daha kazançlı, makul ve az maliyetli şekilde kapatılmasına neden olacağından konut kredisi alanların olabildiğince fazla bilgi edinmesi önerilir. Birçok aşama ve işlemi bünyesinde barındırması nedeniyle kredinin kullanımıyla ilgili dikkatli olunması gereken noktaların sayısı da fazlalaşır.

Konut Kredisinde Kredi Notu

Konut kredisinde talep edilen rakamlar genel olarak yüksek olduğundan bankaların en sık dikkat ettikleri detayların başında kredi notu geliyor. Kredi notunun düşüklüğü müşterinin geri ödemede riskli şekilde algılanmasını sağladığından bankanın kredi için onay vermesi veya rakam konusunda sınırlamaya gitmesi gibi istenmeyen haller yaşanabiliyor. Kredi notunun yüksekliği:

  • Düzenli ödeme yapma konusunda sorun yaşanma olasılığının düşük olduğunu,
  • Müşterinin uzun vadede ödeme ve süreç yönetiminde sıkıntı oluşturmayacağı,
  • Riskli olarak değerlendirilmesine gerek olmadığı

Bu nedenle kredi notunun yüksek olması konut kredisinde ilk ve en önemli koşuldur. Düşük olanların ise uzun vadede artırmaya yönelik davranması önerilir.

Konut Kredisinde Gelir

Bir diğer ön koşul bankadan ev kredisi almak için düzenli gelir beyanının olmasıdır. Gelirlerini düzenli şekilde beyan etmeyen kişilerin ev kredisi alma şansı yok denecek kadar azdır. Çünkü rakam yüksek ve geri ödeme süresi uzundur. Bu durum bankaların risk değerlendirmesini daha sıkı yapmasına zemin hazırlayan unsurdur.

Konut Kredisinin Onaylanma Süreci

Konut kredilerinde diğer bireysel veya ihtiyaç kredilerinde olduğu gibi bankanın kendi yetkisi ve nezdinde uygun görülmesi yeterli değildir. Bahsedilen nedenlerden dolayı bankaların genel merkezlerinden yapılacak olan değerlendirmeler ve onay alınma aşamaları söz konusudur. Böyle olması beklenenden daha uzun sürede onay alınması ve kredi işlemlerinin uzaması demektir. Her zaman geçerli olmamasına karşın bu ihtimal yüksektir.

Konut Kredisinde Hayat Sigortası

Bankaların ürün paketlerinin yanında sürekli ek paketler pazarlamaya çalışması mantığı vardır. Bazı sigortalar kullandırılan krediden kaynaklı zorunluyken bazıları zorunluymuş gibi aktarılır. Hayat sigortası bankanın herhangi bir olumsuzluk halinde ödemesini sigortadan almasını sağlayan sistemdir. Kişinin kendisi ve banka açısından yaptırılması önemlidir.

Konut Kredisinde Zorunlu Olmayan Sigortalar

Konut kredisi alırken zorunlu olmamasına karşın yaptırılmaya çalışılan sigortaların neler olduğu bilindiğinde gereksiz masrafların ortaya çıkması engellenir. Hayat sigortası yanında deprem ve DASK sigortalarının yapılması zorunluluk yanında hayati önemden kaynaklı olarak yapılmalıdır. Ama bunların dışında kalanların yapılmasına ihtiyaç duyulmamalıdır.

Konut Kredisi ve BES

Zorla yaptırılmaya çalışılan bir başka konut kredisi koşulu ise bireysel emeklilik sistemine katılımdır. Bankalarda BES katılımı olmadan kredi onayı alınmayacağına dair bilgi bile verilebilir. Sözleşme kapsamında ayrıca belirtilmediği sürece bu katılımla alakalı işlem yapılmasına gerek yoktur.

Ekspertiz Yaptırılması

Alınacak olan evle alakalı ekspertiz yaptırılması bazı riskleri ortadan kaldırır. Evin bir uzman tarafından değerlendirilmesini ve buna bağlı rapor verilmesini ifade eden bu işlem ev satın almalarda maliyet kalemlerinden birisidir. Standart ücrete bağlı işlemin yapılması zorunludur. Evin görülmeyen riskleri veya olumsuzlukları değerlendirme raporunda görülmüş olur.

Başvurulan Kredinin Doğru Hesaplanması

En sık yapılan hatalardan bir tanesi kredi başvurularında doğru hesaplama yapılmamasıdır. Öngörülemeyen maliyet ve kesintiler olabileceği unutulmadan eve ödenecek rakamın belli bir oranı üzerinde kredi talebi oluşturulmalıdır.

Kredinin Erken Kapatılması ve Yapılandırma

Yapılandırma ve erken kapama durumunda faiz indirimleri yapılacağından mutlaka takip edilmelidir.

Yorumlar

Konut Kredisi Kullanırken Dikkat Etmeniz Gereke 9 Şey hakkındaki düşüncelerini bize bildir ve ilk değerlendirmeyi yapan sen ol!